Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je na obtožbe, da so blokirali dostop do Facebooka, odgovoril z obljubo, da bo "preiskal, kaj je s tem. Verjamem v maksimalno svobodo izražanja,“ je še dodal.
Na vprašanje, ali bi v kakšnem primeru ukazal blokado do te priljubljene spletne skupnosti, je odgovoril, da bi najprej preveril, ali za to obstaja pritožba, ki bi jo lahko posredoval sodišču.
Blokada pred volitvami
Obtožbe, ki so letele na iransko vlado glede omejevanja svobode, so obkrožile svet malo pred predsedniškimi volitvami, ki bodo 12. junija. Vlada naj bi se sicer za blokado odločila, da bi upočasnila naraščanje podpore nekdanjemu premierju Miru Huseinu Musaviju, ki ga sedanji predsednik dojema kot največjega tekmeca. Musavi naj bi bil pri svoji kampanji še posebej dejaven prav na Facebooku, kjer ima že več kot 5000 podpornikov.
Po poročanju iranske tiskovne agencije ILNA naj bi blokado ukazal komite, sestavljen iz predstavnikov ministrstva za obveščanje, pravosodnega ministrstva in drugih. Po nekaj urah naj bi jo umaknili, nato pa brez pojasnila spet vzpostavili.
"Razočarani smo, da iranski uporabniki ne morejo dostopati do Facebooka, sploh v tem času, ko volivci iščejo informacije o kandidatih in njihovih programih na spletu,“ so zapisali pri Facebooku.
Nove tehnologije
Ahmadinedžadovi tekmeci se sicer vse bolj zatekajo k novim tehnologijam, preko katerih širijo svoje sporočilo, pa tudi tamkajšnji prebivalci so vse bolj tehnološko opremljeni. V državi s približno 70 milijoni prebivalcev jih ima namreč 47 milijonov mobilne telefone in 21 milijonov dostop do spleta.
"Nove tehnologije uporabljamo, ker omogočajo reproduciranje s strani samih bralcev. Ti jih pošiljajo naprej preko spletne pošte, kratkih sporočil in drugih načinov prenosov podatkov, pa tudi privabijo več in več podpornikov na Facebook,“ je pojasnil vodja Musavijeve predvolilne kampanje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.