Administracija odhajajočega ameriškega predsednika Baracka Obame je predstavila novo strategijo za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov v ZDA. Zavzema se za "globoko dekarbonizacijo" in predvideva znižanje izpustov toplogrednih plinov za 80 odstotkov ali več do leta 2050 glede na leto 2005.
Kerry: Nova strategija začrtuje pot, ki je dosegljiva
Novo strategijo je na mednarodni podnebni konferenci, kjer pogajalci postavljajo temelje za uresničevanje pariškega sporazuma, predstavil ameriški državni sekretar John Kerry. Kot je poudaril, začrtuje pot, ki je "dosegljiva, skladna z dolgoročnimi cilji pariškega sporazuma in pomeni pospeševanje obstoječih tržnih trendov". ZDA po njegovih besedah lahko pokrijejo vse večje zahteve po energiji z nizkimi izpusti ter na ta način zagotovijo cvetoče gospodarstvo in pravičen prehod za Američane, katerih življenja so trenutno vezana na rabo fosilnih goriv.
"Pri podnebnih spremembah ni nič pristranskega za svetovne znanstvenike, ki so skoraj soglasni v svojih zaključkih, da so podnebne spremembe resnične, se dogajajo, zanje smo večinoma odgovorni ljudje. Če ne naredimo dramatičnih korakov za zmanjšanje ogljičnega odtisa naše civilizacije, pa nas čakajo vse bolj katastrofični vplivi na naš način življenja," je poudaril Kerry. Spopadanje s tem izzivom je označil za "največji test poguma in vizije, kar ga boste lahko našli".
Odločil bo trg, ne politika
Tržne sile, ne politika, bodo narekovale bodočo energetsko politiko sveta. Globalni trendi se oddaljujejo od fosilnih goriv, a ukrepanje mora biti hitro, je še dejal Kerry, ki je zato prepričan, da poti dekarbonizacije, na katero so se podale ZDA, ni mogoče zaustaviti, ne glede na izbrano politiko. "Nihče nima pravice sprejemati odločitev, ki zadevajo milijarde ljudi, samo na podlagi ideologije brez pravih vhodnih informacij," je ob tem posvaril.
Bela hiša je namreč strategijo, spisano na 111 straneh, v javnost poslala dobra dva meseca, preden bo kot novi predsednik zaprisegel republikanec Donald Trump, ki je podnebne spremembe označil za potegavščino in napovedal umik podpore ZDA pariškemu podnebnemu sporazumu.
Pohvala ameriškim prizadevanjem
Vodilna ekonomistka Združenja zaskrbljenih znanstvenikov (UCS) Rachel Cleetus je ameriško strategijo pohvalila kot "celovito". "Če Trump sprejme ali ne sprejme te vizije, ta predstavlja močno podlago za delovanje bodočih administracij, pa tudi zveznih držav, mest in drugih držav, ki razmišljajo o svojih dolgoročnih podnebnih in energetskih načrtih," je menila.
Tudi podpredsednik organizacije Environmental Defence Fund Nathaniel Keohane je pohvalil ZDA. Ameriški načrt prikazuje, kako lahko ZDA pomembno dekarbonizirajo svoje gospodarstvo in bo tem izkoristijo priložnosti na poti prehoda v nizkoogljično prihodnost, je ocenil.
Pariški podnebni sporazum
Pariški sporazum prvič v zgodovini pri dosegi istega podnebnega cilja združuje tako razvite države kot države v razvoju. Svet zavezuje k omejitvi dviga povprečne globalne temperature pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo in države spodbuja k ukrepom za omejitev na 1,5 stopinje.
Podpisalo ga je 197 držav, ratificiralo pa 110. Prav danes bo o ratifikaciji Slovenije odločal državni zbor.
V skladu s pariškim sporazumom naj bi sicer države svoje strategije do sredine stoletja predložile šele do leta 2020. Vendar pa se po izredno hitrem vstopu sporazuma v veljavo tudi tukaj premika hitreje od pričakovanj – ob ZDA je svoje načrte v sredo že predložila tudi Mehika, ki obljublja 50-odstotno znižanje izpustov toplogrednih plinov do sredine stoletja glede na leto 2000.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.