Slavje po smrti polkovnika Moamerja Gadafija se je v Libiji nadaljevalo vse do zgodnjih jutranjih ur. Libijski premier Mahmud Džibril je prebral forenzično poročilo in sporočil, da je Gadafi umrl zaradi strelnih ran v glavo, ki jih je dobil v navzkrižnem ognju med uporniki in njegovimi podporniki. V javnosti so se pojavila različna poročila o tem, kako je Gadafi pravzaprav umrl, potem ko je Nato z letali napadel njegov konvoj, s katerim je Gadafi poskušal zbežati iz okupirane Sirte.
''Prebral vam bom poročilo forenzika, ki je pregledal Gadafija. Piše: Gadafija so izvlekli iz kanalizacijskega jaška … ni se upiral. Ko so ga začeli premikati, ga je v desno roko zadel izstrelek, ko so ga dajali na tovornjak tako ni imel drugih poškodb. Ko se je vozilo premikalo, se je znašlo v navzkrižnem ognju, v katerem je Gadafi dobil strel v glavo,'' je prebral. Ko so ga odpeljali iz Sirte, je bil Gadafi živ, trdi Džabril. Gadafi naj bi umrl le nekaj minut, preden so ga pripeljali do bolnišnice.
Džibril je še povedal, da so Gadafiju vzeli vzorce krvi in DNK, prav tako so mu vzeli delce las, vendar so ugotovili, da so umetni, kar je potrditev vsesplošnih govoric, da je imel Gadafi lasne vložke.
Mediji so sprva poročali, da libijske oblasti načrtujejo skrivni pogreb za Gadafija v naslednjih nekaj urah, potem pa je libijski naftni minister Ali Tarhouni sporočil, da bo pogreb libijskega samodržca šele čez nekaj dni. ''Rekel sem jim, naj ga imajo nekaj dni še v zamrzovalniku … da se prepričajo, da vsi vedo, da je mrtev,'' je rekel in dodal, da je Gadafijevo truplo v Misrati, uporniški utrdbi. Na vprašanje o pogrebnih dogovorih, med njimi, kje bo Gadafi pokopan, je odgovoril: ''O tem se še nismo dogovorili.''
Neki očividec je za agencijo Reuters povedal, da Gadafijevo truplo hranijo v mrzlem skladišču na stari tržnici v Misrati, nacionalni prehodni svet pa je sporočil, da bodo z Gadafijevim truplom delali dostojanstveno, pokopali pa ga bodo v skladu z islamsko tradicijo. ''Z njim bomo delali kot z vsakim muslimanom. Njegovo truplo bomo umili in z njim delali spoštljivo. Pričakujem, da bo pokopan na muslimanskem pokopališču v naslednjih 24 urah,'' je povedal Abdul Salam Eleiwa in dodal, da ne ve, kje v Libiji bo pokopan. Pred tržnico naj bi se medtem zbralo več sto civilistov, ki želijo videti truplo ob vzklikih "Bog je velik", "Hočemo videti psa!"
Način shranjevanja trupla kaže na neorganiziranost in zmedo ob Gadafijevi smrti. Kdaj ga bodo pokopali, tako še vedno ni znano, saj je tudi predstavnik prehodnega nacionalnega sveta dejal, da ga bodo pokopali v naslednjih 24 urah.
Preberite tudi: Kdo je bil Moamer Gadafi in kako se je na njegovo smrt odzval svet.
ZN za preiskavo okoliščin smrti Gadafija
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay se je danes zavzela za preiskavo okoliščin smrti nekdanjega libijskega voditelja, saj naj ne bi bilo povsem jasno, kako je umrl. "Menimo, da je potrebna preiskava," je dejal tiskovni predstavnik Pillayeve Rupert Colville in dodal, da je treba razjasniti več podrobnosti, da bi lahko ugotovili, ali "je bil ubit v spopadu ali pa je bil po prijetju usmrčen". Posnetka Gadafija, ki sta zakrožila po njegovi smrti in od katerih ga eden prikazuje živega, drugi pa mrtvega, sta zelo "begajoča", je dodal Colville.
Za preiskavo smrti je ZN prosila tudi ena od Gadafijevih žena, ki pravi, da je ponosna na pogum svojega pokojnega moža.
Nato: Nismo vedeli, da je v konvoju Gadafi!
Zveza Nato pa je danes pojasnila okoliščine napada na konvoj, v katerem je bil Gadafi. Kot so pojasnili, je konvoj enajstih vojaških vozil, ki je bil del večjega konvoja 75 vozil, Sirto zapustil z veliko hitrostjo in je v predmestju skušal izsiliti čim hitrejši prehod.
V konvoju je bilo veliko orožja in streliva, ki je pomenilo grožnjo prebivalstvu. Natova letala so zato začela streljati na konvoj in sprva uničila eno vozilo, zaradi česar so se druga vozila razpršila. Skupina 20 vozil je nato znova z veliko hitrostjo krenila zahodno od Sirte, v Natovem obstreljevanju pa jih je bilo poškodovanih ali uničenih deset.
V času obstreljevanja Nato ni vedel, da je bil v konvoju tudi Gadafi, in je akcijo izvedel izključno s ciljem zmanjšanja grožnje za civiliste, kar je v skladu z mandatom, je poudaril Nato v sporočilu za javnost. V skladu s svojo politiko zveza Nato ne napada posameznikov, so še poudarili ter dodali, da so šele kasneje izvedeli, da je bil v konvoju tudi Gadafi, tako da je napad verjetno prispeval k njegovemu prijetju.
KOMENTARJI (548)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.