Tujina

'Uspeli sta pobegniti, se rešiti v Evropo in tukaj najti zatočišče'

Strasbourg, 27. 10. 2016 12.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Borki za pravice jazidov, manjšine pod udarom džihadistične skupine IS, Nadia Murad Basee in Lamija Adži Bašar prihajata iz Koča, vasi v sindžarskem pogorju na severu Iraka. Tam je IS izvedla enega svojih najhujših pokolov in številne ženske odpeljala kot spolne sužnje. Zdaj sta dobitnici Saharov za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament.

Evropski parlament nagrado Saharov vsako leto podeli posameznikom ali organizacijam, ki so se posebej odlikovali v svojem zavzemanju za človekove pravice in svobodo govora. Lani je nagrado dobil zaprti savdski aktivist in bloger Raif Badavi. Dobitnik nagrade sicer prejme 50.000 evrov.

Letošnji dobitnici nagrade Saharov za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament, sta borki za pravice jazidov, Nadia Murad Basee in Lamija Adži Bašar, so danes sporočili evropski liberalci (Alde), ki so ju tudi podpirali.

Odločitev o nagradi je sprejela konferenca predsednikov Evropskega parlamenta.

Borki za pravice jazidov, manjšine pod udarom džihadistične skupine Islamska država, Nadia Murad Basee in Lamija Adži Bašar, prihajata iz Koča, vasi v sindžarskem pogorju na severu Iraka. Tam je IS izvedla enega svojih najhujših pokolov in številne ženske odpeljala kot spolne sužnje.

"Gre za navdihujoči ženski, ki sta izkazali neverjeten pogum in človečnost v trenutkih izjemne okrutnosti. Ponosen sem, da sta dobitnici nagrade za leto 2016," je sporočil predsednik politične skupine Alde Guy Verhofstadt.

S podelitvijo nagrade Saharova Muradovi in Bašarjevi "smo pokazali, da njun boj ni zaman in da smo pripravljeni podpreti njun boj proti okrutnosti, ki jo izvaja IS in ki ji je še vedno izpostavljeno veliko ljudi," je dejal predsednik Parlamenta Martin Schulz. "Uspeli sta pobegniti, se rešiti v Evropo in tukaj najti zatočišče," je dodal.

Njuna odziva

Nadia Murad
Nadia Murad FOTO: AP
Poleg Muradove in Bašarjeve sta bila za nagrado Saharova predlagana še ugledni turški novinar in urednik Can Dündar in borec za pravice krimskih Tatarov Mustafa Džemilev. Kandidate sicer lahko nominirajo politične skupine ali vsaj 40 poslancev.

Muradova je v odzivu dejala, da nagrada pomeni globoko obsodbo kriminalne nehumanosti džihadistov. "Priznanje trpljenja jazidskih žensk in jazidskega ljudstva je globoko sporočilo teroristični skupini IS, da svobodni svet obsoja njihovo kriminalno nehumanost in spoštuje njihove žrtve," je zapisala v sporočilu.

Bašarjeva je dejala, da je zelo vesela nagrade, ker jo je prejela v imenu jazidskih žrtev. "Pomembno je, da svet ne pozabi žensk in otrok, ki jih je zaprl IS, in da se takšni zločini ne smejo zgoditi nikomur," je poudarila v sporočilu.

Lamija Adži Bašar
Lamija Adži Bašar FOTO: AP

Njuno delo

21-letna Muradova in 18-letna Bašarjeva sta preživeli spolno suženjstvo IS in postali glasnici žensk, ki so preživele njihovo načrtno spolno nasilje. Javno se zavzemata za jazidsko skupnost v Iraku, versko manjšino, ki jo bojevniki IS sistematično pobijajo.

Prihajata iz vasi Kočo v sindžarskem pogorju na severu Iraka. Tam je IS avgusta 2014 izvedla enega svojih najhujših pokolov in številne ženske odpeljala kot spolne sužnje. Zajeli so tudi Muradovo in Bašarjevo in njune sestre, jih preprodajali in zlorabljali kot spolne sužnje.

Muradovi je novembra 2014 uspelo pobegniti, pri tem pa ji je pomagala sosednja družina, ki jo je pretihotapila z območja pod nadzorom IS, tako da je prišla do begunskega taborišča v severnem Iraku, nato pa do Nemčije. Leto zatem, decembra 2015, je na prvem zasedanju Varnostnega sveta Združenih Narodov o trgovini z ljudmi pretresljivo spregovorila o svojih izkušnjah.

Bašarjeva je večkrat skušala pobegniti, kar ji je ob pomoči družine, ki je najela lokalne tihotapce, aprila le uspelo. Ko je pred džihadisti IS bežala s kurdskega območja proti ozemlju pod nadzorom iraških vladnih sil, sta v eksploziji mine umrla dva njena znanca, ona pa je bila ranjena in je skoraj oslepela.

Odkar si je v Nemčiji opomogla, dejavno osvešča o usodi jazidske skupnosti ter nepretrgoma pomaga ženskam in otrokom, ki jih je IS zasužnjila in nad njimi izvajala svoja grozodejstva.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bublika
17. 03. 2017 15.37
+4
Krut je ta naš svet.....
1sasona
29. 10. 2016 20.56
-1
In potem pridejo v mirno evropsko vasico, pa niso zadovoljni, ker nimajo hiše, halal ali kakšnega že mesa, interneta, pa še evropske muhe jih motijo. Res grdo delamo s temi mirnimi, skromnimi in pridnimi ljudmi.
graf
27. 10. 2016 18.38
+16
OK , razumem da ljudje ki živijo na območju kjer divja vojna ne vidijo možnosti za preživetje....samo zakaj hudiča rinejo 8.000 km daleč v Evropo ? Precej je držav na poti iz Iraka do nas v kjer ni nobenih vojn , tam je njihova rasa , vera in kultura ! Naj nekdo za božjo voljo pove tem ljudem da se v EU ne cedita med mleko , ti ljudje ne sodijo v to okolje ...še posebej zato ne ker se oni ne želijo in nočejo asimilirati v okolju v katerih so GOSTJE ! Gostitelje pa tako ali tako nobeden ne vpraša če smo pripravljeni prevzeti njihove probleme ! V zahvalo pa ker so na varnem pa beremo : begunec napadel z nožem , odkrili razstrelivo , bombni napadi v Belgiji , Franciji , Nemčiji ...naj mi prosim neukemu nekdo že razloži kako potem tem ljudem zaupati da so prišli s poštenimi nameni ?
kakafonijaprava
27. 10. 2016 17.29
+7
Nagrada kljub morečim mislim ob pogledu, v prave roke!
kakafonijaprava
27. 10. 2016 17.28
+20
To je vse zakuhala Amerika in Bush s Saudsko Arabijo, isis državo, klanje, posiljevanje. V bistvu gre za kar veli eksperiment, ki ga bodo ZDA izvajalec v prihodnje!