Tujina

Rohani: Iran izbral pot sodelovanja s svetom

Teheran, 20. 05. 2017 08.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Iran je izbral pot sodelovanja s svetom in zavrnil ekstremizem, je v odzivu na ponovno izvolitev za predsednika države danes dejal iranski predsednik Hasan Rohani. Kot je še dejal v televizijskem nagovoru, so iranski volivci zelo jasno izrazili svojo voljo. Med prvimi so Rohaniju čestitali Federica Mogherini, Vladimir Putin in Bašar al Asad.

Predsednik Irana Hasan Rohani je ob ponovni izvolitvi na petkovih predsedniških volitvah poudaril, da želijo Iranci živeti v miru in prijateljstvu z ostalim svetom, ne bodo pa pristali na nobene grožnje ali poniževanje. "Naši ljudje so sosednjim državam in celotni regiji sporočili, da pot do zagotavljanja varnosti vodi prek demokracije in ne zanašanja na tuje sile," je dejal.

Po navedbah AFP je pri tem očitno imel v mislih Savdsko Arabijo, ki velja za nasprotnico Irana, in trenutno gosti ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Rouhaniju se obeta zmaga.
Rouhaniju se obeta zmaga. FOTO: AP

Za 68-letnega zmernega klerika je glasovalo skoraj 58 odstotkov volivcev, je po skoraj vseh preštetih glasovnicah sporočilo iransko notranje ministrstvo.

Dosedanji predsednik je tako zmagal v prvem krogu volitev, ki jih je zaznamovala visoka volilna udeležba. Po podatkih iranskega notranjega ministrstva je bil izvoljen z 22,8 milijona glasovi volivcev, medtem ko je za njegovega najresnejšega tekmeca, kandidata skrajnih konservativcev Ebrahima Raisija glasovalo 15,5 milijona Irancev.

Rohani je tako uradno razglašen za zmagovalca petkovih volitev, za zmago pa mu je čestitala že tudi iranska državna televizija.

Po mnenju političnih analitikov so bile predsedniške volitve neke vrste referendum za in proti odpiranju države. Iran se je namreč v preteklih štirih letih pod Rohanijem in po sklenitvi jedrskega sporazuma z velikimi silami previdno odpiral Zahodu.

Islamska republika bo sedaj z Rohanijem najverjetneje nadaljevala to pot, medtem ko bi njegov poraz proti skrajnemu konservativcu Raisiju trend odpiranja gotovo ustavil in morda celo blokiral uresničevanje jedrskega sporazuma.

Poleg sedanjega predsednika in Raisija sta se za položaj potegovala še reformist Mostafa Hašemataba in konservativec Mostafa Mirsalim, ki pa sta bila praktično brez možnosti.

Petkove volitve je zaznamovala množična volilna udeležba, zaradi katere za več ur podaljšali odprtje volišč. Ob dobrih 56 milijonov volilnih upravičencev se jih je volitev udeležilo več kot 40 milijonov.

Rohani dosegel jedrski sporazum 

Hasan Rohani, zmerni klerik, je v mednarodni skupnosti znan po svojih prizadevanjih za konstruktiven dialog z vsem svetom. Z Zahodom mu je uspelo v času prvega predsedniškega mandata skleniti jedrski sporazum.

V tokratni predvolilni kampanji je Rohani svaril, da poskušajo konservativci sabotirati dogovor, ki je Iranu politično in gospodarsko odprl vrata proti Zahodu, njegovi politični nasprotniki pa jih poskušajo zdaj znova zapreti. Poudaril je, da morajo volivci izbrati pot zase in za svoje otroke - odprtost ali osamitev.

Dejstvo je, da se gospodarski preobrat, ki ga je obljubljal Rohani, z jedrskim sporazumom ni uresničil. Eden glavnih razlogov za to je, da evropske banke nočejo financirati novih projektov, ker so ZDA ohranile vrsto sankcij proti Iranu. Vlada pravi, da potrebuje 50 milijard dolarjev tujega kapitala na leto za zagon gospodarstva.

Rohani tekoče govori angleško, nemško, francosko, rusko in arabsko. Ima doktorat iz prava na Caledonian University v Glasgowu. Je poročen in ima pet otrok. Rodil se je leta 1948 v kraju Sorheh, jugovzhodno od Teherana.

Teheran je jedrski sporazum, s katerim je Iran omejil svoj jedrski program v zameno za odpravo sankcij, s svetovnimi velesilami sklenil leta 2015.

68-letni Rohani je bil glavni iranski jedrski pogajalec v času reformističnega predsednika Mohameda Hatamija. Bil je glasen kritik svojega predhodnika Mahmuda Ahmadinedžada, za katerega je dejal, da se je brez potrebe zapletal v spore z mednarodno skupnostjo.

Ko je bil Rohani glavni jedrski pogajalec, je Iran pristal na ustavitev programa bogatenja urana in inšpekcije ZN v svojih jedrskih objektih. Takrat si je prislužil spoštovanje evropskih sogovornikov in vzdevek "diplomatski šejk". Dogovora je bilo konec, ko je predsednik postal Mahmud Ahmadinedžad, zaradi česar je Rohani odstopil.

Rohani je popolnoma predan načelom islamske revolucije in ustanovitelju islamske republike, pokojnemu ajatoli Homeiniju. Že vse od revolucije leta 1979 je ena vidnejših osebnosti iranske politike.

V letih od 1980 do 2000 je bil poslanec v iranskem parlamentu madžlisu, bil je tudi član organa, ki nadzoruje delo vrhovnega voditelja, ajatole Alija Hameneja. V letih od 1989 do 2005 je bil vodja nacionalnega varnostnega sveta, član tega organa pa je še danes.

Rohani ima tesne odnose z ajatolo Hamenejem, ki ima zadnjo besedo pri vseh strateških vprašanjih, tudi pri jedrski politiki.

Prve čestitke iz sveta

Iranski predsednik Rohani iz sveta prejema prve čestitke za ponovno izvolitev. Rohaniju je za prepričljivo zmago čestitala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini, Irance pa pohvalila, ker so se množično udeležili volitev. Na družbenem omrežju Twitter je napovedala, da si bo EU še naprej prizadevala za uresničevanje jedrskega sporazuma z Iranom ter za dvostransko sodelovanje in mir v regiji.

Rohaniju je čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin in ob tem pozval k še tesnejšemu povezovanju med Moskvo in Iranom. V telegramu iranskemu predsedniku je Putin izrazil pripravljenost za nadaljevanje skupnih prizadevanj za razvoj rusko-iranskega partnerstva.

Putin je izrazil tudi prepričanje, da bosta Teheran in Moskva nadaljevala s skupnimi prizadevanji za mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu in drugod. Putin še pričakuje, da bosta državi uspešno uveljavljali sporazum, ki sta ga voditelja sklenila med Rohanijevim obiskom v Moskvi marca letos.

Tedaj sta se voditelja držav, ki sta se v zadnjem času združili v podpori sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, zavzela predvsem za gospodarsko sodelovanje na področju energetike in industrije.

Svojemu ključnemu podporniku je danes čestital tudi al Asad, ki se je zavzel za nadaljnje sodelovanje med Damaskom in Teheranom. Čestital mu je za zaupanje, ki mu ga je izrazilo iransko ljudstvo, in s katerim bo lahko še naprej krepil vlogo in pomen Irana. Po njegovih besedah bo Sirija še naprej sodelovala z Iranom v prizadevanju za varnost in stabilnost v obeh državah ter v regiji in svetu.

Iran je namreč skupaj z Rusijo ključni podpornik Asadovega režima in je v Sirijo poslal na tisoče "prostovoljcev", tako Irancev kot šiitov iz Afganistana in Pakistana.

Rohaniju za zmago čestital tudi Pahor

Predsednik republike Borut Pahor je danes čestital iranskemu predsedniku Hasanu Rohaniju za ponovno izvolitev na petkovih predsedniških volitvah. Kot je na Twitterju zapisal predsednik republike, je "lepo imeti prijatelje po svetu. Z veseljem se spominjam najinega srečanja v Teheranu".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

ZDA Iran pozvale, naj uniči svojo teroristično mrežo

Na rezultate iranskih predsedniških volitev se je v prestolnici Savdske Arabije Rijadu odzval tudi ameriški državni sekretar Rex Tillerson, ki je Rohanija pozval, naj Teheran uniči svojo teroristično mrežo in konča testiranje balističnih raket.

"Upam, da bo Rohani nov mandat izkoristil za začetek procesa uničevanja iranske teroristične mreže, prekinitev financiranja teroristične mreže ter končanje duhovne in logistične podporo, ki jo Iran zagotavlja destabilizacijskim silam, ki obstajajo v regiji," je še dejal Tillerson.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CURVANORD Zanetti
22. 05. 2017 19.26
+1
Borut spet bi rad neko darilo a so mu sploh tiste kamele iz Libije dostavili
brabusednet
21. 05. 2017 10.56
Upam da ne samo zaradi sneženja Borči.
dzek.the.ripper
20. 05. 2017 20.33
+1
Upam, da ne bo zaradi tega volilnega rezultata kdo migriral proti EU. Samo to!
pizzamargerita
20. 05. 2017 20.22
-1
njihov edni izvozni artikel se skriva v uradnem nazivu te zmerne teokracije.
NašDONALDO
20. 05. 2017 20.13
+1
ti tipi so garancija, da se ne izplača imeti veliko otrok, ker je konec blizu.
dzek.the.ripper
20. 05. 2017 17.29
+3
Alahoholiki so vsi, tako da ni važno kdo zmaga.
RedRooster
20. 05. 2017 12.20
-1
trumpet2016, če slika pove vse, kam spada potem naš Pahor na Instagramu, verjetno v vrtec, Janša na Twitterju, med morilce in neonaciste in Trump v neko psiho ustanovo:)... Na srečo ni vse v slikah...., mediji objavijo slike glede na to, koliko so verodostojni, no 24ur je nekaj populistično rumenega...
canelo
20. 05. 2017 11.17
+20
Rouhani je kljub svojemu izgledu povsem kredibilen voditelj. Glede na prejšnje predsednike ni tako radikalen. Iran pomoje ne predstavlja nobene grožnje drugim državam razen mogoče izraelu preku Hezbollaha. Trn v peti so predvsem regionalni rivalski S. Arabiji malo zaradi religioznih delitev Šiiti vs. Suniti malo pa verjetno tudi gospodarsko, ker pa so Savdijci v navezi z Američani jim komplet zahod liže rit pa čeprav gre za izjemno netolerantno državo, ki obgljavlja svoje državljane sredi ulice, ženskam ne dopušča vožnje avtomobila, manjšinam ne dovoli prakticiranja svoje religije.Ja dame in gospodje to so naši zavezniki.
trumpet2018
20. 05. 2017 10.28
-6
že po njegovi opravi, dolgi bradi a la Osama bin laden in turbanu takoj vidiš kam spada, slika pove vse, sploh ni treba komentirati. tudi tisti njegov povzdignjeni prst veliko pove
JbmTiMt
20. 05. 2017 12.18
pivzdvignjen prst pomeni da je bog samo eden
mr.wu
20. 05. 2017 20.00
temnolas, podolgovato lice, puklast nos..kam to spada?
Heretik1
20. 05. 2017 08.53
+4
A dela reklamo za Pampers?