
Naša Zemlja je pravzaprav nastala iz dveh planetov, ki sta čelno trčila pred 4,5 milijarde let. Zaradi trka se je oblikovala tudi Luna.
Že dolgo se ve, da je protoplanet Theia, ki naj bi bil v velikosti Marsa, trčil v Zemljo, ko je bila stara okoli 100 milijonov let. A do zdaj so znanstveniki menili, da je planet samo oplazil Zemljo, zdaj pa je nova študija kalifornijske univerze pokazala, da naj bi pravzaprav šlo za čelno trčenje in se je tako zgodila fuzija dveh planetov. Iz ostankov, ki so se razpršili zaradi trka, pa se je oblikovala Luna.
To so dokazali z analizo kisikovih izotopov tako iz vulkanskih kamnin s Havajev in Arizone kot kamnin z Lune, ki so jih na Zemljo prinesli v misijah Apollo. Ugotovili so, da imajo izotopi enake edinstvene značilnosti, kar bi se lahko zgodilo le, če bi se snovi iz Theie in Zemlje zmešale ob čelnem trčenju, so opisali v članku za revijo Science.
Če bi Theia samo oplazila Zemljo in bi se tako oblikovala Luna, kot so menili do zdaj, bi bil naš naravni satelit večinoma narejen iz Theie. To bi pomenilo, da bi imele kamnine iz Zemlje in Lune drugačne kisikove izotope.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.