Sirci so se množično odpravili na predsedniške volitve, čeprav je zmaga že vnaprej zagotovljena dosedanjemu voditelju Bašarju al Asadu. Režim v Damasku je sodelovanje na volitvah prepovedal izgnancem, poleg tega so vsi predsedniški kandidati potrebovali podporo 35 poslancev parlamenta, ki je pod njegovim nadzorom.
Na končni kandidatni listi sta se tako znašla le še nekdanji neodvisni komunistični poslanec Maher al Hadžar in poslovnež iz vrst s strani režima tolerirane opozicije Hasan al Nuri. Njuna vloga pa je bila zgolj podati videz kredibilnosti volitvam.
9000 volišč se je v delih države, ki so pod nadzorom režima, odprlo ob sedmih zjutraj, kmalu potem so sledila poročila o dolgih vrstah volivcev, zaradi česar so podaljšali delovni čas volišč za pet ur - do polnoči.
Teoretično so bili na volišča povabljeni vsi Sirci, starejši od 17 let. A volišč ni bilo v pretežnem delu podeželja, predvsem na severu in vzhodu Sirije ter okoli Damaska, kot tudi ne na območjih nekaterih mest pod nadzorom upornikov, vključno z Alepom in Deir Ezorjem. Glasovanje je bilo tako mogoče le na okoli 40 odstotkih sirskega ozemlja, kjer živi kakih 60 odstotkov od skupaj slabih 22 milijonov in pol Sircev.
Državljanska vojna je v minulih treh letih terjala več kot 160.000 življenj, oblasti pa poudarjajo, kako bodo te volitve prisnesle spremembo. Režim se je potrudil, da je javnosti volitve predstavil kot priložnost, da se vojna v državi konča.
Vojna se v zadnjem času nagiba v korist režimske vojske, saj med seboj sprti uporniki beležijo izgube, tujina pa je glede krvavega konflikta razklana in ohromljena. Za razliko od večine mednarodne skupnosti volitve podpirata Asadova zaveznika Rusija in Iran, ki sta na volitve poslala svoje opazovalce. Sirska opozicija in Zahod sta volitve označila za farso.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.