Na odprtem delu sojenja je Vojislav Šešelj zahteval, da bi mu dovolili, da bi imel telefonsko novinarsko konferenco pred lokalnimi volitvami v kraju Odžak, ker so pomembne za njegovo stranko. O tem naj bi sodišče pisno opredelilo v petek. Znova pa je protestiral, ker mu je sodišče zaradi suma vpliva na priče pred letom dni prepovedalo stike z dvema svetovalcema in zahteval vrnitev te pravice, kar pa je sodišče zavrnilo.
Sojenje se bo nadaljevalo v sredo za zaprtimi vrati, ko se bo nadaljevalo zaslišanje zaščitene priče. Po zaslišanju zadnje priče tožilstva naj bi poslušali pričanja še šestih prič, ki jih bodo povabili na predlog predsedujočega sodnika Jeana-Claudea Antonettija. Glede na to, da je Šešelj že prej dal vedeti, da obramba ne bo predstavila svojih dokazov, bi se nato sojenje lahko končalo s sklepnimi besedami tožilstva in obrambe.
Sojenje Šešlju se je začelo novembra 2007, nato pa je bilo februarja lani prekinjeno zaradi zaskrbljenosti glede varnosti prič. Prekinitev je zahtevalo tožilstvo, potem ko naj bi eni od zaščitenih prič grozili. Haaško sodišče je o trditvah, da naj bi obtoženi s pritiski na priče ogrozil neoporečnost sojenja, sprožilo zaupno preiskavo, katere izsledki pa javnosti niso znani.
Medtem je sicer Šešelj postal prvi haaški obtoženec za vojne zločine, ki so mu sodili tudi zaradi nespoštovanja sodišča. Sojenje, ker naj bi v svoji knjigi Afera Hrtkovci novembra 2007 namerno razkril identiteto treh zaščitenih prič, se je začelo konec maja lani, konec julija pa je haaško sodišče Šešlja obsodilo na 15 mesecev zapora.
Danes pa je Šešelj sodnikom in tožilcem izročil svoje tri nove knjige, saj želijo preveriti, ali vsebujejo zaupne podatke o pričah.
Šešlja, ki se je Haagu predal februarja 2003, obtožnica bremeni sodelovanja v skupinskih zločinskih dejavnostih med vojno v BiH in na Hrvaškem, katerih cilj je bila trajna razselitev nesrbskega prebivalstva z večjih območij, ki bi bila nato priključena novi srbski državi. Sodijo mu tudi zaradi izgona hrvaških prebivalcev iz vojvodinske vasi Hrtkovci leta 1992.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.