Tujina

Uber na Otoku izgubil sodno bitko glede pravic delavcev

London, 28. 10. 2016 18.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriško podjetje Uber je izgubilo sodni spor v Veliki Britaniji glede pravic, ki jih mora zagotavljati svojim voznikom. Delavsko sodišče v osrednjem Londonu je namreč razsodilo v prid dvema voznikoma, ki sta terjala plačilo za dopust in bolniško odsotnost ter minimalno plačo.

Voznika je podprl sindikat GMB, ki je po razsodbi ocenil, da bi lahko imela odločitev posledice za okoli 30.000 voznikov v Angliji in v Walesu.

Po oceni sodišča je "nerealno zanikati, da je Uber dobavitelj storitev prevoza", saj to pove že zdrav razum. Uber je namreč trdil, da ponuja zgolj aplikacijo, ne pa prevozov.

Uber
Uber FOTO: AP

"Ta sodba priznava osrednji prispevek, ki ga imajo vozniki Uberja k njegovemu uspehu s tem, da potrjuje, da vozniki niso samozaposleni, ampak delajo za Uber kot del poslovanja družbe," je dejal odvetnik tožnikov Nigel Mackay iz pravne pisarne Leigh Day.

V Veliki Britaniji samozaposleni niso upravičeni do določenih privilegijev in ne uživajo vseh pravic, kot sta plačani dopust in minimalna plača. Uber, ki ima evropski sedež na Nizozemskem, je sicer trdil, da to ni vprašanje za britanska, ampak nizozemska sodišča. Na odločitev sodišča je že napovedal pritožbo.

Po navedbah podjetja so njegovi vozniki v okviru storitve UberX na Otoku v povprečju plačani 16 funtov na uro, potem ko je podjetje že odbilo svoj del plačila. Minimalna plača medtem znaša 7,20 funta na uro.

"Velika večina voznikov, ki uporabljajo aplikacijo Uber, želi ohraniti svobodo in fleksibilnost, ki jim omogoča, da vozijo, kadar koli in kjer koli hočejo," je dejala regionalna generalna menedžerka Uberja Jo Bertram v izjavi za Bloomberg.

Da krši pravice delavcev, so Uberju očitali že vozniki v ameriških zveznih državah Kalifornija in Massachusetts. Oboji trdijo, da jih podjetje neupravičeno smatra kot neodvisne pogodbene sodelavce. Uber se je želel sodnemu postopku izogniti s 100 milijonov dolarjev vredno poravnavo, ki pa jo je sodišče zavrnilo kot nepošteno, nezadostno in nerazumno.

Uber prek svoje aplikacije povezuje potnike z vozniki. Stranke za opravljeno pot plačajo Uberju, podjetje pa ustrezen del plačila nato nakaže voznikom.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ferencz 1
30. 10. 2016 16.39
+2
evo to vam je uber, delo brez dopusta in možnosti bolniške! To hoče tud cmerar! vodijo pa uber židi, posebej ta za evropski del!
oštir
28. 10. 2016 21.33
+4
Zanimiv pristop Uberja, da se deklarira kot zgolj ponudnik informacijske storitve. Recimo, da se Janez Novak loti ponujanja informacijske storitve o razpoložljivih fizičnih delavcih in za to pobira Uber-prispevek od delavcev in od naročnikov dela. Nič delovnih pogodb, nič pokojninskega, invalidskega in socialnega zavarovanja, nič delavskih pravic in nategovanja s sindikati, le provizija za posredovanje informacij.... Bi rekla Jo Bertram: "Ker si fizikalci želijo ohraniti svobodo in fleksibilnost pri izbiri za koga delajo". Slovenski minister za javno upravo pa pozdravlja prihod Uberja na naš trg. Uber ueber alles! O Bog, daj norcem pamet, revežem pa denar... Če je res, da ima vsak narod takšno oblast, kot si jo zasluži, smo Slovenci hudi grešniki.
Sollerod
28. 10. 2016 20.06
+3
Pocasi se tudi temu prenapinjenemu balonu bliza konec.
periot22
28. 10. 2016 19.44
+6
Novodobno suženjstvo!!!!