Napad se je zgodil danes pred stavbo pakistanskega višjega sodišča v Lahoreju, je sporočila policija. 25-letnica je čakala, da se sodišče odpre, ko jo je obkrožila skupina okoli desetih moških in jo začela obmetavati z opekami. Dobila je tako hude poškodbe glave, da je kmalu po napadu umrla.
V skušini morilcev so bile tudi njen oče, dva brata in nekdanji zaročenec. Vsi, razen očeta so zbežali, ta pa je umor priznal. Dejal je, da je reševal družinsko čast.
V Pakistanu so še vedno številni prepričani, da ženska osramoti svojo družino, če se ne poroči z moškim, ki ji ga izberejo.
25-letnica je bila zaročena s svojim bratrancem, a je izbrala drugega in se z njim tudi poročila. Družina ga je obtožila njene ugrabitve, kar je sama pred sodiščem izpodbijala. Prav zato je danes tudi prišla na sodišče. Tam naj bi pod prisego zatrdila, da se je poročila po svoji lastni volji.
Nekaznovani morilci
Okoli tisoč Pakistank vsako leto ubijejo člani njihovih lastnih družin, ker naj bi jih ženske osramotile, ocenjuje pakistanska Fundacija Aurat, ki se bori za spoštovanje človekovih pravic. Realna številka pa je najverjetneje nekajkrat višja, saj fundacija podatke zbira le iz medijskih poročil, oblasti pa uradnih evidenc ne vodijo.
Pred sodiščem konča le peščica morilcev, postopki pa se lahko vlečejo več let. Podatkov, koliko se jih konča z obsodbo morilca ali morilcev, ni. Sicer pa tudi v primeru, da je morilec obsojen, ni rečeno, da bo končal za zapahi. Po zakonu namreč žrtvina družina morilcu lahko oprosti. Kot je poudaril Wasim Wagha iz Fundacije Aurat, je prav to največja napaka v zakonu. Morilci v tako imenovanih umorih iz časti so največkrat člani žrtvine družine. Velikokrat družina nekoga določi, da izvrši umor, in mu takoj nato odpusti.