Znanost in tehnologija

Mladoletnikom se ne smejo več prikazovati oglasi, ki temeljijo na njihovih osebnih podatkih

Bruselj, 17. 02. 2024 07.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vse spletne platforme morajo od danes v skladu z aktom o digitalnih storitvah v EU upoštevati strožja pravila, namenjena večji zaščiti uporabnikov. Od lanskega avgusta so strožja pravila že veljala za 19 večjih spletnih ponudnikov, kot so X, Facebook, Amazon, Instagram in TikTok.

Evropski akt o digitalnih storitvah je sicer začel veljati novembra 2022 in ponudnikom digitalnih storitev postavlja jasne obveze za zaščito njihovih uporabnikov pred nezakonitimi vsebinami, dezinformacijami in drugimi družbenimi tveganji.

Vse spletne platforme z uporabniki v EU, razen mikro ni malih podjetij, ki zaposlujejo manj kot 50 oseb in katerih letni promet ne presega 10 milijonov evrov, morajo od danes  izvajati ukrepe za boj proti nezakonitim vsebinam, blagu in storitvam, za zaščito mladoletnikov, opolnomočenje uporabnikov z informacijami o oglasih in vsaj enkrat letno objaviti poročilo o svojih postopkih moderiranja vsebine, so v sporočilu za javnost pojasnili na Evropski komisiji.

Strožja pravila od konca lanskega avgusta sicer že veljajo za 19 večjih spletnih platform.
Strožja pravila od konca lanskega avgusta sicer že veljajo za 19 večjih spletnih platform. FOTO: Shutterstock

Spletne platforme morajo v EU tako od danes uporabnikom zagotoviti sredstva za označevanje nezakonitih vsebin, vključno z blagom in storitvami. Mladoletnim osebam ne smejo več prikazovati oglasov, ki temeljijo na profiliranju ali njihovih osebnih podatkih.

Platforme, ki niso imenovane za zelo velike spletne platforme ali zelo velike spletne iskalnike, bo na ravni držav članic EU nadzoroval neodvisni regulativni organ, ki bo deloval kot nacionalni koordinator digitalnih storitev.

Na te koordinatorje se bodo uporabniki lahko obrnili s pritožbami zaradi kršitev akta o digitalnih storitvah s strani katere koli platforme. Koordinatorji bodo obenem imeli močna preiskovalna in izvršilna pooblastila za zagotavljanje skladnosti ponudnikov s sedežem na njihovem ozemlju z aktom o digitalnih storitvah.

Kakšne so sankcije za kršitelje?

"Po domnevni kršitvi akta o digitalnih storitvah bodo lahko odredili inšpekcijske preglede, spletnim platformam, ki ne bodo spoštovale akta o digitalnih storitvah, naložili globe in uvedli začasne ukrepe v primeru resne škode za javno sfero," so zapisali na komisiji.

Koordinatorji digitalnih storitev in Evropska komisija bodo oblikovali neodvisno svetovalno skupino, tj. Evropski odbor za digitalne storitve, da se zagotovi dosledna uporaba akta o digitalnih storitvah in da imajo uporabniki po vsej EU enake pravice, ne glede na to, kje imajo spletne platforme sedež, so še pojasnili.

V Sloveniji bo funkcijo koordinatorja opravljala Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos), je med petkovo obravnavo predloga zakona o izvajanju uredbe EU o enotnem trgu digitalnih storitev v DZ dejala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Poslanci so presodili, da je predlagani zakon, ki akt o digitalnih storitvah prenaša v slovenski pravni red, primeren za nadaljnjo obravnavo.

Strožja pravila od konca lanskega avgusta sicer že veljajo za 19 večjih spletnih platform. Gre za platforme, ki imajo več kot 45 milijonov uporabnikov. Med njimi so X, Facebook, Amazon, Instagram, TikTok, YouTube in Booking, pa tudi spletna iskalnika Google in Bing.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
17. 02. 2024 09.46
+3
Otroci se itak ne smejo prijaviti. Zato vsi vpišejo lažno leto rojstva.
Marck
17. 02. 2024 09.15
+3
Ja seveda. Vai mulci imajo izmisljene podatke in racune, da so polnoletni. Pa sej niso no-ri.
Mr Nobady
17. 02. 2024 09.05
Jaz vse gledam preko Brave iskalnika in več niti ne vem kaj so to oglasi.
natmat
17. 02. 2024 08.44
+1
Marsikakšna omejitev bi bila v EU dobrodošla...poleg te bi bila še najbolj potrebna prepoved mladoletne siliti v bilokatere verske skupnosti....
MojsterSplinter
17. 02. 2024 08.28
+2
"Mladoletnim osebam ne smejo več prikazovati oglasov, ki temeljijo na profiliranju ali njihovih osebnih podatkih." No, končno nekaj dobrega od Evrope.
thedutchman
17. 02. 2024 13.09
ja to je že res mojster se strinjam sam kako bojo pa preverjal?kaj misliš da bo google dovolil dostop do svoje programske kode oziroma algoritma?a ti resno misliš da je zadaj skrb za otroka?to kar je v agendi je cenzura interneta nič več anonimnosti to je cilj in tuki bi mogl zvonit vsi rdeči alarmi pri ljudeh ker nam pred očmi vzemajo še to malo svobode,ko boš moral za dostop do interneta potegnt kartico to je cilj in ko ti bojo oni rekl kok časa boš lahko gor preživu ne vem primer 16ur na teden itd...to je njihov cilj aja pa izbral boš lahko samo to kar bojo oni rekl da lahko to je njihov cilj,seveda ga bojo zamaskiral pod naslov za otroke se gre pa da je to odlično zate za tvojo varnost in ovce jaaaaaa to modrinček do vrha čez dve leti bo pa jok in stok ko nauš več mogu nč rečt anonimno pa ti bojo vsako napačno besedo zaračunal pa odbil od plače pod pretvezo sovražnega govora itd....
Truth
17. 02. 2024 08.15
+9
Internet je ratal brezvezna greznica polna brezveznih oglasov. Meni prikazuje taksne stvari, k jih zagotovo ne bom nikoli placal. Ocitno smo nekateri vseeno se vedno pred AI