Slovenija

Sedemletnik med poukom v sošolce meče stole. Starši so besni, ravnatelj pa nemočen: 'Česa takega še nisem videl'

Celje, 22. 09. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
0

Učenec 2. razreda ene od osnovnih šol na Celjskem je med poukom agresiven do svojih sošolcev in učiteljev, napadel je celo svojo mamo. Enega od sošolcev je poškodoval, ko je vanj vrgel stol. Besni starši ostalih otrok ravnatelja stiskajo v kot, ta pa išče rešitve in pravi, da česa takšnega v 40 letih svoje kariere še ni videl. O tem, kako ukrepati, smo govorili s strokovnjakom za vzgojo.

V uredništvu smo se odločili, da v interesu vseh vpletenih otrok v članku ne razkrijemo, za katero osnovno šolo gre, zato tudi ravnatelja ne omenjamo z imenom in priimkom.

Na eni od osnovnih šol na Celjskem se soočajo s problematiko, o kateri smo v preteklosti že večkrat pisali in ki zaradi resnosti situacije zahteva obravnavo z več različnih vidikov. Učenec 2. razreda se med poukom agresivno vede do svojih sošolcev, učiteljev in celo do svojih staršev. Po besedah staršev drugih otrok, ki se - razumljivo - bojijo za njihovo varnost, naj bi fantek, ki je na šoli nov, med svojimi agresivnimi izbruhi poškodoval že tri otroke. Prevrača jim malice oz. kosila in vanje meče stvari – v enega celo stol, s katerim ga je poškodoval.

Kaj je v ozadju, kaj ga vodi v tako nasilno vedenje? Kako reagirati ob takšnih izbruhih? Kako pred njim zaščititi druge otroke? Kako mu pomagati? Pogovarjali smo se z ravnateljem šole in s specialnim pedagogom za motnje vedenja in osebnosti.

Šole v primerih nasilja ukrepajo v skladu s šolskimi redi ter so velikokrat vezane na centre za socialno delo oziroma druge organe pregona, pravijo na ministrstvu.
Šole v primerih nasilja ukrepajo v skladu s šolskimi redi ter so velikokrat vezane na centre za socialno delo oziroma druge organe pregona, pravijo na ministrstvu. FOTO: Thinkstock

Ravnatelj: 'Česa podobnega v 40 letih prakse v šolstvu še nisem videl'

Kaj točno se dogaja na šoli, nam je pojasnil ravnatelj, ki se je znašel v situaciji, na kakršno, pravi, v 40 letih prakse v šolstvu še ni naletel, in ki ga besni starši stiskajo v kot, saj zahtevajo takojšnjo rešitev. Problematičnega fantka so starši letos k njim prepisali z neke druge osnovne šole. Zakaj, ni spraševal.

Takoj, ko so se s fantom pojavile manjše težave, je ravnatelj skupaj s svetovalno delavko in razredničarko o tem obvestil otrokovo mamico, ki je izrazila pripravljenost na sodelovanje, da bi mu pomagali. "Prejšnji četrtek se je zgodilo, da je fant pri eni od ur nagajal, metal peresnice po učilnici, metal stole ... skratka bil je nevaren za okolico, zato smo ga odstranili iz razreda in poklicali njegovo mamico," opisuje ravnatelj. Ko se je s fantkom poskušal pogovoriti, si je ta zatiskal ušesa in mu večkrat pobegnil. "Težava je torej njegovo uhajanje in agresivno vedenje," pravi. Naslednji dan ga je pri pouku spremljala mama, a je fant tudi vpričo nje v trenutku, ko mu nekaj ni ustrezalo, vstal in z njo hotel nasilno obračunati. "Torej mu tudi starši očitno niso kos v smislu, da bi ga lahko pomirili. Temu otroku se zagotovo dogaja nekaj težkega, da je tako nasilen," še pravi ravnatelj.

Na šolskem ministrstvu so že pred časom pojasnili, da šole v primerih nasilja ukrepajo v skladu s šolskimi redi ter so velikokrat vezane na centre za socialno delo oziroma druge organe pregona. Usposabljanje kolektivov za soočanje z nasiljem izvaja Šola za ravnatelje, namen teh usposabljanj pa je doseči bolj učinkovito in senzibilno soočanje z nasiljem v vrtcih, osnovnih ter srednjih šolah. Kolektivi se usposabljajo za prepoznavanje in delo z vrstniškim nasiljem, nasilno komunikacijo med učenci, učitelji in starši ter z nasiljem v družini. Pri vseh usposabljanjih, ki potekajo že več let, je poudarek na pomenu preventivnih dejavnosti na eni ter obravnave že storjenega nasilja na drugi strani.

Da bi dejansko koga poškodoval, sam sicer ni videl, je pa za poškodbe otrok izvedel od učiteljice, ki je bila prisotna, in od staršev drugih otrok. Po njihovih besedah je en otrok utrpel praske na nogi, tisti, ki mu je stol priletel v glavo, pa je še celo popoldne tožil, da ga boli glava. Starši tudi pravijo, da so njihovi otroci prestrašeni, da ves čas govorijo o njem, da ne morejo spati in da je po incidentu med poukom tudi fantova mamica morala obiskati zdravstveni dom. Od ravnatelja zahtevajo hitre ukrepe, da zaščiti njihove otroke, problematičnega fanta umakne iz okolja oz. da v razred poleg učiteljice dodeli še spremljevalca, ki ga bo v trenutku vzkipljivosti pomiril oz. obvladal in bil ves čas pouka (tudi v času odmorov) z njim.

Razumem jih, pravi ravnatelj, kot starš bi se tudi jaz bal za svojega otroka, ker to zagotovo lahko pusti dolgoročne posledice na mladi duši. "Povedal sem jim, da je moja prva naloga zaščititi njega, predvsem pa zaščititi okolje, v katerem se nahaja." Glede dodelitve spremljevalca fantku pravi, da je to ena od opcij, a je zanjo potreben čas, oni pa rešitev potrebujejo čim prej.

Mislil je, da jo je našel, ko mu je otrokova mama obljubila, da bo ta teden ostala z njim doma, a ga je v ponedeljek zjutraj kljub temu spet pripeljala v šolo. To je razburilo ostale starše, ki so po svoje otroke prišli predčasno in zagrozili, da jih v šolo ne bodo pripeljali, dokler bo tam on. "Predlagal sem tudi, da bi se otrok izobraževal na domu, kar bi bilo - grdo rečeno - najbolj elegantno, a staršev ne morem prisiliti v to, ker mora potem nekdo biti z njim doma," še pojasni ravnatelj.

Namesto tega mu je otrokova mama zagotovila, da ga bo ta teden spremljala pri pouku, prav danes imata obravnavo na Centru za socialno delo (CSD), ob prvem deliktu, ki se bo pojavil, pa ga bo vzela iz šole in se bo izobraževal doma. Takšno rešitev je ravnatelj posredoval tudi ostalim staršem, šola pa je poročilo o funkcioniranju otroka že posredovala CSD-ju in na tamkajšnjo policijsko postajo.

Če pri učencu pride do izbruha agresije, naj učitelj oz. učiteljica vse ostale učence umakne v sosednji razred, kjer bodo na varnem, pravi pedagog.
Če pri učencu pride do izbruha agresije, naj učitelj oz. učiteljica vse ostale učence umakne v sosednji razred, kjer bodo na varnem, pravi pedagog. FOTO: Thinkstock

Policija o dogodkih zbira obvestila

Na PU Celje so nam to informacijo potrdili. "Policisti so bili s strani šole obveščeni o neprimernem obnašanju učenca na eni od osnovnih šol in so nemudoma začeli z zbiranjem obvestil," so zapisali.

Da so bili o incidentu obveščeni, so potrdili tudi na CSD-ju. "Družine ne poznamo, ker ima stalno prebivališče prijavljeno na območju drugega krajevno pristojnega CSD. V takšnih primerih prijavo posredujemo pristojnemu CSD. V primeru, da je CSD obveščen o medvrstniškem nasilju s strani druge institucije, se služba vključi v pomoč družini, z namenom usposobitve družine za opravljanje vsakdanjih nalog v zvezi z vzgojo in varstvom otrok. Družino se po potrebi usmeri v specialistične obravnave, lahko se stiske in težave rešujejo tudi s timskim pristopom (družina in udeležene službe – šolstvo, zdravstvo, policija). Cilj obravnave je poiskati ustrezno pomoč za družino in za otroka, ki to pomoč potrebuje," so zapisali.

Strokovnjak za vzgojo: 'Ravnatelj je ravnatelj vsem otrokom'

Za nasvet, kaj storiti v tovrstnih primerih, ki jih ni malo, smo prosili strokovnjaka na področju vzgoje, specialnega pedagoga Marka Juhanta. "Ravnatelj je ravnatelj vsem otrokom, tudi temu. Torej odpade tisto ... bom poskrbel za druge otroke, tega pa mandi gleda. To je prva stvar. Druga pa je, da je treba razumeti starše, da hočejo obvarovati svoje otroke, ki so dejansko ogroženi. Starši vseh sesalcev so takrat, ko so ogroženi mladiči, pripravljeni narediti karkoli," pojasnjuje.

Juhant poudarja, da konkretnega primera ne pozna, za nas je torej spregovoril povsem na splošno. Je pa po informacijah, ki jih je dobil od nas, dejal, da spoštuje trud omenjenega ravnatelja. "Najlažje bi bilo takega otroka samo odpisati, pri tem primeru pa je razvidno, da ravnatelj res poskuša najti rešitev," je dejal. Na vprašanje, od kje otroku taka agresija, odgovarja: "Verjetno je imel neko otroško težavo, ki je odrasli niso ustrezno rešili. Vsake težave, bodisi zdravstvene, socialne, medosebne, povezane z inteligenco … če otrok ne razume določenih stvari, če jih ne dojame … če te težave niso obravnavane ustrezno, vedno izbruhnejo ven na isti način - kot vedenjska motnja." To, da si je fant pred ravnateljem zatisnil ušesa – češ ne želim ničesar slišati –, po njegovih besedah pomeni, da se je v njem nakopičilo veliko problemov.

Kaj naj v primeru agresivnosti učenca stori učitelj?

Strokovnjaka smo povprašali, kako naj reagira učitelj v trenutku, ko pri učencu pride do izbruha agresije. Najbolj pametno je, pravi Juhant, da vse učence, razen tistega, ki agresijo izvaja, pošlje v sosednji razred k drugi učiteljici. "Tam naj imajo pripravljene blazine, naj se usedejo in normalno nadaljujejo s poukom. Poanta je, da odstraniš druge otroke stran od njega in ne njega stran od drugih. Tako so otroci na varnem in niso več žrtve. Otroku, ki pa nima več publike, pa tudi ni več zanimivo zganjati cirkusa." Tukaj ne gre za nasilje kot izbruh, da otrok sebe ne bi mogel obvladati, gre tudi za iskanje svojega mesta v skupini, identitete, pozornosti, opozarja Juhant. "V ozadju je lahko težava samo v tem, da ima otrok občutek, ko je bil rojen njegov bratec ali sestrica, da ga je mama zapostavila. In je sčasoma videl, da pozornost dobi izključno v enem primeru – če naredi dovolj veliko neumnost. To so pravzaprav zelo preproste stvari. Na primer, ko se starša ločujeta. Ne boste verjeli, kakšen cirkus je lahko takrat z otrokom v šoli! Ker ugotovi, da starša edino še prideta skupaj, če on v šoli naredi tako neumnost, da ju pokličejo tja. In otrok je srečen, ker ju za pol ure vidi tam, pa tudi, če se vsi kregajo, važno je, da so skupaj. Njegova družina še obstaja, vidi jo," nazorno opisuje Juhant. Otroški um deluje na zelo preprost način, pravi, a mi teh stvari ne moremo doumeti, ker razmišljamo preveč kompleksno.

Otrok, ki ima v sebi toliko agresije, je verjetno imel neko otroško težavo, ki je starši niso ustrezno rešili, pravi strokovnjak.
Otrok, ki ima v sebi toliko agresije, je verjetno imel neko otroško težavo, ki je starši niso ustrezno rešili, pravi strokovnjak. FOTO: Thinkstock

Kaj naj storijo starši?

Otroka, ki ima takšne nasilne izbruhe, je treba takoj vzeti iz razreda in zanj organizirati pouk doma, dokler se zadeva ne reši, pravi Juhant. Če je otrok v stiski, je šolski zdravnik tisti, ki mu lahko napiše bolniški izostanek, zaradi česar bi verjetno tudi mati ali oče dobila vsaj izredni dopust, če ne že rednega, da lahko normalno organizirata varstvo. To ni izkoriščanje sistema, to je legalno, poudarja.

V reševanje medvrstniškega nasilja in v načrtovanje pomoči otroku, ki izvaja nasilje, je nujno potrebno vključiti starše in šolo, pa tudi druge institucije, če je otrok že vključen v oblike pomoči. Pri iskanju in soustvarjanju rešitev je potreben timski pristop vseh udeleženih z namenom raziskovanja in ugotavljanja potreb otroka, ustvarjanja dialoga za skupno iskanje ustreznih strategij, upoštevajoč potrebe in zmožnosti otroka in njegove družine. Vsekakor je individualni pristop v šoli, specialna in dodatna pomoč otroku tisto orodje, ki ga šola ima na razpolago. Na ta način zagotavlja občutek varnosti ostalim otrokom. Pristop z vidika celostne obravnave družine je naloga centra, ki pridobiva informacije iz okolja in po potrebi zdravstvenih institucij. CSD Celje

Potem pa je treba začeti delati individualno z otrokom – starši naj ga takoj peljejo k specialistu, svetuje. V dogovoru z njimi in s socialno službo mu je treba dodeliti spremljevalca, ki ga plača občina. Pomembno pa je, da ima ta spremljevalec vsa pooblastila, da otroka lahko tudi fizično prime in odnese iz razreda, če je to potrebno. "Da mu fizično onemogoči, da bi poškodoval sebe in druge, da ga zgrabi v prijem, da se umiri in mu potem spet da svobodno dihati. Morata pa se s tem strinjati oba starša, da se ne bi potem zgodilo, da je oče za, mama pa potem toži šolo, da nad otrokom izvaja fizično nasilje," opozarja Juhant. "Seveda bo otrok dolgoročno potreboval tudi mnenje komisije za usmerjanje, a te komisije valjajo papirje po rokah celo leto, to so mojstri mečkanja," še pripomni.

Kako naj ukrepa šola?

Šola bi morala sklicati na sestanek vse starše in jim predstaviti program, ki ne sme biti daljši od štirih tednov, nadaljuje Juhant. V tem času se mora najti neka rešitev. Hkrati pa je treba razred pripraviti na to, da bo fant prišel nazaj in poskrbeti, da s strani drugih otrok ne bo prihajalo do provokacij.

"Treba je vedeti, da bo otrok, ki bo naredil neko veliko nasilno neumnost v razredu, te zadeve odplačeval celo življenje, to bo zgodba, ki se bo vlekla za njim, on pa bo žrtev lastnega napačnega vedenja," opozarja strokovnjak. Osnovno izhodišče je, da je treba s takim otrokom nekaj narediti zaradi njega samega in ne zaradi ostalih otrok. "Šola mora poskrbeti za to, da bo tudi ta otrok lahko funkcioniral. Naj poiščejo strokovnjaka, če se izkaže, da so njegove težave tako hude, da se ne more šolati v rednem okolju, potem ga naj starši nikar ne vpišejo na drugo šolo, ker bodo s tem samo geografsko preselili problem, rešili pa ne bodo nič, še posebej ne otroka. Ta potrebuje veliko pomoči, da bo enkrat lahko normalno zaživel."

Takega otroka je treba zaščititi pred samim seboj, še pravi pedagog. "Iz določenega vidika ima vsaka vpletena stran prav in problem bo rešen takrat,  ko se bodo uskladili med seboj. Je pa težko ponuditi rešitev, če ravnatelj nima podpore državnih aparatov, če se starša med seboj ne moreta uskladiti ali pa če imajo drugi starši kakšnega kolovodjo, ki zganja kampanjo," še pravi Juhant.

Kaj na vse to pravi nekdanji predsednik Združenja ravnateljev in ravnateljic Milan Rejc, pa si boste lahko prebrali v naslednjem članku.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1