Znanost in tehnologija

Otroci navdušeni nad tabličnimi računalniki, starši pa postavljajo vse manj omejitev

New York, 25. 12. 2013 11.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Uporaba tabličnih računalnikov je tako preprosta, da lahko tudi malček, ki ne zna brati, najde posnetke in igrice. Številni starši so s tablicami ob božiču obdarovali svoje otroke. Strokovnjaki opozarjajo, da ni še popolnoma jasno, kako tablice vplivajo na otrokov razvoj.

Vse več otrok uporablja tablične računalnike in pametne telefone, upravljanje pa je tako preprosto, da zna že triletnik najti posnetke in fotografije ter igrati igrice. Moderne elektronske naprave so tudi sredstvo, s katerim starši zamotijo in umirijo otroke, ko se na primer vozijo v avtomobilu ali pa so v restavraciji. Možnost, da na naprave naložijo aplikacije, ki so namenjene izobraževanju otrok, je dodatna tolažba, saj menijo, da se njihovi otroci z uporabo tablice pravzaprav učijo.

V ZDA je priljubljenost tabličnih računalnikov še posebej velika, saj med prazniki pri prodaji ugotavljajo rast. Kot poročajo tamkajšnji mediji, se vse več staršem to zdi idealno darilo za njihove malčke. A strokovnjaki svarijo, da otrok, še posebej izredno majhnih, ne bi smeli pustiti kar nenadzorovano pred zaslonom. Pediater v otroški bolnišnici v Seattlu Dimitri Christakis je poudaril, da so iPadi na tržišču šele nekaj let in tako ni zanesljivih raziskav o tem, kako vplivajo na otroke. Po njegovem mnenju imajo izobraževalne aplikacije in igrice do določene mere res dober vpliv na otroka, saj drugače od televizije omogočajo interakcijo. Vendar pa bi morali biti starši pozorni, da čas, ki ga otrok preživi ob tabličnem računalniku, ne posega v čas, ki je namenjen najbolj pomembnim dejavnostim – spanju, branju in interakciji z družino. Prevladujoče mnenje med strokovnjaki je, da otrok ne bi smel preživeti več kot dve uri pred nekim zaslonom, pa naj gre za televizijo, računalnik, tablični računalnik ali pametni telefon. Psihologinja za otroke iz New Yorka Rahil Briggs je prepričana, da zelo majhni otroci sploh ne bi smeli uporabljati takšnih naprav, saj te upočasnjujejo razvoj govora.

Strokovnjaki imajo različna mnenja o tabličnih računalnikih in malčkih, a se strinjajo, da starši otrok pri uporabi naprav ne bi smeli pustiti brez nadzora.
Strokovnjaki imajo različna mnenja o tabličnih računalnikih in malčkih, a se strinjajo, da starši otrok pri uporabi naprav ne bi smeli pustiti brez nadzora. FOTO: Reuters

Vendar pa nekateri uporabo tablic tudi v mladih letih priporočajo. Tako Jill Buban, predstojnica šole za izobrazbo univerze Post v Connecticutu, pravi, da je dobro za otroke, da čim prej spoznajo tehnologijo, saj so tako ob prihodu v šolo že pripravljeni na izzive, ki jih čakajo, kar zadeva tehnologijo. A tudi ona poudarja, da je treba uporabo takih naprav otroku omejiti in ga pri aktivnosti nadzorovati.

Newyorčan Adam Choen, ki je oče dveh otrok, je povedal, da je njegov sin Marc začel uporabljati aplikacije, ko je bil star komaj 18 mesecev. Zdaj je star pet let in po trditvah njegovih staršev je njegovo branje na ravni učenca iz drugega razreda. Choen je prepričan, da je njegov sin napreden ravno zaradi iPada, na katerem ima naložene večinoma izobraževalne aplikacije. Choenova hčerka je stara komaj leto dni in tudi ona si želi iPad.

Še en običajni Newyorčan Lance Somerfeld pa zagovarja bolj strog pristop k starševstvu. Z ženo nimata tabličnega računalnika in njun sin Jake, ki je zdaj star pet let, do tretjega leta ni smel gledati televizije. Ima pa Somerfeld iPhone in včasih sinu dovoli, da ga uporablja. Takrat po njegovih besedah aplikacije otroka povsem prevzamejo in včasih mu je telefon kar težko vzeti iz rok.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (180)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pepo29
28. 12. 2013 21.09
+6
mi smo gor zrastli brez telefonov in tablic....še sanjalo se nam ni o tem pa smo čist normalni ljudje pa vsi govorimo pa pišemo zato je brez veze govorit o tem kak je to fajn za otroke pa kaj se vse naučijo in kaj vse obvladajo na teh tablicah.men je to velika bedarija in samo rešitev da to zadevico pač porineš otroku v roke takrat ko se ti ne da al pa enostavno nimaš časa za njega. to je to pa čist nč druzga
brusilec
28. 12. 2013 20.26
-2
moj sin je pri letu in pol odlkenil tablico, vtipkal preprosto geslo, najdel pravo stran z aplikacijo in se potem igral z njo. Aplikacija je v slovenščini posnema zvoke živali in stvari,.. zelo dobra!! Pri 2 letih in še malo govori polne stavke, vsak ki se z njim pogovarja ne more verjeti kako dobro mu gre. Res pa je da tega ne igra cele dneve, recimo po vsak dan pol ure v povprečju. Potem tudi zgubi zanimanje in si najde drugo igračo. Vse mora biti zmerno,.. aja.. že dolgo nazaj sem rekel da moji froc ne bodo računalniško nepismeni! :)
bb5a
28. 12. 2013 11.45
+14
A se vam mogoče ne zdi da za vsa ta nezanimanja, dolgčas in posledično depresije niso krive tablice, ampak mogoče sam odraz brezveznosti sveta ki so/smo ga naredili predvsem odrasli? Dandanes ne morš niti več rečt otroku, da če se bo pridno učil, da pol bo pa kaj dosegel v življenju. Včas so mel ljudje precej več časa, da so bili s potomci, sedaj so le redki ki imajo ta privilegij da delajo po 8 ur. Šolstvo tako ali tako ne motivira otroka, ... Dandanes je na žalost svet v katerem imajo že starši življenje brez vizije s kratkoročnimi cilji (plačat položnice, ne izgubit službe,...) kaj šele naši otroci... Kdo pa še dandanes sanja o nečem kar bi rad dosegel na dolgi rok? Časi so se precej spremenil in s tem tudi življenjski stil in ni kriva tehnologija, ampak ljudje sami...
Kjegavidissss
28. 12. 2013 08.43
+7
Zopet imate lov na čarovnice. Koliko od vas ima garažo in nekaj orodja. Kdo od vas kaj postori doma, da bi se lahko otrok naučil ravnati z orodjem, ustvaril, popravil. Kaj mu drugega preostane v bloku z malo zelenico? Včasih so delali na kmetih njivah.... Problem je centralizacija v betonsko džunglo kjer se otrok res ne more razvijati in ustvarjati. Smrkovc ima doma vso elektroktroniko, ki mo jo srce poželi, pa gre še vedno na sprehod z vrstniki (sam od sebe), popravljajo motorje, delajo na vrtu.... elektronika ni krivec, ampak način življenja in omejevanje otroka. Hodil je tudi na veliko obšolskih dejavnosti vendar vsako leto na drugo (kakor si je zmislil). S tem ni nič narobe samo širi obzorja in spoznava različne stvari.
Götterdämmerung
28. 12. 2013 04.34
+1
Slovenija bi lahko bila danes balkanska računalniška velesila, vendar so naši strokovnjaki kmalu po osamosvojitvi ugotovili, da so računalniki najbrž samo še ena modna muha in niso primerni za otroke, dokler ne bo opravljenih dovolj testov kako vplivajo na njihovo zdravje in če se bo ta tehnologija sploh razvila. To so bili še časi, ko so rabljene računalnike raje metali v kontejnerje, kot da bi jih podarili šolam in otrokom, da ne bi zaradi njih izgubili temeljne vrednote. Če bi Bog hotel, da otroci uporabljajo tablice, bi opisal koliko ur na dan in katere igrice lahko igrajo že v Bibliji. Jaz si to predstavljam bolj tako, nekje do 7 leta starosti otrok itak nima občutka za odnose med sabo in posameznimi deli okolja, zato so tudi tablice kot take brez veze, potem pa so prepolne informacij, v katere se otrok ne more poglobiti, za razliko od preproste knjige, kamor lahko fokusira svoj um v črke in slike. Knjige so bile ustvarjene za preproste ume, tablice pa za astronaute in vojake. Starega sveta ni več, narava se je zelo spremenila, celo pri nas uničujemo še zadnje gozdove, obkroženi smo s tehnologijo in umetnimi konstrukti, človeško bitje ni ustvarjeno za takšno okolje, tablica postaja torej vse bolj nujnik za golo preživetje, v betonski džungli. Čudi me tudi, da ljudje ne nosijo s seboj solarne ali dinamo polnilce, menda je jasno, da lahko v taki družbi vsakdo ostane brez elektrike, zgleda ljudje še ne jemljejo dovolj resno osnovnih veščin preživetja v divjini.
Götterdämmerung
28. 12. 2013 04.15
+0
Pozabite tablice, poslušajte Snowdena, poleg sledenja in prisluškovanja preko mikrofona ugasnjene naprave, lahko ponekod že danes poslušajo misli preko mobilnikov oziroma postajami, ker so slučajno določili frekvenčne standarde, enake valovnim dolžninam električnih polj v naših glavah. Predstavljajte si Google zemljo in 7 milijard mobi uporabnikov, ki se na tem ogromen zemljevidu sprehajajo v realnem času, opremljeni še z vsemi drugimi pripadajočimi bazami podatkov za posamezno osebo, tudi komaj rojeno. Tablica je torej zgolj še en prehodni vmesnik med vašim otrokom in globalno informacijsko matrico, ni več vprašanje, katero tabletko bi vzeli ampak katero barvo bodo namesto otrok izbrali njihovi starši. Vzgajati otroka v strogem okviru umetne družbe ali mu omogočiti, da sam spozna kakšen je svet in ljudje v resnici. oboje naenkrat ne bo šlo več, ker je realnost postala velika puščava, v kateri majhni ljudje buljijo v plastične škatlice in nervozno migajo po njih s prsti.
Explainator
28. 12. 2013 08.41
+3
ja in? pač si star in sprijazni se že s tem
Götterdämmerung
28. 12. 2013 03.58
+1
Kar se izvedencev psihiatrične stroke tiče in njihovih stokovnih raziskav, znanstvena testiranja novih socialnih orodij lahko trajajo tudi desetletja, preden lahko razne medicinske hipoteze prerastejo v teorije, tablice pa so na trgih šele par let. Mogoče pa gre za parapsihološke pojave in naši strokovnjaki že danes ugotavljajo, kaj se bo šele zgodilo oziroma bo v prihodnosti najbolje za naše otroke.
Götterdämmerung
28. 12. 2013 03.55
-1
Bodimo iskreni, računalniki služijo predvsem za igrice, ko si enkrat v realnem času povezan s tisočimi igralcev iz vseh koncev planeta, je 20 ur igranja za otroka ravno prav in tudi dovolj časa, da si pridobi nekaj socialnih večin oziroma spozna nekaj multi kulti znancev, ki mu bodo po šolanju verjetno prišli kmalu zelo prav.
Explainator
28. 12. 2013 08.42
+2
in kaj je narobe z socializacijo prek žice? pač si star, svet se spreminja, in otroci bodo povezani socialno na druge načine, kot si bil ti, sprijazni se....tebi je to čudno kot je bilo tvojim staršem, ko so gledali tebe pri nekih stvareh
Götterdämmerung
28. 12. 2013 03.51
+2
Upam, da ste razumeli članek, če morate na roditeljski razgovor ali na pogovor k šolski psihologinji, morate otroka že doma prej naučiti, da bo vedno rekel, da se lahko igra z računalnikom samo dve uri, sicer boste cela družina izpadli čudni in bodo morali na vas opravljati razne postopke. Zakaj točno dve uri, se sicer ne ve, ampak ljudske vraže pravijo, da je to nekje ravno prav, če hočete, da bo vaš otrok podoben vsem ostalim.
Helebarda
27. 12. 2013 13.27
+25
Moj partner ima 14 letnega brata, ki je poloma zasvojen s tehnologijo in za svoja leta ima kar precej povišano telesno težo. Prideva zadnjič z mojim na kosilo k staršem in bratu, pa me mali pred obrokom pokliče in prosi, da mu malo uredim seminarsko nalogo pri zgodovini. In kaj vidim, vse ckopiraj-prilepi iz dijaškega pika n... Zadeva sestavljena brez kakršne koli oblike in smisla. Mu popravim pravopisne napake, poravnam besedilo, mu pokažem, kako se naredi kazalo in ga nagovorim, naj drugič še kakšno knjigo uporabi ali pa druge vire razen omenjenega. Pa reče…eh zakaj, to je lažje pa hitreje. Zdaj se pa čudi zakaj je dobil samo 4, pa še pred razredom mu ni bilo potrebno predstaviti vsebine naloge (tako kot smo to včasih morali). Takoj ko sva končala, pa hop na igrice. Mi pokaže še koliko igric ima na peceju koliko na Ajpedu. K mizi, ga je bilo potrebno točno 4 krat poklicati, da se je sploh odzval. Nato pa opazujem, kako mu mama pri njegovih 14 razkosava puranji zrezek, ker to pač njemu ne gre. Po kosilu spet igrice. Ker so pa doma na zelo lepem kraju nad jezerom, sem si zaželela, da bi šli po kosilu na nedeljski sprehod. In šla sem sama. Mama, oče in moj so igrali bowling na wii, tamali pa za računalnikom. So bili pa zadnjič 5 ur pri nama na obisku in kaj je tamali počel, sedel in igral igrico na telefonu, brez kakršnega koli interesa, da bi se vključil v pogovor. O ničemer razen o igricah in filmih nima pojma. A lej ga zlomka, mali je odličnjak v šoli. Narobe svet!
gorgoroth
27. 12. 2013 17.50
-12
Ma vse babe ste iste s temi sprehodi. Če vam paše šetat okoli pol šetajte ne vlečte pa otrok in mož v svoje sprehode ker nam po 6 dnevnem delavniku na nogah po 16 plus ur na dan res ni do sprehodov.
Helebarda
27. 12. 2013 20.00
+16
Prvo, nimajo vsi 6 dnevnega dnevnika in po 16 ur in plus na dan. Sicer pa, jaz delam 8 ur na šihtu, polodne pa prevajam, in še vse doma postorim. Zato me večkrat v postanem luftu sobe prime, da bi računalnik zabrisla čez okno, kar pa rešim tako, da se grem malo sveži zrak sprosti in kosti pretegnit. Še nisem slišala, da bi to kdaj komu škodilo.
gorgoroth
27. 12. 2013 20.52
-2
caspera1
27. 12. 2013 21.17
+9
Explainator
28. 12. 2013 08.44
-1
to je res..če se ti šeta, pojdi šetat, nam se ne šeta
brusilec
28. 12. 2013 20.35
-1
tak froc bi se lahko rodil pred 20stim letim pa mu nebi blo rešitve,.. ker ma starše ki ne znajo postaviti mej, zaposliti otroka. ni kriv računalnik, tablica, tv,..
mastablasta
27. 12. 2013 10.35
+11
spet po drugi strani so včasih dali otroke v varstvo starim staršem za malo miru, danes pa stari starši delajo do 65 let- varušk si pa večina nemore privoščit.
higgsov bozon
27. 12. 2013 13.15
+2
mi smo ga dali v vrtec,pa tudi če imamo stare starše doma. Tam se nauči ogromno reči,tako samostojnosti ,pa da se zna postavit zase, vspostavit odnose z drugimi... nobeden stari starš ne more nadomestiti vrteca,k večjemu jih scartajo in spitajo da imajo težo za svoja leta x2 ..
mastablasta
27. 12. 2013 10.26
+4
"Psihologinja za otroke iz New Yorka Rahil Briggs je prepričana, da zelo majhni otroci sploh ne bi smeli uporabljati takšnih naprav, saj te upočasnjujejo razvoj govora." aja a knjige tudi potemtakem? "Takrat po njegovih besedah aplikacije otroka povsem prevzamejo in včasih mu je telefon kar težko vzeti iz rok." - seveda to je kot bi mu dal bombon potem pa iz ust vzel, ko ga je okusil..
KOKI2013
27. 12. 2013 08.07
+8
Zgrožena opažam, da se današnji otroci družijo med seboj le še z uporabo tehnike. Niti jim ni do sprehodov v naravo. Postajajo popolnoma nedružabni, nesamostojni. So zdolgočaseni in ne vedo, kaj početi sami s sabo. S tehniko si starši kupujejo mir pred njimi. Presrečna sem, da obstajajo še družine, ki svoje sončke peljejo v planine, se z njimi sprehajajo po parkih in veselo klepetajo med seboj. Ti otroci so prijazni, veseli. Ko moj nečak ne dobi svoje dnevne doze (najmanj 4 ure) računalnika, postane osoren, agresiven.... Ne ve, kaj bi sam s sabo. Tehnika je njegov stalni spremljevalec na poti v šolo, na izlet, v restavraciji....skratka vsepovsod. Starši to dopuščajo, samo da je mir pred njim. Žalostno.
mastablasta
27. 12. 2013 10.29
-3
to je zdaj napisano kot, da se na spletu ne moreš družit. recimo večigralska igra, kjer je potrebno delovanje v timu, v skupini da lahko premagaš nasprotno ekipo. je to res slabo? ja je, če gre uporaba preko meja. ampak nekaj ur take zabave na dan ni slabo. vidim tudi starejše ljudi ki kar naprej nekaj brskajo po telefonu, gledajo stare SMS pa če jim je kdo že kaj poslal. kot v 90' ko so si dajali telefon na mizo in potem kar naprej preverjali če je kdo kaj poslal. bedno. ampak ni novo.
KOKI2013
27. 12. 2013 11.22
+4
Se strinjam da je potrebno slediti sodobnemu načinu življenja, vendar ne več ur na dan? Škoda časa za take kontakte, če dobro premisliš.
Explainator
28. 12. 2013 08.45
-1
ma to je žalostno zate, svet se spreminja, in otroci bodo živeli drugače kot mi...ob vsej tej novi tehnologiji se jim njihov življenjski slog ne bo zdel napačen, samo tebi...pač se staraš, sprijazni se
akmtl
27. 12. 2013 01.04
-4
starsi opazujte otroka takoj ko preneha z delom na tablici ali na compu.opayili boste rdeca lica.kar pomeni, da ni ravno zdravo za otroke.ocitno sevanje, premocna energija
GozdniJože
27. 12. 2013 14.03
+1
starakadilka
26. 12. 2013 23.46
+16
Človek je naravno bitje. Najprej govor, potem pisanje in branje, razvoj ročnih spretnosri in delovnih navad, nato vsa tehnika. Slovenski starši bodite pametni in ne nasedajte ameriški propagandi.
Krta?a 21
27. 12. 2013 00.38
+2
mastablasta
27. 12. 2013 10.31
-4
naravno bitje? in kaj naj bi to pomenilo? v naravi bitja shodijo že ko se rodijo.
brusilec
28. 12. 2013 20.37
-1
POWER2thePEOPLE
26. 12. 2013 19.44
+2
starši otrokom dajte raje čip v glavo in ne bo se vam treba ukvarjati več z njimi, PA SAJ ITAK NIMATE NIKOLI NIČ ČASA! TOREJ...HITRO PO ČIP, KO PRIDE VEN!!!
sinaya
26. 12. 2013 19.17
+5
Bog ne daj,da ste proti tem tablicam no:) nekateri starši prav tekmujejo med sabo kdo bo otroku prej kupil boljšo tablico.Res so delno zasluženi zato tudi proizvajalci,ki pa ne bi bili na trgu,če ne bi bilo povpraševanja po teh zadevah.Zato so pa starši glavni in odogovorni.
brusilec
28. 12. 2013 20.37
+1
caspera1
26. 12. 2013 14.54
+9
Noben ekstrem ni dober. Vsakega po malo. Samo kaj, ko si je treba vzeti čas, če hočeš zvečer otroku v postelji pravljico prebrati, ali peljti malo na gugalnice.... je lažje ga vpisati na razne krožke, preostali čas so pa računalniki in tv. Pa še pogovarjat se jim ni treba ne vem koliko z njim.
cool29
26. 12. 2013 14.30
+6
...v bistvu so tablice še najcenejša igrača, katerih se otroci nikoli ne naveličajo..primer dobre igrače, npr. škatla lego kock, vzbuja ustvarjalnost, stane okoli 100 EUR. Pa pet kompletov lego kock, cca 500 eur...toliko so pa pa tudi tablice, na katere lahko naložiš morje brezplačnih igric...pa še sobe ni treba pospravljati...
akmtl
27. 12. 2013 00.59
+0
ce se gleda skozi denar, je to res.ampak ni vse v denarju.indijski otroci npr se zabavajo s...? pisat in racunat se ucijo tako, da s palcko pisejo po pesku .potem pa v znanju ekstremno prekosijo vse po svetu! ker ni vse samo internet in tehnologija, se vedno je najpomembnejsa celotno vsesplosno razvita osebnost! kupite jim tablice, dobili boste japonce, ne kupujte tablic ze sedaj, pa boste dobili normalnega otroka, zdravo osebnost in oredvsem srecno osebnost! najvecja vrednota japonca je delo, na dopustu revez ne ve, kaj bi sploh pocel, imajo ga le 12 dni na leto.odrasli evropejci imamo za izredno visoko vrednoto prosti cas.ppremislite ali zelite vzgojiti izgubljenega cloveka.ki bo sicer znal izvrstno operirat z racunalnikom, bo pa socialni invalid, ki se ne bo niti porocil in imel druzine, izguba tablice pa bo enakovredna sedanji smrti bliznjega Ps igrice so pa zdalec najslabsa stvar za otroka! da kaksno igra obcasno, no ja, da pa jih nalagate gor???? grozno
mastablasta
27. 12. 2013 10.33
+1
v znanju pa ne prekosijo ostali svet tisti, ki računajo v pesku. ti si ne morejo privoščit univerz itd.
Inženir
26. 12. 2013 12.51
+7
Ok, dokler gre za spoznavanje in je dano frocom v roke z neko pravo časovno mero, je fajn, da mal interaktivne metode spoznajo. Sam jaz se bojim, da bodo otroci kamlu postali mali de***i, ker bo tehnologija delala namesto njih, hkrati pa aplikacije za učenje navadno ne omogočajo alternativnih rešitev, ki jih otrok lahko odkrije in jih bodo naučili le SLEPO delati po navodilih. Najhuje pa bo takrat, ko se bo zgodilo isto kot s hrano. Kmalu ne bodo več vedeli kaj je papir pa svinčnik, tako kot danes eni ne vedo, da solata ne raste na policah od štacune, al pa poznajo samo kisane kumarice, pa podobne bedarije. Moje osebno mnenje je, da če jih že seznanjamo s tehnologijo, jih bi morali takrat, ko približno razumejo kako te zadeve delujejo. Mimogrede, bolj bi jim koristilo, če bi jih pri 9 ali 11 ih letih malo učili, kako preprosta štrom vezja delujejo, jih naučili hierarhičnega sistema map, vsa ta osnovna znanja za seboj potegnejo obvladanje katerekoli naprave v kratkem času. Otroci bi tako razumeli, kako kaj deluje in bi imeli dosti bolj odgovoren pristop k tehnologiji. Ne pa to pacanje po ekranu zadnč sem bil priča temu, da ko sem, delal na laptopu, mi je mlajši bratranček hotel nekaj pokazat, kako on "obvlada" in pršu do laptopa in začel s prsti po ekranu tolčt, da sem ja ves zelen ratal, pol pa vse užaljen reku da "ne dela" a doma majo same hibridne zadeve na touch, ker jim je vse tok IN pa moderno. Toliko o tem, kam to zaenkrat pelje.
brusilec
28. 12. 2013 20.42
-3
ja, so in... cajt bo pokazal da je tipkovnica odvečna,.. steve jobs je imel prav ko se je navdušil nad miško nekaj desetletij nazaj,.. ampak ti cajti so mimo. Ti pa razmišljaš ko na naših faxih,.. te učijo programiranja v "zbirnem jeziku" :) dej pejd z cajtom naprej, vsaj frocim to prvoš.. "hvala" v njihovem imenu. ja, je pa res da je vse v zmernosti..