Film/TV

V njegovo delavnico zaide tudi Luka Šulić iz dueta 2Cellos

Vitanje, 28. 11. 2016 11.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
0

Možakar z majhno sekiro v gozdu trka po ogromnih smrekah, pozorno posluša. Le tu in tam se sliši kak ptičji čivk ali šumenje vetra, ki potegne čez jesensko listje. Nenavaden prizor, ki ga Pavel Skaza hitro pojasni: "Les izbiram. Za violino." Pavel Skaza je goslar, pravzaprav eden najboljših goslarjev.

Več videovsebin
  • PASSION4LIFE: Pavel Skaza
    05:30
    PASSION4LIFE: Pavel Skaza
  • Iz 24UR: Od hišnika do izdelovalca violin
    02:24
    Iz 24UR: Od hišnika do izdelovalca violin

V roko mi poda kos lesa, ki ga uporablja za violine: "To je smreka, vidiš, to je pa javor. Potrkaj." Oba s členki prstov trkava po lesu, in res takoj slišiš drugačen zvok. Živi in dela v Vitanju, majhnem kraju, ki ga Slovenci poznamo po Centru vesoljskih tehnologij.

Goslar Skaza - 2
Goslar Skaza - 2 FOTO: 24ur.com

V njegovih violinah sicer ni nič vesoljskega, je pa zato božanskega. Božansko razmerje ali zlati rez. S tem številom so se namreč ukvarjali ne le znani matematiki, temveč tudi umetniki, biologi. Platon, Fibonacci, Kepler, da Vinci ... Med znanimi imeni najdemo tudi Stradivarija – tvorca najbolj znanih, najdražjih in najveličastnejših violin na svetu. "To so moje violine. Stradivari, Amati, Guarneri, Steiner in moja prva," ponosno pokaže na svoje delo. Police v salonu so polne prekrasnih violin, "250 ur porabim za eno". Pavel Skaza ni običajen goslar, je hišnik na Srednji glasbeni šoli v Slovenskih Konjicah in prav tam je začel, ko mu je profesor v roke potisnil knjigo o izdelavi violin in ga prosil, naj jo malo preleti. V trenutku, ko je knjigo odprl, se je v njem rodila strast, ki je še danes ne zna prav pojasniti. "Takoj mi je bilo vse jasno, vse mere, postopek izdelave. Tako sem naslednji dan že začel izdelovati svojo prvo," pojasni Skaza, ki je sicer velik del svojega življenja preigraval pihala v ansamblih narodno-zabavne glasbe. Šele ko vidiš vsa orodja v njegovi delavnici, postane jasno, kako zahtevno je izdelovanje violine.

Goslar Skaza - 3
Goslar Skaza - 3 FOTO: 24ur.com
Najmanjši oblič, ki ga uporablja, je dolg komaj centimeter, lesa se ne sme obdelovati s smirkovim papirjem, ampak le z raznimi strgali. "Smreka ti da ton, javor pa je ojačevalec," pove, ko opazujem dno in obod violine v nastajanju. Izdeluje tudi druge instrumente, denimo violončelo. "Lukcu ga kdaj nastavim in ravno pred 2 mesecema mi je prinesel nov čelo, ki ga je kupil v Ameriki." Da, tudi Luka Šulić iz dueta 2 cellos je njegova redna stranka, toda sam je najbolj ponosen na nagrado, ki jo je prejel na svetovnem tekmovanju goslarjev v italijanski Cremoni – rojstnem mestu violine. Najvišja mesta so, ne glede na izdelavo in kakovost, rezervirana za italijanske goslarje. "Tam sem bil med 356 goslarji uvrščen na 81. mesto. Toda najbolj vesel sem, da so me uvrstili v katalog, ki ga natisnejo vsaka tri leta." Oči se mu bleščijo, ustnice se razširijo, ko ga vzame v roke in pove, da je bil natisnjen v 30.000 izvodih in da je bil razposlan po vsem svetu. "Pa še 3 tedne je potem visela moja violina v Muzeju violin," sklene s širokim nasmehom.

Webisodes Banner Passion4Life
Webisodes Banner Passion4Life FOTO: Webisodes Banner Passion4Life

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3