Slovenija

VIDEO: Delavnica se je porušila v nekaj sekundah

Maribor, 04. 04. 2013 11.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
B.G./STA/D.L.
Komentarji
90

Plaz v Ciglencah se še naprej pomika, razpoke na stavbah so iz dneva v dan večje. Mlada petčlanska družina je morala zapustiti svoj dom, prizidek je praktično že porušen. Pri sosedih so zatočišče dobili tudi stanovalci druge hiše. Družina na Koroškem, ki je med prazniki zaman prosila za pomoč, pa je gledala, kako se ji pred očmi podira delavnica.

Zaradi razmočenega terena je v preteklih dneh po državi zdrsnilo več deset plazov. Službe, ki bi spremljala plazove, kljub priporočilom še ni, je povedal direktor Geološkega zavoda Slovenije Marko Komac. Kot je dodal, "bi si upal trditi, da bo previdnost zaradi zdrsov potrebna vsaj še en teden, nato pa bo odvisno od vremena". Po poročanju uprave za zaščito in reševanje je bilo v preteklih tednih 40 plazov, ki so posegali v človekovo okolje. "Verjetno jih je bilo še več, vendar ti niso imeli vpliva na človeka," je še dodal Komac.

Plaz v Ciglencah
Plaz v Ciglencah FOTO: Mia Media

Razmočena tla so bila glavni krivec, da se je v zadnjih dneh sprožilo toliko plazov. Razmere so še vedno zelo resne v Ciglencah v občini Duplek, kjer plaz, ki ogroža pet hiš, ne miruje.

Bivanje v dveh hišah je nevarno, v eni celo tako, da se mora mlada petčlanska družina izseliti. Občina jim je priskrbela začasno stanovanje v Mariboru. Drugi družini pa so odsvetovali, da noč preživi na svojem domu. Streho nad glavo so jim ponudili sosedje.

Za izselitev družine so se odločili, potem ko si je stanje na terenu znova ogledal statik, je povedal dupleški župan Mitja Horvat. Kot je dejal, so razpoke vsak dan večje, del prizidka na njihovi hiši pa je praktično že porušen.

Skupno so v občini v teh dneh evidentirali sedem plazov. En plaz ogroža državno cesto, odneslo pa je že številne lokalne ceste. Hiša je ogrožena tudi na Dupleškem vrhu, zato bodo tudi tam poskrbeli za morebitno začasno bivališče.

Ocenjena vrednost sanacije je od 300.000 do 400.000 evrov, toliko denarja pa občina nima. Predstavnike države so zato pozvali, naj si razmere ogledajo in se dogovorijo o sanaciji, a se doslej na povabilo še niso odzvali. 

Zaman klicali na pomoč

Šestčlanski družini Žaže iz Koroške pa je plaz uničil prizidek z delavnico, trenutek, ko se je zrušila, je ena od štirih hčera posnela. Da so ogroženi, so opozarjali že med velikonočnimi prazniki, a ker takrat ni delovala nobena od pristojnih služb, pomoči ni bilo.

Zemljo zdaj zadržujejo železni podporniki, če bi jih postavili prej, morebiti take škode ne bi bilo, so ugotavljali v oddaji SVET. Družini je zdaj pomoč obljubila občina. In prišla bo še kako prav. Škoda je namreč ogromna, zavarovanje, ki ga imajo, pa plazu ne vključuje.

Kje vse zemlja še drsi?

V občini Gornja Radgona se je v teh dneh sprožilo kar 26 plazov, trenutno je ogroženih šest hiš in devet gospodarskih poslopij. V Policah je plaz pretrgal vodovod, dva javna vodovoda pa sta še ogrožena. Plazovi so zasuli tudi lokalne ceste. V občini Grad se je v preteklih tednih sprožilo več kot 20 plazov, evakuirati pa so morali šest oseb, na Radenskem Vrhu pa bodo pristojne službe nadzorovale razpoke na stanovanjski hiši, ki jih je povzročil plaz, in pri večjih premikih eno družino izselile v dijaški dom. Iz občine Lendava poročajo o več deset plazovih, a pravijo, da imajo situacijo pod nadzorom. Plaz, ki se je sprožil na meji med naselji Lendavske Gorice ter Lendava, ogroža po eno hišo v obeh naseljih. Po ogledu geologa so ga prekrili s folijo, organizirano pa je tudi 24-urno dežurstvo.

Plazovi v Prlekiji - 1
Plazovi v Prlekiji - 1 FOTO: Bralka

Plaz se je v preteklih dneh sprožil tudi v naselju Lešniški Vrh v občini Ormož, a ne ogroža objektov. V Zbigovcih plaz ogroža cesto in gospodarsko poslopje, v naselju Vadarci v občini Puconci pa je plaz ogrožal pokopališče, zato so ga delno pokrili. Večji plaz se je sprožil tudi v naselju Pečarovci, kjer je ogroženih deset stanovanjskih objektov, v Brežicah pa je zemeljski plaz odtrgal del cestišča v izmeri okoli 15 metrov v dolžino in dva metra v širino na relaciji Pišece–Orehovec.

Plaz je ogrožal tudi stanovanjsko hišo in del dovozne poti v Malečniku v občini Maribor. 

Kako ukrepati, ko zaznamo plaz?

Kot je pojasnil Komac, se posledice zemeljskih plazov rešujejo lokalno. "Oseba, ki jo je plaz prizadel, pokliče civilno zaščito ali gasilce, ti pa lokalne geologe, ki ocenijo stanje in predlagajo sanacijske ukrepe," pravi. Potreben čas za odpravo posledic plazov je odvisen od količine sredstev in tega, kako hitro se občina sanacije loti. Prvi sicer kratkotrajni ukrep zoper drsenje plazu je, da pristojne službe plaz pokrijejo s folijo. Kot pravi Komac, na ta način preprečijo dostop padavin v drsečo maso. Tudi dolgotrajnejši ukrep je podoben. Treba je izdelati drenaže, tako da se voda, ki se nabira nad plazom, odvaja stran od plazu prek površinskih ali podzemnih kanalov oziroma odtočnih sistemov, zato da ohranja plazino suho.

Komac še ocenjuje, da bo povečana vrednost pojavljanja plazov trajala še kar nekaj časa glede na to, da so tla zaradi taljenja snega precej razmočena, hkrati pa so stalno prisotne nove padavine.

Opozorilo Arsa pred poplavami
Opozorilo Arsa pred poplavami FOTO: ARSO

Arso izdal novo opozorilo pred poplavami

Predvsem v Podravju imajo v zadnjih dneh velike težave zaradi poplavljenih kletnih prostorov, ki jih je povzročila visoka podtalnica. Na območju Ptuja je ta zalila od 500 do 600 objektov, zlasti na območju Dornave, Ptuja, Gorišnice, Ormoža, Središča ob Dravi in drugih krajev ter njihove okolice.

Na Agenciji RS za okolje so danes izdali novo opozorilo pred poplavami. Na ravninskih predelih Pomurja in Podravja so zaradi kombinacije visoke podzemne vode in povečane vodnatosti zalednih voda in vodotokov še vedno prisotna poplavljanja podzemnih voda, njihova visoka gladina pa se bo ohranjala tudi v prihodnjih dneh, pravijo. Sicer se gladine rek trenutno počasi znižujejo, a novo povišanje na danem območju pričakujejo že jutri popoldne. Na območjih vsakoletnih poplav še vedno poplavljata tudi Ljubljanica in Krka, a se poplavljene površine počasi zmanjšujejo. Danes in jutri bodo še vedno poplavljena območja na Ljubljanskem barju ter na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa. Ob koncu tedna pričakujejo ponoven porast rek tudi na preostalih že poplavljenih območjih Ljubljanskega barja, Notranjskega in Dolenjskega krasa ter ob spodnjem toku reke Krke.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lukeeeeeec
05. 04. 2013 17.09
+3
Zavedati se moramo tudi tega, da je brežina še včeraj držala. zaradi večmesečnih padavin je zemlja prepojena in sprana. V zemlji se pojavijo kanali zaradi odtekanja vode, ki dodatno slabijo sprejemljivost zemljine. vedeti pa moamo tudi, da se hribi preko tisočletij nižajo. To so samo naravni pojavi, ki se bodo še dogajali. Veliko pa zavisi od vremena in tudi o zaraščenosti pobočij z globokimi koreninami! Vsak tak dogodek pa je za lastnika boleč, tako čustveno in materialno! Ostane edino sosedska pomoč. Pa mogoče kaj občina! To je pa tudi vse!
58scorpio
05. 04. 2013 16.08
+7
Celo življenje garaš za mizerno plačo, da si nekaj ustvariš, potem pa tole, dejansko se je sesulo kot hišica iz kart, včeraj sem poslušal, da proti plazu ni bila zavarovana, tudi, če bi bila bi jih banka žejne prepeljala čez vodo.
povanpireni
06. 04. 2013 07.40
+1
To je za primer črnograditeljem, kako se podira brez nesposonog Inšpektorata v Sloveniji
nanodelec
05. 04. 2013 13.16
+5
Sočustvujem z vsemi prizadetimi. Toda "strokovne" ocene, da je kriva razmočenost tal, so norčevanje iz žrtev in sicer državljanov, ki zaskrbljeno spremljajo dogajanja. Kdo pa jim je dovolil graditi ne takih točkah?
nanodelec
05. 04. 2013 13.11
+3
Sočustvujem s prizadetimi. Toda trditve "strokovnjakov", da so razlog razmočena tla so nevredne stroke. Kdo jim je dovolil zidati na teh lokacijah?
appollyon
05. 04. 2013 13.06
Bil bi že čas da se geološke raziskave tal, na kriznih območjih oz. območjih plazov, z zakonom obelodanijo!
sotrpinka
05. 04. 2013 12.04
+9
vsi ne mormo bit doma v hribih,pa tud vsi na ravnem ne,če domačijo podeduješ živiš pač tam .Ljubo doma gdor ga ima.....
sotrpinka
05. 04. 2013 11.59
+5
a naj gradimo na njivah in travnikih, ki itak ne dobiš gradbenega dovoljenja
venezuela4
05. 04. 2013 10.30
+2
eni komentarji so pa tako mimo, da boli! Predvsem mislim na Lidomanen.
kolcamož
05. 04. 2013 09.43
+0
prava prispodoba rušenja naše države.....
Mejduš
05. 04. 2013 09.22
-2
To ko plaz vleče je verjetno krivo ,ki so s strojem travnike spreminili tako, da so jih razrahljali in so tiste stare izvirke ki so nekoč bile spremenili.In je voda razmočila zemljo in to se zgodi če je veliko dežja.
Nassaja
05. 04. 2013 10.09
+1
JLA01
05. 04. 2013 08.34
-31
Ne razumem tega kako lahko ljudje zidajo hišo na samem hribu ali pa neposredno ob hribu.
Nassaja
05. 04. 2013 10.09
+7
poglej če ti ne koplješ v zemljo dovolj globoko ne moreš videt kakšno zemljo imaš spodaj! Če je spodaj lapor pa še tolko huje. to se potem samo vozi in ne moreš nič! te družine tukaj živijo mogoče že mnogo let, že mogoče predniki in nikoli ni bilo nevarnosti! ne moreš vedet! mi smo tudi imeli plaz pred parimi leti in je bila delavnica cela v zemlji. predniki s tem niso imeli nikoli težav. pol pa bam čez par let! ne bodi pameten! boš podedoval kmetijsko površino + hišo pa boš rekel tega ne bom imel zaradi tega ker bo čez 20 let tukaj plaz? prosim no...
appollyon
05. 04. 2013 13.05
-2
Zato pa obstajajo geološke raziskave tal, za nekatire so pač nesmiselne!
Nassaja
05. 04. 2013 16.52
divus
05. 04. 2013 08.19
-2
sem ga vpisala pa ga ni
divus
05. 04. 2013 08.20
-2
divus
05. 04. 2013 08.18
+12
Gasilci so nosili vreče s peskom in s tem obvarovali čudovito hišo v okolici Ljutomera. Lastnica te hiše stoji med vrati in jih križem rok opazuje in, ko se približa kamera zaloputne vrata in izgine v hišo. Najbrž ni rekla tem gasilcem niti hvala kaj šele, da bi jim s čim postregla. Družina na koroškem je pač mogoče malo manj premožna kot prej omenjena. Žalostno!
rogerrabbit
05. 04. 2013 08.15
-2
Dobro, plaz je posul prizidek z lesarsko delavnico in pod seboj pokopal stroje v njej... A zakaj lastnik, če je že konec tedna opazil, da se plaz približuje delavnici ni SAM umaknil strojev iz nje? Včeraj je bil četrtek torej je imel štiri dni časa za to, da stroje umakne iz delavnice na varno. Mislim, da ne moreš samo čakat, da nekdo pride in rešuje tvojo lastnino...
Rde?iAlarm
05. 04. 2013 08.56
-3
to sem se sam spraševal ko vidiš da gre zares začneš reševati imetje ne pa da 4 dni čakaš na pomoč
Deželni glavar
05. 04. 2013 09.12
+8
kak boš le prestavil 500kg al 2tonski stroj...ni to pralni stroj... a ne
hribovc.sn
05. 04. 2013 10.17
-1
rogerrabbit
05. 04. 2013 11.03
+2
@Deželni glavar Kakšen 2tonski stroj neki... stroji v tistem prizidku sigurno vsi skupaj niso tehtali 2toni... stroj na sliki nima več kakor 250 ali 300 kg... in to težo dvigneš že z ročnim vozičkom, ki ga v mizarski delavnici moraš imeti... v štirih dneh, bi pa lahko pripeljal tudi večji viličar in rešil svoje stroje...
Ema Žaže
05. 04. 2013 21.50
+5
Ko smo v nedeljo opazili prvo premikanje zemlje smo takoj o tem obvestili pristojne organe, gasilci so si območje ogledali in sporočili geologom, ki bi mogli priti do nas in podati strokovno mnenje, a ji pred torkom zaradi praznikov ni bilo, takrat pa je bilo že prepozno, plaz se je namreč sprožil v torek zjutraj... Nihče ni pričakoval, da bo plaz tako velik in silovit, saj nihče izmed nas ni geolog :)
krda
05. 04. 2013 07.19
+25
Zelo žalostno!! Bogi ljudje.
RONIX44
05. 04. 2013 07.00
+3
Me zanima ali se da to zavarovati na takih območjih sploh da potem od zavarovalnice dobiš? Samo se spomnim tudi ko je bilo v poročilih da so rekli zavarovalniški agenti da recimo proti poplavam ni treba zavarovati pa so potem bile itd...
valkirie
05. 04. 2013 01.12
+11
ja okej eni res gradijo na bohpomagej, ampak je.emu tud naš narod da smo jim pustil da nam vse zj... včasih smo znal skupi stopt zdj pa sam še leta gledamo kako gre vse skupi nekam. mladim k majo 2 roke pa noge pa tko naprej k zivijo tle zravn pa prosm lopato v roke, nč igrc pa pomagat. grozljivka
master69
05. 04. 2013 00.36
+27
Vsi komentirate zakaj si gredo na takšnih mestih hiše postavljat,. Pa ljudje bodite bolj človeški prosim vas, kaj pa če je cela njihova rodbina bila tam 500 let nazaj?m To ne pomislite, ne morate tako razmišljati res ne!
oraju
05. 04. 2013 00.14
+6
KIKIŠVAC
05. 04. 2013 01.55
-2
najprej v glav vse pošlihti, pol pa komentiri!!
dennin
05. 04. 2013 00.08
-4
Žalostno je to kaj se dogaja, ampak vseeno moram za nekatere povedati, da gradijo v takšnih hribih hiše potem se pa čudijo, da jim grozi plaz.... ne govorim za omenjeni primer, ampak na splošno.
ajnajs
05. 04. 2013 07.44
+6
mislim ja da je bolje, da gradimo na poljih, ker zemlje itak ne rabimo za pridelati hrano