Drugi športi

Francoski mediji teden dni po nesreči: rezultati slikanja Schumacherjevih možganov naj bi bili zelo slabi

Meribel, 05. 01. 2014 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stanje Michaela Schumacherja uradno ostaja "stabilno, a kritično", neuradno pa naj bi zdravnike skrbeli rezultati zadnjih slikanj. Medtem so preiskovalci nesreče napovedali, da bodo kmalu objavili poročilo o nesreči, ki menda še posebej zanima zavarovalnice.

Michael Schumacher - 3
Michael Schumacher - 3 FOTO: Reuters

Medtem ko mineva teden dni od hude smučarske nesreče športnega junaka Michaela Schumacherja, danes iz bolnišnice v Grenoblu ni bilo novih uradnih informacij. Bi pa naj po nekaterih poročanjih zdravniki izjavo o napredku zdravljenja podali jutri.

Zanimanje za zdravje legendarnega športnika je veliko. Tudi teden dni po nesreči je pred bolnišnico še vedno 14 televizijskih ekip, je na Twitterju zapisal novinar Sky News.
Stanje nekdanjega športnika tako še naprej uradno ostaja "kritično, a stabilno". Je pa francoski Le Journal du Dimanche, sklicujoč se na vire iz bolnišnice, kjer leži Schumacher, poročal, da so zdravniki včeraj opravili ponovno slikanje Schumacherjevih možganov, rezultati pa naj bi bili "zelo slabi", zaradi česar naj bi bili zdravniki zelo zaskrbljeni.

Nov teden naj bi sicer prinesel tudi poročilo o preiskavi nesreče, preiskovalci so ga obljubili za "sredi tedna".

Po nesreči boj za milijone: velik interes, da se vso krivdo zvali na Michaela Schumacherja

Preiskovalci odgovor na vprašanje, kako in zakaj se je zgodila nesreča, zaradi katere je sedemkrat svetovni prvak v formuli ena v umetni komi, ki je bila potrebna zaradi hudih poškodb možganov in lobanje, sicer iščejo že vse od dogodka.

Odgovor zanima predvsem zavarovalnice, menijo nemški mediji. Po njihovem so v igri milijonski zneski, od tega, kdo je kriv, pa je odvisno, kdo in kako globoko bo moral seči v žep.

Zaenkrat se razlage nesreče, ki jih na eni strani ponujajo predstavniki Schumacherja in na drugi neuradno preiskovalci, precej razlikujejo. Po prvih je smučal počasi, previdno, izven proge pa le, ker je tam padla hči znanca in ji je pomagal. Po drugih je nevarno smučal po neurejeni progi, kjer so sredi celega snega še veliki kamni.

Na koncu bo sicer pomembno, katero verzijo bo potrdilo tožilstvo v Albertvillu. Pri tem bodo v veliko pomoč posnetki, ki jih je s kamero na čeladi posnel sam Schumacher, pa tudi amaterski posnetki, ki so jih po naključju posneli ostali smučarji na progi v Meribelu. Eden izmed njih trdi, da je iz njegovega posnetka jasno, da je Schumacher smučal le s hitrostjo okoli 20 km/h.

Zavarovalnice medtem zanima, kdo je odgovoren za nesrečo. Schumacher? Proizvajalec čelade, ki se je ob udarcu ob kamen razletela? Izposojevalec smuči, ki je napačno nastavil vezi in se smuči ob nesreči niso odpele? Kdo iz skupine, s katero je smučal Schumacher in ga je v nepravem trenutku oviral? Ali pa morda kar smučišče?

"Pri osebah kot je Michael Schumacher se zavarovalne vsote gibljejo tudi do več deset milijonov evrov," pravi zavarovalniški strokovnjak. Še posebej v primeru, ko bi prišlo do smrti ali trajnih poškodb, ki bi močno omejile dosedanji način življenja nekdanjega športnika. "Zato zavarovalnice seveda ne bodo želele nikomur ničesar podariti. Njihov trenutni interes je, da dokažejo, da je za nesrečo kriv Schumacher," je še razložil strokovnjak, ki je želel ostati anonimen.

V boju z zavarovalnicami je sicer Schumacher v slabšem izhodiščnem položaju, saj je smučal izven urejenega smučišča. Potem so tukaj še nekateri strokovnjaki, ki trdijo, da ni mogoče, da čelada ob trku razpade, razen če se nesreča ne zgodi ob veliki hitrosti.

Po drugi strani pa je veliko takšnih, ki menijo, da bi moralo ne glede na vse, odškodnino plačati smučišče v Meribelu. Področje, kjer se je nesreča zgodila, namreč leži med dvema urejenima smučiščema. Pokriva ga okoli 20 centimetrov nesteptanega snega, nikjer pa ni ne napisov, da gre za nevarno področje, ne zapor, ki bi smučarjem preprečevale prečkanje področja. Da se na tem področju nahaja veliko smučarjev, pa dokazujejo fotografije, na katerih so številne sledi smuči.

Francoski sodniki so bili sicer doslej do smučišč precej neprizanesljivi. Med drugim je moralo smučišče Vars družini smučarja, ki je umrl na nepravilno zavarovani žičnici, plačati 40.000 evrov odškodnine.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1