Domača scena

Je srečen konec v digitalni dobi brezmejnih možnosti sploh še mogoč?

Ljubljana, 05. 04. 2024 20.35 | Posodobljeno pred 24 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Alen Podlesnik, E.M.
Komentarji
0

Je resničnost sploh še konkurenčna našim predstavam in ali je srečen konec v digitalni dobi brezmejnih možnosti sploh še mogoč, se v novi uprizoritvi Shakespearove komedije 'Kakor vam drago' sprašujejo v ljubljanskem mestnem gledališču. Kar 400 let staro gledališko igro je pisateljica in dramaturginja Eva Mahkovic preselila iz srednjega veka v dobo mobilnih naprav in Taylor Swift.

Tako kot večina umetniških del tudi Shakespearova komedija ne da odgovorov, raje odpira veliko vprašanj. "Vprašanja, ki so zelo občečloveška. Kot so ljubezen, hrepenenje in strahovi," se strinjajo ustvarjalci predstave, ki k naštetemu dodajajo še partnerske odnose in vse, povezano z njimi, ter vprašanje srečnih koncev in kaj je to, kar nam družba prodaja kot srečo.

In kaj je srečen konec? "To je nekaj, kar si mora vsak sam odgovoriti," je prepričana Lena Hribar Škrlec, medtem ko Ajda Smrekar poudarja, da je pomembna pot. "Ko prideš enkrat do cilja, te ni več."

Ena od glavnih prispodob predstave je tudi gozd, iz katerega liki pridejo spremenjeni, podobno kot v resničnem življenju. Boris Kokalj, pevec skupine Kokosy, se strinja, da je gozd prostor intime, kjer postanemo spet živali. Tudi Lena Hribar Škrlec, ki živi v bližini ljubljanskega Rožnika, je pogosta obiskovalka gozda, medtem ko Ajda Smrekar na Dolenjskem najraje po Gorjancih 'lazi'. Kako pa gozd vidi Jose? "Nekje, kjer se umiriš in zazreš vase."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.