Film/TV

32. Liffe: Moški, popolnejši od pravega?

Ljubljana, 11. 11. 2021 13.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Kaj nas dela ljudi? Dojemanje, čustvovanje, empatija? Se je možno vsega tega naučiti? Vse to in še kaj zraven raziskuje otvoritveni film letošnjega Liffa, Pravi moški nemške režiserke Marie Schrader.

Film Pravi moški je prejel nagrado za najboljšo žensko vlogo na letošnjem Berlinalu.
Film Pravi moški je prejel nagrado za najboljšo žensko vlogo na letošnjem Berlinalu. FOTO: Liffe

Raziskovalka Alma (Maren Eggert) je zaposlena v Pergamonskem muzeju v Berlinu. Ker potrebuje finančna sredstva za raziskavo, s katero se ukvarja že tri leta, zastriže z ušesi, ko se ji ponudi priložnost za sodelovanje v zanimivem eksperimentu. Četudi čuti sprva nekaj odpora, sprejme izziv, da bo tri tedne sobivala s humanoidnim robotom, ki so ga sprogramirali tako, da bi lahko postal njen idealni partner. Kmalu spozna Toma (Dan Stevens), čednega robota v človeški podobi, ki je ustvarjen zgolj za to, da bi jo osrečil. V teoriji je torej vse v redu – kaj bi pri vsem skupaj sploh lahko šlo narobe?  

Na kratko: marsikaj. Če predpostavimo, da ženska od moškega v prvi vrsti potrebuje sočutje, razumevanje, empatijo in pristna čustva, potem hitro postane jasno, da bo Almi Tomov "program" to le stežka nudil. A po drugi strani je njegova neverjetna "razgledanost" – ima namreč na tone uporabnih informacij – enako impresivna, kar jo brez dvoma očara. Bolj zanimivo postane, ko se skupaj z Almo začnemo spraševati, kakšno je človekovo dojemanje ljubezni in hrepenenja ter kaj nekoga naredi človeškega.

Almi gre to le stežka v glavo, sploh pa v srce, saj ima vendar pred seboj robota. Ta jo ves čas prepričuje, naj se sprosti, naj uživa, a očitno ženske – bolj kot večina moških – potrebujejo tisto "nekaj več". Alma sicer na trenutke obupuje nad lastno usodo, izgubljenim otrokom in novo srečo nekdanjega partnerja, hkrati pa spoznava, da ji je Tom odprl nova obzorja in videnja, pri čemer ljudje pogosto zatajijo ali so pač nedosledni.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Režiserka Maria Schrader nam na koncu filma predoči zakompleksanega ostarelega samca, ki je bil vse življenje osamljen in zaničevan, zdaj pa je končno našel srečo v prelepi robotki in sprašuje po njeni ceni, saj bi jo rad obdržal. Namig, da moški ženske radi obravnavajo kot objekte ali da so pač ljudje pripravljeni precej spustiti svoja merila, samo da bi bili zadovolj(e)ni na osnovni ravni? Almin problem je prej v objektivizaciji moškega, ki je umetno (preveč popolno?) ustvarjen, da bi ji lahko služil zgolj kot sredstvo za užitek. Ženske preprosto ne funkcionirajo tako. In pravi moški ravno tako ne. Čakajte malo, saj Tom vendar ni pravi moški! Ali pač? 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medusa
11. 11. 2021 13.55
+1
Ha hahahahah... sočutje in empatijo ?! Hočete reči LAŽI! Robot ne zna lagati in te iz ljubosumja ne premlati , zažge , zadavi , te ne posili in zakolje ,ko žival ,če rečeš NE! Robot je definitivno moški prihodnosti!