Znanost in tehnologija

Pri neprevidni rabi pametnih mobilnikov bolj ranljiva otrokova zasebnost

Ljubljana, 05. 02. 2013 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Osrednja tema dneva varne rabe interneta je pri nas varna in odgovorna raba mobilnih naprav, predvsem pametnih mobilnikov. Mobilne naprave, kot so pametni mobilniki in tablice, so namreč vse bolj razširjena tehnologija, ki jo uporablja tudi vse več otrok.

Po svetu in Sloveniji se praznuje dan varne rabe interneta. Letos v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si kot osrednjo temo tega dne izpostavljajo varno in odgovorno rabo mobilnih naprav, predvsem pametnih mobilnikov.

Z mobilnimi napravami prihajajo nove pasti

Mobilne naprave, kot so pametni mobilniki in tablice, so namreč vse bolj razširjena tehnologija, ki jo uporablja tudi vse več otrok. Z njimi pa prihajajo tudi določene pasti, ki jih pri uporabi navadnih mobilnikov nismo poznali ali pa so bile manj pereče, pravijo v ekipi projekta Safe.si.

Pametni telefon
Pametni telefon FOTO: Thinkstock

Čeprav te naprave odpirajo zanimive nove oblike komunikacije, zabave in tudi učenja, pa je pri neprevidni rabi pametnih mobilnikov bolj ranljiva otrokova zasebnost zaradi razkrivanja lokacije prek telefona, še hitrejše objave in širjenja slik, informacij zaradi dostopa do spleta prek mobilne naprave, ki omogoča tudi dostop do otrokom neprimernih vsebin.

Večja je tudi pojavnost pretirane navezanosti na telefon in pretirane uporabe, težji je starševski nadzor nad otrokovo uporabo, presenetijo pa nas lahko tudi visoki računi kot posledica okužbe mobilnega telefona zaradi nalaganja sumljivih aplikacij, iger ipd.

Ne zatipkaj si življenja

Zato so okviru projekta Safe.si pripravili kampanjo Ne zatipkaj si življenja. V slednji s komikom Pižamo v vlogi Hipster Bedanca, ki se prvič sreča s pametnim telefonom, želijo opozoriti mlade na možne pasti neodgovorne rabe mobilne tehnologije.

Pripravili so pet oglasov, v katerih se Hipster Bedanc znajde v različnih na zabaven način predstavljenih zadregah s pametnim telefonom, ki pa imajo resne posledice: izgubo dekleta, prijateljev, zasebnosti, denarja, dostojanstva. Kampanja se osredotoča predvsem na mlade, zato so pripravili tudi plakate, ki bodo viseli v knjižnicah vseh slovenskih srednjih šol ter prostorih lokalov in kinodvoran, v katerih se mladi družijo.

računalnik
računalnik FOTO: Thinkstock

Za mlade so pripravili tudi facebook aplikacijo v obliki testa, s katero lahko preverijo, ali obvladujejo svoj napredni pametni telefon ali pa je telefon pametnejši od njih in jih lahko spravi v težave.

Podpisan prenovljen kodeks mobilnih operaterjev in ponudnikov internetnih storitev

Osrednji dogodek ob letošnjem dnevu varne rabe interneta je potekal na Fakulteti za varnostne vede v Ljubljani pod naslovom "Internet v mojem žepu – svet na dlani – varovalka v glavi".

Ob tem so podpisali prenovljen kodeks mobilnih operaterjev in ponudnikov internetnih storitev z namenom izboljšanja zaščite uporabnikov javnih elektronskih komunikacijskih storitev, predvsem otrok in mladostnikov do 18. leta in starejših, ki zaradi pomanjkanja znanja slabše poznajo kibernetske nevarnosti.

Mobilni telefon
Mobilni telefon FOTO: Thinkstock

TOM telefon, ki kot svetovalna linija za mlade in starše sodeluje v Centru za varnejši internet, pa z današnjim dnem razširja svojo ponudbo pomoči s TOM klepetalnico, kjer bodo otroci in mladi lahko nasvete in pomoč dobili prek komunikacijske poti, ki jim je najbližje, prek spletnega klepeta. Klepet bo v poskusnem obdobju deloval dve uri tedensko na spletni povezavi http://www.e-tom.si/, kjer bosta objavljena tudi dan in ura svetovanja.

Dan varne rabe interneta 2013 je že deseta izvedba tega dogodka, posvečen pa je pravicam in odgovornostim na spletu. Več informacij je na voljo na uradni mednarodni spletni strani dogodka http://www.saferinternetday.org/, pa tudi na uradni slovenski spletni strani http://www.safe.si.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

iTunes
11. 02. 2013 21.14
+3
Vi se nezavedate da otrokom ni fajn, ko grejo brat starši kakšne zgodbe si pišejo z puncami oz svojimi partnerji... Preberejo vse in otroka je dobesedno sram, zato mora imet svoj človek svojo zasebnost, čene pade v depresijo.. Je pa možno blokirat strani če starše skrbi, ampak smsi in ostala komunikacija more bit zasebna če mene vprašate.
Teo Nagode
11. 02. 2013 21.12
+0
kje ste pa tistega starega Htcja dobil xD !!
Ramzess
07. 02. 2013 11.09
+4
Gotovo obstajajo aplikacije tudi za take težave, ...če so že za vse sorte, zraven fohunčkanja.
layers
06. 02. 2013 17.50
+15
zakaj pa otrok sploh rabi pametni telefon, ce se pametne knjige ne zna brat, dal bi mu telefon ki lahko klice samo dve stevilki, to je 113 in starse.
Explainator
09. 02. 2013 09.48
+3
zakaj pa si ti rabil kalulator v šoli in nisi računal na roke kot tvoji starši ali dedki?
vik1
09. 02. 2013 18.02
+4
Tako je, na dve, tri številke ! Ampak moda je moda, pa sošolci majo, pa,,pa....... pa sem se že po treh dneh držal za svojo neumno glavo zaradi 250€, ko je froc gledal risanke, pa bedarije dol vlekel, ko je bil na počitnicah pri babici.
yokerxdinterfan
09. 02. 2013 18.30
+3
na tvojem mestu vik1 bi mu naštimal na kartice
joze drugi
05. 02. 2013 08.14
+6
Tumorja na možganih zaradi uporabe gsm-a, ki je najbolj nevaren pa nihče ne omenja. Otroci so veliko bolj občutljivi na sevanje kot odrasli. V ZDA že dobivajo tožbe.
Bolha Velikanka
09. 02. 2013 01.24
+7
V zda dobivajo tozbe tut zato ker pojejo celo barbiko zato ker gor ne pise da ni za jest. Tko da, tok o ameriki...
ZakoniZdravja
05. 02. 2013 08.14
-2
Zakaj dajes denarr za nekaj kar ni hrana?
JebeNasOblast
05. 02. 2013 10.41
+10
Haha, keri komentar. Ti si verjetno to iz knjižnice napisal
joze drugi
05. 02. 2013 11.16
+8
V bistvu nam narava daje ravno hrano brezplačno. :)
AlternativeFacts
05. 02. 2013 12.53
+11
a bejž ga no..a zato imamo lakoto po svetu?