Otroci

Je tudi vaš otrok v nevarnosti?

Ljubljana, 23. 05. 2017 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Mladi so tista družbena skupina, ki še posebej intenzivno osvaja tehnologije, ki jih ponuja sodobni moderni svet. Pa je to prednost ali slabost? Oboje, v določeni meri. Tako kot za vsako stvar v življenju tudi za sodobne tehnologije namreč velja, da jih je treba uporabljati zmerno in po pameti, starši pa morajo imeti pri tem še vedno dovolj nadzora nad tem, kaj, koliko in kako moderne naprave uporablja njihov otrok.

Ste se tudi vi kdaj vprašali, kako smo mi lahko preživeli otroštvo, ko pa nismo imeli računalnika, tablice, telefona in ostalih modernih digitalni igračk, brez katerih otroci dandanes praktično ne morejo in ne znajo živeti? Odgovor je na dlani: prilagodili smo se takratnemu sistemu in se zadovoljili s tistim, kar nam je bilo na voljo. Ravno tako, kot bi se navadili na vso tehnologijo, če bi nam bila dostopna. Če smo se mi nekoč podili po dvorišču z vrstniki, se današnja mladina potika po spletnem dvorišču. In tako kot je na nas nekoč prežala tisoč in ena nevarnost med igro na prostem, tudi na današnjo mladino prežijo številne neprijetnosti na spletu.

otroci in sodobna tehnologija
otroci in sodobna tehnologija FOTO: iStockphoto

Kako sodobna tehnologija vpliva na otroke?

Razvoj medijev je močno vplival na razvoj človeštva, vse bolj pa vpliva tudi na razvoj otrok. Mladi se vedno več in vedno mlajši soočajo s televizijo, mobilnimi telefoni, fotoaparati, računalniki, tablicami in še čim. Sodobne tehnologije so prinesle velik napredek v razvoju otrokovih spretnosti, znanja in razgledanosti, torej jih ne moremo kar na splošno imenovati za slabe. Vsekakor pa se je treba vprašati, kakšen vpliv imajo na naše potomce. Za starše je namreč najbolj pomembno, da svoje otroke zaščitijo pred vsemi oblikami nevarnosti, ki v življenju prežijo na njih.

otroci in sodobna tehnologija
otroci in sodobna tehnologija FOTO: iStockphoto
Glede na raziskave naj bi imela približno polovica otrok do 10. leta mobilni telefon in/ali tablični računalnik ter dnevni dostop do svetovnega spleta. Računalnike naj bi imelo v povprečju še veliko več otrok, celo 80 odstotkov ali več. Mladostniki naj bi sodobne tehnologije v največji meri uporabljali za zabavo in komuniciranje s prijatelji ter družino, za uporabo družbenih omrežij, prav tako pa tudi za dostop do dnevnih informacij in gradiv, ki jih potrebujejo pri izpolnjevanju šolskih obveznosti. Kar je še posebej zanimivo je, da so otroci sposobni uporabljati več različnih tehnologij hkrati, kar je lahko glede na hitri sodobni svet, ki ceni 'multitasking' oziroma sposobnost opravljanja več del hkrati, velika prednost.

Kaj pravijo raziskovalci?

Zadnje študije sodobnega otroštva kažejo, da mladi dandanes več časa preživijo na spletu kot ob gledanju televizije ter da je njihovo življenje vse bolj prežeto s tehnologijo. Najbolj razširjena produkta, ki ju posedujejo otroci, sta (pametni) mobilni telefon in tablični računalnik, ki naj bi bila izjemno priročna tudi za starše. Ti namreč dostop do sodobnih tehnologij uporabljajo kot način za nadzorovanje vedenja svojih otrok. Če je otrok priden, mu starši pustijo, da uporablja omenjeni pametni napravi. V kolikor pa je neposlušen, se ne uči in ugovarja, pa mu ju odvzamejo na precej lažji način kot na primer televizijo ali računalnik.

Izsledki študije, objavljene v ameriški strokovni reviji Pediatrics pa razkrivajo, da otroci, ki imajo v sobah dostop do sodobnih tehnologij, pogosteje tožijo zaradi utrujenosti, saj naj bi jih pametni telefoni prikrajšali za 21 minut, televizor pa za 18 minut spanja. Vodja te raziskave Jennifer Falbe z univerze v Kaliforniji je poudarila, da so pametne naprave v spalnem okolju povezane s pomanjkanjem počitka oziroma spanca. »Izsledki naj bodo opozorilo staršem, da otroci v svojih sobah ne potrebujejo neomejenega dostopa do zaslonov, saj jim ti krajšajo in slabšajo spanec, posledice pa so zmanjšana sposobnost učenja, vedenjske težave, povečanje teže ali negativen vpliv na imunski sistem,« je bila jasna raziskovalka.

otroci in sodobna tehnologija
otroci in sodobna tehnologija FOTO: iStockphoto

Pasti sodobnih tehnologij

Tako kot za vsako drugo stvar v življenju torej tudi za uporabo sodobne tehnologije velja, da jo je treba uporabljati zmerno in po pameti. Ker večina otrok še nima izdelane popolne slike o tem, kakšne nevarnosti prežijo na njih v resničnem življenju, so za to tu starši, ki so jih dolžni opozarjati na pasti, ki so jim izpostavljeni; tudi kar zadeva uporabo sodobnih tehnologij.

Ena izmed najbolj delikatnih tematik je vsekakor varnost na spletu. O tem je treba govoriti ko se otrok začne vpeljevati v svet interneta ali še prej. Mladi so namreč zaradi sodobne tehnologije izpostavljeni informacijam, ki so zanje neprimerne in vzgojno škodljive. Prav tako lahko preko pametnih naprav pridejo v stik z ljudmi, ki jim lahko škodujejo, pride lahko do spletnega nadlegovanja in nasilja, celo napeljevanja k skrajnostim, kot so motnje hranjenja, odvisnost ali celo napeljevanje k samomoru.

Po besedah strokovnjakov je v zadnjih letih zaznati tudi porast raznih oblik medvrstniškega nasilja nad mladimi na svetovnem spletu, ki je namenjeno izolaciji in izključevanju žrtve iz socialnega kroga in je ponavadi bolj rušilno in boleče od fizičnega nasilja. Najbolj pogosti primeri so kraja gesla za profil, temu sledi še kraja identitete, pisanje neprimernih vsebin na profilu v imenu drugega, objavljanje žaljivih fotografij žrtve, razgaljenih ali zmontiranih na žaljiv način, ustvarjanje lažnega profila z namenom žaljenja, opravljanja in blatenja, ustvarjanje sovražne skupine, nastrojene proti žrtvi, objava intimnih slik in video posnetkov iz zveze, ko se ta konča, pisanje zlobnih, žaljivih sporočil žrtvi, pisanje grozečih sporočil na zid itd.

Poleg varnosti je izjemno pereča tema v povezavi s sodobnimi tehnologijami tudi njihov vpliv na otrokovo zdravje. Veliko mladih naj bi spalo tesno ob svojih pametnih telefonih, saj bi jim sredi noči kdo utegnil poslati kak Snapchat ali na katerem izmed družbenih omrežij objaviti kakšno fotografijo in tega res, ampak res ne smejo zamuditi. Koliko sevanja taka naprava oddaja in kako moti njihovo spanje je za večino otrok in mnoge starše žal premalo pomemembno vprašanje, da bi mu posvečali omembe vredno pozornost.

Z vse pogostejšo uporabo sodobnih tehnologij se povečuje tudi čas, ki ga otroci preživijo pred zasloni v primerjavi s športnimi aktivnostmi. Najstniki največ prostega časa posvetijo uporabi interneta, sledi gledanje televizije. V povprečju vsak večer preživijo več časa na spletu, kot ga v celem tednu preživijo v športnih aktivnostih izven šole. Otroci se torej vse manj gibajo, to pa vodi v debelost, diabetes, povišan krvni tlak ter številne druge zdravstvene težave, ki se jim je z omejevanjem uporabe sodobnih tehnologij vsaj v določenem odstotku mogoče izogniti.

pasti sodobnih tehnologij, grafika
pasti sodobnih tehnologij, grafika FOTO:

Zaradi uporabe sodobnih tehnologij se izgubljajo tudi nekatere spretnosti, ki so bile včasih razumljive same po sebi in so pomembne za dobro delo možganov, na primer pisanje na roko. Prav tako se otroci vse manj družijo, postajajo odtujeni in se praktično več ne znajo pogovarjati s človekom, temveč z napravo. S tem se omejujejo spretnosti komunikacij in interakcije v resničnem življenju, kar je na srednji in dolgi rok lahko precej problematično. In kot da to še ni dovolj, otroci dogajanje, ki se odvija s pomočjo sodobne tehnologije, enačijo z resničnostjo, zaradi česar izgubljajo občutek za to, kaj sploh je realno življenje.

Vse vendarle ni tako napačno

A ne glede na vse pasti, ki zaradi uporabe sodobnih tehnologij prežijo na otroka, si brez njihove pomoči niti otroci niti starši več ne znamo predstavljati življenja. Kar priznajmo si, da nam moderne naprave močno lajšajo življenje in pomislimo na navigacijo, pa na vse vrste uporabnih funkcijo, ki so nam ob pomoči svetovnega spleta na voljo pri uporabi gospodinjskih aparatov.

Tudi za otroke imajo sodobne tehnologije veliko pozitivnih plati: lažje pridejo do zelo širokega nabora znanj, saj je dostop do izobraževalnih informacij veliko bolj enostaven, kot je bil nekoč, ko smo morali po vsako informacijo v knjižnico ali domači leksikon. Poleg tega lahko razvijajo sodobne veščine in spretnosti, ki so potrebne za sodobne poklice in poklice prihodnosti, ob pravilni izbiri računalniških iger in televizijskih vsebin pa lahko otroke spodbudimo k uporabi domišljije in izboljšanju logičnega razmišljanja ter tako aktiviramo in 'zaposlimo' njihove možgane.

prednosti sodobnih tehnologij, grafika
prednosti sodobnih tehnologij, grafika FOTO:

Zavedati se je potrebno, da otroku uporabe sodobnih tehnologij ne morete prepovedati, saj jo potrebuje za razvoj, učenje, nabiranje znanja, pisanje referatov, seminarskih nalog, spisov, diplom in še česa, vsekakor pa si vsi starši želite svoje potomce zavarovati pred vsemi nevarnostmi in prepadi, na katere lahko naletijo v svojem življenju. Z vidika sodobnih tehnologij je zato pomembno,  da imate ves čas nadzor nad vsebinami, ki si jih otrok ogleduje s pomočjo tehnologije in da imate moč omejiti njegovo odvisnost od sodobnih tehnologij. Mladim je pomembno dati vedeti, da to kar vidijo na ekranih ni vedno resnično, da se tega lahko naučijo le ob stiku z ljudmi.

Sponzorirana vsebina

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni