Otroci

Otroci so življenjska investicija

Ljubljana, 14. 09. 2016 12.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Otroci so največje bogastvo staršev, njihov ponos, njihova življenjska investicija. Prav zato se, ko gre za otroka, nikoli ne gleda na višino finančnih izdatkov. Navsezadnje zneski niso tako pretirano visoki, da bi se pretirano vznemirjali zaradi tega. A dejstvo je, da v prvih šestih letih starši za otroka zapravijo precej denarja: v povprečju več kot 25 tisoč evrov.

otroci so velik strošek
otroci so velik strošek FOTO: Thinkstock

Zaljubljenost, metuljčki v trebuhu, skupno gnezdece – skok iz ednine v dvojino. Tisti, ki so se že odločili za naraščaj, pravijo, da ni večje sreče, kot rojstvo otroka. Nekateri se za novega družinskega člana odločijo načrtno: stabilna zaposlitev, primerno stanovanje, dobra finančna situacija … Spet druge otrok preseneti. A vsem je skupno to, da od zanositve naprej na veliko načrtujejo: katero opremo potrebuje otrok, katere obleke, pribor za hranjenje in higieno, voziček, avtosedež … Če nam je všeč ali ne, otrok stane. Raziskava Evropske komisije je pokazala, da starši za otroke namenjajo od 20 do 30 odstotkov družinskega proračuna.

Prvo leto je še najlažje

In koliko vse skupaj stane? V prvem letu je v bistvu vse skupaj odvisno od vas, nato pa na te izdatke vplivajo tudi varstvene in izobraževalne institucije. Večina staršev iz izkušenj pove, da je obdobje do prvega leta starosti še najmanjši finančni zalogaj. Če je to vaš prvi otrok, boste seveda odšteli malce več. Če gre že za drugega, je vse lažje. Še posebej, če ste nakupovali obleke, ki so nevtralnih barv in krojev, tako da jih lahko nosijo tako deklice kot dečki.

Izredno težko je odgovoriti na vprašanje, koliko stane otrok od rojstva do prvega leta starosti, saj je veliko stroškov odvisnih tudi od tega, za kakšne starše gre in kaj želijo za svojega otroka. Nekateri bodo prisegali na vozičke, ki stanejo 1.500 evrov, spet drugi bodo kupili rabljenega ali pa bodo njihovi malčki uživali v vožnji z vozičkom, ki stane 400 evrov. Pri tem pa bo njegovo zadovoljstvo in udobje na enaki ravni, kot pri tistem dojenčku, ki se vozi v dražjem vozičku.

otroci so velik strošek
otroci so velik strošek FOTO: Thinkstock
Kar nekaj je tudi staršev, ki že pred rojstvom otroka pomislijo tudi na njegovo prihodnost. Vsak si želi svojemu otroku ponuditi najboljše, kar je na voljo, saj stremimo k temu, da bi naši potomci živeli bolje kot mi. Zato številni že pred prihodom novorojenčka razmišljajo, kako mu nekoč zagotoviti najboljšo izobrazbo, čim širši spekter različnih znanj, radi bi mu omogočili učenje tujih jezikov, igranje kakšnega inštrumenta, športno udejstvovanje ...

Ena izmed možnosti, kako se tega sila zahtevnega in odgovornega projekta lotiti, je dolgoročno varčevanje, saj lahko že z 20 evri na mesec do otrokovega odhoda na študij privarčujete dovolj za njegovo dostojno mesečno štipendijo. A bodite previdni! Tudi vam se v tem času lahko kaj zgodi in boste morali biti dalj časa bolniško odsotni z dela, zato izberite zavarovalnico, ki bo v takih primerih zavarovala tudi vas kot varčevalca.

Zaupajte strokovnjakom

Vsekakor je ob pripravah na prihod prvega otroka dobro obiskati predavanja šole za starše, ki jih organizirajo porodnišnice. Tam boste izvedeli marsikaj zanimivega, če pa imate doma že otroke, boste osvežili znanje. Babice v okviru teh predavanj predstavijo tudi seznam, kaj potrebujete za novorojenčka. Gre za osnovni seznam, ki predvideva, da bodo matere brez težav in na polno dojile, da ne bodo črpale mleka, da ne bodo dodajale adaptiranega mleka, da otrok ne potrebuje posebne nege in podobno.

Glede na omenjene sezname naj bi tako starši ob prihodu otroka potrebovali oblačila za novorojenčka: 20 tetra plenic, 2 povijalni plenici, 10 bombažnih majčk ali 5 bodijev, 5 žabic ali pajackov, 2 bombažni kapici, 1 ali 2 kompleta (jopica, hlače in kapica), otroška odejica, 2 para copatk, paket nogavic, dva spalna pajacka). Za vse to starša porabita okoli 250 evrov. K temu je potrebno prišteti še sezonska oblačila, kot so denimo zimski pajacek, zimski kombinezon, topla kapa, rokavice. Znesek teh oblačil se giblje okoli 80 evrov.

Novorojenček potrebuje tudi razne pripomočke za ustrezno nego, kamor denimo sodijo posodica za umivanje, kopalna kad, otroško milo, mandljevo ali olivno olje, hladilno mazilo, steklenička 70% alkohola, fiziološka raztopina, sterilni zloženci/komplet za nego popka, umivalne krpice, otroške škarjice, glavnik in krtača, vata, termometer za vodo, termometer za merjenje telesne temperature, aspirator za nos in vsaj tri brisače. Za vse našteto morajo (bodoči) starši odšteti okoli 200 evrov. Seveda so potem tukaj še plenice, vlažilni in suhi robčki ter kreme proti pleničnim izpuščajem in rdečici, kar nanese še dodatnih 80 evrov na mesec.

otroci so velik strošek
otroci so velik strošek FOTO: Thinkstock

Ker novorojenček večino prvih tednov prespi, potrebuje tudi ustrezno posteljico, vzmetnico, odejo, 3 rjuhe, 2 prevleki za odejo, zaščito za ležišče - znesek za vse našteto se giblje pri okoli 400 evrih. Poleg tega za nemoten transport in vsakdanje dejavnosti potrebuje še lupinico, ki stane okoli 180 evrov, voziček, ki v povprečju stane okoli 600 evrov, previjalno mizo in previjalno blazino, za kateri je potrebno odšteti približno 150 evrov ter stolček za hranjenje, za katerega boste plačali okoli 80 evrov.

Ko po nekaj mesecih materino mleko ne zadostuje več vsem potrebam za dojenčkov razvoj, ta za nemoteno uvajanje hrane potrebuje posodice, žličke, slinčke in gosto hrano. Za vse skupaj je tako potrebno v povprečju odšteti še dodatnih 1.200 evrov na leto. Dojenčki hitro prerasejo prva oblačila in za oblačila ter obutev v prvem letu življenja starša potrebujeta še dodatnih 350 evrov. Ključnega pomena za razvoj dojenčka so tudi ustrezne igrače – za te starši prvo leto v povprečju odštejejo 250 evrov.

Skupni stroški v prvem letu otrokovega življenja se torej gibljejo med 4.700 in 5.000 evrov.

otroci so velik strošek
otroci so velik strošek FOTO: Thinkstock
Od 1. leta do vstopa v šolo

Stroški za otroka se od 1. leta naprej povečujejo: veliko denarja gre za igračke in igrala, kot so poganjalčki, tricikli, kolesa, nato tudi sanke, smučke in podobno. Tudi stroški povezani z oblekami in obutvijo niso zanemarljivi, saj se lahko zgodi, da jih otrok v dveh ali treh mesecih preraste. Tukaj so še stroški vrtca, hobijev, rojstnih dnevov in prehrane. Če upoštevamo podatek statističnega urada, da oseba na leto potrebuje 1.095 evrov za hrano in brezalkoholno pijačo, to znese do vstopa v šolo približno 5.500 evrov. Na letni ravni so zračunali, da oseba potrebuje za obleke in obutev 450 evrov. Skupno to znese 2.250 evrov. Nakup novega pohištva, kot so postelja za malčke, mizica, stolčki in podobno, stane približno 1.500 evrov.

 

Tudi plačilo vrtca je velik strošek. V povprečju jaslice stanejo okoli 300 evrov na mesec. Na letni ravni to znaša 3.600 evrov, za dve leti jaslic to znese 7.200 evrov. Vsi tisti, ki ne dobijo mesta v vrtcu, plačujejo vrtoglave zneske privatnega varstva: od 350 evrov naprej na mesec, pa še dodatno morajo plačati hrano in plenice. Naj opozorimo, da je v vrtcu strošek hrane in plenic že vštet v ceno. Od tretjega leta vrtec stane manj: povprečno okoli 120 evrov na mesec. Do vstopa v šolo to znese približno 4.320 evrov. Predpostavimo, da se otrok do 3. leta starosti nauči uporabljati stranišče, tako da ne potrebuje več plenic. Od 1. do 3. leta otrok porabi manj plenic. Mesečni strošek smo ocenili na približno 50 evrov. V dveh letih to znese okoli 1.200 evrov.

 

Dodajmo še oceno, da na letni ravni za igrače starša zapravita okoli 350 evrov. To do vstopa v šolo znese 1.750 evrov, čeprav ni veliko staršev, ki pri nakupu igrač radi pretiravajo in zanje zatp zapravijo še občutno več. Med stroške je poleg tega potrebno prišteti še nakup novega avtosedeža, saj prejšnjega otrok prerase, kar nanese še dodatnih približno 150 evrov.

Skupni stroški od 1. leta do vstopa v osnovno šolo tako znašajo približno 23.870 evrov.

 

Stroški lahko hitro poletijo v nebo

Poudariti velja, da so zgoraj omenjene številke okvirne in veljajo samo ob predpostavki, da gre za zdravega otroka, ki ne potrebuje posebne prehrane in pripomočkov. Poleg tega morajo imeti starši to srečo, da dobijo vrtec in imajo tudi možnost, da nekdo od sorodnikov ali prijateljev ob posebnih priložnostih zastonj popazi na njihovega otroka. Varstvo namreč veliko stane, težava pa je tudi najti zaupanja vrednega neznanca, ki bo čuval vašega otroka.

Otrok potrebuje tudi obiske gledališč in koncertov, potrebuje svojo zbirko knjig, revij, zgoščenk z glasbo in podobno. Prav tako je pomembno razvijati njegov talent in ga podpirati v želji po hobijih. Vse to stane in cena se v tem primeru lahko s 25 hitro povzpne na 30 tisoč evrov – ali še več. In če nimate dovolj denarja, nekaterih dejavnosti svojemu otroku enostavno ne boste mogli privoščiti.

Zato je dobro, če se starša pogovorita in dogovorita o prioritetah. Nato je dobro voditi družinski proračun, v katerem bosta opredelila mesečne stroške in tako ugotovila, koliko denarja sploh lahko namenita varčevanju. Strokovnjaki v današnjem precej negotovem svetu staršem svetujejo, naj se odločijo za dolgoročno varčevanje. Na ta način bodo namreč zagotovili dodaten vir lastnih prihodkov ali prihodkov svojih otrok. Privarčevana sredstva boste lahko porabili za dodatek k plači, pokojnini ali štipendiji otroka ter tako poskrbeli za brezskrbno prihodnost v vseh življenjskih okoliščinah. 

Družina
Družina FOTO: Thinkstock

Sponzorirana vsebina

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja