Partnerstvo

Mala ali velika? To je zdaj vprašanje!

Ljubljana, 21. 03. 2017 13.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

S toplejšimi in lepšimi dnevi se odpira tudi sezona porok. Največ parov si bo večno zvestobo tudi letos obljubilo med majem in oktobrom, priprave pa so verjetno že v polnem zamahu. A če ste mislili, da imajo neveste največ dela s poročno obleko, ste se zmotili. Strokovnjaki pravijo, da imajo pari največ nevšečnosti s sestavljanjem seznama povabljenih.

Poroka naj bi bil eden najlepših dogodkov v življenju, a če se par načrtovanja tega pomembnega trenutka ne loti dovolj zgodaj in premišljeno, mladoporočenca proti koncu že komaj čakata, da bo celoten cirkus mimo in da bosta lahko ponovno normalno zaživela. Za temeljite in sproščene priprave naj bi par glede na izkušnje organizatorjev porok v povprečju potreboval približno 9 mesecev, najprej pa je seveda potrebno določiti datum, izbrati lokacijo in sestaviti seznam povabljenih. Ravno s številom svatov naj bi imeli bodoči zakonci največ težav, saj morajo seznam povabljenih prilagoditi poročnemu proračunu.

Organizatorji porok parom svetujejo, naj si za sestavljanje seznama povabljenih vzamejo dovolj časa in dobro razmislijo, koliko svatov so zmožni pogostiti.
Organizatorji porok parom svetujejo, naj si za sestavljanje seznama povabljenih vzamejo dovolj časa in dobro razmislijo, koliko svatov so zmožni pogostiti. FOTO: iStockphoto

Male ali velike? To je zdaj vprašanje!

Demografske spremembe so v zadnjih desetletjih spremenile trende sklepanja zakonskih zvez. Strmo narašča število parov, ki živijo skupaj pred poroko, številni se sploh nikoli ne poročijo, saj so prepričani, da jim je tudi 'na koruzi' povsem lepo, v porastu je število ločitev, pari se poročajo starejši. To je močno znižalo tradicionalno vlogo poroke v zahodnem svetu in če se je vloga zakonske zveze v Evropi in ZDA zmanjšala, bi bilo logično pričakovati, da so se spremenile tudi poroke, da so postale manjše in skromnejše, vendar je ravno obratno. V zadnjih letih so ponovno v modi velike, razkošne poroke, za katere so se pari pripravljeni močno zadolžiti.

Razlike med vpletenostjo sorodstva in družbe pri poroki so skrajne. Na eni strani imamo razkošne poroke, za katere si pari jemljejo zgled pri slavnih in bogatih ter močno spominjajo na kraljevsko poroko angleškega princa in prestolonaslednika Williama in Catherine Middleton leta 2011. Druga skrajnost so poroke v Las Vegasu, kjer se obred v poročni kapeli odvije v nekaj minutah, brez poročnih prič in družic, brez predhodne najave ali poslanih vabil, brez prisotnosti staršev ali sorodnikov. Prva vrsta porok je izjemno javna in pravi družbeni dogodek, medtem ko je druga vrsta porok družbeno izolirana in zasebna.

Tretja opcija pa so poroke, na katerih je pomemben element razkazovanja, saj služi kot način za doseganja višjega statusa v družbi. To velja predvsem za številne afriške in azijske države, kjer se je celotna družina pripravljena močno zadolžiti, da bi organizirali poroko, s katero bi se pokazali pred drugimi. V Južnoafriški republiki se denimo krepi novi srednji razred temnopoltih, ki z organizacijo velikih porok reflektirajo svoj novo pridobljeni status v družbi, v Južni Koreji pa je poroka pomemben dogodek za razkazovanje bogastva družine in prestiža. Na tovrstnih poročnih slavjih število povabljenih praviloma preseže številko tisoč.

mala poroka
mala poroka FOTO:

Kako velike poroke prirejamo pri nas?

Poroke slovenskih parov se glede na izkušnje organizatorjev porok delijo v štiri sklope: poročna slavja v ozkem družinskem krogu, poroke, na katere so povabljeni ožji sorodniki in tesni prijatelji, velike poroke, na katere je praviloma povabljenih več kot sto svatov in pa poroke v tujini, na katerih sta pogosto udeležena samo ženin in nevesta. Za katero vrsto slavja se bo par odločil, je odvisno predvsem od tega, kako veliko družino imata, kako močno na njuno odločitev vplivajo starši in tradicija ter od višine finančnih sredstev, ki sta jih pripravljena nameniti za ta pomemben življenjski dogodek.

Vsak par mora po besedah organizatorjev porok torej najprej razčistiti nekaj ključnih vprašanj o sami poroki. Kaj je bistvo dogodka? Ali to delata zase ali zaradi družbenih norm? Koliko sta pripravljena odšteti za slavje? Se želita poročiti na matičnem uradu v spremstvu ožjih družinskih članov in jih nato peljati na dobro kosilo ali pa bi raje imela veliko poročno slavje? Kaj pa poroka na toplem, ob bučanju morja in šumenju palm, kjer vaju obdajajo sami neznanci? To so dileme, ki jih mora par nujno razčistiti, če želi, da bo dogodek resnično izpeljan tako, da bosta z njim zadovoljna.

Mladoporočenca glede na izkušnje organizatorjev porok raje varčujeta pri cvetju, torti, oblekah, vabilih in lokaciji, kot pa pri številu povabljenih in količini hrane.
Mladoporočenca glede na izkušnje organizatorjev porok raje varčujeta pri cvetju, torti, oblekah, vabilih in lokaciji, kot pa pri številu povabljenih in količini hrane. FOTO: iStockphoto
Slovenci smo za tradicionalno

Slovenci v veliki meri še vedno stavimo na tradicijo, zato se večina parov poroči v družbi ožje ali širše družine in sorodnikov. Običajno je tako na slovenski poroki prisotnih med 50 in 100 svatov, mladoporočenca pa glede na izkušnje organizatorjev porok raje varčujeta pri cvetju, torti, oblekah, vabilih in lokaciji, kot pa pri številu povabljenih in količini hrane. Po besedah strokovnjakov je ključnega pomena že v začetni fazi načrtovanja poroke pripraviti finančni načrt, raziskati poročni trg in določiti prioritete.

Največji težavi, s katerima se soočajo slovenski pari, sta izbira lokacije za poročno slavje in sestavljanje seznama povabljenih. Ta dva segmenta sta pogosto sicer tudi odvisna en od drugega, saj določene lokacije lahko sprejmejo le omejeno število svatov. Velika ovira so tudi omejena finančna sredstva. Številni pari si ne morejo privoščiti, da bi na poročno slavje povabili vse, ki bi jih želeli na ta dan imeti ob sebi, zato je po besedah organizatorjev porok v začetni fazi načrtovanja sestaviti smotrno dva ali tri sezname povabljenih. Na prvega par napiše vse tiste, ki si jih vsekakor želi imeti na poroki in slavju, na drugega tiste, ki bi bili lahko med povabljenci, ni pa nujno, da so tam, na tretjega pa uvrsti le tiste, ki bi bili prisotni samo na poroki ali samo na slavju. Končni seznam se tako ustvari na podlagi tega, koliko gostov si par finančno lahko privošči.

Od skrivne poroke do slavja s 300 povabljenci

Pri sestavljanju seznama svatov se ponavadi poraja kopica vprašanj. Bo šlo za intimno poroko ali bosta mladoporočenca povabila tudi sorodnike, ki sta jih videla največ dvakrat v življenju in bodo prisotni zato, ker si tako želi tašča ali babica? Povabiti tudi otroke? Kaj pa sodelavce? Odločitev je povsem prepuščena paru, a glede na izkušnje že poročenih je vedno bolje povabiti kakšnega gosta več kot manj, da se izognete morebitnemu odžiranju energije s strani prizadetih, poleg tega pa velja, da več kot je ljudi, boljša je zabava. No, višji pa bodo seveda tudi stroški.

Na poroki v ožjem krogu družine in prijateljev je običajno zbranih med 40 in 60 svatov, slavje pa zaradi tega velja za enega bolj sproščenih, saj se večina gostov med seboj že pozna, vzdušje pa je zato prijetno in intimno. A pozor, organizatorji porok opozarjajo, da mora par na majhni poroki upoštevati tudi mnenje in predloge tistih, ki pomagajo pri poročnem proračunu. Običajno del stroškov namreč krijejo starši in zato je prav, da mladoporočenca na njihovo željo povabita tudi koga, ki bo na poroki zaradi njih, ne zaradi poročnega para. No, to pa lahko pomeni, da poroka že ne bo več tako zelo majhna ...

Slovenci v veliki meri še vedno stavimo na tradicijo, zato se večina parov poroči v družbi ožje ali širše družine in sorodnikov.
Slovenci v veliki meri še vedno stavimo na tradicijo, zato se večina parov poroči v družbi ožje ali širše družine in sorodnikov. FOTO: iStockphoto

Tipično slovensko poroko sicer sestavlja okrog 70 svatov, a v zadnjem času so ponovno moderne tudi velike poroke, na katerih se zbere celo do 300 povabljenih. Na takem slavju je lahko prisotno širše sorodstvo, prijatelji, sodelavci in celo poslovni partnerji mladoporočencev in tudi staršev. Vzdušje na taki poroki je običajno bolj formalno, gostje pa so glede na znanstvo razdeljeni v manjše in večje skupinice. Za mladoporočenca je težko vsem posvečati enako mero pozornosti, zato je dobrodošla pomoč prič, družic in staršev. Je pa velika poroka vsekakor odlična priložnost navezovanja novih znanstev, prijateljstev, morda celo simpatij.

Pravi trend zadnjih let pa so tako imenovane 'poroke na skrivaj', na katerih mladoporočenca formalnosti opravita bodisi na matičnem uradu, bodisi kje v tujini in sorodnike ter prijatelje o sklenitvi zakonske zveze obvestita šele takrat, ko sta že poročena. V tem primeru lahko veselo novico sporočita preko mobilnega telefona, elektronske pošte ali pa jih povabita na piknik in novico sporočita tam. Sicer pa se dobre novice v dobi sodobnih tehnologij hitro širijo, zato pari običajno takoj po poroki spremenijo status na družbenih omrežjih in dodajo poročno fotografijo ter tako širni svet obvestijo, da so dahnili večni 'da'.

S poroko se začne vseživljenjsko načrtovanje

Večina slovenskih parov se odloči za poroko s slavjem, za kar je potrebno imeti privarčevanega kar nekaj denarja. Najvišji strošek je namreč običajno prav pogostitev svatov,
zato organizatorji porok parom svetujejo, naj si za sestavljanje seznama povabljenih vzamejo dovolj časa in dobro razmislijo, koliko svatov so zmožni pogostiti. Načeloma namreč velja, da mladoporočenca za posameznega svata porabita približno 100 evrov, kar pri 70 povabljenih torej pomeni okrog 7 tisoč evrov stroškov samo za pogostitev. Varčevati je torej potrebno začeti že med razmišljanjem o poroki.

velika poroka
velika poroka FOTO:

A prvo skupno, tudi tako imenovano 'predporočno' varčevanje, je za partnerja odličen preizkus ravnanja s finančnimi sredstvi. Zakonsko življenje namreč običajno s seboj prinese tudi kar nekaj skupnih ciljev, ki jih je mogoče uresničiti samo s preudarnim načrtovanjem in sprotnim varčevanjem. Pri tem se je najbolje odločiti za varčevanje, ki je prilagojeno potrebam para in njunim finančnim zmožnostim, tako, ki ima optimalno razmerje med visokimi donosi in dostopom do že privarčevanih sredstev ter ne prinaša večjih davčnih obremenitev ter nepotrebnih stroškov. Le tako si bosta zakonca namreč zagotovila lepo in predvsem varno prihodnost.

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3