Partnerstvo

Večni da: kje, kako, za koliko?

Ljubljana, 21. 12. 2016 08.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 13 min

Vsak par si želi nepozabne poroke. Bodoči zakonci zato iščejo različne načine, kako poskrbeti, da bo ta dan resnično sanjski. Večina zaročencev se običajno najprej odloči za kraj, kjer si bosta obljubila večno zvestobo in na prvem mestu v zadnjih letih ni več vprašanje ali se poročiti na matičnem uradu, na gradu ali kje v naravi, temveč je vse bolj v ospredju vprašanje, ali se poročiti v Sloveniji ali pa si večno zvestobo obljubiti kje na tujem. Kaj je ugodneje, lažje lepše?

Po podatkih Statističnega urada Slovenije je v letu 2015 zakonsko zvezo sklenilo 6.449 parov, kar je 1,9 odstotka manj kot leto poprej. Večina, kar 75 odstotkov, se jih je poročila na soboto, od teh se jih je poročilo največ na soboto, 20. junija. V Sloveniji so poroke po strmem upadu ob začetku gospodarske krize sicer ponovno v porastu, pari pa se ob odločitvi za zakonsko zvezo znajdejo pred številnimi dilemami: kdaj in kje se poročiti, koga povabiti, kakšno obleko in kakšna prstana izbrati, se sploh poročiti doma ali raje skočiti kam na toplo in usodni 'da' dahniti kje pod palmami?

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock

Poroke v Sloveniji

V Sloveniji se lahko par poroči civilno in cerkveno. Glede na načrt poroke in logistiko se lahko bodoča zakonca najprej poročita civilno in nato cerkveno ali obratno. Prav tako se lahko bodoča zakonca poročita tudi samo cerkveno, saj civilna poroka ni pogoj za cerkveno poroko. Je pa res, da cerkvena poroka v Sloveniji nima civilno-pravne veljave, tako da bo v tem primeru urejen samo status v Cerkvi, ne pa tudi v državi. Ali povedano po domače: cerkvena poroka je v Sloveniji samo obred na simbolni ravni. Če bosta fant in dekle želela postati mož in žena pred zakonom, se bosta še vedno morala poročiti tudi civilno, torej pred matičarjem.

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock
Osebi, ki se nameravata civilno poročiti, morata najprej izbrati lokacijo civilnega obreda, se dogovoriti o spremembi priimkov, stalnega bivališča ter kakšnih drugih osebnih podatkov po sklenitvi zakonske zveze in potem svojo namero prijaviti pri matičarju upravne enote, na območju katere je kraj, kjer se želita poročiti. Zakonsko zvezo morata na matičnem uradu prijaviti največ tri mesece in najmanj 14 dni pred datumom poroke. Ob prijavi morata imeti s seboj osebni dokument s fotografijo ter osebne podatke o izbranih pričah. Vso ostalo potrebno dokumentacijo pridobi upravna enota po uradni dolžnosti. Če je bil kateri izmed partnerjev v preteklosti že poročen, je dobro imeti s sabo tudi dokazilo o prenehanju prejšnje zakonske zveze.

Sklenitev zakonske zveze je brezplačna, če jo sklenete v uradnih prostorih posamezne upravne enote ali na kateri izmed uradnih lokacij. Da bo civilna poroka veljavna, mora biti pri obredu poleg ženina, neveste in njunih prič prisoten še matičar, ki ga dodeli upravna enota območja, na katerem poteka sam obred, ter načelnik upravne enote ali njegov pooblaščenec.

Če pa bi se radi poročili izven uradno določenih prostorov za sklepanje zakonskih vez, potrebujete dovoljenje, ki ga izda upravna enota občine, v kateri želi par skleniti zakonsko zvezo. V tem primeru je potrebno doplačilo v višini 170 evrov za stroške izdaje odločbe oziroma dovoljenja za tako poroko. Znesek je enoten za vse upravne enote, ne vključuje pa najema prostora – ta strošek se obračuna posebej, o višini pa se par dogovori z lastnikom oziroma upraviteljem prostora ali lokacije. Strošek matičnega obreda na neuradni lokaciji je potrebno poravnati vsaj pet dni pred poroko z nakazilom na transakcijski račun, številko katerega par prejme na upravni enoti.

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock

Slovenci smo za tradicionalno

Pari v Sloveniji se glede na statistične podatke sicer v vse večji meri odločajo za poroke zunaj uradnih lokacij. Neuradne lokacije so povečini še dokaj klasične, a vse več je parov, ki imajo glede izbire prostora posebne želje. Poroke se torej lahko odvijajo na gradovih, otokih, planotah, travnikih, domačih vrtovih, jasah sredi gozda, pa tudi v hangarjih, na ledu, na plavajočih pomolih ali splavih in celo pod vodo. Vse več je parov, ki si želijo poročiti na prostem, civilni obred pa radi združijo s cerkveno poroko ter slavjem in vse skupaj opravijo na enem mestu.

Lokacija, obleka, obred, pogostitev, glasba, fotograf, cvetje, prstana, vabila. To je le nekaj stroškov, na katere morata računati partnerja, ko se odločita za poroko. Organizatorji porok se strinjajo, da smo Slovenci pri porokah precej skromni in tradicionalni, za ne ravno razkošno poroko pa par v povprečju zapravi med 5 in 6 tisoč evrov. Cena je sicer odvisna od izbrane lokacije, števila povabljenih in od stila poroke, ki si jo par zamisli. Najcenejša oblika poroke je zagotovo ta, pri kateri se mladoporočenca odločita za tisto 'hitro' različico, ko skočita kar na upravno enoto z dvema pričama. A večina se drži tradicionalnih načel, kar pomeni, da je nujni sestavni del poroke tudi svadba, tukaj pa lahko stroški hitro poletijo v nebo, saj velja načelo, da je potrebno za enega svata odšteti okrog 100 evrov. Cena se lahko torej nemudoma povzpne tudi do 10 tisoč evrov ali še višje.

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock
Veliko je parov, ki se v želji po nepozabni poroki močno zadolžijo, številni za ta edinstven dogodek vzamejo celo kredit. Nič strašnega, nič nenavadnega, a takrat zagotovo nobeden ne pomisli na čas odplačevanja izposojenega denarja. Hitro se namreč lahko zgodi, da kateri izmed partnerjev ostane brez službe, se poškoduje ali v najhujšem primeru umre, finančno breme pa v tem primeru v celoti pade na drugega – ali še huje na njuni družini. Zato je dobro že ob začetku skupne poti razmisliti tudi o tem, kako in kje zavarovati življenje novopečenih zakoncev ter si tako zagotoviti dobro popotnico za skupno pot.

Zakaj se poročiti doma?

Razlogov, zakaj se poročiti v domači državi (ali še bolje v domačem kraju), je veliko, poleg nezahtevne birokracije pa jih je večina povezanih s subjektivnimi dejavniki. Bodoča zakonca sta denimo v vsej gneči in nervozi zaradi samega obreda lahko sproščena, saj sta v okolju, ki ga poznata in jima je domače. Pri številnih je velik faktor, ki govori v prid poroki doma, tudi dejstvo, da so na obredu lahko prisotni vsi, ki partnerjema veliko pomenijo: družina, sorodniki, prijatelji, sodelavci, znanci. Skrbi glede organizacije zlahka prepustita organizatorjem porok, ki z mladoporočencema navežejo tesne stike, ju dobro spoznajo in nato poskrbijo, da je njun poročni dan resnično tak, kot sta si ga želela – nepozaben. Prav tako pa ima par pri načrtovanju poroke doma tudi več nadzora nad proračunom, ki ga namenita poroki in več manevrskega prostora pri odločanju glede stroškov sestavnih delov tega dogodka.

prednosti poroke doma
prednosti poroke doma FOTO:

Vse več parov si večno zvestobo obljubi v tujini

Poroka je poseben dan v življenju in ker se trendi spreminjajo in si mladoporočenci želijo, da bi bila njihova poroka nekaj posebnega, nepozabnega in edinstvenega, se tudi vse več Slovenk in Slovencev odloča, da si bodo večno zvestobo obljubili v tujini. Med slovenskimi pari so najbolj priljubljene tuje destinacije Mauritius, Sejšeli, pa tudi Karibi, Fidži, Tajska, Jamajka, Havaji, Šrilanka in ZDA, od bližnjih krajev pa Grčija in Italija. Pari lahko izbirajo med civilno, cerkveno ali simbolično poroko, večina se jih odloči za civilno. Gre za zakonsko priznani poročni obred, ki ga izvaja matičar ali druga pooblaščena oseba. Poteka po pravilih in predpisih, ki veljajo v državi, kjer se par poroča.

Razlogi za to, da se par odloči poročiti v tujini, so različni: od ločenih in skreganih staršev do nesoglasij okrog seznama povabljenih, želje po posebni in edinstveni dogodivščini ... Naša sogovornica Tanja Vesel se je za poroko v tujini odločila predvsem zato, da si prihrani skrbi okrog organizacije samega dogodka. »Za poroko v tujini sva se odločila spontano. Na odločitev je v veliki meri vplivalo dejstvo, da je zaročenec organizacijo poroke prepustil meni, jaz pa si nisem želela poškodovati možganskih celic s pregrevanjem misli o barvi prtičkov, izbiri pentelj za svate in katera bela bo najbolj prav bela za poročno obleko. Ne glede na to, da je to čudovit dogodek, lahko postane pot precej dolga, naporna in zelo stresna,« se odločitve za poroko v tujini spominja gospa Vesel.

poroka na plaži - 4
poroka na plaži - 4 FOTO: Thinkstock

Odločila sta se, da si bosta večno zvestobo obljubila na Kostariki, kamor sta odpotovala za 4 tedne. »Isti dan, ko sva izbirala lokacijo za dopust, me je partner zasnubil, tako da sva se potem kar zmenila, da bova počitnice spremenila v 'weddymoon'. Izbirala sva destinacijo, ki jo želiva videti. Za moža je bilo pomembno morje in čudovite bele plaže, zame pa tudi narava, slapovi, mostovi, živali. Kostarika je bila čudovit izbor za kombinacijo obeh,« pojasnjuje gospa Vesel in dodaja, da s seboj nista vzela nikogar. »Nesmiselno bi bilo pričakovati, da bi se kdo udeležil poroke, za katero bo moral sam najprej sklicati osebni stečaj, da bi se potem na poroki najedel in napil na račun slavljencev. Cena je bila previsoka pa tudi nisva se želela obremenjevati s stvarmi, s katerimi bi se obremenjevali drugi.«

Mladoporočenca sta sicer vsem doma povedala, da se bosta poročila v tujini, nobenega pa nista povabila s seboj, tako da niti ne vesta, če je morda kdo vseeno želel priti zraven. Sta se pa oba družni in prijateljem ustrezno oddolžila. »Jaz sem s puncami imela čudovito zabavo. Take sigurno ne bi imela, če bi bile povabljene na poroko, saj si na poroki takih zabav ne želiš, ker potem doživljenjsko hraniš moralnega mačka. Tudi mož se je večkrat dobil s prijatelji, tako da je bilo to potem pokompenzirano. Ko sva se vrnila, sva starše peljala na kosilo. Tudi zato, da vsem naenkrat poveš kako je bilo.«

poroka na plaži - 1
poroka na plaži - 1 FOTO: Thinkstock
Kakšne dokumente potrebujeta mladoporočenca?

Pari, ki se želijo poročiti v tujini, morajo organom države, v kateri želijo skleniti zakonsko zvezo, posredovati tudi nekatere dokumente. Glede na to, da v tem primeru velja pravo kraja, kjer se zakonska zveza sklepa, veljajo različni pogoji za izdajo dovoljenja za poroko, prav tako pa se razlikuje tudi nabor dokumentacije, ki jo mora par predložiti. Informacije o vseh potrebnih dokumentih, ki jih morata bodoča zakonca predložiti za sklenitev zakonske zveze v tujini, lahko pridobita pri pristojnih organih države, kjer se nameravata poročiti, tudi na njenih diplomatsko konzularnih predstavništvih. »Vse je veliko lažje, če je država, v kateri se poročiš, podpisnica Haaške konvencije,« poudarja gospa Vesel. V tem primeru je namreč najlažje overiti poroko v Sloveniji, saj se je treba le zglasiti na matičnem uradu – brez dodatnih stroškov.

Če država, kjer je potekala poroka, ni podpisnica Haaške konvencije, pa je potrebnega nekaj več dela, vendar je poroka vseeno lahko veljavna tudi pri nas. Običajno je potreben obisk najbližje ambasade, kjer certifikat overijo, potem pa ga nadoverijo še na Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije. Dokument tako postane veljaven tudi v Sloveniji. Da bo zakonska sreča na varnem, je dobro ob urejanju in overjanju dokumentacije razmisliti tudi o zagotovitvi ustrezne varnosti, saj bosta zakonca tako lahko tudi potem, ko se bosta vrnila iz sanjskega poročnega dopusta in se soočila z resničnostjo, za katero vemo, da zna velikokrat biti še kako neusmiljena, pogumno stopila na pot skupnega življenja.

»Nama so s Kostarike kar poslali spisek potrebnih dokumentov: vprašalnik, kjer sva morala odgovoriti na osebna vprašanja (ime, priimek, državljanstvo, datum in kraj rojstva, imena staršev in podobna vprašanja), skenirano kopijo potnega lista in izpis iz matične knjige, skenirano kopijo potnega lista prič (če jih pripelješ s seboj, drugače ti priče priskrbijo tam), če je bil kdo razvezan, potem je potrebno pridobiti tudi dokument o razvezi. Vse dokumente sva morala prevesti in sodno overiti. Potem sva dobila še vprašalnik o tem kakšno torto želiva, kako velik šopek, fotografa in ostale stvari, ki bi si jih par še izmislil,« o svoji izkušnji pripoveduje gospa Vesel in dodaja, da sta za organizacijo poroke porabila približno 2 meseca, v to pa je bilo vključeno tudi načrtovanje 4-tedenskega dopusta, ne zgolj obreda.

poroka na plaži - 5
poroka na plaži - 5 FOTO: Thinkstock

Povsem brez stresa in nervoze

Poročni dan je za mladoporočenca lahko v primeru, da se odločita za poroko v tujini, precej manj stresen, kot bi bil, če bi se poročila doma, saj imata izjemno malo dela z organizacijo dogodka. »Midva sva si dala v Sloveniji šivati lahkotne poletne obleke, zaročenec v lanu, jaz v viskozi. S šiviljo sva se dobila dvakrat po 15 minut. Za prvi teden weddymoon-a sva klišejsko izbrala all-inclusive hotel, stacioniran poleg vseh čudovitih naravnih danosti, kjer sva prebolevala jet-leg na fensi-šmensi ležalnikih s koktejli v rokah.«

Tudi poročni dan ni bil prav nič stresen. »Na dan poroke sva šla na sprehod po plaži, naredila sva si kopel in šla k morju. Zaročenec je plaval, jaz sem brala o čudovitih stvareh, ki si jih bova šla pogledat, ko končava s poležavanjem v tem hotelu. Najin planer naju je našel na ležalnikih uro pred poroko, tako da sva šla v sobo, se preoblekla, jaz sem si spela lase in iz šopka, ki ga je planer prinesel, odtrgala rožo za v lase, namazala sem si rdečo šminko in bila sem pripravljena. Seveda sem za francosko manikuro poskrbela že v Sloveniji in za podaljšane trepalnice tudi. Puder bi se cedil po nedolžno beli obleki, zato sem ta korak nadomestila s predhodnim jutranjim izpostavljanjem soncu,« se priprav na dan poroke spominja naša sogovornica.

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock
»Bila sva bosa, na plaži, matičarka naju je počakala pod obokom svežih rož sredi plaže, pot po plaži je bila okrašena z rožicami, predvajali so najino pesem. Matičarka je bila zelo kratka, vsi smo vedeli zakaj smo tam, tako da smo hitro prešli k bistvu in zadevo zaključili z 'I do' in ropotanjem kristalnih kozarcev penine. Najini priči sta bila najin poročni planer Gustavo in pa natakar, ki je skrbel za hladno buteljko in hladne vlažne brisačke, katerega ime nisva nikoli zvedela. Seveda je bila prisotna še fotografinja, ki je evidentirala korake še 3 ure po uradnem delu. Sva imela precej dolg, vendar res enostaven in zabaven fotošuting. Slike so čudovite.«

Kaj pa stroški?

Cene porok v tujini so različne in odvisne od destinacije, skromnosti ali razkošja obreda, dolžine potovanja in raznih drugih dejavnikov. A načeloma velja, da se cene sklenitve zakonske zveze v tujini gibljejo od minimalno 1.500 evrov po osebi, pa vse do koder sežejo želje. Ta cena pri večini organizatorjev vključuje letalsko vozovnico, največkrat 7 nočitev s polpenzionom in pa standardni poročni obred.

Tudi gospa Vesel se strinja, da so stroški tolikšni, kolikor je par pač pripravljen plačati za poroko, ki si jo zamisli. »Kostarika je draga in cene so namenjene razvajenim Američanom. Za tistih 5 minut matičarke in 3 ure fotografiranja sva plačala približno 2000 eur - sem niso vključeni stroški prevodov dokumentov in pa slik, ki so bile še dodatnih 500 eur. Stroški niso primerljivi s kakšno drugo, cenejšo destinacijo. Ampak za to ceno sva med poroko gledala v ocean, rožni obok je bil pod drevesom polnim legvanov, in kompletna atmosfera je bila posebna izkušnja, ki nima cene,« je prepričana gospa Vesel, ki poudarja, da bi se, če bi še enkrat načrtovala poroko, odločila povsem enako. »Vsi poročni trenutki so bili namenjeni zgolj in samo nama. Če bi imela povabljene ljudi, tega momenta ne bi bilo, saj bi se ukvarjala predvsem s tem ali so vsi dobili vse in ali se zabavajo. Tako pa se je vse dogajalo okoli naju, za naju in v nama.«

prednosti poroke v tujini
prednosti poroke v tujini FOTO:

Naj bo za vedno!

A konec koncev sploh ni važno, ali se par poroči doma ali v tujini. Na koncu šteje samo in edino ljubezen, za katero si vsi mladoporočenci želijo, da bi trajala večno. Vendar pa življenje nikoli ni sestavljeno samo iz lepih trenutkov. Pridejo tudi obdobja nesoglasij, prepirov, kreditov, vmes lahko poseže tudi bolezen. To je čas preizkušenj in če jih zakonca uspešno prebrodita, potem je njuna ljubezen resnično neuničljiva. Da bo pot skozi viharje lažja in bolj sigurna, je pametno pravočasno poskrbeti za prihodnost ter ustrezno zavarovati mlado družino. Tako boste namreč veliko bolj pripravljeni na izzive, ki jih prinaša vedno nepredvidljivo življenje.

Poroka
Poroka FOTO: Thinkstock

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3