Služba

Kje se zaposliti, da boste zaslužili več?

Ljubljana, 25. 04. 2017 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

V Sloveniji imajo delovno aktivni prebivalci fiksno plačo, številni pa poleg tega prejemajo tudi variabilni dodatek, ki je lahko odvisen od različnih dejavnikov. V tem primeru ne govorimo o dodatkih za posebne pogoje dela, dodatkih za delovno dobo in podobno, temveč o dodatku, ki se vsak mesec spreminja in je običajno nagrada za dobro opravljeno delo ali motivacija za boljše delo.

Plača
Plača FOTO: iStock
Ko se podjetja odločajo o vzpostavitvi sistema nagrajevanja, je potrebno dobro premisliti, ali pristati na fiksnih plačah ali pa v plačni sistem vključiti tudi določen variabilni del, ki se bo mesečno ali na tromesečje (včasih celo letno) spreminjal glede na nekatere vnaprej določene kriterije uspešnosti. Podjetja se morajo namreč zavedati, da so najbolj trajen vir njihove konkurenčne prednosti prav zaposleni. Uspeh zaposlenega pa je v največji meri odvisen od njegove motivacije, njegovega znanja in spretnosti. Če hoče delodajalec motivirati zaposlene, jih mora spodbujati k dobremu delu, razumeti njihove potrebe in ustvarjati priložnosti za delo.

Variabilni dodatek stalnica v prodaji

V Sloveniji je glede na raziskave dodaten, variabilni del plačila stalna praksa v številnih zasebnih podjetjih, v največji meri pa je uveljavljen na področjih marketinga in prodaje.
Rezultati vseslovenske raziskave o plačah v marketingu, prodaji in produktnem razvoju, opravljene konec lanskega leta, so namreč razkrili, da ima plačo, vezano na uspešnost, kar tretjina tržnikov in skoraj polovica polovica prodajnikov. Kar 42 odstotkov zaposlenih v prodaji ima namreč poleg fiksnega mesečnega plačila tudi variabilni dodatek, ki je v večini primerov odvisen od uspešnosti njihovega osebnega dela.

Razmerja med fiksno in variabilno plačo so v prodaji 70 proti 30 ali 80 proti 20. Zaposleni na teh delovnih mestih si želijo, da jim fiksni del plače še vedno zagotavlja neko osnovno raven socialne varnosti, delodajalci pa si po drugi strani želijo čim nižjo osnovno fiksno plačo ter višji variabilni del, odvisen od dejanskih rezultatov. Pri tem so si številni strokovnjaki enotni, da variabilnega dela plačila ne bi smeli omejevati. Vsem bi namreč moralo biti jasno, kaj je treba narediti za osnovno plačilo in kako ter koliko dodatka si lahko prislužijo za presežek.

Prednosti in slabosti fiksnih plač

Ključna prednost fiksnih plač je ta, da se kadrovski službi z njimi ni potrebno veliko ukvarjati. Z zaposlenim se o fiksni plači dogovorijo ob sprejemu v službo in tako potem ostane do sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi oziroma napredovanja. Tako ni potrebno vsak mesec utemeljevati višino njegove plače in ocenjevati njegovo delo, temveč se lahko vsi v podjetju osredotočijo na delo.

Variabilna ali fiksna plača - 4
Variabilna ali fiksna plača - 4 FOTO: Variabilna ali fiksna plača
A fiksna plača ima tudi slabosti. Najbolj v nebo vpijoča je ta, da ima vodja eno orodje manj za vodenje in usmrejanje svojih zaposlenih. Ne more jih motivirati s tem, da bodo za dodatno delo nagrajeni z dodatkom in tako kratkoročno ne more ustvarjati razlik med bolj in manj uspešnimi delavci. To v praksi pomeni, da ne more nagraditi uspešnega in dodatnega dela, prav tako pa ne more kaznovati tistega, ki ne dosega željenih delovnih rezultatov in podjetju povzroča škodo.

Prednosti in slabosti variabilne plače

Pri variabilnih plačah se v najbolj neustreznih scenarijih o višini plače v podjetju lahko pregovarjajo vsak mesec, saj je praktično nemogoče, da bi dosegli pravičen sistem plačevanja delavcev za opravljeno delo. Pravičnost si namreč vsak razlaga po svoje in glede na to, da je odločanje o variabilnem delu plačila v rokah delodajalca, ne gre pričakovati, da bo ta dodatno ali izjemno dobro delo vrednotil enako kot tisti, ki ga je opravil.

Tudi na karto motivacije ne gre igrati, saj številne raziskave potrjujejo, da plača ne spada med dejavnike motivacije, ampak med dejavnike, ki povzročajo v ljudeh zadovoljstvo ali nezadovoljstvo. Znano je, da človek zaradi večje plače ne bo več in temeljiteje delal, pač pa zaradi majhne ne bo delal. Vendar pa je zasluženi denar lahko posrednik, saj človek zanj lahko kupi marsikatero stvar in si tako zadovolji določene motive. Denar torej ni neposredno, ampak le posredno sredstvo pri zadovoljevanju motivov. V glavnem lahko zadovolji tisto skupino ljudi, ki bi rada nekaj imela.

Variabilna ali fiksna plača - 2
Variabilna ali fiksna plača - 2 FOTO: Variabilna ali fiksna plača
Plače so torej nekakšno sredstvo, s katerim je mogoče iz ljudi v zameno za denar izvabiti določene dejavnosti. Raziskave so pokazale, da lahko z različnimi načini plačevanja delavcev iz njih izvabimo različne aktivnosti. Teh načinov najdemo v praksi zelo veliko. Prav tako pa nastajajo vedno novi sistemi, s katerimi želijo delodajalci spodbuditi različne delavčeve reakcije. V podjetjih prevladujeta dva sistema: plačevanje po času in plačevanje po učinku. Zaposleni se na dodatno plačilo hitro navadijo, le redki pa se zavedajo, da lahko višja plača tako hitro, kot je prišla, tudi izgine, zato je pametno poskrbeti, da bo tako on kot tudi njegova družina, v tem primeru ustrezno preskrbljen.

Z vidika delodajalcev je slabost variabilne plače tudi ta, da se lahko začnejo zaposleni truditi samo še za tiste zadolžitve, ki so finančno nagrajene, preostale delovne obveznosti pa začnejo zanemarjati. Prav zaradi tega je sistem variabilnega dela plačila potrebno dobro dodelati že na začetku – v tem primeru si lahko namreč vodja od delavcev obeta najboljše rezultate dela in najvišji donos v podjetju. Variabilno plačilo je vsekakor prednost, ko se želi podjetje pretežno osredotočiti na točno določene naloge in opravila in jih zato dodatno nagrajuje.

Plača
Plača FOTO: iStock
Variabilni dodatki v javnem sektorju

V zadnjem času so v slovenski javnosti ponovno močno aktualne tudi razprave o nagrajevanju javnih uslužbencev po učinku, o večji diferenciaciji plač javnih uslužbencev, o višanju plač posebej pridnim in nižanju plač tistim, ki zaostajajo, o večjem variabilnem in manjšem fiksnem delu plače. Sistem nagrajevanja v podjetjih, katerih večinski lastnik je država, so že pred časom uvedli sosedje Hrvati, variabilni dodatek pa naj bi glede na njihove raziskave pozitivno vplival na zaposlene in delo.

Tudi v Sloveniji so po mnenju številnih strokovnjakov, plače prevečkrat določene vnaprej. Prepričani so, da bi sistem obračunavanja plač, ki bi bil sestavljen iz fiksnega in variabilnega dela, moral preiti v vse sfere, tudi v podjetja v državni lasti. O višini variabilnega dela je težko govoriti na pamet, zagotovo bi bil ta del plače odvisen tudi od same panoge. Sindikati pa sistemu plač, ki bi bile sestavljene iz fiksnega in variabilnega dela, nasprotujejo, saj menijo, da bi morala država javnim uslužbencem najprej zagotoviti, da je delavec za opravljeno delo tudi ustrezno plačan in da mu plačiko zagotavlja preživetje. Šele nato naj bi v igro vstopila možnost variabilnega dela plačila, saj bi, kot pravijo, z znižanjem že tako minimalnih plač, delavce naredili povsem odvisne od variabilnega dela plačila, to pa bi lahko vodilo v še hujšo revščino in stisko ljudi.

Plača
Plača FOTO: iStock

Je torej boljša fiksna ali variabilna plača?

V podjetjih se velikokrat znajdejo pred dilemo, ali ohraniti sistem fiksnih plačil ali uvesti tudi dodatni variabilni del plačila, odvisen od uspešnosti zaposlenih. Odločitev je vse prej kot lahka, saj je v določenih okoliščinah primernejša fiksna, v določenih pa variabilna plača. Fiksna plača je denimo bolj primerna za delovna mesta, kjer je pomembnejša kakovost opravljenega dela, variabilno plačilo pa je primernejše v primerih, ko je glavni dejavnik merjenja uspešnosti podjetja količina opravljenega dela in ko je le-tega mogoče enostavno izmeriti. V primerih, ko je opravljeno delo težko izmeriti, je primernejši sistem fiksnih plačil.

Pri odločitvi o vzpostavitvi fiksne ali variabilne plače je veliko odvisno tudi od možnosti nadzora nad opravljenim delom. V primerih, ko je delodajalec sposoben enostavno nadzirati opravljeno delo, je fiksna plača boljša izbira. Pri trgovskih potnikih, tržnikih in pri organizaciji dela, kjer posameznik dela pretežno na domu, pa je bolj smotrno izbrati variabilni sistem plačevanja, saj bo ta vezan na pričakovane delovne rezultate.

Poskrbite za svoj dohodek!

Ne glede na to, ali se delodajalec odloči za sistem variabilne ali fiksne plače, bi moralo veljati splošno načelo, da naj bo delavec za pošteno opravljeno delo tudi pošteno plačan. Temu v zadnjih nekaj letih pri nas pogosto ni tako, zato je veliko zaposlenih veselih že, če sploh dobijo plačilo za opravljeno delo. In prav zaradi vse večje negotovosti in ker vemo, da nesreča nikoli ne počiva, bi morali ustrezno zavarovati svoj dohodek.

Hitro namreč lahko pride do situacije, ko bodisi zaradi bolezni, bodisi zaradi nesreče, nismo več sposobni opravljati dela, ki pritiče delovnemu mestu, na katerem smo zaposleni. Posledica tega je v večini primerov najprej daljša bolniška odsotnost, nato pa zaradi omejene sposobnosti dela še nazadovanje na manj plačano delovno mesto, kar lahko zaposlenega in njegovo celotno družino pahne v hudo revščino.

Plača
Plača FOTO: iStock

Sponzorirana vsebina
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3