Služba

Pripravite se, prihaja generacija 'Z'!

Ljubljana, 30. 07. 2017 00.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kako najti visoko motivirane, zagnane in vztrajne kandidate za delo? To je izziv, ki čaka delodajalce, ki bodo zaposlovali tako imenovano generacijo Z, torej današnje najstnike. Prva zaposlitev bo za njih le odskočna deska za sanjsko službo. Iz hobija bodo želeli ustvariti posel, meja med službo in prostim časom pa bo zabrisana.

Generacija Z, postmilenijska generacija, I-generacija. To so termini, ki opredeljujejo generacijo, ki bo v naslednjih letih vstopila na trg dela. Ob tem pa se že pojavljajo opozorila delodajalcem, naj se pripravijo na prihajajoče iskalce zaposlitve, saj bodo drugačni, bolj zahtevni. Če je generacijo Y zaznamovala recesija in z njo povezani slabši ekonomski položaj ter pomanjkanje služb, za generacijo Z tega še ne moremo vedeti. Glede na trenutno gospodarsko situacijo pa bo nanje najverjetneje vplivala predvsem množičnost in hitrost informacij, potreba po nenehnem razvoju, učenju, spreminjanju ter odprtost s svetom.

generacija z
generacija z FOTO: iStockphoto

Globalno se sicer že nakazujejo različni dejavniki, ki vplivajo na prihajajočo generacijo - nekajletna recesija v gospodarstvu, vedno večja potreba po fizičnem varovanju oseb in objektov, nova komunikacijska tehnologija … A vpliv obdobja, v katerem je bil posameznik rojen, le v manjši meri vpliva na stališča in vrednote do dela. Večji vpliv imajo drugi dejavniki, kot so osebnost, ožje in širše socialno okolje ter politična in ekonomska situacija. Ne glede na to, v kakšen potencialni zaposlitveni kader se bodo razvili, pa je jasno, da bodo, tako kot generacije pred njimi, potrebovali varnost in to si bodo lahko zagotovili predvsem s pravočasnim in ustreznim življenjskim zavarovanjem.

Pred delodajalci velik izziv

Pred delodajalci je po besedah psihologov glede na vzgojo, ki so je deležni današnji najstniki, precej velik izziv - kako najti visoko motivirane, zagnane, vztrajne posameznike in tudi kandidate, ki bodo čutili pripadnost do dela. Šefi so že danes zaskrbljeni, saj res dobre delavce težko najdejo. Najstnikom oziroma bodočim iskalcem zaposlitve bo manjkalo različnih življenjskih izkušenj, ker so starši prepogosto stvari opravljali namesto njih. Soočali pa se bodo tudi s pomanjkanjem samozavesti, ki jo posameznik krepi, ko se loteva novih spretnosti in izzivov.

generacija z
generacija z FOTO: iStockphoto
To je generacija, ki je močno vpeta v splet, saj so njeni predstavniki rojeni po popularizaciji interneta. Predstavniki te generacije delajo premike od računalnika na mobilne naprave in od tekstovnih k video vsebinam in to skušajo vkomponirati tudi v delo, s katerim se bodo ukvarjali. Ker so videli, v kakšnih razmerah delajo njihovi starši, kakšno je stanje na trgu dela, so odločeni, da bodo neodvisni in to velikokrat vodi do želje po podjetništvu. Posedujejo znanja, ki so potrebna za uporabo in za najbolj možno izkoriščanje naprednih tehnologij, kar pa zna koristiti podjetjem, ki se ukvarjajo z visoko tehnologijo.

Strokovnjaki pravijo, da bo to tudi generacija, ki bo prva jasno opozorila, da trenutni šolski sistem ni več ustrezen. Predstavnike generacije Z bo potrebno na izobraževalni poti naučiti, kako selekcionirati informacije, kako presoditi, katere informacije so prave in katere zgolj izmišljene. Poleg tega bo tem mladim zaradi večinske spletne komunikacije primanjkovalo izkušenj z osebno komunikacijo, ki pa je na delovnem mestu neizogibna. Predvsem pa so dobre veščine komuniciranja v ospredju pri pogajanjih, prodaji, v konfliktnih situacijah, in vsekakor tudi pri vodenju.

Vse večja fleksibilnost trga dela bo od njih zahtevala veliko mero prilagodljivosti. Pričakovati je, da bo še naprej naraščalo število prekarnih oblik zaposlitve, to pa pomeni, da bo potrebno veliko več vlagati v osveščanje o pomenu dodatnega varčevanja za pokojnino. Glede na aktualne trende bodo najverjetneje namreč tudi predstavniki generacije Z v državno blagajno za pokojnino vplačevali najnižji možni znesek, to pa ob upokojitvi v večini primerov zagotovo ne bo dovolj za dostojno življenje.

Iz hobija bodo ustvarili posel

Glede na trenutne trende je verjeti, da bo generaciji Z primanjkovalo vztrajnosti in jasnih ciljev, pravijo strokovnjaki. Imeli bodo neskončno možnosti in priložnosti, a vprašanje je, ali jih bo res motivirala le kariera in uspeh. Najverjetneje bodo iskali bolj kratkoročne zaposlitve, projektno delo, delo, pri katerem bodo lahko dokazovali individualne sposobnosti, smer zaključene izobrazbe pa bo postajala vedno manj pomembna. Še veliko pogosteje kot predhodne generacije bodo iskali priložnosti v tujini.

generacija z
generacija z FOTO: iStockphoto

Meja med biti v službi in biti doma bo v prihodnje vedno bolj zabrisana. Tudi zato se v svetu že pojavljajo smernice, kako naj strokovnjaki in delodajalci potegnejo jasno ločnico med delom in prostim časom. To bo eden ključnih načinov, da ohranjamo duševno blagostanje ter fizično zdravje zaposlenih. Generacija Z se bo zaradi gospodarske krize začela bolj zavedati stanja okoli sebe, zato zanje velja, da bodo bolj iznajdljivi kot milenijci. Njihova iznajdljivost se bo kazala tudi v tem, da bodo bolj pripravljeni tvegati in iz hobija poskusili ustvariti posel.

Nove vrednote, nove tehnologije in nov način komuniciranja

Svojo prvo zaposlitev bodo verjetno dojemali kot odskočno desko za svojo sanjsko službo in ne kot delovno mesto za celo življenje. Želeli si bodo delovnega okolja, ki bo oblikovano po njihovih željah in preferencah. V primerjavi z milenijci bodo bolj osredotočeni na iskanje zaposlitve. Službo bodo želeli najti relativno hitro in v to bodo pripravljeni vložiti čas. Ta način razmišljanja bo najverjetneje posledica tega, da so bili priča temu, kako so nekateri milenijci s težavo našli ustrezno službo. Po drugi strani pa bo moral delodajelec tej generaciji pokazati, da je kultura podjetja fleksibilna in jim tudi omogočiti priložnost za učenje in rast znotraj delovnega časa.

Glede na rezultate številnih raziskav lahko sklenemo, da bo tako kot vedno prihajalo do asmiliacije kot tudi do akomodacije v poslovno okolje. S prihodom novih generacij namreč vedno prihajajo tudi nove vrednote, nove tehnologije in tudi drugačen načini izražanja in komuniciranja.

generacija z
generacija z FOTO: iStockphoto

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3