Stanovanje

Hiša ali stanovanje?

Ljubljana, 30. 07. 2017 00.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zaposleni ste za nedoločen čas, želite si na svoje, na računu je nekaj prihrankov in pred vami se pojavi dilema: ali boste začeli graditi hišo ali se boste raje lotili nakupa stanovanja? Pred vami je niz pomembnih odločitev, ki jih je potrebno dobro premisliti in se nanje dobro pripraviti.

hiša ali stanovanje
hiša ali stanovanje FOTO: iStockphoto
V Sloveniji naj bi po nekaterih podatkih kar 70 odstotkov ljudi živelo v lastniških hišah. Verjetno je torej vendarle nekaj resnice v sicer pregovorni želji vsakega Slovenca: imeti hišo z vrtom, otroke nemški avto in po možnosti še psa. A po besedah strokovnjakov se je dobro zavedati, ali je neka oseba bolj primerna za življenje v hiši ali v stanovanjskem bloku. Obstajalo naj bi namreč veliko razlik v življenjskem slogu. Nekaj jih predstavljamo v nadaljevanju:

Življenje v hiši

- Hiša ponavadi stoji na parceli, ki omogoča vsaj malo zelenjavnega vrta in kakšno sadno drevesce

- Prebivalcem hiše je vedno na voljo prostor za druženje zunaj na terasi, morda celo z vrtnim kaminom, otroci pa imajo na voljo precej prostora za igranje.

- Prebivalci v hišah imajo pred lastnim pragom dovolj priložnosti za razgibavanje z delom na vrtu in košnjo trave.

- Hiša zahteva precej stalnega vzdrževanja.

- Ker hiše običajno nimajo skupnih ali javnih prostorov, kot so hodniki in skupni dovozi, lahko ponudijo več zasebnosti.

hiša ali stanovanje
hiša ali stanovanje FOTO: iStockphoto

Življenje v stanovanju

- Stanovanja so za nakup ali najem na splošno cenejša od hiš in tako boste morda izbrali nepremičnino, ki je bližje središču mesta, in znižali stroške prevoza na delo ter prihranili čas.

- Razen manjših popravil stanovanje ne zahteva večjih stroškov (redno čiščenje in enkrat na nekaj let pleskanje in prenova).

- Manj vzdrževanja po navadi pomeni bolj udoben življenjski slog.

- Prebivalci prosti čas izkoristijo za družabna srečanja, obiske kina, kulturnih in športnih prireditev, za rekreacijo v naravi ipd. Lahko bi rekli, da živijo bolj razgibano in polno življenje.

hiša ali stanovanje
hiša ali stanovanje FOTO: iStockphoto

Ankete kažejo, da bi si večina želela imeti svojo nepremičnino, čeprav nimajo denarja za kupnino in ne izpolnjujejo pogojev za najem kredita. Da o stroških in vzdrževanju niti ne govorimo. To zna biti precej nevarno, sploh če take osebe po kakšnem čudežnem naključju vendarle dobijo odobren kredit. Čeprav so danes (redno) zaposleni in imajo torej redne prihodke, to ne pomeni, da jih bodo imeli tudi jutri. Nesreča ali bolezen in posledično daljša odsotnost z dela ali celo poklicna invalidnost, lahko hitro močno zmanjšata mesečne prilive, s tem pa onemogočita odplačevanje kredita, zato je ob najemu kredita praktično nujno razmisliti tudi o ustreznem življenjskem zavarovanju.

hiša ali stanovanje
hiša ali stanovanje FOTO: iStockphoto
Anomalije kažejo tudi cene na trgu, saj so v primerjavi z dohodki in kupno močjo prebivalstva enostavno previsoke. Cene nakupa stanovanj bi morale biti občutno nižje od cene nakupa stanovanjske hiše, če bi želeli, da se ustavi tako imenovani urban sprawl - razpršena gradnja.

Zanimivo je tudi, da bi marsikateri lastnik stanovanja raje živel v hiši, marsikateri lastnik hiše pa v stanovanju v bloku, ker ima dovolj skrbi in stroškov, povezanih z vzdrževanjem hiše. Stroški za bivanje v blokovskem stanovanju glede na redne mesečne položnice so namreč občutno nižji od stroškov za bivanje v lastni hiši. In še skrbi ni nobenih. Stanovalci bloka po drugi strani največkrat čutijo premalo povezanosti z naravo in se pritožujejo nad neuvidevnimi in prehrupnimi sosedi, posebej nad tistimi nadstropje višje.

Vila blok, dvojček, trojček, starši?

Obstaja pa tudi nekaj vmesnih možnosti. V zadnjem času so denimo zelo popularni tako imenovani vila bloki. To so nižje zgradbe s pritličjem in največ dvemi nadstropji, ponavadi zgrajene le za nekaj stanovalcev, ki so velikokrat lastniki cele etaže. Ponujajo bistveno več udobja in zasebnosti kot stanovanje v stanovanjskem bloku, zato so temu primerno tudi višje cene kvadratnega metra.

Podobne rešitve so tudi dvojčki, trojčki ali četvorčki. Njihova gradnja je cenejša od gradnje samostojne hiše. Na pripadajočih parcelah je tudi nekaj prostora za vrt, tako da je življenje že bolj podobno življenju v samostojni hiši z vrtom.

Ne glede na to, za katero obliko domovanja se boste odločili, pa boste za nakup oziroma izgradnjo najverjetneje potrebovali kredit, zato razmislite tudi o primernem zavarovanju. Vedno morate namreč predvideti, kaj bo, če ga ne boste mogli odplačevati. V primeru vaše smrti ta obveza pade na dediče, največkrat otroke ali vaše starše. Zato osebe z dolgovi nujno potrebujejo ustrezno življenjsko zavarovanje.

hiša ali stanovanje
hiša ali stanovanje FOTO: iStockphoto

Za mlade družine pa je najhitrejša in najcenejša pot do lastnega stanovanja poiskati ustrezen prostor v hiši staršev. Dodatni prostor lahko pridobijo z obnovitvijo podstrešja ali s prizidkom. A pozor, mlada družina lahko pričakuje neprestano vtikanje staršev v njeno življenje. Vsaj tisti mladi partner, ki se je priselil, se bo počutil kot gost in novo stanovanje bo težko sprejel za svoj dom. Če bosta prevladala strpnost in razum, se bodo stvari s časom uredile, v nasprotnem primeru pa lahko življenje postane neznosno in družine gredo narazen.

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3