Stanovanje

Koliko v resnici stane gradnja hiše?

Ljubljana, 14. 09. 2016 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kako so skozi gradbene faze razporejeni stroški gradnje hiše? Je najdražji del gradnje za nami, ko smo postavili streho ali nas takrat najhujše šele čaka?

Večina ljudi se z gradnjo hiše v življenju ne sreča nikoli oziroma samo enkrat, ko si želijo postaviti domovanje, o katerem so vedno sanjali. Pri tem se vlagatelji in lastniki bodoče nepremičnine velikokrat zmotijo pri upoštevanju vseh stroškov, ki jih posamezna gradbena faza zajema. Med večino novopečenih graditeljev namreč še vedno velja prepričanje, da večino stroškov zahtevajo prve tri gradbene faze oziroma gradnja hiše do vključno postavitve strehe.

Vendar ni tako, kar kažejo tudi stroški po posameznih gradbenih fazah glede na končno vrednost nepremičnine, ki jih je opredelila gradbena stroka. Vseeno pa velja omeniti, da je tak izračun stroškov po posameznih gradbenih fazah le okviren, saj so dejanski stroški gradnje stavbe odvisni od različnih dejavnikov. Vsaka gradnja je namreč specifična in odvisna od trajanja, lokacije in obsega. Na stroške gradnje pa vplivajo tudi spremembe cen trga, surovin, delovne sile in storitev, ki so nepredvidljive in odvisne od mnogih družbenih dejavnikov.

Katera gradbena in obrtniška dela pravzaprav zajemajo posamezne gradbene faze in kakšen odstotek stroškov od končne vrednosti nepremičnine zahtevajo? Poglejmo!

stroški, gradnja hiše
stroški, gradnja hiše FOTO: Thinkstock

I. gradbena faza zajema več gradbenih del, kot so priprava terena, priprava gradbišča, zakoličenje objekta, izkop gradbene jame in postavitev temeljev in temeljne plošče. Prva gradbena faza pomeni začetek fizičnih del gradnje po ureditvi vse potrebne dokumentacije in pridobitvi gradbenega dovoljenja. Ta faza zajema okoli 8 odstotkov celotnih stroškov gradnje.

II. gradbena faza je nadaljevanje po zaključku pripravljalnih del in izgradnje temeljev. V tej fazi se postavi kletne plošče, seveda le pri objektih, ki so podkleteni. Do konca druge gradbene faze je treba odšteti okoli 17 odstotkov vseh sredstev za gradnjo nepremičnine.

III. gradbena faza zajema konstrukcijska gradbena dela, to so dela, ki že kažejo podobo novega objekta, kot je postavljanje zidov in pripadajočega stropa. V tretji gradbeni fazi se konstrukcijska gradbena dela odvijajo v vseh etažah in tudi podstrešju ter tudi postavitev strešne konstrukcije in krovska dela. Z zaključkom tretje gradbene faze, ko je stavba že pod streho, odštejemo že 47 odstotkov vseh sredstev od predvidene končne vrednosti nepremičnine.

stroški, gradnja hiše
stroški, gradnja hiše FOTO: Thinkstock

Pri tem pa velja omeniti tudi izraz tretje podaljšane gradbene faze, ki se pojavlja v številnih nepremičninskih oglasih. Pod tem izrazom se skriva najrazličnejše nadaljevanje prej opisane faze, največkrat pa imajo ponudniki v mislih vgrajeno zunanje stavbno pohištvo, to so okna in vhodna vrata. Objekt naj bi bil po podaljšani tretji gradbeni fazi pod streho in zaprt pred zunanjimi vremenskimi vplivi.

IV. gradbena faza vključuje vsa dela v notranjosti objekta, to so postavitev predelnih sten, izdelava betonskih tlakov, izolacija objekta, notranji in zunanji ometi, napeljava vseh potrebnih inštalacij, talne in stenske obloge, ki zahtevajo mokro vgradnjo (keramičarska in kamnoseška dela), vgradnja stavbnega pohištva, ključavničarska dela in postavitev masivnih stopnišč. V četrti gradbeni fazi stroški gradnje narastejo na 84 odstotkov predvidenih stroškov končne vrednosti nepremičnine.

V. gradbena faza vključuje vsa druga zaključna gradbena dela, kot so steklarska in slikopleskarska dela, parketi in plastični podi, obloge in druga zaključna dela, do dokončanja objekta z vzidano opremo in zaključki vseh inštalacij. Z zaključeno peto gradbeno fazo je hiša vsaj glede gradnje dokončana in pripravljena na vselitev. Pod vselitvijo pa se razume tudi opremljanje notranjih prostorov s pohištvom in ostalimi gospodinjskimi napravami in zabavno elektroniko. To pa seveda prinese še dodatne stroške, odvisne od želja lastnikov novega doma.

Kako do finančnih sredstev za gradnjo hiše?

Verjetno ga ni človeka, ki si ne bi želel svojega domovanja. Ni malo takih, ki sanjajo tipične 'slovenske' sanje: hišica, obdana z zelenjem, v kateri biva družinica, morda imajo tudi kakšnega hišnega ljubljenčka in zagotovo še vsaj en avtomobil srednjega razreda. A žal se pri večini sanje razblinejo že, ko pridejo do prvega segmenta teh sanj: hišice. Izredno malo je takih, ki si lahko dom zgradijo brez zadolževanja. Najemanje kredita je dolgotrajni postopek, banka lahko oceni celo, da ste kreditno nesposobni ali pa vam odobri znesek kredita, ki zadostuje komajda za III. gradbeno fazo – ali pa še to ne.

stroški, gradnja hiše
stroški, gradnja hiše FOTO: Thinkstock

Kredit odobren! Kaj pa zdaj?

Če imate solidne mesečne prihodke in poravnane vse obveznosti do države, vam bo banka najverjetneje odobrila finančna sredstva, s katerimi boste (vsaj delno) lahko financirali gradnjo svojega domovanja. A bodite fer in skupaj s kreditom sklenite še riziko življenjsko zavarovanje. Ne zaradi sebe, temveč zaradi svojih bližnjih, na katere bodo v primeru, da se vam kaj zgodi, padli vsi dolgovi in posojila - tudi kredit za hišo. Kot poudarjajo v Prvi osebni zavarovalnici, bodite pri tem pozorni na to, kakšno zavarovalno vsoto potrebujete, da bodo vaši bližnji lahko poravnali vaše dolgove.

Poleg tega lahko pri njih izberete eno polico za vsa obdobja ter tako kritja in višino zavarovalne vsote v času zavarovanja tudi po sklenitvi prilagajate svojim potrebam v določenem življenjskem obdobju. To je izjemnega pomena, saj gre za dolgoročno zavarovanje, kjer vnaprej ne morete predviditi vseh potreb po varnosti: vmes se vam namreč lahko rodi otrok, lahko najamete še kakšen kredit, zvišate tega, ki ga že imate ... Ne glede na spremembe v življenju, imate lahko dolgoročno le eno polico življenjskega zavarovanja, ki jo prilagajate glede na vaše potrebe – to je cenovno ugodnejše, obenem pa imate opravka z veliko manj papirologije, ki je boste imeli ob gradnji hiše že tako ali tako čez glavo.

stroški, gradnja hiše
stroški, gradnja hiše FOTO: Thinkstock

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3