Zdravje

Kako najhitreje do zdravnika specialista?

Ljubljana, 19. 04. 2018 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovenski zdravstveni sistem se je v zadnjih letih pogosto znašel v središču pozornosti: po eni strani zaradi vrhunskih dosežkov naših specialistov, ki odmevajo po vsem svetu, po drugi strani pa zaradi kaosa pri organizaciji dela in vse številčnejših nepravilnosti v delovanju. Posledice tega najbolj občutijo pacienti, ki morajo pred vsako obravnavo pri zdravniku specialistu najprej do osebnega zdravnika po napotnico, nato pa tudi po več let čakajo v vrsti in upajo, da jih morebitna bolezen ne bo prehitela. Je res nemogoče, da bi bili na vrsti prvi?

Gospa Jasna se je dalj časa soočala z glavoboli. Sprva jim ni posvečala posebne pozornosti, ker pa je bolečina z meseci postajala vse hujša, je na prigovarjanje partnerja vendarle obiskala osebnega zdravnika. Ta je po osnovnem pregledu potrdil diagnozo, ki si jo je prej postavila že sama: migrena. Predpisal ji je zdravila in jo poslal domov. Analgetiki so delovali le kratek čas. Bolečina se je vedno znova vračala, postajala je vse bolj neznosna. Ponovno je obiskala osebnega zdravnika, ki ji je želel samo predpisati močnejše zdravilo proti bolečinam. Jasna ga je prosila, naj jo pošlje na specialistični pregled, a potrebnega je bilo kar veliko pogovora, da je ambulanto zapustila z napotnico za nevrologa v roki.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
Kako najhitreje do zdravnika specialista? FOTO: Profimedia

Odšla je do bolnišnice, da bi se naročila na pregled. Medicinska sestra jo je vpisala na seznam čakajočih in ji povedala, da bo na vrsti čez šest mesecev. Za Jasno je to pomenilo še šest mesecev prisiljena trpeti skorajda nevzdržne glavobole in ker jo je bolečina vse bolj ovirala na delovnem mestu, se je odločila, da bo specialista obiskala na lastne stroške. In morda ji je prav to rešilo življenje, saj so na njenih možganih našli neznane tvorbe in jo po hitrem postopku poslali na operacijo.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
Kako najhitreje do zdravnika specialista? FOTO:
Na nekatere specialiste in specialistično diagnostiko je potrebno čakati tudi do dve leti

Zgodb, kakršnih je Jasnina, je veliko, a vse žal nimajo srečnega konca. Za to je poleg lastnega odlašanja, da obiščemo zdravnika, v veliki meri kriv sistem, saj moramo za to, da sploh pridemo do specialista, dobiti blagoslov oziroma ustrezno napotnico osebnega zdravnika, že več let pa so izjemno problematične tudi (pre)dolge čakalne vrste na specialistične preglede, zaradi katerih številne bolezen enostavno prehiti. Verjetno se strinjamo, da bi bilo vse skupaj veliko lažje in hitreje, če bi specialista lahko obiskali brez napotnice in v nekem razumnem čakalnem obdobju.

Če ste tudi vi že v (predolgi) čakalni vrsti ali se bojite, da boste kdaj morali biti, pa si tega ne želite, če potrebujete nasvet, kako stopiti iz vrste, izpolnite spodnji obrazec in vprašajte naše strokovnjake!
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Iz statističnega poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje je mogoče razbrati, da je 1. januarja letos kar 31.402 bolnikov predolgo čakalo na prvi ambulantni pregled. Za primerjavo: v enakem obdobju lani je na prvi pregled predolgo čakalo 12.840 bolnikov. 260 dni so bolniki januarja letos v povprečju čakali na dermatološke ambulante. Lani so v tem delu zdravstva čakali 156 dni. Občutno se je podaljšala tudi povprečna čakalna doba za ginekološke ambulante na bolnišnični ravni: na začetku lanskega leta je znašala slabih 70 dni, na začetku letošnjega pa 178 dni.

Nova zakonodaja, krajše čakalne vrste?

Problem predolgih čakalnih vrst je prisoten že več let in v ta namen je vlada lani sprejela novelo zakona o pacientovih pravicah ter pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov, ki sta v veljavo stopila 21. februarja. Omenjena ukrepa sta denimo uvedla novo stopnjo nujnosti na napotnicah – zelo hitro, - za katero se določa najdaljša dopustna čakalna doba 14 dni. Najdaljša dopustna čakalna doba je sicer določena glede na stopnjo nujnosti - v uporabi tako ostajajo napotnice s stopnjo nujnosti ’nujno’ (dopustna čakalna doba je 24 ur), ’hitro’ (tri mesece) in ’redno’ (šest mesecev, prej leto dni). Prav tako morajo izvajalci po novem svoje delo organizirati tako, da bolnik v čakalnici ne čaka dlje od 30 minut od dogovorjenega termina. To ne velja za tiste, ki niso naročeni ali pa so zamudili.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
Kako najhitreje do zdravnika specialista? FOTO: iStockphoto

Novela in pravilnik sta prinesla tudi nekaj sprememb glede naročanja na preglede: to lahko storite elektronsko (eNaročanje, e-pošta, na spletnih straneh izvajalca), telefonsko (v ordinacijskem času – vsaj dve uri na dan, izven tega časa pa je potrebno avtomatsko obveščanje preko telefonskega odzivnika), po navadni pošti (prejem napotnice se označi z zaporedno številko in datira) ali osebno v ordinaciji. Pacient mora biti uvrščen na čakalni seznam v petih dneh po predložitvi napotnice oziroma v dveh dneh po morebitni izvedeni triaži napotnice (brez izjeme). Izvajalec mora o datumu uvrstitve v čakalni seznam obvestiti pacienta v treh dneh po uvrstitvi na seznam. Hkrati ga obvesti tudi o posledicah neupravičene odsotnosti.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
Kako najhitreje do zdravnika specialista? FOTO:

A ne glede na vse sprejete ukrepe so številni še vedno prepričani, da to ne bo bistveno skrajšalo čakalnih dob, saj bi bile za to potrebne korenite spremembe v sami osnovi zdravstvenega sistema in povečanje števila specialistov. Bolniki se morajo tako zaenkrat sprijazniti s svojo usodo in se najprej odpraviti do osebnega zdravnika po ustrezno napotnico, se nato naročiti na pregled pri specialistu in se pač postaviti v mnogokrat predolgo čakalno vrsto. Druga rešitev je, da se obrnete na zasebne izvajalce specialističnih zdravstvenih storitev. S tem si lahko namreč v danih okoliščinah omogočijo hitrejšo pot do diagnoze, zdravljenja in predvsem ozdravitve.

Do zdravnika specialista v najpozneje 10 delovnih dneh – tudi brez napotnice!

V Prvi osebni zavarovalnici so na podlagi dolgoletnih izkušenj in številnih analiz prepoznali potrebo po novosti na področju specialističnih pregledov, zato odslej Slovenkam in Slovencem med dopolnjenim 15. in 64. letom ponujajo nov produkt PRVA Zdravje, ki zavarovancem pri novonastalih stanjih in poškodbah omogoča hiter dostop do pregleda in preiskav v njihovi mreži specialističnih ambulant. Povezali so se z več kot 55 zasebnimi zdravstvenimi ustanovami in več kot 310 uveljavljenimi zdravniki specialisti z 21 področij medicine, na pregled pri katerih ne boste čakali več kot deset delovnih dni, ambulanto pa boste lahko obiskali tudi brez napotnice osebnega zdravnika.

Kaj vključuje zdravstveno zavarovanje Prva Zdravje – Specialisti?

• Specialističnoambulantni pregledi z zdravstvenih področij abdominalne kirurgije, bolezni ožilja, kardiologije, gastroenterologije, proktologije, endokrinologije, tireologije, dermatovenerologije, flebologije, angiologije, pulmologije, oftalmologije, ginekologije, otorinolaringologije, urologije, psihiatrije, ortopedije, bolezni dojk, nevrologije, plastične in rekonstrukcijske kirurgije in radiologije.

• Diagnostično-terapevtski postopki in posegi, kot so RTG, EKG, UZ, CT, CTA, MR, MRA, polipektomija, rektoskopski poseg, odstranitev kožnih izrastkov in drugi.

• Laboratorijski pregledi, meritve in preiskave, kot so hemogram, preverjanje vrednosti krvnega sladkorja, odvzem za 4-frakcijski lipidogram in drugi.

• Dodatni preventivni diagnostični testi, kot so PAP-test za ženske (preventivna diagnostika predrakavih sprememb), PSA-test za moške (preventivna diagnostika raka na prostati), merjenje gleženjskega indeksa (preventivna diagnostika srčnega infarkta in možganske kapi) in preventivna fotopletizmografska preiskava ven nog (preventivna diagnostika popuščanja venskih zaklopk).

• Prvi in kontrolni pregled pri specialistu psihiatru. Ker je mogoče v sodobni družbi čedalje pogosteje zaznati vse več psiholoških stisk posameznikov, kot so izgorelost, depresija, anksioznost, pogosti strahovi ipd., so z zavarovanjem kriti tudi stroški pregledov pri specialistu psihiatru. Dodatno se vsem zavarovancem PRVE prizna tudi 10-% popust za vsako nadaljnje psihoterapevtsko zdravljenje.

V ponudbi imajo dva paketa: paket Standard omogoča hiter dostop do zdravnika specialista in krije stroške pregledov pri zdravniku specialistu ter zahtevnih diagnostičnih preiskav na podlagi napotnice osebnega zdravnika. Upravičenec lahko v zavarovalnem letu koristi 3 obravnave, če pa v preteklem letu ni koristil nobene storitev iz zavarovanja, mu pripada ena obravnava več, skupaj torej 4. Drugi paket pa se imenuje Nadstandard in omogoča še hitrejši dostop do zdravnika specialista in kritje stroškov pregledov pri zdravniku specialistu, zahtevnih diagnostičnih preiskav ter dodatnih preventivnih diagnostičnih preiskav tudi brez napotnice osebnega zdravnika. Upravičenec lahko v zavarovalnem letu izkoristi 4 obravnave.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
Kako najhitreje do zdravnika specialista? FOTO: Profimedia

Čakalna doba na specialistični pregled je največ deset delovnih dni in velja od klica zavarovanca na Točko Prva Zdravje do dneva koriščenja zdravstvene storitve, kar je občutno manj kot v javnem zdravstvenem sistemu, kjer boste pri redni napotnici na prvo obravnavo čakali šest mesecev oziroma kolikor bo pač dolga čakalna vrsta, s hitro boste na vrsti v treh mesecih, z novo, zelo hitro, pa v 14 dneh po izdaji. Če torej že morate stati v čakalni vrsti, poskrbite, da boste na vrsti PRVI, zdravstveno zavarovanje pa lahko sklenete hitro in enostavno

Če ste tudi vi že v (predolgi) čakalni vrsti ali se bojite, da boste kdaj morali biti, pa si tega ne želite, če potrebujete nasvet, kako stopiti iz vrste, vprašajte naše strokovnjake! Preprosto izpolnite spodnji obrazec in poskrbite, da boste v primeru resnejših zdravstvenih tegob pravočasno dobili ustrezno diagnozo. In brez skrbi, poskrbeli bomo, da bodo vaši osebni podatki ostali anonimni!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja