Slovenija

Računsko sodišče: država bi lahko iztržila več davčnega dolga, če bi bila hitrejša

Ljubljana, 22. 06. 2016 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Država bi od davčnih dolžnikov lahko iztržila več, če bi postopek davčne izvršbe začela prej in hitreje stopnjevala pritisk na davčne dolžnike, v svoji reviziji ugotavlja Računsko sodišče. V povprečju so namreč uradi z davčno izvršbo začeli šele 201. dan po zapadlosti davčnega dolga.

Finančna uprava RS (Furs) je po ugotovitvah računskega sodišča le delno uspešna pri izterjavi davka od dohodkov pravnih oseb. Med vzroki za to revizorji navajajo prepočasen začetek davčne izvršbe ter prepočasno stopnjevanje pritiska na davčne dolžnike.

Računsko sodišče je v reviziji preverilo uspešnost izterjave davka od dohodkov pravnih oseb v letu 2013, ko se je s tem delom ukvarjala predhodnica Fursa - Davčna uprava RS.

V izvršbo šele 201. dan po zapadlosti dolga

Kot je ugotovilo, so davčni uradi začeli z davčno izvršbo v povprečju 201. dan po zapadlosti davčnega dolga, načine izvršbe pa so stopnjevali v povprečju šele 339 dni po začetku izvršbe.

"Zato davčni uradi pri davčni izvršbi niso bili tako uspešni, kot bi bili, če bi postopek davčne izvršbe stopnjevali hitreje," je računsko sodišče zapisalo v revizijskem poročilu, ki ga je objavilo na svojih spletnih straneh.

Revizorji so tudi ugotovili, da davčni uradi v posameznih primerih niso izkoristili vseh načinov izvršb, ki jih je določal vsakokratni veljavni zakon o davčnem postopku, v kar 15 odstotkih pregledanih primerov pa niso začeli z izvršbo davčnega dolga oz. so v kar 25 odstotkih pregledanih primerih dopustili njegovo zastaranje.

Davčni uradi v letu 2013 niso izdali vseh načrtovanih sklepov o davčni izvršbi, prav tako z izvršbo niso v celoti dosegli pričakovanih poplačil davčnega dolga. V letu 2013 so tako izdali le 76,8 odstotka načrtovanih sklepov o davčni izvršbi, sicer pa je bila njihova izterjava glede na načrtovani znesek kar 90,5-odstotna.

Računsko sodišče je v reviziji preverilo uspešnost izterjave davka od dohodkov pravnih oseb v letu 2013.
Računsko sodišče je v reviziji preverilo uspešnost izterjave davka od dohodkov pravnih oseb v letu 2013. FOTO: Kanal A

Pomanjkljivo delovanje informacijskega sistema: napačni podatki in več nepotrebnih sklepov

V drugi polovici leta 2011 vzpostavljeni informacijski sistem še do konca leta 2013 ni zaživel v polni funkcionalnosti, zato je v revidiranem letu dopuščal nepregledno oblikovanje ter spreminjanje poslovnih pravil in parametrov, ki so vgrajeni v sistem profiliranja davčnih dolžnikov. To je vplivalo na vrsto in število izvedenih ukrepov kot tudi na hitrost in s tem uspešnost davčne izvršbe.

Ker informacijski sistem ni deloval optimalno, je bilo kar v tretjini pregledanih primerov ugotovljeno, da seznami izvršilnih naslovov, ki so podlaga za izdajo sklepa o davčni izvršbi, niso vsebovali celotnega davčnega dolga, ali pa so vsebovali napačne podatke. Davčni uradi so zato davčnim dolžnikom izdali več sklepov o izvršbi ter jim tako naložili dodatne stroške, do izvršb pa je pogosto prihajalo z zamikom.

Do zamika pri izterjavi je prihajalo tudi zaradi napačnih stanj v knjigovodskih evidencah, kar so revizorji ugotovili v treh primerih. Zaradi tega so lahko davčni upravi nastali dodatni stroški, kar so revizorji ugotovili v enem primeru, ko je morala davčnemu zavezancu povrniti stroške pritožbe zaradi neupravičeno izdanega sklepa o davčni izvršbi.

Kar v petini primerov tedanji Durs ni pravočasno zaznal zlorab

Revizorji so tudi ugotovili, da davčni uradi v petini pregledanih primerov niso pravočasno zaznali zlorab davčnih zavezancev, s katerimi so nameravali oškodovati upnike oz. zmanjšati premoženje družbe.

Računsko sodišče je od Fursa zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati popravljalne ukrepe, ki se morajo nanašati na vzpostavitev takšnega sistema izterjave in njenega nadzora, ki bo zagotavljal pravočasno stopnjevanje ukrepov za čim hitrejšo izterjavo davčnega dolga.

Revizorji so tudi ugotovili, da davčni uradi v petini pregledanih primerov niso pravočasno zaznali zlorab davčnih zavezancev.
Revizorji so tudi ugotovili, da davčni uradi v petini pregledanih primerov niso pravočasno zaznali zlorab davčnih zavezancev. FOTO: Thinkstock

Furs: od leta 2014 smo zelo napredovali

Na Fursu so se na ugotovitve v poročilu odzvali z besedami, da te ne odražajo sedanjega dejanskega stanja pri postopkih izvršbe, niti niso odraz splošnega stanja v 2013.

Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, se opravljena revizija nanaša na obdobje, ko je bila nova informacijska podpora izvršbi šele uvedena. Informacijski sistem se je v osnovnem delu začel uporabljati z aprilom 2012, dodatne sklope procesov pa so uvedli 1. septembra 2013. Del pomanjkljivosti, ugotovljenih v reviziji, je po prepričanju Fursa nedvomno posledica dejstva, da v tem obdobju ni bilo mogoče doseči optimalne uporabe informacijske podpore in posledično vodenja postopkov izterjave.

Furs je v odzivu tudi izpostavil, da se ugotovitve o ažurnosti postopkov izterjave v poročilu nanašajo samo na pregledane primere izvršb, ki so bili izbrani selektivno kot zahtevnejši primeri izvršbe z najdaljšim postopkom, in ne na podlagi vseh primerov izvršb v 2013.

Podatki po navedbah Fursa kažejo, da je bilo v obdobju od 2014 naprej in po ustanovitvi Fursa z združitvijo davčne in carinske uprave pri učinkovitosti pobranih dajatev in obvladovanju davčnega dolga dosežen velik napredek. Veliko ukrepov je bilo ob tem usmerjeno v povečanje prostovoljnega plačevanja dolga in v ažurnost postopkov izvršbe.

Furs je tako navedel, da je predlani in lani pobral za 0,5 milijarde evrov več javnofinančnih prihodkov kot v 2014. Lani je tako pobral okoli 14,1 milijarde evrov za vse javnofinančne blagajne. Dodal je, da se konstantno znižuje tudi davčni dolg, tako v absolutnem znesku kot še posebej v deležu od pobranih dajatev. Glede na 2013 je zdrsnil z 11,5 na 9,8 odstotka.

Glede učinkovitosti izvršbe pa so pojasnili, da so lani poslali 506.198 opominov dolžnikom v višini 345,9 milijona evrov. Na podlagi teh opominov so dolžniki plačali za 211,3 milijona evrov dolga. V naslednji fazi so izdali za 342.609 sklepov o davčni izvršbi s skupno višino dolga 825,1 milijona evrov. Na podlagi teh so dolžniki plačali za 250,5 milijona evrov.

Skupaj še s telefonskimi pozivi za poravnavo dolga so lani terjali za 1,19 milijarde evrov blaga, poplačanih pa je bilo za 476,7 milijona evrov teh terjatev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Finfer
22. 06. 2016 21.45
+1
Furs zna najbolje pobirati davek tistim ki dobijo 570,00 eurov plače na mesec tistim ki pa skrivajo milijone eurov v davčnih oazah pa celo svetuje kako plačati čim manj davka ali pa kako ga sploh na plačati nič !!
MrMack
22. 06. 2016 16.34
+2
Slovenski javni sektor... nesposoben na vseh področjih :) pol pa pravijo, da se je treba zadolžit... najlažje puf vzet, če bi morali kaj poštudirat, bi jim tak glava odpadla
Tomvojo
22. 06. 2016 15.43
+8
SDK in zakonodajo tistih časov nazaj pa bo red na finančnem področju. Tudi krasti se ne bi dalo več tako kot sedaj.
brezveze13
22. 06. 2016 15.42
+4
mater kaj se ta admin trese glede objav komentatorjev najbolje da kar zapre svoj portal če je v takšni cenzuri
brezveze13
22. 06. 2016 15.40
+6
pametujejo s tem da tem neplačnikom celo svetujejo kako ispeljati stečaj jim dajo stečajnega upravitelja da pokrade kar še za pokrasti je SP-je pa molzejo do nezavesti in jih mečejo na cesto iz hiš ki so jih z odrekanjem kupili ali izgradili da pa ne morejo danes plačevati svojih računov je pa kriva država ker ni sposobna urediti plačilne discipline in celo podpira in daje nepovratna sredstva tem neplačnikom namesto da bi podprla male obrtnike in SP-je
MrMack
22. 06. 2016 16.29
-4
Borec21
22. 06. 2016 15.21
+1
dacarji imajo v prvi vrsti najprej dovolj dela z lastnim sistemom države kjer se izvajajo enormne škode napram utajam in neplačevanju davkov podjetnikov ki res nimajo ker so bili vpeti v verige večjih sistemov ki so sodelovali s politiko pri ropanju bank....
flojdi
22. 06. 2016 15.20
+0
. sami sebe pa res ne bodo matrali"
muci007
22. 06. 2016 14.43
+8
Država bi lahko že 1. mesec, ko niso plačani prispevki za ZPIZ in zdravstveno zavarovanje delavca, preko zakona takoj izterjala dolg, a ga ne! Oškodovani so zaposleni in država! Žal se ne ukrepa s strani države. RESNIČNO me zanima, kdo je sprejel in spisal zakon, da FURS ne ukrepa!
DAEMONIUM
22. 06. 2016 14.42
+7
BANDA IZROJENA NEOLIBERALISTIČNA!!!! ČE BI TA DRŽAVA CRKNILA LANI, PA BI BILO PREPOZNO, DA LJUDJE NORMALNO ZAŽIVIJO POD AVSTRIJO, ITALIJO!!! PREJ KO CRKN3 TA IZKORIŠČEVALSKI NEOLIBERALISTIČNI SISTEM, BOLJE BO ZA VSE, KER DRUGAČE BODO ŠE GENERACIJE SLOVENCEV OBSOJENE NA CRKOVANJE NA OBROKE. Banda je ustvarila politično-ekonomski sistem v katerem holivudsko živijo politiki, njihovi hlapci-JU, tajkuni in seveda EU poslanci ostali pa niti dostojanstveno crkniti v tej državi ne morejo! Ampak te g*olazni, ki dobro živi na račun te lopovske države je nekje le za 1% oz 20.000 t.i. ljudi, kaj pa ostalih 99% državljanov?? Zato pa je povprečna slovenska neto plača 1021 eur oz bruto 1571 eur, potem je jasno kakšne bajne zaslužke obrača ta 1% slovenske "elite"!! SRAMOTA DA SPLOH LAHKO OBSTAJA TAKO IZKORIŠČEVALNA DRŽAVA!!! In kdo bo potem praznoval praznike te države??? Ve se, 1% t.i. ljudi!!!!
politik70
22. 06. 2016 15.18
-1
To da smo "BANDA IZROJENA NEOLIBERALISTIČNA!!!!" Drži. Da bi nam pa pod Avstrijci ali Italijani bilo bolje si pa fejst mem useku. Ali v Italiji in Avstriji ne poznajo mafije belih ovratnikov??? Samo primer Avstrijske Hipo banke .Tam je tok denarja splahnel da ga Slovenci še sto let ne bomo uspel....
MrMack
22. 06. 2016 16.31
+2
ja, ma pri Hipo banki so hrvati meli prste vmes ;)
DAEMONIUM
22. 06. 2016 18.36
+1
Politik 70, imaš prav ampak tam vsi sedijio in to pošteno, ni primerov Zidarja, Bavčarja, ki so na milione pokradli, sploh se ne da izračunati in kaj se jim je zgodilo?? Samo poglej bančne luknje, ti ki so jih povzročili so prišli nazaj, šele na pritisk EU so odstopili...zato parvim da bi bilo bolje! Spomni se primera Talerja, pri nas je tožil novinarje, Avstrijec pa je bil obsojen na 4 leta zaradi sramotenja države!
anpusus
22. 06. 2016 14.35
+1
Bo treba mal prvo obremenitve na plače znižat pa davke na isplačane dobičke itd.... trenutno mi pobere država skoraj pol potem me pa še pri dohodnini ožge. In še davek se plačuje z akontacijo kar je vnaprej glede na lanskoletni davek in če je blo mnj dobiš nazaj če več doplačaš....potem se pa lotijo z več pravili, isterjavami, tožbami itd. Bo treba malo se vprašati kdaj bo to počilo enkrat. Če bi vsi zaposleni dobijali polni se pravi bruto bruto znesek na račun in sami plačevali prispevke (obvezno) kot sedaj delodajalci, potem bi bla cela štala, protesti, itd. Dokler to fizične osebe ne čutijo je vse ok. Govorimo o podjetjih ki plačujejo normalno in pošteno.
Cofar
22. 06. 2016 14.32
+3
problem davčnih dolžnikov je predvsem v tem, da so nekateri, ki res nočejo plačati in drugi , ki so bili zgolj podizvajalci. Tukaj pa država podizvajalce ne ščiti. Davke od izdanega računa je potrebno plačati tudi, če denarja nikoli ne dobiš za opravljeno delo. Najbolj pa me moti to, da je potrebno za delo izdati račun čim prej :) ker drugače je to delo na črno. Torej država te sili, da izdaš račun čim prej... medtem ko se za plačilo noben več ne zanima. Zato meni ne bo noben govoril o pravičnem seznamu davčnih dolžnikov. Žalostno je, da živimo v tako lepi državi ampak popolnoma skorumpirani ko ena Sicilija.
buzerantos
22. 06. 2016 14.28
+10
ni problema, kar izterjajte, ampak ne da gulite nas navadne za 30, 50, 100 €.... Veste kje lezi denar.... ce ne vam pa povemo... banda... Spet gremo po malih vdarit... Tajkuni, Tes, RKC pa se lahko nastevam....milijarde so zunaj, tu zacnite pa da vas ne cujem ! Drugace pa skurit to davcno dol....
Cofar
22. 06. 2016 14.33
+3
heheh .... to tudi jaz trdim. Zunaj naj bi bilo 75 milijard evrov... sam success... lažje je odirat malega človeka. Tajkuni so itak oni sami :)
mutant 1
22. 06. 2016 14.08
+6
Fajn ...mene bi pa slekli iz kože za 100 eur
pyer
22. 06. 2016 13.59
+17
Kaj se lažete in lažejo. Izvršbe začnejo že pred izdajo opomina!!Ker jim to omogoča zakonodaja. Aja pozabil sem da to velja za mikro in mala podjetja in s.p.je ostali lahko heblajo državo v glavo skupaj z odvetniki, sekretarjii vezami in tajkuni.
mutant 1
22. 06. 2016 14.12
+10
Pa te odvetnike bi vsak teden moral FURS pregledat.
aaaaaa122121
22. 06. 2016 13.55
+4
Kdaj boste slovenske ofce zahtevale obdavcitev rkcja, pa zvonova naj vrneta tisti 2 milijardi.
biggbrader
22. 06. 2016 14.06
+0
Raje naj komuniste obdavčijo. So več pokradli ljudem, kot cerkev !
mutant 1
22. 06. 2016 14.08
+2
aaaaaa122121
22. 06. 2016 13.54
+8
hehe Banana reppublika, dokler boste lovill majhne llopove, v bankah bodo ppa od elit nepplacani krediti na leppe oci, lahko ppoberete vse davke ppa nic.ne boste.naredili. SLOVENIJo so na rob sppravili krediti elitam n lepe oci, danes pa te kredite placuje raja.
Transformerji
22. 06. 2016 13.22
+14
Kakšen komentar; v samostojni državi je davčna zelo hitra, vse davkoplačevalce stresejo v cedilo in tisti, ki padejo skozi, so takoj na vrsti. Tisti, ki ostanejo na cedilu, so pa zaradi korupcije nedotakljivi!
proofreader
22. 06. 2016 13.09
+21
Raje naj znižajo stroške neučinkovitega in dragega javnega sektorja.
+9
Odkar je Cerar uvedel davčne blagajne je torej država pobrala za milijon manj davkov kot sicer?! A ni to zanimivo?!
Mich Diam
22. 06. 2016 13.18
-4
aaaaaa122121
22. 06. 2016 13.56
+1
mich on je dokazan laznjivec, zato spploh ne vem zakaj ga ljudje enostavno ne ignorirajo. Bilderbergi so v veliki odgovorni za eu kot jo imamo, in financno krizo leta 2008.
+17
Država bi izterjevala najhitreje če bi uvedla hitra sodišča in smrtno kazen za vsak euro dolga državi ali državnim podjetjem. Seveda bi tak ukrep ne smel veljat za javni sektor in politike ter povezane osebe. Je pa dejstvo da bi država pokasirala največ če bi odpustila 2/3 javnih uslužbencev.