Zdravstveno stanje Michaela Schumacherja po hudem padcu na neurejenem delu francoskega smučišča v Meribelu ostaja kritično, njegov boj za življenje se nadaljuje, čeprav se kažejo znaki izboljšanja. Sedemkratni svetovni prvak v formuli 1 je pri padcu udaril ob skalo in si kljub čeladi hudo poškodoval glavo. S helikopterjem so ga prepeljali v bolnišnico v Grenoblu, tam pa je izgubil zavest. Prihodu v bolnišnico je sledila operacija, Schumacherja pa od takrat ohranjajo v umetni komi.
Časnik Focus piše, da Schumacher ob nesreči na nesteptanem delu smučišča ni smučal prehitro, saj je tik pred nesrečo pomagal prijatelju, ki je padel. Nesreča se je zgodila, ko je odsmučal naprej, pri tem pa naj bi s smučmi zadel kamen, zaradi česar ga je vrglo v zrak, ob padcu pa je z glavo treščil ob kamen.
Zdravniki so ponoči z operacijo odstranili hematom
Zdravniki so na današnji tiskovni konferenci povedali, da so ponoči opravili novo operacijo, ki je trajala dve uri. Med operacijo so uspešno odstranili večji hematom, zdaj pa menijo, da je "situacija bolje kontrolirana kot včeraj".
Kot so povedali, odločitev za operacijo ni bila lahka, sprejela pa jo je ekipa zdravnikov po posvetovanju z družino. Menijo, da so pridobili nekaj časa, naslednje ure pa bodo odločilne. Kot pravijo, nevarnost še ni minila, prav tako so na možganih odkrili več poškodb, ki jih imajo pod stalnim nadzorom.
Kakšna je prognoza za njegovo dolgoročno okrevanje, če bo preživel kritične ure, si zdravniki ne upajo napovedati. "Špekulirati o tem, kaj bo jutri, pojutrišnjem ali čez šest mesecev, je nesmiselno, povemo lahko samo, kaj se dogaja trenutno," so bili jasni zdravniki, ki so še povedali, da premestitev Schumacherja v kakšno drugo bolnišnico trenutno ni mogoča. Zdravniki pravijo, da je njihova trenutna prva naloga, da ga ohranjajo v stabilnem stanju.
Na francoski televiziji je o morebitnih posledicah takšne poškodbe glave spregovoril tamkajšnji priznani profesor nevrologije Jean-Luc Trowel. "Ob takšnih udarcih je mogoče poslabšanje zdravstvenega stanja po nekaj minutah," pravi in pojasnjuje, da se lahko v takšnih primerih pojavi tako imenovani intracerebralni hematom. Ta se pojavi pri resni poškodbi glave, navadno pa je posledica krvavitev v možganih. Tipični znaki so, da je po sprejemu bolnik v zoženi zavesti, nevrološki izpadi oziroma nezavest pa je odvisna od mesta in razsežnosti krvavitve.
Kot še pravijo zdravniki, je nabiranje krvi v poškodovanih možganih vzrok največ smrti. Ker so ti hematomi povzročeni z neposredno poškodbo možganov, se zdravniki po navadi izogibajo operaciji, saj ta v mnogo primerih ne obnovi možganske funkcije. Dodatna težava je tudi ta, da morajo zdravniki odstraniti obkrožujoče možgane, da pridejo do hematoma, kar tudi prispeva k izgubi možganske funkcije.
Ob nekdanjem dirkaču je v bolnišnici njegova družina, ki izjav ne daje, javnost so prosili, da spoštuje njihovo zasebnost. Pred bolnišnico pa se, odkar so tja pripeljali Schumacherja, zbirajo njegovi podporniki.
Podporo na Twitterju še naprej izražajo njegovi nekdanji sotekmovalci in drugi bolj ali manj znani podporniki, med drugim se je oglasil nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton.
Oglasil se je tudi Olivier Simonin, vodja smučišča v Meribelu, ki je povedal, da je Schumacher pri njih pogosto smučal. "Smučišče je dobro poznal. Sprejel je napačno odločitev in zapeljal s smučišča," je dodal.
Schumacher bo čez nekaj dni, 3. januarja, praznoval rojstni dan, z ženo in dvema otrokoma pa živi v Švici. Nemec je sedemkratni svetovni prvak v formuli 1. Dokončno se je od "dirkaškega cirkusa" poslovil decembra lani, potem ko od presenetljive vrnitve leta 2010 več ni dosegal vrhunskih rezultatov. V karieri je zbral kar 91 zmag in 155-krat stopil na zmagovalni oder.
KOMENTARJI (537)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.