Slovenija

Janša Virantu: Nič ne trgujemo. Lukšiču pa, naj namesto da kritizira, raje predlaga

Ljubljana, 05. 12. 2012 07.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min

"SDS ni dojel sporočila nedeljskih volitev in demonstracij. Ljudje od nas pričakujejo sodelovanje, ne pa trgovanje in izsiljevanje," se je na predlog SDS o reformi političnega sistema odzval presedsednik Državljanske liste Gregor Virant. Janša s tem preusmerja pozornost, pa menijo v SD.

Potem ko je izvršilni odbor SDS na torkovi seji sprejel predlog za reformo političnega sistema, ki vsebuje 11 točk, so v SDS na družbenem omrežju Twitter zapisali: "To so naši predlogi, čakamo na vaše. Časi kličejo po sodelovanju in spremembah."

SDS parlamentarnim strankam predlaga, da bi se koalicija razširila ali pa bi imeli predčasne volitve.
SDS parlamentarnim strankam predlaga, da bi se koalicija razširila ali pa bi imeli predčasne volitve. FOTO: Damjan Žibert

Predloge so poslali vsem parlamentarnim strankam. Med drugim predlagajo uvedbo neposrednih volitev poslancev in možnost odpoklica poslanca in župana, poskusni mandat za sodnike in reelekcijo obstoječih sodnikov, ustanovitev novega specializiranega sodišča za sojenje v primerih najtežjih oblik gospodarskega, bančnega in drugega organiziranega kriminala in uvedbo finančne policije.

SDS predlaga še dogovor parlamentarnih strank o tem, kako ukrepe uresničiti in deblokirati državo. V dogovor med drugim sodijo sprejetje reform in protikriznih zakonov ter spremembe referendumske ureditve. V zameno za podporo ukrepom za deblokado države pa SDS dopušča tudi možnost predčasnih volitev ali razširitev vladne koalicije.

Premier Janez Janša ob tem pravi, da gre le za predloge, ne za vsiljevanje idej, prav tako zavrača navedbe predsednika DL Gregorja Viranta, da je šlo pri izjavi, da so v SDS, če bo opozicija podprla predlagane reforme, odprti za razširitev vlade oziroma predčasne volitve, za trgovanje.

Kot je še dejal, zdaj čakajo predloge drugih. "Smo v položaju, ki je resen, zato je umestno tekmovanje s predlogi, ne pa z obtoževanjem."

Zavrača tudi očitke opozicije, da skuša s tem odvračati pozornost od drugih težav. Ob tem pravi, da je velik napredek spoznanje, da težave so. "In če vsi priznavamo, da težave so, je treba poiskati rešitve," je dejal in dodal, da so po SDS zdaj na potezi druge stranke, da podajo predloge. "Iz položaja lahko pridemo le, če združimo moči. Če bo SD namesto tega, da kritizira naše predloge, predlagala svoje predloge, jih ne bomo komentirali tako kot oni naše, ampak smo jim pripravljeni prisluhniti in se pogajati o tem, kaj je skupni imenovalec," je dejal.

Predčasne volitve pa je, kot je dejal, omenil zato, ker je predsednik SD Igor Lukšič sam pozival k njim. "Če je to njihov pogoj za to, da sodelujejo pri deblokadi te države, imamo lahko tudi predčasne volitve, samo prej je treba nekaj narediti," je dejal.

Odzivi na njihov predlog so po njegovih besedah različni. "Nekateri so poziv, naj posredujejo svoje predloge, vzeli resno, naleteli pa smo tudi na dežurne kritike, ki kritizirajo vse, kar se pojavi v javnem prostoru, sami pa ne ponudijo ničesar," je dodal.

NSi: Spremembe so potrebne v vseh treh vejah oblasti

Aktualni dogodki znova dokazujejo, da v Sloveniji potrebujemo spremembe političnega sistema, in to v vseh treh vejah oblasti, je dejala predsednica NSi Ljudmila Novak. Razširitev koalicije bi bila po njenem mnenju primerna rešitev, zgolj predčasne volitve pa ne rešujejo težav, pred njimi je treba izvesti nujne ukrepe, da ohranimo suverenost.

Kot je poudarila, je Slovenija v krizi, "ker imamo politične blokade, ko ne moremo sprejeti nujnih reformnih zakonov". Vlada si po njenih besedah za to prizadeva, a je blokirana s strani opozicije ali pretečih referendumov.

NSi volitve 2011 - 16
NSi volitve 2011 - 16 FOTO: Miro Majcen

O predlogih SDS bodo po besedah Novakove odločili v organih stranke, sicer pa so že podali nekaj svojih predlogov. Med njimi je predlog za spremembo referendumske zakonodaje, v katerem med drugim predlagajo, da bi bilo za začetek postopka za razpis referenduma potrebnih 5000 overjenih podpisov. Podpirajo tudi predlog, da bi odločitev veljala, če bi bilo proti nekemu zakonu na referendumu 25 odstotkov volivcev.

Na področju lokalne samouprave predlagajo, da bi tri četrtine svetnikov v občinskem ali mestnem svetu lahko odpoklicalo župana. Prav tako podpirajo ukinitev državnega sveta. Kot pravi Novakova, jim je žal, da se to ni zgodilo še pred novembrskimi volitvami svetnikov.

Novakovi se zdi nerazumljivo, da so bili izgredniki, prijeti na protestih, potem izpuščeni.

Po njenih besedah je v Sloveniji mnogo težav tudi zaradi neučinkovitega sodstva. Spomnila je, da so bili protesti uperjeni tudi proti sodstvu, in dejala, da je "ljudem prekipelo tudi zato, ker so nekatere stvari jasne kot beli dan, vendar ne pride do sodnih epilogov". Ob tem je omenila tudi sodne zaostanke. Kot pravi, bodo predlagali več odgovornosti predsednika sodišča in tudi sodnika. Kot pogoj za zasedbo sodniškega mesta pa bodo predlagali vsaj deset let delovnih izkušenj.

V NSi se zavzemajo tudi za zaostritev davčne kontrole nad prihodki in odhodki odvetnikov, za povečanje števila notarskih mest in za določitev cen notarskih storitev v nekem razponu, saj so cene za najpreprostejše notarske storitve po besedah Novakove nevzdržne.

Sojenje v primeru balkanski bojevnik je po njenem mnenju pokazalo tudi pomanjkljivosti kazenske zakonodaje, predvsem glede zbiranja dokaznega gradiva, zato se tu postavlja vprašanje prevetritve možnosti uporabe dokaznega gradiva in vprašanje zbiranja informacij.

DL: SDS ni dojel sporočila demonstracij

Predsednik Državljanske liste (DL) Gregor Virant je prepričan, da so vsi predlogi za spremembe v političnem sistemu neka reakcija na proteste, vendar ne ve, ali prava. "Zlasti trgovanje oziroma celo izsiljevanje kaže na to, da SDS ni čisto dobro dojel sporočila nedeljskih volitev in demonstracij – torej da se v politiki ne trguje, ampak da ljudje pričakujejo od nas sodelovanje," je bil jasen.

Kot pravi, so predčasne volitve vedno ena od možnosti, vendar se mu ne zdi spodobno trgovanje na način "podprite naše rešitve, v zameno pa dobite predčasne volitve".

Druga republika – kaj pa je to? Mi imamo eno republiko in to moramo spraviti v red. Gregor Virant

Na vprašanje, ali je sporočilo, da je koalicija odprta v obe smeri, pritisk na stranke, ki se včasih zdijo malo manj trden del koalicije, je odgovoril, da morda tudi. Vendar pravi, da se DL na to ne ozira in bo šel še naprej po svoji poti ter ne bo "niti za milimeter" odstopil od svojih principov. "Na nobeno izsiljevanje ne bomo pristali," je dejal.

Spomnil je, da so mnogi predlogi SDS znani, pri nekaterih pa je jasno, da dvotretjinska večina ne obstaja. V DL so svoje ključne predloge predstavili v torek, podpirajo tudi mnoge predloge SDS, med drugim ukinitev državnega sveta in uvedbo poskusnega mandata za sodnike. Nesprejemljiv pa je zanje predlog SDS o reelekciji sodnikov za obstoječe sodnike. To je po Virantovem mnenju nevredno demokratične države in "tega ne smemo narediti".

V DL predlagajo tudi spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu. Prav tako podpirajo predlog SDS za omejitev županovanja posameznika na dva županska mandata, glede možnosti odpoklica župana pa predlagajo spremembo zakona o lokalnih volitvah, po kateri bi lahko najmanj 15 odstotkov volilnih upravičencev v občini zahtevalo glasovanje o odpoklicu župana.

SD: Janša s tem preusmerja pozornost

To, da se premier želi ukvarjati s političnim sistemom, namesto da bi se ukvarjal z gospodarstvom, je nesprejemljivo in nedopustno, pa pravi vodja poslanske skupine SD Janko Veber.

Janko Veber
Janko Veber FOTO: N.D.

Nad Janševimi predlogi je negativno presenečen, saj je prepričan, da ljudje danes potrebujejo stabilen gospodarski razvoj, nova delovna mesta, vlaganje v znanost in raziskave, ohranjanje javnega šolstva in ustreznega otroškega varstva. "To je očitno postranski problem za predsednika vlade, kljub temu da je iz vseh statističnih podatkov zelo jasno razvidno, da bruto domači proizvod v Sloveniji drastično pada, da se zmanjšuje izvoz in da bomo zaradi tega imeli v prihodnosti zelo resne težave," je dejal.

Ob tem je poudaril, da se tako preusmerja pozornost, saj je denimo "agencija za upravljanje kapitalskih naložb, ki upravlja s skoraj devetimi milijardami premoženja, v popolnoma neoperativnem stanju, ker nima vodstva in ta hip ni mogoče izvajati glasovalnih pravic države".

Zahteva ljudi, ki se v teh dneh zbirajo na shodih, je po Vebrovem mnenju zelo jasna – želijo si stabilen razvoj gospodarstva in stabilno socialno varnost.

Ta datum ni izbran slučajno - niti za napovedane nove proteste niti za stavko. Slovenija bo proslavljala obletnico samostojnosti in enotnosti, končevalo se bo parlamentarno delo, ki prinaša zelo pomembne odločitve. To je tudi dan ali dva pred prisego novega predsednika in nekatere tudi to moti. Očitno je nekdo izračunal, da je to primeren termin za ponovne blokade. Janša o protestih 21. decembra
Glede predloga o možnosti odpoklica župana pravi, da se na shodih izraža predvsem nezaupanje do tistih županov, ki očitno presegajo svoja pooblastila, kar je treba rešiti. "Ne moremo pa govoriti o tem, da so kar vsi župani v Sloveniji takšni in da jih je treba vedno znova zamenjevati. Lahko si predstavljate, kaj bi pomenilo, če bi ob vsaki izvolitvi ob nekem nezadovoljstvu prihajalo do predlogov, da se župani zamenjajo – občine bi bile popolnoma blokirane," je prepričan.

Podobno meni glede možnosti odpoklica poslanca, saj volitve vedno znova pokažejo zelo tesen izid med levico in desnico in bi lahko nekdo z zamenjavo enega, dveh ali treh poslancev prevzel oblast. "Tukaj je treba biti zelo previden, da se ne bo pravna varnost v Sloveniji poslabšala," opozarja.

Glede predloga za širitev koalicije poudarja, da potrebujemo drugačen odnos do državne lastnine in umik politike iz gospodarstva. Premier pa po njegovih besedah temu očitno ni pripravljen prisluhniti, zato se je težko opredeliti za sodelovanje "z nekom, ki pa po drugi strani pravzaprav uničuje gospodarstvo".

O možnosti predčasnih volitev pa Veber pravi, da smo eno leto po predčasnih volitvah in da je drastično padel bruto domači proizvod, število brezposelnih pa se povečuje. Tako je po njegovem mnenju treba najprej sprejeti ukrepe za povečevanje gospodarske rasti in potem razmišljati o tem, ali bomo "izvajali volilne preobrate ali ne". "Če ne uspe dvig gospodarske rasti, bo nezadovoljstvo tako in tako tako visoko, da bo vlada po mojem mnenju odstopila," meni Veber, ki pa si želi, da bi prišlo do gospodarske rasti in stabilizacije razmer.

Igor Lukšič pa je dejal, naj se SDS raje ukvarja s prednostnimi nalogami, kot so krepitev gospodarstva in odpiranje delovnih mest, ne pa s političnim sistemom.

Pozitivna Slovenija: Na videz všečni predlogi skrivajo pasti

V Jankovićevi Pozitivni Sloveniji menijo, da predlogi SDS morda na prvi pogled delujejo všečno, da pa skrivajo številne nevarnosti koncentracije moči in zniževanja demokratičnih standardov ter dve neizpolnjeni želji Janeza Janše. "Kdor si želi odpoklice poslancev, županov ali sodnikov, naj si pogleda ustavo SRS iz leta 1974, in sicer 120., 166. in 285. člen. Takšni odpoklici so značilnost avtoritarne vladavine, od katere se je Slovenija leta 1991 poslovila. Tudi predsedniku vlade priporočamo, da naredi tako," pravijo in dodajajo, da težava Slovenije ni slaba ustava. "Le spoštovati jo je potrebno in v javnem življenju delovati z več etike in odgovornosti," so zapisali.
 
Po njihovem mnenju je Slovenija že leta talec negativne politike, ki v želji po prevladi uporablja diskreditacije, kreiranje afer, zlorab zakonodaje in neetičnih ravnanj, ki mečejo slabo luč na vso politiko. Takšno politiko očitajo predvsem SDS. "Krize in gneva množic žal tisti, ki krojijo našo politiko že več kot 20 let, ne vidijo kot možnosti samorefleksije, ampak kot možnost predrugačenja ustavne ureditve, ki bi jim omogočila še več moči. Te nekaterim kljub jasnim in glasnim opozorilom očitno nikoli ni dovolj," še pišejo. Bodo pa predloge SDS preučili na organih stranke in se do njih opredelili.

Erjavec opozarja, da predčasne volitve ne bodo rešile ničesar.
Erjavec opozarja, da predčasne volitve ne bodo rešile ničesar. FOTO: Reuters

Erjavec: To ni čas za politične igrice

Koalicijska stranka DeSUS po besedah njenega predsednika Karla Erjavca v glavnem podpira pobude predsednika vlade Janeza Janše za politično deblokado Slovenije. "Pobude so dobre, jih je pa treba strokovno še zelo dobro preučiti, da ne bomo naredili še kakšnih večjih težav," je opozoril predsednik stranke.

DeSUS podpira spremembe referendumske zakonodaje, ukinitev državnega sveta in predloge glede mandata sodnikov. Vsak novoimenovani sodnik bi moral po Erjavčevih besedah najprej imeti poskusni petletni mandat, šele potem pa bi lahko dobil trajni mandat. Prav tako se strinja, da župan ne sme imeti neomejenega mandata, da lahko kandidira dvakrat in da ga imenuje občinski svet.

Strinja se tudi s predlogi o možnosti odpoklica poslanca, a opozarja, da bo pri tem problem opredeliti, kdaj se lahko poslanca razreši, kdo lahko da pobudo in pod kakšnimi pogoji. To po Erjavčevih besedah niso enostavne stvari. "Lahko zapišemo, da vodstvo stranke lahko odpokliče poslanca, a to lahko zelo posega v neke ustavne postulate, ki jih ima ta država," je opozoril.

Ob tem je Erjavec poudaril, da Slovenija seveda potrebuje deblokado, saj sicer ne ve, kaj se bo zgodilo z našo državo.
Da predloge SDS večinoma podpira, je v izjavi za medije pojasnil tudi vodja poslanske skupine Franc Jurša. Nasprotuje pa, kot je pojasnil, takemu volilnemu sistemu, ki bi ustvaril dvopolnost v državi, da bi imeli na eni strani eno, na drugi pa drugo stranko.

V DeSUSu pa tudi opozarjajo, da zdaj ni pravi čas za ideje o predčasnih volitvah. Slovenija po Erjavčevem mnenju nima časa za politične igrice, saj mora poskrbeti za to, da bo spomladi likvidna. "Menimo, da predčasne volitve ne rešujejo ničesar. To pomeni, da bi še šest mesecev izgubljali čas, namesto da bi delali na reformah, ki jih nujno potrebujemo," je dejal ob robu zasedanja zunanjih ministrov članic zveze Nato v Bruslju.

Pri tem je prvak stranke DeSUS spomnil, da je nedavna prodaja obveznic na ameriškem trgu dala Sloveniji samo nekaj mesecev oddiha. Ko bo denar porabila za plače, pokojnine in druge obveznosti, bo država po Erjavčevih besedah marca ponovno v položaju, ko ne bo likvidna. "Če bodo predčasne volitve, ne vem, kdo bo skrbel za to, da bomo likvidni," je opozoril.

Absurd predčasnih volitev bi bil po njegovem tudi to, da se razmerje političnih sil ne bi bistveno spremenilo in da nobena opcija ne bi imela dvotretjinske večine, ki je nujna za posege v ustavo, potrebne za deblokado države.

Žerjav: Dokler boja za oblast ne bomo postavili v ozadje, lahko pride še 126 predlogov, pa ne bo bistvenih sprememb

Na predloge SDS za reformo političnega sistema se je odzval tudi predsednik SLS Radovan Žerjav. Kot je zapisal, lahko podajo "še 126 predlogov", vendar "dokler ne bo možnosti za kulturen dialog in dokler ne bo v prednostno obravnavo postavljen interes države ter v ozadje postavljen boj za oblast, tako dolgo pač ne bo bistvenih sprememb".

Žerjav ob tem tudi nasprotuje ideji večinskega volilnega sistema, podpira pa spremembo referendumske zakonodaje in odpravo trajnega sodniškega mandata.

SDS-ovi predlogi za reformo političnega sistema
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2494)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prpa24
07. 12. 2012 02.09
+1
@ JežekTekaTeka62 "Le kdo bo nasledil... SDS" ... Stranka Desnih Slovencev tudi ne,.. niti Stranka Domobrancev Slovenije, niti Stranka Domobranskih Sinov,.. Nihče od njih. Vse bo bolje kakor stranka SDS. Morda Stranka Poštenih Slovencev, ali stranka PRST, to je Pet Rek Slovenskega Triglava (Save, Krke, Ljubljanice, Drave, Soče), ki se ji bodo pridružili tudi ljudje ob Muri, Kolpi, Sotli in drugje (od Triglava do Pirana, Jadrana in preko oceana). Ali pa TRS (to je stranka Treh Rek Slovenije: Save, Krke, Ljubljanice, da ne bo pomote), če bo Janša prodal ozemlja ob ostalih rekah in nam zapustil le Ljubljansko pokrajino, ki si jo je zaželel za svoj paša_luk, katere grb bi bil kar Robbov vodnjak. Ko bo Janša odšel na smetišče zgodovine od SDS ne bo ostalo nič drugega kot črn list v Slovenski zgodovini, kajti njegovi hlapci bodo bežali od nje in se razbežali po svetu.
Tago
06. 12. 2012 10.47
+4
Marca 1994 afera Depala vas,napad na demokracijo,21.december 2012 demokratična odstranitev uzurpatorjev demokracije.Vlada odstopi
+3
Skorumpirani politiki,sodniki,tožilci,gospodarstveniki,poslanci ,policisti in kriminalni vodja Janša ,sprašujete nas kaj hočemo,TU JE ODGOVOR! SLOVENSKA VSTAJA 19.11.2012. JANŠA IN GORENAK TRDITA ;DA SO PROTESTI ILEGALNI!!??? Tak anonimni organizator je bil včasih Janez Janša SI POZABIL LOPOV!? Spet oba lažeta!! Dr.CERAR je povedal ,da je ta oblika protesta ZAKONITA! JANŠA GOTOF SI GORENAK GOTOF SI SKORUMPIRANI ŽUPANI GOTOFI STE SKORUMPIRANI POSLANCI GOTOFI STE SKORUMPIRANI SODNIKI GOTOFI STE SKORUMPIRANI TOŽILCI GOTOFI STE SKORUMPIRANI PODJETNIKI GOTOFI STE KRADJIVCI V MARIBORSKI ŠKOFIJI GOTOFI STE BOGATAŠI ,KI STE NAS POKRADLI GOTOFI STE NA NOVO BOMO ZGRADILI SLOVENIJO PO VZORU IZ ISLANDIJE. 1) ODSTOP VLADE 2)IZBRATI 25 DRŽAVLJANOV BREZ POLITIČNE PRIPADNOSTI ZA VODENJE DRŽAVE - TE MORA POTRDITI SEDANJI PARLAMENT in PARLAMENT .KI BO NA NOVO IZVOLJEN 3) NACIONALIZIRATI NLB,NKBM IN SODNO PREGANJATI VSE ODGOVORNE BANČNIKE IN POLITIKE. 4)TAKOJ NACIONALIZIRATI VSO PREMOŽENJE VSEM TAJKUNOM ,KI SO KRADLI DRŽAVNO LASTNINO ,ILEGALNO PREPRODAJALI OROŽJE IN NJIHOVIM BLIŽNJIM SORODNIKOM DOMA IN V TUJINI;TER VRNITI SAMO DEL ZA KATEREGA NESPORNO DOKAŽEJO IZVOR. 5) PREOBLIKOVATI USTAVO S POMOČJO LJUDSTVA TAKO ,DA NE BO VEČ MOGOČA ORGANIZIRANA KRAJA POLITIKOV IN GOSPODARSTVENIKOV KAR SE JE DOGAJALO 22 LET JANŠA GOTOF SI PREDLOG VSEM PROTESTNIKOM IN DRŽAVLJANOM SLOVENIJE; Pri dosedanji protestih smo spoznali ,da smo po celi Sloveniji enotni v tem ,da so nam politiki in tajkuni ukradli državo in moralo. Za realizacijo naših ciljev potrebujemo enoten nastop po celi Sloveniji ,še posebej proti vladi in Janši ,ki podpira skorumpirane župane ,ker jih ne pozove ,da bi odstopili!,prav tako trdi ,da so vsi bolj legitimni kot mi,narod!!LOPOV!! PREDLAGAM: 1)VSE FACEBOOK SKUPINE SE IZJASNIJO O ZGORNJIH PREDLOGIH IN JIH SPREJMEJO ALI ZAVRŽEJO ali dopolnijo. 2) Naslednje proteste organiziramo v čim krajšem času ( do 15 decembra vsak v svoje kraju na isti dan ob 16 uri. 4)21 ,decembra naredimo shod pred DRŽAVNIM ZBOROM ob 14 uri. V primeru .da vlada ne odstopi pozovemo vse .ki se strinjajo z našim programom ,da organiziramo GENERALNI ŠTRAJK zaposlenih in vsi mladi ,nezaposleni in upokojenci državljansko nepokorščino do odstopa vlade! Na rodovitni Slovenski zemlji , s protestniki obsijana raste popolnoma nova Slovenija, spet moja dežela SVOBODA NARODU!
Tago
06. 12. 2012 10.48
+1
rengla
06. 12. 2012 09.37
+2
Toti politiki se samo prepirajo, ja kakšen zgled nam dajejo nevem,potem se pa sprašujejo zakaj protesti...
+4
KAJ JE Z GORENAKOVIMI POKRADENIMI PODPISI ZA REFERENDUM! VSE SLAVNE KOMISIJE I N INSTITUCIJE STE OBLJUBILE IZSLEDKE KONTROLE DO KONCA NOVEMBRA!! KJE SO VAŠA POROČILA!
Tago
06. 12. 2012 10.49
+3
Haha,bo podal poročilo 21.12. ko bo odstopil skupaj z vlado.
Košak
06. 12. 2012 09.06
+6
Dej Janša, polepšej nam dan in se pober že iz politike!
dragicat
06. 12. 2012 08.43
+9
Ja, moja mama je včasih takim "kuram ", ki so letale čez ograjo in delale cirkuse po vasi pristrigla peruti.Tudi tem cirkusantom iz parlamenta, vlade, sodstva.........je potrebno postriči krila in jih prizemljiti!
pinkiiiiii
06. 12. 2012 08.35
-5
Janši dajem vso podporo, je edini, ki se je do sedaj upal predlagati med drugim tudi politične reforme. Opazim, da večina komentatorjev sploh ne ve zakaj se gre. Enostavno niste za nobene spremembe, ampak ste vsi proti vsem. Dokler bodo po Ljubljanskih protestih mahali z zastavami, ki jih krasijo rdeče zvezde nismo vredni popolnoma NIČ. Še v Evropi se smejijo tem frustriranim Slovencem.
tankopiš
06. 12. 2012 09.15
-3
Eh če bi bilo več takšnih kot R90,bi že najdli rešitev.
Jure Partyslo
06. 12. 2012 08.33
+7
Foen
06. 12. 2012 08.32
+6
janša je gotooooooooooooooof! vsakič ko odpre usta odkar so se začele demonstracije si globlje izkoplje politični grob. vsaka beseda je enaka eni lopati zemlje.
Ferdo Crni
06. 12. 2012 08.34
-4
Torej je opozicija "z narodom". Komaj čakam da si izvolite FDV predavatelja Lukšiča in kriminalca Jankoviča. Ti očitno "štekajo" globokomiselne demonstracije. Koalicija da ji ni para še v banana republiki. Vsi ste "kao" proti vsem a vedno lajate skupaj z Jankoviči (prej Zares, prej LDS, prej zsms...). Torej s tistimi, ki so najbolj odgovorni za stanje v kakršnem smo.
tankopiš
06. 12. 2012 09.18
+0
Takrat pa se bo črno pisalo drugače mislečem.
cirenij
06. 12. 2012 08.28
+3
Upajmo samo, da Virant zopet ne blefira. Bog ve, kake karte ima pod mizo. Kahel je pa itak poznan.
Foen
06. 12. 2012 08.33
+6
fsi so isti. sedaj jim gre za poltiično preživetje in pakti se bodo sklepali le zato, da postanejo všečni demonstrantom in da ostanejo v parlamentu. janšo bodo žrtvovali za svoje preživetje in to ve. ko se poleže pa spet po starem. gotofi so!
Ferdo Crni
06. 12. 2012 08.37
+3
Točno tko... prav negraužno je gledati, kako se kvazi "levica" udinja demonstrantom. Ne glede na vse - od politikov bi pričakoval resnejše pristope k rešitvam ne pa samo kretensko dretje in kritizerstvo kar iz lufta - po huligansko.
Ferdo Crni
06. 12. 2012 08.27
+2
Janša je oddal nepopoln predlog. treba bi bilo ukinit FDV - leglo sovražnega govora, spodbujanja sovraštva in delitve slovenskega naroda. Izdelki te fakultete so neke che-guevara zločinec wannabe, ki bi za svoje dretje in kretenizme radi še plačilo davkoplačevalcev, ki RES DELAJO.
Tago
06. 12. 2012 10.50
+1
ja in postaviti privat univerze za take kot si ti in tvoji pajdaši a ne?.Javno šolstvo,ne pa od Janše podpirane kvazi univerze.Janša odstopi!
prpa24
06. 12. 2012 17.46
+0
Ko bo Slovenija ostala z obilico zasebnih fakultet, financiranih z državnim denarjem,,.. se bo začelo pridobivati mnoštvo pol-izobražencev. Kmalu bo prišlo do tega, da bo Slovenija narod rumeno modro pobarvanih bedakov ne glede na spričevala, ki jih bodo imeli. To bo rezultat Ferdox predloga.
Zaak
06. 12. 2012 08.25
+4
vsaka čast vsem volivcem ki ste izvolili JJ, hvala vam in slava vam
Zaak
06. 12. 2012 08.28
+5
mišljeno je bilo kot sarkazem, da ne bo pomote
Ferdo Crni
06. 12. 2012 08.32
-3
Se bojiš al kva? ali raje beeeee z množico?
pravica00
06. 12. 2012 08.17
+1
Kdo pa je dal predloge na mizo drugi kot vlada oz. sds . in kaj je sledilo k temu nič drugega kot bombandiranje iz vseh strani opozicije in kritiziranje vsega kar je sds predlagal. zakaj ne dajo svojih predlogol in se začnejo usklajevati. zakaj je šla pokojninska reforma skozi zato ker se zna ta vlada pogajat in prisluhnit in vsem ki pridejo z konkretnim predlogi. zakaj jankovič ni bil sposoben sestaviti vlade -zato ker ni pogajalec ker je trgovec ekonomist in vstraja na svojem. to niso kmetje ki jim je merkator plačeval minimalno za svoje proizvode ,da so lahko preživeli ,jankovič pa bogatel z velikimi maržami. Nekateri res ne znate pogledati mal globje ampak sam klofutate tist kar vam povedo levaki.
SAKITUMI
06. 12. 2012 08.26
+5
lani je bila enaka zgodba....samo s kontra smeri.... v SLO je napak ta, da imajo ljudje kratek spomin.....
Ferdo Crni
06. 12. 2012 08.29
-3
Spomin? Dobrega imamo - levaki so se med seboj skregali ker je zmanjkalo denarja da bi ga še naprej kradli. Referendume so sklicevali sindikati - ker so bili tak ozmenjeni.
cirenij
06. 12. 2012 08.13
+3
Samo upamo lahko, da so vsi GOTOFI. Ampak narod mora do konca. Ne kock v policaje ampak podret ograje in v državne institucije. Ne v privat lastnino, ker ni nič kriva.
Candy Man 1
06. 12. 2012 07.58
+6
Gologlavi malteški jastreb taktizira. Brez skrbi, nič več mu ne more pomagat.
SAKITUMI
06. 12. 2012 07.55
+3
hehe... sam tale janez res ne trpi kritik na svoj račun...lani je enako počel sam, ko je kritiziral prejšnjo vlado...enak način...ampak lani je bil on pobudnik kritik, je bilo vse ok....danes, ko je situacija obrnjena, se pa pritožuje zarad kritik..... drgač je v politiki skoe isto-en druzga zezajo, kritizirajo, se blatijo z očitki...itd...itd.... FOLK PA STRADA....
Boyhazard
06. 12. 2012 07.36
+5
JJ - glavonožec ti si naslednji, kakor tudi vsi tvoji lovkarji
kordiljere
06. 12. 2012 07.19
+1
Rekapaka- to so bili Vasi.
rekapaka
06. 12. 2012 07.18
+3
V podmladku SdS je nekaj mladcev z neonacistično miselnostjo, seniorji Desusa, ,ki jih vodi Erjavec pa postajajo seniorji SdS. Še Novakova ni tako zvesta!
Shutzstaffen
06. 12. 2012 08.02
+8
Tako je! Erjavec je največji grebator, povsod se slini, da bi pa kaj koristnega naredil pa ne! Če ima ponosnaj odstopi1 Gotof je!