Pop in

Se bo glasovanje ponovilo?

Ljubljana, 26. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
E.R./V.Č.
Komentarji
0

Generalni direktor RTV Slovenija Aleks Štakul bo Svetu RTV predlagal, naj razveljavi glasovanje na letošnjem tekmovanju za pesem Evrovizije ter da se glasovanje za slovenskega predstavnika ponovi.

Aleks Štakul
Aleks Štakul FOTO:

Kot je pojasnil Aleks Štakul, je takšno stališče sprejel, ker ga funkcija generalnega direktorja zavezuje k varovanju ugleda in zakonitem poslovanju televizijske hiše. "Svojo odločitev pa dodatno utemeljujem tudi s tem, da uredniško-producentska enota razvedrilnega in športnega programa ni pravni subjekt in kot tak ne more biti nosilec civilno-pravnih pravic in obveznosti. Na podlagi določil statuta javnega zavoda RTV Slovenija bom zaradi zaščite zakonitosti poslovanja in ohranitve ugleda javnega zavoda Svetu RTV predlagal v sprejem razveljavitev glasovanja in po možnosti ponovno glasovanje na osnovi jasnih pravil."

Predsednik Sveta RTV Slovenija Janez Kocjančič
Predsednik Sveta RTV Slovenija Janez Kocjančič FOTO:

Predsednik Sveta RTV Slovenija Janez Kocjančič Štakulovega predloga še ni dobil, pravi pa, da bo Svet, v kolikor obstajajo za to zakonite osnove, o tem odločal.

Štakul tudi pravi, da pravila evropskega združenja distributerjev določajo, da nacionalni izbor vsaka članica organizira, kot se ji zdi primerno, da pa priporočila vsebujejo določena merila: "Članice naj bi se odločile za kombinacijo 50 odstotkov telefonskega glasovanja in 50 odstotkov glasov žirije ali pa za 100 odstotno telefonsko glasovanje. Upoštevanje 100 odstotnih glasov strokovne žirije naj bi bilo mogoče le zaradi izjemnih razlogov in z dovoljenjem pristojnega organa EBU."

Generalni direktor RTVS je programskemu direktorju RTV programov Janezu Lombergarju in urednici športno-razvedrilnega programa Miši Molk predlagal razveljavitev glasovanja festivala EMA 2002, vendar sta to možnost zavrnila. "Mnenje generalnega direktorja me je zelo presenetilo, ker je v tem mnenju zelo veliko strokovnih napak, tako v načinu glasovanja, kot tam, kjer je zapisano, da je odgovorna urednica presegla meje pooblastila in razveljavila razpis po že zaključeni oddaji," je dejala Molkova in dodala, da se je generalni direktor RTV Slovenija prenaglil in da se premalo spozna na pravila glasovanja za popevko Evrovizije, da bi lahko presojal o pravilnosti njene odločitve o razveljavitvi glasovanja, ki je pomenila zmago tranzvestitske glasbene skupine Sestre.

Pomanjkljivosti pri glasovanju

Miša Molk
Miša Molk FOTO:

Štakul je poudaril, da mora javni zavod kot je RTVS poslovati v funkciji zadovoljevanja pluralnih in demokratično izraženih interesov gledalcev in poslušalcev programov. Po pregledu razpoložljive dokumentacije in poročil je Štakul ugotovil, da je tako pri organizaciji kot pri izvedbi izbora slovenske predstavnice na Evrosongu prišlo do določenih napak in pomanjkljivosti. Kot poglavitni pomanjkljivosti je poudaril predvsem prenizek delež telefonskega glasovanja (priporočila EBU predvidevajo vsaj polovični delež, na EMI pa je "televoting" predstavljal le tretjino ocene) ter pomanjkanje nadzornega organa, ki bi spremljal in nadzoroval celoten potek glasovanja žirij in publike. Z enostransko razveljavitvijo telefonskega dela glasovanja je Molkova po Štakulovem mnenju kršila tista priporočila EBU o glasovanju ljudstva, katerih namen je, da se samemu izboru ne bi moglo očitati odločanja v ozkem, zaprtem krogu.

Očitkov, ki so jih v zvezi z izvedbo razpisov RTVS na ponedeljkovi novinarski konferenci izrekli glasbeniki, generalni direktor RTVS ni želel komentirati. Če bo svet RTVS v četrtek zares razveljavil glasovanje, bodo po Štakulovih besedah ponovno predvajali posnetek vseh skladb, nato pa bo sledilo ponovno glasovanje žirije in publike po telefonu. Zaradi razveljavljenega glasovanja sicer obstaja nevarnost, da slovenska predstavnica na Evrosongu sploh ne bo smela nastopati, vendar Štakul meni, da bi bilo ob predlaganih ukrepih skrajni rok za izbiro slovenske predstavnice še možno ujeti.

Svet RTVS bo zasedal v četrtek, vendar še ni jasno, ali bo takrat obravnaval tudi Štakulov predlog.

Štakulu očitajo gonjo proti homoseksualcem

Nevladne skupine iz Ljubljane: ŠKUC Magnus, ŠKUC LL, Legebitra, Out in Slovenia ter Društvo Škuc protestirajo proti odločitvi generalnega direktorja RTVS Aleksa Štakula. Menijo, da je njegova odločitev samo še en znak očitne homofobije in sploh vsakršnega strahu pred drugačnostjo. Omenjene nevladne skupine so prepričane, da je za argumentom o težavah s telefonskim glasovanjem skrita predvsem želja po diskvalifikaciji izvajalcev zmagovalne skladbe.

Omenjene nevladne skupine v sporočilu za javnost poudarjajo, da se jim zdi Štakulov predlog nedopusten, saj med drugim pravila EBU določajo, da v primeru suma zlorabe telefonskega glasovanja ali v primeru tehničnih napak pri telefonskem glasovanju šteje odločitev žirije ali žirij. Z razveljavitvijo telefonskega glasovanja omenjena pravila torej niso bila kršena. Izbrana pesem je bila izglasovana kot zmagovalka in jo s spremembo pravil ni mogoče določati še enkrat.

Tudi Študentska organizacija ljubljanske univerze nasprotuje predlogu generalnega direktorja RTVS. Razveljaviteglasovanja bi po njihovem mnenju škodila demokratični usmeritvi Slovenije in njenemu mednarodnemu ugledu, takšno dejanje pa bolj kot na pravilih temelji na popuščanju pritiskom nestrpnega dela slovenske javnosti. ŠOU obenem RTVS poziva, da sprejme odgovornost za napake pri telefonskem glasovanju, se drži načel pravne države in v Estonijo pošlje skupino Sestre.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou