Znanost in tehnologija

Slovenski diplomanti našli rešitev za vse, ki uporabljate službena vozila

Ljubljana, 29. 10. 2013 10.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Za vse, ki vam izpolnjevanje potnih nalogov vzame preveč časa, je ekipa diplomantov ljubljanske fakultete za računalništvo in informatiko našla rešitev. To je Odocost – aplikacija za pametne mobilnike, ki beleži vaše službene poti.

Odocost je aplikacija za pametne mobilnike, ki na preprost način beleži službene poti in povezane stroške. Razvija jo ekipa diplomantov ljubljanske fakultete za računalništvo in informatiko, ki želi rešitev najprej preizkusiti v Sloveniji, nato pa se z njo podati še v druge evropske države.

"Ideja za aplikacijo je nastala iz čisto konkretnega problema – mnogi podjetniki, na primer nepremičninski agenti, se pogosto vozijo od hiše do hiše, tudi po 200 kilometrov na dan, vsak mesec pa morajo zato napisati cel kup potnih nalogov," pojasnjuje 27-letni razvijalec Rok Črešnik.

Pisanje potnih nalogov je zamudno delo.
Pisanje potnih nalogov je zamudno delo. FOTO: Thinkstock

Da bi rešili problem, so razvili aplikacijo Odocost, ki samodejno beleži službene poti, postanke, obenem pa omogoča enostavno dodajanje stroškov, kot so parkirnine in cestnine. "Aplikacijo ob začetku dneva prižgeš, na koncu ugasneš, vmes pa ti sama beleži, kje se voziš. Konec meseca nato po elektronski pošti dobiš poročilo s končnim zneskom potnih stroškov, ki je skladen z računovodskimi pravili," pravi Črešnik.

Ekipa, ki jo sestavljajo trije diplomanti računalništva in informatike in še dva izkušena podjetnika, je trenutno v postopku ustanavljanja lastnega podjetja, aplikacijo pa bodo na trg poslali najkasneje do konca novembra.
Kot pravijo, podobne rešitve na trgu še ni. "Vse aplikacije, ki že obstajajo, ta problem rešujejo na zelo zapleten način. Potrebujejo zelo veliko podatkov, preden jih sploh lahko začneš uporabljati. Naša aplikacija pa potrebuje zgolj elektronski naslov in to je to," pravi Črešnik.

Najprej razmišljali o igrah za mobilnike

Poleg na projektu Odocost so aktivni pri še dveh slovenskih podjetjih, ki sredstva trenutno zbirajo na portalu za množično financiranje Kickstarter. Eden je projekt Flykly – 'pametno' električno kolo, za katerega so slovenski ustvarjalci doslej zbrali že 200.000 ameriških dolarjev – zanj so razvili aplikacijo za pametne telefone. Drugi projekt pa je H2O-pal – steklenička, ki s pomočjo napredne tehnologije skrbi, da uporabnik na dan popije dovolj vode.

Za samostojno pot so se odločili po absolventski ekskurziji v ZDA, kjer so se v živo srečali s tamkajšnjo podjetniško kulturo startup podjetij. "Po vrnitvi smo se odločili za skupno zgodbo. Na začetku smo razvijali igre za mobilne telefone. Ob tem smo se precej naučili, vendar pa smo ugotovili, da gre v razvoj iger preveč energije, z njimi pa je na zasičenem trgu zelo težko uspeti," pravi Črešnik.

So jih v podjetništvo potisnile razmere na trgu dela? "Ne. Službe bi lahko vsi dobili brez problema. Vendar pa je razvijanje lastnih aplikacij bolj zanimivo. Boljše je, če lahko delaš na lastnih projektih in si bolj samostojen," pravi Črešnik.

Glede razmer v Sloveniji menijo, da se klima za startup podjetja pri nas počasi izboljšuje. Vendar pa Črešnik ne izključuje, da bi se odpravil v tujino. "Sam bom najbrž šel v tujino, ampak iz povsem osebnih razlogov. Delal pa bom še vedno na istih projektih, saj pri našem delu lokacija ni pomembna – delam lahko tako iz Nizozemske kot iz Tajske," še dodaja.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mdp
30. 10. 2013 11.49
-2
ampak aplikacije še ni na google playu
oraju
03. 11. 2013 19.58
pejtrajspat
29. 10. 2013 15.27
+0
Problem je če te policaji dobijo brez predhodno napisanega podpisanega in poštempljanega potnega naloga za določeno relacijo... Torej programček za interno uporabo in obračune...
GReTI
29. 10. 2013 20.35
+4
Chemo1
30. 10. 2013 00.50
+2
So dve vrsti uporabnikov. Tisti ki uporabljajo službene avtomobile in tisti ki uporabljajo privatne avtomobile in ti ne rabijo pisati potnega naloga sproti.
Dejan Jefim
29. 10. 2013 12.34
-9
Takih aplikacij je milijon. Tudi slovenske že obstajajo. Nobena inovacija, izguba časa. Ni res, da so ostale komplicirane. Verjetno so veliko boljše, ker so jih naredili ljudje iz poslovnega sveta, ne pa slovenski študentje. Tudi tehnično je to izjemno enostavna aplikacija in ni vredna akademskega časa.
Siniša Bizjak
29. 10. 2013 11.55
+6
Pohvale! še več takih oseb in idej!