FIT 24UR

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave

Ljubljana, 08. 11. 2016 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

Podatki razkrivajo, da se z neplodnostjo sooča že vsak šesti par v Sloveniji. Gre za zelo resen problem, o katerem je nujno potrebna javna razprava. Mnogi pari, ki si želijo otroka, a ga zaradi različnih zdravstvenih težav ne morejo spočeti po naravni poti, potrebujejo ustrezno strokovno pomoč, zelo pomemben pa je tudi ustrezen odnos okolice. Premnogi se svojih težav sramujejo in o tem ne želijo govoriti, zato se pogosto dogaja, da se ne soočijo pravočasno s težavo. To pa je problem, saj šele soočenje pomeni začetek zdravljenja. "Veliko parov si predolgo zatiska oči in s tem odlaša z zdravljenjem, žal pa se s tem zmanjša možnost za starševstvo," opozarja ena od pobudnic kampanje Zavoda Vitalica Katja Gaspari Leben. V zavodu si prizadevajo pomagati vsem, ki se soočajo z neplodnostjo, jih spodbujajo, da spregovorijo o neplodnosti, hkrati pa ozaveščajo javnost, da je neplodnost resna težava sodobne družbe.

Veliko parov si predolgo zatiska oči in s tem odlaša z zdravljenjem, žal pa s tem tudi z večjo možnostjo za starševstvo.
Veliko parov si predolgo zatiska oči in s tem odlaša z zdravljenjem, žal pa s tem tudi z večjo možnostjo za starševstvo. FOTO: Thinkstock
Neplodnost je med nami. Je velik izziv sodobnega časa. Podpora ali opazka iz okolice lahko pozitivno, žal pa tudi negativno zaznamuje neploden par, sporočajo avtorji nacionalne kampanje, ki želijo vsem parom, ki se soočajo z neplodnostjo, vliti pogum in optimizem.

Predstavili so nadaljevanje kampanje ozaveščanja o neplodnosti, ki stremi k odločnemu, vztrajnemu in pogumnemu reševanju težav s plodnostjo, saj se parom tako občutno povečajo možnosti za zanositev. Gre za nadaljevanje kampanje izpred nekaj let s sloganom Spregovorimo o neplodnosti - Bom kdaj mama? Bom kdaj oče? Ta kampanja je deloma že odpravila tabuje in stigmo, povezane z neplodnostjo, žal ne v celoti. Še vedno pari ne želijo razkriti svojih težav, se jih sramujejo, o tem ne spregovorijo s svojimi zdravniki in tako ne poiščejo ustrezne pomoči, prav tako se družba na njihove težave odziva še vedno z neprimernimi izjavami, vprašanji in opazkami.

Z novo kampanjo poskušajo iti korak dlje. Namreč, vsak par, ki ima težave, mora sam narediti ključno potezo – soočiti se mora z dejstvom, da ima težave z zanositvijo, in poiskati ustrezno pomoč. In to je bistvo tokratne kampanje. Opozarjajo, da neplodnost pride potihoma in nepričakovano. Navadno par nikoli ne razmišlja, da se neplodnost lahko zgodi tudi njima. A ni tako. Vsak šesti par ima težave z zanositvijo. 

Pomembno vlogo imajo tudi ginekologi, ki morajo biti čim bolje informirani, saj je njihova naloga, da povprašajo svoje pacientke, ali imajo morda kakšne težave, in jim svetujejo, kam naj se obrnejo po strokovno pomoč. Žal se še vedno dogaja, da ginekologi (ali osebni zdravniki v primeru moških) ženske niti ne vprašajo, ali ima morda kakšne težave z zanositvijo, niti je ne napotijo naprej, opozarja Gaspari Lebnova iz Zavoda Vitalica, ki se je tudi sama soočila s problemom neplodnosti.

O neplodnosti govorimo, ko par po letu dni rednih nezaščitenih spolnih odnosov še ne zanosi. Če gre za ženske, starejše od 35 let, pa je primerno pomoč poiskati že po šestih mesecih neuspešnega poskušanja.
O neplodnosti govorimo, ko par po letu dni rednih nezaščitenih spolnih odnosov še ne zanosi. Če gre za ženske, starejše od 35 let, pa je primerno pomoč poiskati že po šestih mesecih neuspešnega poskušanja. FOTO: iStockphoto

Ob predstavitvi nacionalne kampanje je Zavod Vitalica pripravil okroglo mizo z različnimi strokovnjaki s tega področja. Eda Bokal Vrtačnik, predstojnica Kliničnega oddelka za reprodukcijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je poudarila, da pari, ki imajo težave, vse prevečkrat odlašajo z obiski pri reproduktivnem ginekologu. To je velika škoda, saj si zmanjšujejo možnosti za uspešno zdravljenje. Kot opozarja, po 35. letu starosti sposobnost oploditve ženske upada, zato mora par ukrepati čim prej. Prav tako izpostavlja, da so postopki zdravljenja lažji in hitrejši glede na prejšnja leta. Postopki tudi niso več tako zelo invazivni in potekajo zgolj v lokalni anesteziji, še dodaja Bokal Vrtačnikova.

Predstojnik oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo v UKC Maribor Milan Reljič pa je dejal, da jim je uspelo v postopku zdravljenja vzpostaviti individualno obravnavo vsakega para, s čimer so vzpostavili dragoceno zaupanje. Kot pravi, je odnos med zdravnikom in parom vedno bolj prijazen. 

Direktor bolnišnice Postojna Aleksander Merlo pa je poudaril, da se pari vedno pozneje odločajo za prvega otroka, kar prav tako pomeni veliko težavo. 

Skozi kakšne stiske gredo pari?

Najina neplodnost je neizpolnjena želja, velika praznina, ki naj bi jo zapolnil otrok. Ja in tista tiha bolečina, ki najeda, ko vsi z velikim veseljem govorijo o otrocih, ti pa imaš občutek, da tega ne boš doživel nikoli. Izpoved ene od uporabnic na forumu Neplodnost

V Zavodu Med.Over.Net oziroma natančneje na forumu Neplodnost so s pomočjo anonimnega obrazca pred časom pozvali ljudi, da odkrito sporočijo svoje izkušnje, pogled na neplodnost, zdravljenje neplodnosti in opišejo, kako živijo z njo. Ena od uporabnic je tako zapisala, da ji je bilo najhuje, "da se o tem ne govori", zaradi česar ima občutek, da je izključena iz družbe. "Hudo je, da je neplodnost še vedno tabu tema in se ni mogoče z nikomer o tem pogovarjati oziroma je to ponavadi možno le na spletnih forumih," pravi druga. A očitno je najhuje sprejeti dejstvo, da so težave z zanositvijo. Ena od uporabnic je tako zapisala: "Sprejeti kruto dejstvo, da mi morda materinstvo ni namenjeno. S tem se res še ne morem čisto sprijazniti." Mnogi pari zaradi neplodnosti doživljajo težke preizkušnje. "Ko ne uspe, se ti poruši ves svet, zelo trpi tudi partnerski odnos. Ženske smo pod 'težkimi' hormoni, in to razpoloženjsko nihanje je 'katastrofa'. Ubogi partnerji," pravi uporabnica, spet druga pa opozarja, da gre za zelo drage postopke: "Zdravljenje neplodnosti je drago in si ga žal ne more privoščiti vsak. Hkrati pa smo ženske v nemilostnem boju s časom, saj je možnost oploditve 'in vitro' z vsakim letom manjša."

Ko se par končno spoprime s težavami in poišče pomoč, ostaja še strah pred neuspehom. Eni od uporabnic je bilo to najhuje, ali kot je zapisala na forumu: "Vse drugo se da preživeti."

Kaj pa odziv okolice?

Želim si, da bi okolica neplodnost sprejemala brez pomilovanja, obsojanja, pametovanja in obrekovanja. Odgovor uporabnice na forumu Neplodnost

Ta ima pomembno vlogo in dostikrat je prav negativen ali pa neprimeren odziv družbe kriv, da so pari v stiski in ne pridejo do ustreznih informacij. "Bolje informirani pari bi poiskali ustrezno strokovno pomoč, kar pomeni, da bi bili nato tudi uspešneje zdravljeni," opozarjajo v zavodu in izpostavljajo, da se družba še vedno neustrezno odziva na stisko neplodnih parov. "Najhujša so vprašanja: ja, kaj pa vidva čakata, kdaj pa mislita imeti otroke? Še vedno me je nekako sram spregovoriti o tem, čeprav se zavedam, da je verjetno otrok iz epruvete precej več, kot sem si predstavljala," pravi uporabnica foruma. Druga dodaja: "Na žalost veliko ljudi misli, da se moraš sprostiti, pozabiti na to, da ne moreš imeti otrok, in bo takrat uspelo. Na primer: Glej, ena moja znanka od moje prijateljice se je trudila s partnerjem 10 let, in ko sta se sprostila, jima je uspelo po naravni poti." Tudi zato je prav, da se o težavah z neplodnostjo in metodah zdravljenja govori javno. "Dolgo sem mislila, da sva v tem sama. Ko sem spoznala, da nisva edina in da zato nisva drugačna, sem o tem lahko spregovorila."

Kdaj govorimo o neplodnosti?

Neplodnost ni nekaj novega, žal pa je vedno več dokazov, da postaja neplodnost resna težava sodobne družbe. Neprimeren način življenja, premalo skrbi za zdravje, neznani razlogi in nizka ozaveščenost so vzrok za velik porast števila neplodnih parov.

O neplodnosti govorimo, ko par po letu dni rednih nezaščitenih spolnih odnosov še ne zanosi. To pomeni, da ima par vsaj tri nezaščitene spolne odnose na teden eno leto. Če je ženska starejša od 35 let, je priporočljivo poiskati pomoč po šestih mesecih neuspešnega poskušanja.

Ena od zmot o neplodnosti je tudi, da ženske verjamejo, da lahko povsem normalno zanosijo do 40. leta starosti. V vsej zgodovini človeštva namreč še ni bilo tako veliko žensk, ki bi se za materinstvo odločale tako pozno kot se danes. Žal to ni res, saj je dokazano, da po 35. letu sposobnost oploditve ženske upada. 

Slovenija je na področju zdravljenja neplodnosti zelo uspešna oziroma v samem evropskem vrhu.
Slovenija je na področju zdravljenja neplodnosti zelo uspešna oziroma v samem evropskem vrhu. FOTO: iStockphoto
Za zanositev so potrebni redni spolni odnosi, in sicer dvakrat do štirikrat tedensko. Žal pa hiter tempo življenja in številne obveznosti močno motijo spolno življenje parov, zato imajo mnogi spolne odnose le nekajkrat na mesec.

Precej pogosta je tudi naslednja zmota, da je v večini primerov za neplodnost odgovorna ženska. Statistika kaže, da je izključno pri ženski vzrok le v 30 odstotkih, v enakem odstotku pa vzrok pripišemo moškim. V preostalih 30 odstotkih gre za kombinacijo težav pri obeh spolih, v 10 odstotkih pa so težave nepojasnjene.

Glavni vzroki za neplodnost

Za neplodnost pri ženskah so pogosto krive težave v menstrualnem ciklusu, motnje v ovulaciji, slaba prehodnost jajcevodov, prebolele spolno prenosljive bolezni ter bolezen rodil, endometrioza. Pri moških gre v večini primerov za slabo kakovost ali odsotnost semena. Eden od najpomembnejših razlogov je seveda povezan s starostjo ženske. Tudi pri moških je vpliv starosti pomemben, vendar manj očiten, saj pri njih pride do napak v genetskem materialu nekoliko pozneje.

Za oba spola pa velja, da na plodnost slabo vplivajo kajenje, debelost ter pretirano uživanje alkohola in kave, še navajajo strokovnjaki, ki opozarjajo, da nikakor ne smemo zanemariti vpliva stresa. 

Številne nove metode in načini zdravljenja

Slovenija je na področju zdravljenja neplodnosti zelo uspešna oziroma v samem evropskem vrhu. Če je bila še pred kratkim neplodnost skoraj nepremagljiva težava, sodobna medicina danes ponuja številne rešitve. Prvi, na katerega se obrnete, če menite, da imate težave s plodnostjo, je vaš osebni ginekolog, ki vam bo znal svetovati, kako naprej. Pri ženskah obstaja precej različnih možnosti zdravljenja, od zdravil za povečevanje plodnosti do operativnih posegov, s katerim odstranijo zarastline in sprostijo jajcevode, če so težave s prehodnostjo jajcevodov.

Obstajajo tudi programi umetne oploditve, kamor so pari napoteni takrat, ko druge vrste zdravljenja niso bile uspešne ali pa niti niso več mogoče. Postopkov umetne oploditve je več. In sicer oploditev znotraj telesa oziroma osemenitev. Pri tej metodi se v laboratoriju pripravljeno seme partnerja ali darovalca med ovulacijo vnese s pomočjo katetra v maternico, pa bolj zapletena in invazivna metoda – zunajtelesna oploditev. Pri tej metodi jajčece in spermij združijo v laboratoriju in nato po nekaj dneh zarodek vsadijo v maternico. Po statističnih podatkih je v Sloveniji pet odstotkov otrok rojenih po postopku zunajtelesne oploditve, to pa je podatek, ki našo državo uvršča v sam evropski vrh, tako zelo uspešni smo.

Stres kvari hormonsko ravnovesje v telesu in s tem negativno vpliva na zanositev.
Stres kvari hormonsko ravnovesje v telesu in s tem negativno vpliva na zanositev. FOTO: Thinkstock

V Sloveniji stroške umetne oploditve pri vsakem paru za prvih šest posegov krije Zavod za zdravstveno zavarovanje. Kot opozarjajo v Zavodu Vitalica, smo ena od evropskih držav, ki nudi največ brezplačnih postopkov zunajtelesne oploditve, kar je zelo spodbudno, saj imajo pari tako dobre možnosti za zdravljenje. 

Še vedno imamo premalo darovalcev

Nam pa primanjkuje darovalcev spolnih celic, opozarjajo sogovorniki na današnji okrogli mizi. Nekateri pari namreč potrebujejo tujo spolno celico, a so pri nas čakalne vrste zelo dolge. Kot je dejal Reljič, imajo trenutno v Mariboru 24 parov, ki čakajo na moško spolno celico, medtem ko so aktivni le trije darovalci. Prav tako na žensko spolno celico čaka 25 parov, a je darovalk veliko premalo. To je tudi glavni razlog, da pari na zdravljenje odhajajo v tujino. 

Potrebujemo celostno obravnavo, ki bo vsebovala tudi psihološko podporo

Zdravljenje neplodnosti je tudi velika psihološka obremenitev za par, zato bi bilo dobro, da bi zdravstvo krilo tudi stroške psihoterapevtske podpore. Par se sooča z močnimi občutki krivde, ko se spopada z neplodnostjo. Prav tako gre za dolgotrajne postopke, ki prinašajo tudi veliko razočaranja, zato je kakovostno psihološko svetovanje nujno, opozarjajo strokovnjaki, ki so enotni, da bi morala biti psihološka pomoč del celostne obravnave para. Tudi klinična psihologinja Nataša Banko je poudarila, da je strokovna psihološka podpora ključna, ko je par v stiski. 

O prednostih psihološke pomoči je spregovorila tudi ena od pobudnic kampanje Zavoda Vitalica Kristina Modic, ki je po zdravljenju limfoma postala neplodna. Kot je dejala, je ključno, da se par dobro informira o svojih možnostih zdravljenja, hkrati pa je poudarila, da je pomoč kliničnega psihologa zelo dobrodošla. Po njenem mnenju bi vsak od centrov za zdravljenje neplodnosti potreboval svojega kliničnega psihologa, saj trenutna dostopnost ni dobra, na psihološko svetovanje pa se predolgo čaka. Zato poziva državo, da poskrbi tudi za psihološko terapijo parov, ki morajo skozi zelo dolgotrajne postopke zdravljenja.

Veliko več informacij o neplodnosti, težavah, zdravljenju in ostalih možnostih lahko poiščete na spletnih straneh Zavoda Vitalica.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (86)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fair
09. 11. 2016 07.16
+6
Res ima vse več žensk težave z zanositvijo. Po mojem je glavni problem tudi stres, hitro življenje..... Zelo bi bilo zanimivo videt kakšno raziskavo, kateri pari imajo večje težave... brezposelni ali tisti, ki pridejo vsak dan iz službe totalno psihično ali fizično na psu. Ko dodaš še vse druge dejavnike, je dostkrat zanositev težka.
Samo.Jst
09. 11. 2016 07.35
draghci
08. 11. 2016 21.38
+19
Kljub temu, da so mi prvi komentar zbrisali, bom še enkrat ponovila zapisano. Očitno resnica nekoga boli. Torej: Dolgotrajno uživanje kontracepcije je gotovo škodljivo, tako za plodnost, kot tudi za veliko drugih bolezni sodobnega časa. o tem ni dvoma, pa čeprav zdravniška in farmacevtska sekcija tega ne bo priznala. Ste se kdaj vprašali, koliko tablet popije ženska v najbolj plodnih, zdravih letih svojega življenja??? Na vas moški je, če imate svojo žensko resnično radi ji ne boste dovolili uživati tega vrsto let, ampak se boste potrudili, da boste imeli toliko otrok, kolikor si jih oba želita. Jaz sem dvakrat brez problema zanosila in rodila dva zdrava otroka. Hvaležna sem svojemu možu, da me ima tako rad, da mei nikoli ni bilo treba jemati nobene oblike kontracepcije in imava toliko otrok, kolikor sva jih skupaj načrtovala.
regrat29
08. 11. 2016 21.50
+18
Se kr strinjam s tabo. Če bi vedela, ko sm bla stara 20 let kar vem zdaj 9 let kasnej, ka ti naredijo kontracepcijske tablete jih ne bi nikol jemala. Ginekologi pa jih predpisujejo kot, da so navadni lekadoli. Vse, sam, da farmacija služi, pa čeprav na račun mladih žensk.
draghci
08. 11. 2016 22.00
+6
aviktora
08. 11. 2016 21.30
+10
Pari se prestari odločajo za otroke. Pa o tem bi se dalo veliko napisati.
Skipper Maks
08. 11. 2016 20.53
-3
nikoli ni prepozno...-))) kjer je volja-tam je...-))) VSE JE V GLAVI-NAJVEČ V SPODNJI...-))) ČE JO MAŠ, SEVEDA...-)))
sandi101
08. 11. 2016 20.37
-2
Otroke je potrebno imeti mlad po 20. letih, vse ostalo okol 40. in takih je največ je živa tema!!! Boljš, da jih nimaš...
slo_veter
08. 11. 2016 22.00
+11
ko boš pri 40 imel dugo ženo, ljubico, ki bo ravnokar zanosila boš drugače razmišljal.
hotchilipoper
08. 11. 2016 20.29
+10
Ljudje nočejo razumeti ,da je dogaja fini genocid nad prebivalstvom. V hrano dodajajo razne dodatke,ki močno vplivajo na plodnost,sprejajo nebo,da bi zmanjšali segrevanje zemlje,pa s tem ustvarjajo le največjo toplo gredo. Od tega nastajajo tudi nepredvidljive vremenske spremembe.Pa čedalje slabše bo,zato se ne sekirajte,če nimate otrok,jih vsaj ne boste spravljali na ta ponoreli svet.
hotchilipoper
08. 11. 2016 20.18
+6
Kolikor nas država hebe,bi morali že vsi noseči
devlon
08. 11. 2016 20.03
+1
artus
08. 11. 2016 20.02
+2
Ceta al kaj je že pa TTIP, v zlatih časih, ko nas je hranila bivša SFRJ, smo se samo spogledali in že je bil naraščaj.
Indigo Pingvin
08. 11. 2016 19.21
+3
Tudi cepiva imajo ničesar opraviti z neplodnostjo. Pa kaj potem, če so z epigenetičnimi poizkusi na zajcih dokazali, da je 4. generacija cepljenih zajcev 50% neplodna, peta generacija cepljenih zajcev pa je bila že tako kronično bolna, da nihče ni dočakal spolne zrelosti.
Sunshine73
08. 11. 2016 19.24
-4
Dobra primerjava zajec proti človeku hahaha. Morda je pri tebi tako, da seksaš kot zajec 5sek. špric in konec :))
Sunshine73
08. 11. 2016 19.20
+0
Ce je kira neplodna nej pride k men jo nafilam đabe !! ( Super spermić )
spletni_nepridiprav
08. 11. 2016 19.37
+2
moreš met vsaj 22 cm orodje. vidim ene par spodaj jih že priporoča ene par dobrih doktorjov ki so njih oplodili z orodjem ustrezne velikosti
spletni_nepridiprav
08. 11. 2016 18.55
-10
nevem kaj tok jamrajo toti neplodneži pa to.. vsaj kontracepcije jim ni treba kupovati in na ta način veliko privarčujejo pa to.. posledično pa tudi privarčujejo pri pleničkah pa šolskih potrebščinah pa to..
KujNekajTo
08. 11. 2016 19.10
+5
Upam da ti nimas potomcev...pa upam da tak ostane,za nas svet,da se enega takega idi*ta ne dobimo. Hahahha...Sunshine73,bravo. Samo jaz mislim da je otrok pocenega kondoma :-D
Sunshine73
08. 11. 2016 19.15
+1
Se strinjam iz pocene ola gume je, prejšnji komentar mi je pa verjetno Admin izbrisal ...
regrat29
08. 11. 2016 21.33
+3
sunshine pa še enga ti je zbrisal... glede njegovga fotra. ne se sekirat, itak so admini eni navadni dvoličneži.
Zikepike
08. 11. 2016 18.42
+5
ZA VSE TISTE ZENE I MOZE, KI NEMORJE IMETI OZ. SE TRUDJO IMETI OTROČIČKE. IZ SRCA VAM ZELIM VSO SRECO NA VASI POTI, JE TEZKA, JE BOLEČA, JE POLNA SMEHA IN SOLZ...AMPAK SE V VECINI PRIMEROV SPLAČA. NE OBUPAT, IMEJTE RADI SVOJGA PARTNERJA IMEJTE POTRPLJENJA, PSIHA NAJ BO SKULIRANA, VSAJ V CASU POSTOPKA.....VEM, SE JE TEZKO KONTROLIRAT A MORASSSSSS, ZA VOLJO SKUPNEGA CILJA. SRECNO BODOČI STARŠI. p.s. dr. Drobnič je zakon in njegovo osebje....v Postojno k tistem mesarju ''dr.'' Rešu nehodit.....
KujNekajTo
08. 11. 2016 18.45
+2
waris
08. 11. 2016 19.16
+2
Sunshine73
08. 11. 2016 19.26
-2
spletni_nepridiprav
08. 11. 2016 18.39
+1
prostotrgovinski sporazumi in GSO nimajo ničesar z tem naključjem ahahhahahahaha
KujNekajTo
08. 11. 2016 18.39
+23
Drugace ne gre napisat...eni mate komentarje za kozlat. Pojma nimate o cem govorite. Ni vse povezano z stresom,genetiko,hrano...kaj vem kaj vse. Sama sem se borila 5let z umetnim zanosit,zaradi izven maternicne nosecnosti sem izgubila jajcevod in tezko pricakovanega otrokeca,ki so bili zaradi prometne nesrece in fusarije zdravnikov neprehodni. Ljudje ki niste dali te bolecine,solz,mucenja,upanja in tako napre skozi...NIMATE PRAVICE sploh komentirat,sploh pa primerjat z migranti pa albanci in podobno. Raje se matram ne vem kolk let za otroka in bo zeljen in sprejet v ta svet kot si zasluzi...ne pa mati ki lahko normalno rodi in pol svojega lastnega otroka zavrze,ubije... Sram vsaj je lahko za taksne komentarje,brez spostovanja in idiotsko. Drage dame in gospodje ki pa se mucite za otrokeca,pa vam zelim vso sreco naprej in posiljam vam polno pozitivne energije! 1x nam bo uspelo...
regrat29
08. 11. 2016 20.16
+7
res je ja, nekatere mame, ki to sploh ne bi smele bit, majo na mimogrede po 3 otroke in jih zanemarjajo, ena ko si pa najbolj na svetu želi bit mamica pa ne more zanosti. Kje je tu pravica? :( želim ti vso srečo tega sveta, da vama s partnerjem uspe in postaneš mamica.
AceMcCloud
08. 11. 2016 18.07
+13
Pri Albancih in Arabcih ni videt da bi imeli kakršne koli težave.
Sunshine73
08. 11. 2016 18.22
+7
Tudi kitajskega pokopališča ne vidiš v SLO :)) Zato ne hodim v China restaurants !!!
spletni_nepridiprav
08. 11. 2016 18.54
+1
ali branje korana povečuje plodnost? morda se kak novinar loti raziskovanja hahahaha
User792410
08. 11. 2016 18.02
+10
Neplodnost ni težava sodobne družbe, ampak prilagajanje evolucije na nekontrolirano razmnoževanje največjega sovražnika naravnega ravnovesja, visoko tehnološko razvitega homosapiensa! In ker je v človeški podzavesti globoko zasidrana tudi težnja kako premagati naravo in si le to podrediti, nas bo ta skozi evolucijo pripeljala do "poslednjega Mohikanca", v kolikor se ne bomo že prej samouničili!!!
Sunshine73
08. 11. 2016 17.57
+4
Kriv je nikakav sistem ... folk je pod stresom v službi ali jo bo obdržal ali ne kakor tudi v privatnem življenju. Nerešen stanovanjski problem zaradi katerega se 74% 40letnikov še vedno gužva pri starših in starih starših. Živeti je treba ločeno. Zaradi tega in še marsičesa se nato odločajo ŠELE pri 40ih ali še kasneje za otroke, ki je nato lahko za marsikatero mamico in otroka rizično. Problemi s zanositvijo, nedonošenost, mrtvorojeni otroci, kilavost, downovi sindromi, celebralna paraliza 1,2,3,4,5 stopnje !!
vrtnar01
08. 11. 2016 17.54
+0
Škoda, toliko besedicenja, pa modreci ne vedo, zakaj je temu tako? Ko bi se ženske odločile za prvega otroka med 18.in 22.letom, bi ne bilo nobenih problemov, ker pa jim je kariera na 1.mestu, se pa za otroka odločajo malodane šele po 40.letu. Res ne vem, zakaj se potem čuditi tem problemu!
regrat29
08. 11. 2016 20.36
+12
Povej mi kak naj ma ženska dandans pri 20 letih otroka, če ni služb, posledično ne morš it na svoje in še po možnosti to, da sploh nisi prepričan, da bi s svojim partnerjem mel otroka, ker se pač še ni izživel, ker je star šele 20? Ni to tak ko včasih ko so se mladi na hitr poročili, našopali par otrok in je to blo to. Oprosti, kr razmišljam o svoji prihodnosti in prihodnosti svojga še nerojenega otroka, ker bi mu rada zagotovila neko varnost in stabilnost. Na žalost nas je današnji način življenja in kapitalizem pripeljal tako daleč... Nazadnje pa še razmišljam, če bi sploh rada vzgajala otroka v takem svetu kot ga imamo, kjer vsak misli samo še nase, ni več nobene strpnosti, človeškosti... pomemben je samo še denar in kaj imaš, ne pa kdo si.
Teoretik zarot
08. 11. 2016 17.44
+14
v šoli učijo 80 procentov stvari ki jih nikoli v življenju ne potrebuješ
Sunshine73
08. 11. 2016 18.00
+6
draghci
08. 11. 2016 21.16
-4
Saj učimo, da je treba met otroke mlad, pa brez kontracepcije v akcijo.