FIT 24UR

Evropi grozi epidemija debelosti. Preverite, v katerih državah bo največ predebelih

Praga/Ljubljana, 06. 05. 2015 16.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Če ne bo ustreznih ukrepov, ki bi omejile uživanje nezdrave hrane in spodbudile zdrav življenjski slog, Evropi do leta 2030 grozi epidemija debelosti, svari WHO. Največ predebelih v Evropi pričakujejo na Irskem, porast debelosti pa opažajo v skoraj vseh evropskih državah.

Raziskava kaže, da bo največ predebelih na Irskem.
Raziskava kaže, da bo največ predebelih na Irskem. FOTO: Thinkstock

V naslednjih 15 letih lahko v Evropi pričakujemo drastičen porast debelosti, svarijo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Raziskovalci ugotavljajo, da bo skoraj tri četrtine Britancev in 63 odstotkov Britank predebelih do leta 2030.

Na Irskem naj bi bila grožnja debelosti največja, saj tam pričakujejo, da bo predebelih kar 89 odstotkov moških in 85 odstotkov žensk. Irci so tako na vrhu seznama med evropskimi moškimi, ki jih najbolj ogroža debelost. Med ženskami pričakujejo, da bo največ predebelih v Bolgariji in Belgiji.Hitro rast debelosti pričakujejo tudi v Grčiji, Španiji, Avstriji, na Švedskem in Češkem.

Lestvica držav, kjer bo delež predebelih moških 2030 najvišji. Vir: WHO
Lestvica držav, kjer bo delež predebelih moških 2030 najvišji. Vir: WHO FOTO: 24ur.com
Lestvica držav, kjer bo delež predebelih žensk 2030 najvišji. Vir: WHO
Lestvica držav, kjer bo delež predebelih žensk 2030 najvišji. Vir: WHO FOTO: 24ur.com

Ena od zdravnic, ki je sodelovala pri raziskavi, dr. Laura Webber je dejala, da so njihove ugotovitve o porastu debelosti v Evropi zaskrbljujoče. "Nujna je učinkovita politika, ki bi obrnila ta trend," pravi Webberjeva. Čudežne paličice za rešitev težave ni. Vlade pa lahko največ naredijo z omejevanjem promoviranja nezdrave hrane in s tem, da omogočijo, da bo zdrava hrana cenovno dostopnejša, je prepričana.

Debelost pa postaja tudi pereča globalna težava, podatki namreč kažejo, da naj bi bila prekomerno hranjenih ali predebelih več kot četrtina svetovnega prebivalstva oziroma okoli 2,1 milijardi ljudi.

Indeks telesne mase (ITM) izračunamo tako, da telesno težo (v kilogramih) delimo s kvadratom telesne višine (v metrih).
Prekomerno telesno težo ima vsak, ki ima indeks telesne mase (ITM) med 25 in 29,9. Za debelost pa gre v primeru, ko je ta indeks nad 30.

Debelost je velik zdravstveni problem

Debelost je kronična presnovna bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzročajo jo psihološki, socialni in genetski dejavniki, v zadnjih 30 letih pa v razvitem svetu vztrajno narašča.

Debelost predstavlja povečano tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, različnih vrst raka, visok krvni tlak ter bolezni srca in ožilja. Prav tako jo povezujejo z nastankom jetrnih bolezni, ortopedskih zapletov, dermatoloških sprememb, nevroloških in hormonskih motenj ter psihosocialnih posledic.

V Sloveniji najbolj narašča debelost med otroci.
V Sloveniji najbolj narašča debelost med otroci. FOTO: Thinkstock
Slovenski sedemletniki med najbolj ogroženimi v EU

Debelost tudi v Sloveniji postaja velik javnozdravstveni problem, ki zmanjšuje dolžino in kakovost življenja s pojavom različnih obolenj. Še najbolj zaskrbljujoče je dejstvo, da pri nas narašča debelost med otroci. "Podatki, zbrani v okviru WHO COSI iniciative kažejo, da so slovenski sedemletniki med bolj ogroženimi zaradi debelosti med EU državami Evropske Unije," pravijo v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Podatki za Slovenijo kažejo, da je delež čezmerno hranjenih višji pri moških kot pri ženskah. "Opažamo upad deleža čezmerno hranjenih moških in naraščanje deleža moških, ki imajo ITM večji od 30, kar nakazuje, da se del moškega prebivalstva v zadnjih letih premika iz skupine čezmerno hranjenih med debele," še dodajajo v NIJZ.

Kje so vzroki?

Glavni vzrok za porast debelosti in čezmerne hranjenosti je, da ljudje jedo visoko kalorično hrano, po drugi strani pa je poraba energije zmanjšana. "Povečuje se vnos energijsko goste hrane, ki je bogata z maščobami, s soljo, sladkorji ter osiromašena z vitamini, minerali in z drugimi esencialnimi snovmi. Hkrati opažamo zmanjšano telesno dejavnost zaradi sedeče narave dela, spremenjenih oblik transporta in večje urbanizacije," pravijo v NIJZ.

Jemo preveč kalorično hrano, premalo pa se gibamo.
Jemo preveč kalorično hrano, premalo pa se gibamo. FOTO: Thinkstock

Vse to pa so posledice okoljskih in družbenih sprememb, pravijo v NIJZ, kjer prav tako opozarjajo na pomanjkanje ustreznih politik na področju zdravja, kmetijstva, okolja, urbanega načrtovanja, izobraževanja in podobno. Raziskave pa kažejo, da je največ debelosti prisotne med revnimi in slabše izobraženimi.

KOMENTARJI (216)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

0100011110111
09. 05. 2015 18.18
+11
vsi se jokate, da je zdrava hrana predraga, a da bi se pa kdo od vas gospodov in gospodičen spravil delat svoj vrt, to pa ne! z obdelovanjem vrta/njive se rekreiraš, odmisliš skrbi, pa še svoje zdravo domače sadje in zelenjavo ješ zastonj vso leto in prihraniš. vse se da, ampak večina slovencev je prelenih, pa se raje smili samim sebi, baše s hamburgerji in jamra kako je za njihovo usodo vsega država kriva!
Matki
09. 05. 2015 12.25
+2
Vsem, ki se trudijo znižati težo pa jim na noben način ne uspe priporočam pregled ščitnice. Nekateri ljudje se lahko gibljejo na polno, zmanjšajo vnos kalorij s tem izgubijo nekaj kilogramov na kar se ustavi in so še vedno debeli. To pa zaradi tega, ker se ščitnica prilagaja enostavno manj deluje, maščobne blazine v telesu pa ostajajo. To je res v redkih primerih, ko ne gre shujšati na noben način, v vseh ostalih pa jesti v bolj pogosto lahko tudi 7 obrokov dnevno vendar v majhnih količinah, ter fizična aktivnost in rezultati so tu.
Al83
09. 05. 2015 11.40
+0
Epidemija debelosti? Aja? Kakor vem se epidemije po navadi prenasajo s kakim virusom iz človeka na človeka. Debelost je pa posledica nezdravega življenskega sloga. Jaki ste vi strokovnjaki. Itak pa gre tukaj spet za propagando ob uvedbi kakih novih davkov.
BegunceNaLadijeInvAMERIKO
08. 05. 2015 22.07
+8
in pol nam še želijo ameriško "hrano" uvažat to še bo sranje.
BegunceNaLadijeInvAMERIKO
08. 05. 2015 21.56
+5
uzbekistan je v Evropi ???
veselinko123
10. 05. 2015 17.19
Hah sej avstralija tut ni pa je na EVROviziji :"D
dinamitek
08. 05. 2015 21.24
+6
po tabeli sodeč bo velik novih držav v Evropi, pa Slovenije ni več v Evropi
Explainator
07. 05. 2015 18.22
+5
jaz res na cesti ali kjerkoli ne vidim debelih otrok...enostavno ne vem, iz kje vam te podatki...glede na trend zadnjih let, ko vsi jemo nekako bolj zdravo in se več gibljemo, kolesarimo in podobno, se mi zdi tale statistika malo tako tako
Cmrlj3
08. 05. 2015 17.21
+10
saj niso debeli tisti, ki grejo ven. :D debeli so tisti, ki so vseskozi notri in se ne gibljejo..
MiciNici
09. 05. 2015 00.22
+1
Problem je da se pojavljajo ekstremi. Zelo debeli ljudje z visokim ITM in suhi ljudje z izjemno nizkim ITM. Izginja zlata sredina.
pepo99
07. 05. 2015 08.09
+4
Najbolje ,da se kar z zakonom napiše kaj moreš jest in kaj ne...drugače pa kazen. A nimamo več svobode do življenja? Nimamo več svobode izbiranja? Počasi nam bodo še omejili kolikokrat lahko vdihneš zrak ker je bolj zdravo.
DuhSaSjekirom
07. 05. 2015 08.01
+9
Pomagalo bo ce ukinete telovadbo v solah. Predebeli bodo ze leta 2023. Cimprej, tem bolje.
Alatus
07. 05. 2015 07.13
+22
Dosti gibanja z malo pameti pri hrani in nimate kaj skrbet. Drugace so pa ljubezenski pretresi idealni za hujsanje. Nimam apetita ze 2 dni.
DuhSaSjekirom
07. 05. 2015 07.58
+14
hehhee legenda. Sej bo boljse, nova ljubezen je vedno za ovinkom.
BegunceNaLadijeInvAMERIKO
08. 05. 2015 21.57
+2
pol boš pa spet jedel / jedla zelo veliko naprej ko se boš na novo zaljubil/a in se boš spet zredil/a od nažiranja. svašta.
veselinko123
10. 05. 2015 17.19
+1
TheMafiaDon
07. 05. 2015 06.59
+0
spet en članek za kozlat...značilno za 24puranov. učinkovita politika, ki bo obrnila trend...za hujšanje ali zdravo življenje?? haha :)
nikhrast
07. 05. 2015 04.58
+9
Enostavno, folk preveč poje in spije, pa to sladko, slano in mastno, pa premalo miga. Debelost pa nima nobene veze z zdravo, bio ali organic hrano. Bio hrana je lahko bolj zdrava, je pa tudi precej draga, poglej cene po bio supermarketih, mesnicah..., izbira je pa tudi precejšna, vsaj po razvitih državah. Res je pa tudi da folk zapravi polovico denarja za hrano po restavracijah in pri take-out. Pridelava doma pa največkrat ni mogoče, folk nima cajta za vrt, pride domov ob šestih, pa po boljših naseljih sploh ne smeš imeti vrta za zelenjavo.
windmaster
07. 05. 2015 06.44
-2
Boljših naseljih? Kolikor jaz vem imaš lahko na vasi celo njivo in ne le vrta za zelenjavo!
Puppupapa
07. 05. 2015 09.25
+1
anapurna72
07. 05. 2015 02.05
+15
Popolnoma zmotno je mišljenje-ki je med ljudmi še vedno močno razširjeno- da je zdrava hrana dražja od nezdrave. Večina verjetno meni, da je zdrava hrana tista, ki se jo kupi v raznih bio trgovinah in trgovinah s t.i. zdravo prehrano. Ta hrana NE MORE BITI ZDRAVA, ker je večinoma PREDELANA in večinoma NI SVEŽA. Velikokrat tudi ni ekološko pridelana in trgovci nanje samo nalepijo etikete bio. Zdrava hrana je predvsem sveže sadje, zelenjava in nekatere žitarice, vse pridelano brez škropiv. Moj vir zdrave hrane je lasten vrtiček, kjer raste osnovna zelenjava, por, korenje, solata, za kaj drugega (krompir, grah, fižol, stročji fižol, buče, jabolka…) pa se odpeljem k bližnjemu kmetu, ki mu zaupam že več let. Poleg tega nabiram razne divje rastline, zelišča in poganjke: npr. divje šparglje, bljušč, gobe, gozdne sadeže ipd., zato so pri nas jedilniki navadno pestri, zdravi in okusni. Res pa je nekaj: vse to terja ČAS. In tega si pač moramo vzeti, ni kaj! Vedno ne gre, a se je treba pač potruditi, saj gre za NAŠE zdravje. Ko sem zadnjič vprašal prijatelja, ki kupuje v biotrgovinah, koliko zapravi za hrano, je rekel, da vsaj 100 € za nakup hrane za 4-7 dni. S tem da on kupuje vse mogoče sojine jogurtke, pudinge (bog pomagaj!) Jaz bi s tem denarjem gotovo preživel vsaj 2-3 tedne. Sicer pa so za nastanek debelosti ključni tile dejavniki (dovolj je že, če deluje samo eden): - preveč uživanja predelane industrijske hrana z mnogo sladkorja, soli, masti in zlasti aditivi (ravno zaradi slednjih telo hoče še in še take džank hrane), - preveč hranjenja in premalo gibanja, - »zažiranje« zvečer, sindrom nočnega praznjenja hladilnika (prebava mora ponoči mirovati), - premalo spanca (nihanje glikokemičnega indeksa, ki lahko vodi v pretirano rejenje in celo nastanek diabetesa tipa 2), - pretirano zažiranja kot posledica stresa ali čustvene praznine, - genetski dejavniki vse skupaj lahko le poslabšajo, - indeks telesne mase pa ni bistven, ker obstajajo variacije v konstituciji. Torej je v današnjih časih kaj lahko pridobiti nekaj kilogramčkov preveč. Sem za bojkot supermarketov, ker ne ponujajo skoraj ničesar užitnega, pa še nenormalne marže nabijajo! Res pa je, da si je treba zlasti v glavi urediti stvari, potem pa je mnogo lažje. Tudi sam sem potreboval kar nekaj časa, da sem stvarem prišel do dna in danes sem vesel, da je bilo tako… Vegetarijanstvo pri tem zelo pomaga; odkar sem se za ta način prehrane odločil pred 20 leti, nisem bil bolan, prehlad me mine v manj kot dnevu, vročine sploh več ne poznam….in kar je mogoče smešno, s to prehrano sem končno dosegel idealno (normalno) težo; prej sem bil »šmorn pajek«. Vredno se je potruditi. Je pa res mnogo lažje, če živiš v okolju, ki razmišlja in se hrani enako kot ti.
windmaster
07. 05. 2015 06.46
+7
Zdrava hrana že v štartu terja zdravo gnojenje, kar pomeni brez umetnih gnojil. Posledično je pridelek veliko manjši, zato cena ne more biti enaka. Govorimo o masovni proizvodnji in ne gojenju solate na balkonu.
Explainator
07. 05. 2015 18.23
-1
anapurna72 - kako se ti da, za tistih nekaj let daljšega življenja? samo garanje
MiciNici
09. 05. 2015 00.20
Zdrava in BIO hrana skorajda oz. ne obstaja več saj je sam zrak, dež in zelja že tako onesnažena da je "okužen" že prvi poganjek. Seveda pa je bolje h kmetu nekam v hibe po zelenjavo kot pa v trgovino, ker se tarejo pesticidi na ubogem jabolku. Oznaka bio in eko se seveda kupi, nadzor ni tako oster da se ne bi dalo goljufat. Vprašaje na tržnici je Bio, odgovor bio bio, ali je bilo škrobljeno, bio bio......
0100011110111
09. 05. 2015 18.10
+3
zdrava hrana je resnično dražja samo v ameriki... mi pa spadamo pod zahodne medije, zato pa folk nima vseh čistih v glavi, kako je dejansko stanje v sloveniji.
zvitisir
06. 05. 2015 23.04
+15
ne morem si privoščit zdrave hrane, poglejte ceno eko pridelkov, naravnih sokov, svežega mesa in zato bom postal debel, plačeval večjo zavarovalno premijo, na koncu pa me bo tik pred penzijo kap.
Zyzz //U mad bro
07. 05. 2015 00.54
+0
Kvasiš neumnosti. Vrsta hrane, ki bi bila zdrava ali nezdrava ne obstaja, obstaja pa dieta z breskvicami. Seveda se izognemu breskvicam... .
0100011110111
09. 05. 2015 18.12
+2
zvitisir, najbolje se je jokat kot couch potato, namesto da bi si doma naredil svoj vrt (ali pa ga najel, če si v bloku) in dejansko delal na njem, se tako rekreiral in mel čez sezono svojo zelenjavo in sadje! kile bojo takoj šle, pa še denar boš prihranil!
Klampfman
06. 05. 2015 22.55
+26
Slovenci smo eden najbolj lenih narodov v evropi. Nikjer v tujini nisem videl ljudi, ki bi se v 100 m trgovino odpeljali z avtomobilom (in hkrati jamrajo o ceni goriva).
24 kur3
06. 05. 2015 22.47
-2
nobene rep. bivše države, NI DNARJA ;-) !
Klampfman
06. 05. 2015 22.52
+18
V bistvu je revnejše prebivalstvo načeloma debelejše, ker se prehranjuje s poceni hrano.
puspan
06. 05. 2015 22.53
+1
Torej je po tvoje solata drazja, kot salama.
CucurbitaPepo
06. 05. 2015 23.14
+7
Cena hrane nima veze z debelostjo. Največ vpliva KOLIČINA hrane !!!!!!
DarthRevan
06. 05. 2015 23.34
+6
Ne, največ vpliva KAKŠNO hrano ješ, ne pa KOLIKO. Zaradi interakcij leptina in inzulina.
BegunceNaLadijeInvAMERIKO
08. 05. 2015 21.58
ja saj solata je kar draga za svojo težo.
puspan
06. 05. 2015 22.46
+3
Odlicna objava, ki vsem uporabnikom interneta 24 ur na dan sporoca, ker ste potencialni kandidat, da vas nekega dne nepricakovano, brez vecjih predznakov tresci MI, ce z zgoraj omenjeno dejavnostjo nadaljujete z isto intenziteto, kot doslej.
Tajkun Pirc Musar
06. 05. 2015 22.39
+1
asgml
06. 05. 2015 22.36
+21
telo deluje v bistvu zelo enostavno: če jemo ogromno sladkega, se nam bo zvečala potreba po sladkem, čedalje več sladkega bomo morali jesti.enako je s slano ali mastno hrano.bolj jo jemo, več jo telo zahteva.rešitev je enostavna: reči si je potrebno NE.Ukinimo sladkarije za 1 mesec,..pice ipd slano hrano,...začnimo piti vodo in jesti ogromno zelenjave.poletje je idealna prilžnost za takšne spremembe!
gongash
06. 05. 2015 22.20
+22
folk nima keša in si privošči tisto kar je poceni in jih nasiti
CyChick8
06. 05. 2015 22.43
-1
sir te zelo nasiti, ampak je tudi zelo drag

Piškotki

To spletno mesto uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.

Omogoči uporabo piškotkov za ogled video vsebin, za boljše delovanje in napredno oglaševanje in si ob pregledu vsebin zagotovi optimalno uporabniško izkušnjo. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.