FIT 24UR

Fitnes trener razbija mite: To niso samo mišičnjaki in uteži, proteinski praški pa so navadna sirotka v prahu

Ljubljana, 17. 03. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
0

"Ljudje pridejo dva meseca pred poletjem v fitnes in hočejo doseči Ameriko. Potem pa so razočarani, ker ni rezultatov ali ker pretiravajo in se poškodujejo," opozarja osebni trener Vanja Cipot. "Potem pa krivijo fitnes in trdijo, da ni za vse. Seveda je, samo pravilno se ga je treba lotiti," dodaja. Mišičnjaki so pozabljeni, strah žensk pred utežmi pa odveč, še pravi.

Več videovsebin
  • Fitnes ni samo dvigovanje uteži, je multifunkcionalen trening
    01:59
    Fitnes ni samo dvigovanje uteži, je multifunkcionalen trening
  • Trener Vanja Cipot o razliki med proteini in steroidi
    02:01
    Trener Vanja Cipot o razliki med proteini in steroidi
  • Tri ključne stvari, ki jih morate vedeti o fitnesu
    01:57
    Tri ključne stvari, ki jih morate vedeti o fitnesu
Fitnes niso samo uteži. Tam lahko naredite multifunkcionalni trening – od kardio vadbe, vadbe za moč, do celotnega oblikovanja telesa. Kombinacija vsega je potem tisto, kar vas pripelje do cilja. osebni trener Vanja Cipot

Potem, ko smo s pomočjo profesorja športne vzgoje in trenerja Gregorja Jenka osvojili pojem fitnesa in osnove pravilnega gibanja, nam je osebni trener Vanja Cipot pojasnil in pokazal, kako naj konkretno poteka vadba v fitnesu. "Na začetku je potrebno ogrevanje – nekaj dinamičnega na trenažerju. Lahko je to tek, hoja, hitra hoja, hoja v klanec, kolo, orbitrek … nekje 5 do 10 minut, da se telo malo ogreje. Potem gremo na gimnastične vaje z lastno težo, kot so npr. vaje za stabilizacijo trupa, nato pa sledi še glavni del vadbe, ki zajema vaje za moč - ali z utežmi ali pa na trenažerjih, kjer lahko delamo enostavne ali kompleksne vaje. Na koncu seveda sledi še kratek streching."

Na vprašanje, ali je treba delati na vsakem treningu vaje za celo telo ali delamo vaje po dnevih in sklopih, Vanja odgovarja, da je za začetnike primerna prva opcija. "Delajte vaje tako za zgornji kot spodnji del telesa, in to povezano v sklopih krožnega sistema, kar pomeni, da vedno delate za celo telo, ampak različne vaje. Na začetku delajte z manjšo kilažo, dokler ne osvojite pravilne izvedbe vaje, ker če je breme preveliko, avtomatsko obremenjujete tudi druge mišične skupine. Telo nam samo pove, kdaj nam je prelahko, in takrat potem lahko povečamo obremenitev."

Fitnes trener Vanja Cipot pravi, da fitnes že dolgo ni več samo za 'mišičnjake', saj ga obiskuje vse več navadnih ljudi.
Fitnes trener Vanja Cipot pravi, da fitnes že dolgo ni več samo za 'mišičnjake', saj ga obiskuje vse več navadnih ljudi. FOTO: POP TV

Fitnes vadbo priporoča tri- do štirikrat tedensko. "Zelo pomembno je vmesno obdobje – čas regeneracije in počitka, kar ljudje pogosto zanemarjajo. Nekateri zmotno mislijo, da mišično maso pridobijo v času treninga, kar ni res. Mišična masa se pridobiva v času, ko se telo regenerira, torej v času počitka."

'Strahovi žensk, da bodo postale preveč mišičaste, so odveč'

Napovedati, koliko kalorij boste porabili v eni uri, je nemogoče, ker je zelo odvisno, kakšen sistem treninga imate, pravi Vanja. Če je trening kompleksen, je tudi poraba kalorij večja.

Razlika med moškimi in ženskami je samo v tem, da moški porabi več kalorij, ker običajno dela z večjimi bremeni. Tako kot Gregor tudi Vanja potrdi, da so strahovi žensk, da bodo na fitnesu postale preveč mišičaste, popolnoma odveč. "Običajne ženske se ne smejo primerjati s tistimi, ki tekmujejo na raznih tekmovanjih, na primer v bodybuildingu. Njihovi treningi sicer niso nič drugačni, ampak one morajo zaradi tekmovanj jemati določene dodatke. Običajne ženske s fitnesom pridobijo samo nek mišični tonus, ne pa neke gromozanske oblike, ker je to fizično nemogoče, tudi če bi delale z ne vem kako veliko kilažo. Na žalost … ali pa na veselje."

ženska na fitnesu
ženska na fitnesu FOTO: Thinkstock

'Ljudje se proteinskih praškov bojijo, ker jih zamenjujejo s steroidi'

Skoraj 70 odstotkov uspeha predstavlja prehrana, pravi Vanja. Pomembno je predvsem to, da imamo zdrav sistem prehranjevanja in da se držimo nekih smernic. "To pomeni, da na primer dve uri pred vadbo jemo sestavine, kot so kompleksni ogljikovi hidrati, ki se dlje časa sproščajo, in malo beljakovin. In pa zelo pomembno je, kaj jemo po vadbi. To naj bodo beljakovine – meso, ribe, skuta, ali pa proteinski praški, ki so še vedno tabu, čeprav to nima smisla. Proteinski praški so navadna sirotka v prahu, ki ima zaradi boljšega okusa dodana različna sladila. Gre za stranski produkt sira, ki nima popolnoma nobene funkcije, da bi komu škodovala, zato jo lahko uživajo tudi mladostniki. Ti praški so priporočljivi na primer za tiste, ki trenirajo zjutraj, pa potem na poti v službo spijejo zadevo, ki je hitro hranljiva in je popolno gorivo za mišice po treningu. Nič ne bo torej narobe, če jih pijete, pa tudi nič ne izgubite, če jih ne."

1. Fitnes ni samo za mišičnjake, je za vso populacijo. Za vse, ki pridejo iz šole ali službe, je to idealno okolje – kraj, kamor pridejo narediti nekaj zase in se sprostiti.

2. Na fitnesu ne potrebujete nobene posebne opreme, torej ni velikih stroškov. Pridete oblečeni tako, da se dobro počutite, pa tudi, če je to neka stara majica in hlače, sej vas nihče ne gleda in ne ocenjuje.

3. Na fitnesu tekmujete edino sami s seboj. Vanja Cipot

Ljudje se proteinskih praškov po njegovem mnenju 'bojijo' zato, ker jih zamenjujejo s steroidi. "Steroidi so substanca, ki je ne uživajo vsi, ampak samo profesionalni tekmovalci v bodybuildingu oz. v tistih vlogah, ko večino svojega življenja posvetijo tekmovanjem. Taka je narava tekmovanja in brez tega na žalost ne morejo. V sami populaciji pa tega k sreči ni. Prav je, da se ljudje bojijo steroidov, saj ti nimajo nobenega učinka. Zakaj bi hotel biti nadnaravno velik, če lahko do lepe postave prideš tudi z določeno tehniko in gibalnimi vzorci?"

'Ljudje pridejo v fitnes dva meseca pred poletjem in hočejo doseči Ameriko'

Na vprašanje, po kolikem času fitnes vadbe so vidni rezultati, Vanja pravi, da se nam ne sme muditi in da moramo biti vztrajni. "Ampak pri ljudeh je tako – pridejo dva meseca pred poletjem sem in hočejo doseči Ameriko! Potem so pa razočarani, ker ni rezultatov. Ali pa želijo hitro doseči rezultate in pretiravajo – vsakič, ko pridejo, si dodajajo kilažo in avtomatično povsem narobe delajo vaje. Doma si pogledajo kakšne filmčke na spletu, ki so zdaj tako priljubljeni, sledijo nekemu programu, ki sploh ni prirejen zanje, zato pride do poškodb. Vprašati nas, trenerjev, si ne upajo, ali pa so preponosni."

In če te pri izvedbi napačne vaje nihče ne popravi, je to žalostno, pravi Vanja. "Ko si mlad in še odraščaš, je tkivo še mlado in tega niti ne čutiš, čez deset let pa poškodba pride na plan, tebi pa ni jasno, od kod. Nihče ne pomisli, da je pred leti delal napačne vaje. Sam imam stranke s starimi poškodbami. Takrat temu niso dajale nobenega pomena, zdaj pa je take poškodbe zelo težko povsem odpraviti. In prav iz takih napak potem izhaja prepričanje, da fitnes ni za vse. Seveda je! Samo moraš se ga znati pravilno lotiti, narediti neke temelje, postopno graditi na njih in to je potem zlata jama – v fitnes lahko hodiš celo življenje."

Vanja nam je tudi pokazal določene vaje in nas opozoril na napake, ki jih ljudje pogosto delajo, kar si lahko pogledate v priloženih videoposnetkih.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3