FIT 24UR

Kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije, vsak tretji je izpostavljen tobačnemu dimu

Ljubljana, 30. 05. 2017 10.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Sloveniji za posledicami kajenja vsak dan umre 10 ljudi, najpogosteje zaradi pljučnega raka ter pljučne in srčno-žilne bolezni. "Umrljivost kadilcev je dva do trikrat večja od umrljivosti oseb, ki niso nikoli kadile," je pred svetovnim dnevom brez tobaka opozorila dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik. Z novim zakonom bi na NIJZ pred posledicami kajenja radi obvarovali predvsem otroke in mladostnike.

Jutri obeležujemo Svetovni dan brez tobaka.
Jutri obeležujemo Svetovni dan brez tobaka. FOTO: Thinkstock
Jutri obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki letos poteka pod globalnim geslom Tobak – grožnja razvoju. "Na ta dan po vsem svetu opozarjamo na hude posledice uporabe tobaka in spomnimo na ukrepe, ki zmanjšujejo uporabo tobaka in tako varujejo zdravje ljudi," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Za posledicami kajenja v Sloveniji vsak dan umre 10 ljudi

Uporaba tobačnih izdelkov vodi v bolezen in prezgodnjo smrt – v Sloveniji zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, vsak dan umre 10 prebivalcev.

"Noben legalno prodajani izdelek ne naredi toliko škode na svetu, kot so to tobačni izdelki. Vsako leto na svetu ubije šest milijonov ljudi in če ne bomo ukrepali, bo v 21. stoletju z njim povezanih kar milijarda smrti. Tobačna industrija iz nesreče drugih kuje ogromne dobičke, Za vsakega umrlega kadilca potrebuje vsaj enega novega, da lahko še naprej kopičijo dobiček na račun bolezni in smrti," je opozoril dr. Tomaž Čakš, nacionalni sodelavec Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) za področje obvladovanje rabe tobaka.

Največ smrti zaradi kajenja povzročijo pljučni rak ter pljučna in srčno-žilna bolezen

"Umrljivost kadilcev je dva do trikrat večja od umrljivosti oseb, ki niso nikoli kadile. Pljučni rak, srčno-žilne bolezni in kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) povzročijo največ smrti, povezanih s kajenjem, a spisek s kajenjem povezanih bolezni se vedno znova podaljšuje," je opozorila dr. Mihaela Zidarn s Klinike Golnik.

V Sloveniji je večina prebivalcev nekadilcev. Tri četrtine odraslih prebivalcev ne kadi, kar potrjujejo tudi najnovejši podatki raziskave. "Podatki kažejo, da pri nas kadi približno vsak četrti odrasli prebivalec. Delež kadilcev je višji med moškimi kot med ženskami. Višji je tudi med prebivalci z nižjim socialno-ekonomskim položajem, kar pomeni, da so te skupine nesorazmerno bolj obremenjene s posledicami kajenja za zdravje. Tobačnemu dimu je izpostavljena približno tretjina odraslih prebivalcev, okoli 6 odstotkov več kot 5 ur na dan," je povedala Helena Koprivnikar z NIJZ.

Z novim zakonom bi radi obvarovali predvsem otroke in mladostnike

Najpogosteje s kajenjem začnejo najstniki.
Najpogosteje s kajenjem začnejo najstniki. FOTO: Thinkstock

"Letos smo v Sloveniji sprejeli nov Zakon o omejevanju tobačnih in povezanih izdelkov, ki prinaša številne nove ukrepe s ciljem zmanjšati uporabo in posledice uporabe tobaka in povezanih izdelkov. Najpomembnejša ciljna skupina novega zakona in ukrepov v njem so otroci, najstniki, mladi. Učinke novega zakona bomo spremljali z različnimi raziskavami, v različnih ciljnih skupinah, tudi med najstniki, ki v Sloveniji najpogosteje začnejo kaditi," so sporočili z NIJZ.

Pomemben poudarek pa je treba nameniti tudi aktivnostim in programom za opuščanje kajenja. "Kot brezplačna pomoč kadilcem, ki želijo opustiti kajenje ali potrebujejo pomoč pri vzdrževanju abstinence, je na voljo tudi svetovalni telefon, kjer svetovanje izvajajo usposobljeni svetovalci. Klic na svetovalni telefon 080 27 77 je brezplačen. Telefonska številka pa po novem razširjenem urniku deluje vsak dan, tako med delovniki kot tudi med vikendi in prazniki med 7. in 10. uro in med 17. in 20. uro," je povedala mag. Tadeja Hočevar z NIJZ in dodala, da je telefonska številka objavljena tudi na embalaži tobačnih izdelkov.

Kajenje tudi ekološki problem

Kajenje ne škodi le pljučem, temveč je tudi grožnja globalnemu okolju, je v poročilu pred svetovnim dnevom brez tobaka še opozorila Svetovna zdravstvena organizacija. Kot pojasnujejo, gojenje in sušenje tobaka, proizvodnja cigaret in kajenje botrujejo krčenju gozdov in onesnaževanju zraka.

Po besedah pomočnika generalnega direktorja SZO Olega Čestnova je poročilo, ki so ga objavili dan pred svetovnim dnevom brez tobaka, del prizadevanj, da bi tobak prikazali tudi kot globalen problem. "Življenjski krog tobaka je od začetka do konca škodljiv postopek, ki onesnažuje," je izpostavil.

Na splošno je za gojenje tobaka potrebnih več gnojil in pesticidov kot za druge poljščine. Zaradi tobaka so glede na poročilo izkrčili tudi številne gozdove, in sicer ne le za nasade temveč tudi zaradi pridobivanja lesa za sušilnice tobačnih listov. Za proces sušenja tobaka po navedbah SZO po svetu vsako leto porabijo 11,4 tone lesa, kar je eno drevo za 300 cigaret.

Na Kitajskem, kjer pridelajo največ tobaka na svetu, krčenje gozdov zaradi te rastline predstavlja 18 odstotkov celotnega letnega krčenja gozdov.

SZO je opozorila tudi, da tovarne cigaret na leto proizvedejo pol milijona ton odpadkov, ki vsebujejo nikotin in kemikalije. Dodala je še, da se za proizvodnjo cigaret porabi izredno veliko vode.

Ljudje po podatkih organizacije vsako leto pokadijo več kot 6000 milijard cigaret, zaradi česar gre v zrak med tri in pet milijonov ton toplogrednih plinov, poleg tega pa še več tisoč ton kancerogenih spojin.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yurife
31. 05. 2017 08.32
-1
ČE ŠE NISTE OPAZILI: po novem zakonu so na škatlicah grozne slikice, obenem so pa izginili napisi o vsebnosti oz. količini rakotvornih snovi...oboje bi najbrž bilo že preveč...vsaj za tobačni lobi...
?akula
30. 05. 2017 21.06
-2
Zakaj umirajo kadilci? Zaradi pljučnice, ker morajo v najhujšem mrazu na čik ven.
ho?emVšolo
30. 05. 2017 15.10
+3
Vsakemu četrtemu smrdi iz ust in vsaka četrta ima suho.
draghci
30. 05. 2017 14.36
-7
Recimo primer, sem na pikniku v prijetni družbi in hrani. Sem za mnoge spada cigaret. kakšen je pogled med tem ko ješ kaj dobrega, na škatle z negravžnimi fotkami. Zaradi stresa in lahko dobiš še raka na prebavilih.
bossanoga
30. 05. 2017 15.28
-1
vzemi si pir in glej po babah, ne pa po cigaretnih škatlah.
yurife
31. 05. 2017 08.34
-1
kaj je bolj grozno; grozljive slikice al seznam rakotvornih snovi (ki ga več ni)?
draghci
30. 05. 2017 14.18
+8
Primer Če torej človek vsak dan pokadi 30 cigaret in če kadi 55 let, na Danskem v tem času vplača v proračun 54.450€. To pomeni, da kadilec za več kot dvakrat preplača stroške, ki jih družbi povzroči. Vplača 30.000€ več kot znašajo zdravstveni stroški nekadilca. In če to po zaslugi dr. Štruklja prestavimo v Slovenijo, pridemo do podatka, da bi s trošarinami in DDV na tobačne izdelke — kar nanese 480 milijonov evrov letno! — Slovenija lahko pokrila stroške štirih Onkoloških inštitutov in štirih Golnikov (če se omejimo samo na ustanove, kjer se zdravijo večinoma kadilci). Hočete še? ZZZS porabil za zdravila in ortopedske pripomočke na leto čez 350 milijonov evrov. Z denarjem od cigaret bi lahko vse to pokrili — in še stroške drugih zavarovalnic za nameček. Toliko, da boste vedeli. Koliko pa v javno zdravstveno blagajno vplačajo debeluhi? Čisto nič več kot suhci. To se mi zdi vprašanje enakosti, svobode in pravice do lastne izbire. Vam ne?
sodelujem
30. 05. 2017 20.20
Ja imaš prav, samo ne bo prebilo hajke proti kadilcem,ki jo podpirajo kar počez samo da so zraven.....
TistoPravo
30. 05. 2017 12.43
-3
Ni štos, da se lima slikice obolelih zaradi kajenja in pitja na embalaže. Potemtakem, bi morali tud vse avtomobile in ostala prevozna sredstva oblimat z posledicami, ki jih povzročamo z vsakimi dodatnimi nepotrebni kilometrom neposredno na nas in na naravo...,poleg možnosti usodnih prometnih nesreč. To nima učinka enostavno, kdor hoče pit kadit in prehitro vozit in delat nepotrebne kilometre ter bit nevaren voznik...bo to počel glede na dostopnost do le tega početja. Dokler lahko alkohol cigarete avto dobite za vsakim vogalom po dostopni ceni, se logično ne more nič spremenit. Razumeti je potrebno logiko zasvojenosti. Če bi se bilo tako lahko odvaditi teh zadev, se nebi ukvarjali danes z temi problemi. Vsakršna zasvojenost je huda situacija za vsakega posameznika, kot v skoraj vseh primerih tudi za ves posameznikov socialni krog ljudi...s katerim ima le-ta stik. Rešitev je samo, da se dostopnost zmanjša in omejuje, cena pa višja. Torej posebne trgovine na omejenih lokacijah, ki prodajajo alko in tobak...mogoče bi bile celo najbolj primerne lekarne. Dodelit kriterije, kdo sploh lahko kupi in kdaj ter seveda količino. S tem bomo bodočim rodovom dali znak, da to niso igračke.,,in da se skupaj z zdravili alkohol in cigareti uvrščajo na posebno listo produktou, ki zahtevajo visoko pozornost pri jemanju in uporabi. Za že zasvojene pa zagotovit učinkovite programe za odvajanje, predvsem pa motiviranje z alternativnimi programi za sproščanje. Ko bodo imeli naši potomci pred ogledalom take starše, sovrstnike...vzgojitelce in učiteljce...sodelavce in živeli v tako urejeni državi...kjer nam ni vseeno, se ne bomo več spraševali...zakaj. Vsekakor ima alkohol, kot tudi cigarete določene pozitivne učinke...kot jih imajo tablete....samo vsem trem substancam je skupna ena stvar, da ne zdravijo ampak samo lajšajo situacijo!! Folk, če kdo olajša lajf....je to samo pobeg v naravo. Zahtevajte in izborite si čas zato, ker vse ostalo je samo iluzija...in nima nič opraviti z res pravo vrednostjo, ki jo ima življenje vsakega posameznika. Samo Proud, respect, united +7.508.088.044. -0
sodelujem
30. 05. 2017 20.21
Diavolo 666
30. 05. 2017 12.41
+5
Ko prenehajo kaditi se ti "vsak cetrti" ljudje v sloveniji , me zanima kaksna luknja bi sele potem bila v proracunu ?
ho?emVšolo
30. 05. 2017 12.15
-1
mita1
30. 05. 2017 12.13
+16
Kdaj bodo pa v parlamentu alko in droge prepo vedane ?
mita1
30. 05. 2017 11.59
+15
Kar vsak tretji je pijanec trpijo družine in službe. Nalimajte sliko ciroznih jeter na flaše će ste že kadilcem tiste ogabne malarije. Nakup cigaretnic je je povečal nič drugega.
dr.dare
30. 05. 2017 11.52
+1
10 na dan pa je dovoljeno? koliko jih pa alkohol na cesti ubije pa je prepovedan?
renaultfan
30. 05. 2017 11.51
+6
Če kadiš imaš v službi pavzo kar nekaj krat, tko da razmišljam da bi začel nazaj kadit. Takrat ko je največ dela enga prižgeš...
Jure Anonimen
30. 05. 2017 11.50
+9
včasih so ločevali črnce od belcev in žide on nemcev sedaj pa kadilce od nekaldilcev? draga slovenija med kakim narodom živimo žalost res! če maš take ljudi sploh sovražnika nepotrebuješ!!!
Transformerji
30. 05. 2017 11.48
+10
Protikadilska akcija je finansirana iz evropskih sredstev - domače svinjarije, ki onesnažujejo zemljo, vodo in zrak, bi morali pa reševati sami - pa ga ni na vrhu, ki bi se ukvarjal s tem problemom in stroški! Še več, tisti na vrhu delajo svinjarije samo zaradi denarja in dobička - koga od njih brigajo ostali ljudje!
draghci
30. 05. 2017 11.44
+22
Kar tiho, kajenje je moja osebna odločitev in z vse večjim postavljanjem v geto ne škoduješ več nikomur razen sebi. Raje se ukvarjajte z velikimi onesnaževalci, ki jih imate povsod po Sloveniji. Lahko začnite kar pri Kemisu, nadaljujete pri Anhovem itd. Oni pa niso moja odločitev in z njimi bi pa rad prenehal, se jih odvadil. Bom telefoniral na ministrstvo, če mi lahko povedo kako se lahko odvadim dihanja anhovskega zraka.
ayrtonsenna
30. 05. 2017 12.15
-6
Torej moraš za osebno odločitev da boš kadil prevzemati tudi stroške zdravljenje ki nastajajo kot posledica tvoje osebne odločitve da boš kadil.
draghci
30. 05. 2017 13.40
+4
Kaj mislis, kdo placa zdravljenje?? Jaz sem bil vedno preprican, da si ga sami in to ze samo s trosarinami. Jaz kadim zelo malo in obcasno, ampak tisti, ki pokadijo 2 skatle si v naprej dvakrat preplacajo zdravljenje pa se ostane za debeluhe in njihovo zdravljenje slabih navad
bossanoga
30. 05. 2017 11.43
+4
Navkljub vsemu vašemu flancanju je bolje umreti od cigaretnega dima kot pa od lakote, ki jo povzročajo slovenske mafijske vlade že od osamosvojitve dalje.
Lojze512
30. 05. 2017 11.35
+7
Še dobru, da lahko onesnaženga zraka predihamo na kubike, pa nikomur nič ni.
Realist_
30. 05. 2017 11.35
+9
Najbolj enostavna rešitev je ukinitev in absolutna prepoved prodaje in uvoza tobačnih izdelkov v SLO. Tako ne bo niti enega kadilca več in bo zgodba čez noč zaključena. Po moji logiki bi moral vsak kadilec tožiti državo, ker v interesu velike premoženjske koristi trži tobak v taki in drugačni obliki in s tem zavestno ustvarja hudo zasvojenost potrošnika...pa to velja tudi za ljudi, ki so začeli kaditi leta 91 dalje, ko še ni bilo oznak na cigaretih! Razumem, da se vsak sam odloči in začne kaditi...a, če je toliko in toliko zakonov in ne vem kakih predpisov in pogojev za prodajo nekih vitaminov, ki se izdajo zgolj na recept in po drugi strani prost dostop do tobaka, ki vodi v zasvojitev v zelo hudi obliki.
Realist_
30. 05. 2017 11.36
+3
ko bo država resnično želela dobro ljudem naj totalno prepove vsakršno obliko prodaje in uporabe tobaka
Jure Anonimen
30. 05. 2017 11.39
+5
Realist_
30. 05. 2017 11.41
+3
to vem...samo, če se gredo nekaj, naj se gredo do konca in logično...ne pa dajati narodu orožje, jih napisihirati in potem jokat, da je toliko in toliko žrtev...malo drugačen primer a poanta enaka
Realist_
30. 05. 2017 11.42
+2
če je interes se naredi totalno prepoved in je...konec filma in zdrav način življenja. nobenega doktorata ne rabiš niti študije, če je res želja po boljšem in bolj zdravem jutri!
hotchilipoper
30. 05. 2017 11.28
+8
Strojanovim je treba prepovedat kajenje,ker onesnažujejo ekološko zaščiteno območje
butalistan
30. 05. 2017 11.15
+5
V skofji loki kadimo vsi in to brezplacno. Termo casti vse z polno dozo strupa. Butale ni kaj.