FIT 24UR

Kje prebivalci bolje prenašajo vročinske valove?

Dunaj, 22. 07. 2015 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Očitno je, da prebivalci različnih mest vročino prenašajo zelo različno. Vročinskim valom praviloma podleže več starostnikov v Sredozemlju kot v mestih na severu Evrope, je pokazala študija. Slovenski zdravniki zaradi vročine nimajo bistveno več dela.

Vročinski val
Vročinski val FOTO: Reuters

Vročinske valove, kakršen je trenutno zajel Evropo, prebivalci različnih mest prenašajo zelo različno, kar se kaže v povečani stopnji smrtnosti. Vročinskim valom praviloma podleže več starostnikov v Sredozemlju.

"Daljši vročinski valovi imajo za posledico povečano smrtnost, najbolj ogroženi pa so starejši, predvsem ženske," je poudarila predstavnica italijanskih zdravstvenih oblasti Daniela D'Ippoliti, ki je s skupino znanstvenikov preiskovala povezavo med vročinskimi valovi in višjo stopnjo smrtnosti pri starejših od 65 let.

Urgentne službe v slovenskih bolnišnicah in zdravstvenih domovih zaradi vročine, ki smo ji v Sloveniji priča že več dni, ne beležijo večjih zdravstvenih zapletov. V kliničnih centrih v Ljubljani in Mariboru ni zaznati bistveno povečanega obiska bolnikov, nekoliko več dela imajo v obeh zdravstvenih domovih, a stanje tudi tam ni kritično.

Študija, v okviru katere so preučevali vročinske valove med letoma 1990 in 2004 in je bila objavljena v reviji Enviromental Health, je pokazala, da so med mesti občutne razlike. Medtem ko so v Münchnu zabeležili 7,6 odstotka večjo smrtnost med vročinskimi valovi, je bila smrtnost v Milanu večja kar za 33,6 odstotka.

V primerih, ko so visoke temperature vztrajale dalj časa, so ob določenih dneh zabeležili celo do trikrat višjo smrtnost od običajne, ugotavlja študija. Vročinskim valom praviloma podleže več starostnikov v Sredozemlju (21,8 odstotka več kot ob običajnih temperaturah) kot v mestih na severu Evrope (12,4 odstotka).

Znanstveniki so v okviru projekta EuroHEAT primerjali Atene, Barcelono, Budimpešto, London, Milano, Pariz, in Valencio, ki imajo skupno okoli 25 milijonov prebivalcev. "Nismo imeli podatkov, zakaj prihaja do tako velikih razlik med mesti," je dejala D'Ippolitijeva. Prejšnje študije pa so pokazale, da pomembno vlogo pri smrtnosti starejših v obdobju vročinskih valov igrajo družbena izolacija starejših, njihov dohodek in oskrba starejših, je pojasnila.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

depranks
23. 07. 2015 12.04
+2
Tole bi lahko bil zanimiv in kvaliteten članek. Rezultati raziskave samo dveh mest...ostalo je pa kar nekaj...škoda, da se novinarjem ne da več...
jupi71
23. 07. 2015 10.53
Kr nekej, kake blesave raziskave k folk nima kej delat dela bedarije, ni to kdaj se več spije... človek k umre umre pa nej bo mraz alpa vroče, k ti pride ura je to to amen fertik...
periot22
22. 07. 2015 18.38
Na šihtu imamo 49c!
Simoni?
22. 07. 2015 17.00
Vročino najlažje prenašam na šihtu. Ni jo čez klimatizirano pisarno.