FIT 24UR

Možgani ne občutijo bolečine in lahko cel dan delujejo na energiji dveh banan

Ljubljana, 22. 07. 2016 15.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekaj skodelic kave lahko pomaga preprečiti bolezni na možganih, je ob svetovnem dnevu možganov povedal predsednik društva Sinapsa Blaž Koritnik. Možgani ne morejo čutiti bolečine in lahko ločijo milijon barvnih odtenkov.

Možgani
Možgani FOTO: Thinkstock

Približno kilogram in pol težki možgani so sestavljeni iz okoli 100 milijard živčnih celic. Med različnimi deli možganov potujejo informacije z zelo visokimi hitrostmi. "Te hitrosti sicer niso svetlobne, gre za hitrosti približno 100 metrov na sekundo," je povedal predsednik slovenskega društva za nevroznanost Sinapsa Blaž Koritnik.

V milisekundah možgani sprejmejo informacije, jih obdelajo in ustvarijo odgovore, ki se kažejo predvsem kot gibanje, je dodal. Možgani lahko cel dan dobro delujejo zgolj z energijo dveh banan.

Možgani se prilagajajo tudi spremembam v družbi

Letošnji svetovni dan možganov sicer poteka v znamenju staranja možganov in zdravje možganov.

Možgani predstavljajo dva odstotka celotne teže človeškega telesa. Teža možganov pa ni v neposredni povezavi z inteligenco. "Možgani Alberta Einsteina so bili bistveno lažji od povprečnih. Miselne sposobnosti morajo torej definirati druge lastnosti možganov," je razložil doktor nevroloških znanosti Koritnik. Teža moških in ženskih možganov se razlikuje, vendar verjetno na račun tega, da so v povprečju moški težji od žensk, je pojasnil.

"Možgani se izjemno prilagajajo situaciji, v kateri delujejo. Prilagajajo se tudi spremembam v družbi," je povedal Koritnik. Možganske funkcije, kot sta pomnjenje in odločanje, pa danes prevzemajo tehnološki pripomočki. "Danes ne rabimo obremenjevati možganov s učenjem telefonskih številk. Dokler pa je bilo to potrebno, so jih možgani znali učinkovito shranjevati. Sčasoma se je izboljševala tudi sposobnost pomnjenja številk," je pojasnil.

Večina telefonskih številk ima do sedem številk. V našem kratkoročnem spominu lahko za 20 do 30 sekund zadržimo sedem stvari. Ta spomin nam pomaga, da lahko funkcioniramo iz trenutka v trenutek. Tako si lahko številko zapomnimo za čas, ki ga potrebujemo, da jo vtipkamo.

S prostočasnimi dejavnostmi skrbimo za možgane

"Za možgane skrbimo tako kot za druge organe. Predvsem z ustrezno fizično aktivnostjo in primerno prehrano," je pojasnil Koritnik. "Pomembna pa je tudi ustrezna miselna aktivnost. Poskrbeti moramo, da se udeležujemo zanimivih dogodkov, da rešujemo miselne uganke in izzive ter beremo knjige. Gre za stvari, ki jih vsi radi počnemo v prostem času," dodaja.

učenje
učenje FOTO: Thinkstock

"Možgani delujejo plastično. To pomeni, da se z uporabo spreminjajo. Brez plastičnosti se ne bi zmogli učiti novih jezikov, igranja inštrumentov ali se učiti v šoli," je razložil. Skozi aktivnosti se v možganih krepijo povezave, lahko pa se določena področja v možganih celo povečajo.

Prostor v možganih za učenje novih veščin ni omejen. "Število jezikov, ki se jih lahko naučimo, ni omejeno s prostorom v možganih, ampak s časom, ki ga lahko posvetimo učenju," je pojasnil.

"Možgani se lahko tudi polenijo, če smo neaktivni. V takem primeru povezave v možganih slabijo in se tudi izgubljajo. Zato je aktivni pristop k zdravju možganov tako pomemben," je povedal.

"Približno tri do pet skodelic kave na dan ima pozitivne učinke na možgane. Ne more sicer preprečiti nastanka možganskih bolezni, lahko pa nekoliko zmanjša možnost, da zbolimo," je razložil.

Možgani ne občutijo bolečine

Možgani ne občutijo bolečine, ker v njih ni bolečini namenjenih živčnih končičev. Pri nevrokirurških operacijah tako lahko zdravniki preizkušajo delovanje posameznih delov možganov pri zavestnih bolnikih, je zapisano na spletnih straneh društva Sinapsa. V možganih je 100 milijard nevronov. Če bi postavili na kup tako število listov papirja, bi dosegli višino 8000 kilometrov. To je približna razdalja med Slovenijo in Ameriko.

V prvem mesecu otrokovega življenja število sinaps oziroma stikov med dvema nevronoma poskoči s 50 trilijonov na en kvadrilijon. Če bi tako hitro raslo tudi dojenčkovo telo, bi se v tem času zredil s štirih na 80 kilogramov telesne teže, še navajajo. Branje na glas otroku lahko spodbuja razvoj možganov, pa vendar danes le še polovica staršev bere svojim otrokom, dodajajo.

Koritnik pojasnjuje, da imamo poleg svetovnega dneva možganov pod okriljem Svetovne nevrološke zveze obeležujemo tudi svetovni teden možganov. Ta je namenjen širšemu izobraževanju javnosti o delovanju možganov. Med svetovnim tednom možganov je društvo Sinapsa letos prvič organiziralo slovenski dan možganov.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dirtmcgirt
22. 07. 2016 21.27
+1
zakva mam pol glavobol
patibambi
22. 07. 2016 18.28
+5
možgani ne delujejo na banane ampak na KETONE, da pa telo proizvaja ketone moramo uživat živalske maščobe, popolnoma ukinit OH ali pa jih spravit na manj kot 40 g na dan.....potem pa lahko možgani živijo in funkcionirajo tako kot si je zamislila mati narava. Pa ne se bat mastne hrane, ker so znanstveniki končno dokazali, da holesterol v hrani ne vpliva na holesterol v krvi, ki ga tvori naše telo samo kadar je preobremenjeno in pod stresom! Ampak vem težko je sprejet takšna dejstva če nam pa že 100 let predavajo o tem kako je maščoba škodljiva......
Quatflow
22. 07. 2016 19.29
+4
novejša raziskava je pokazala, da nekaj časa telo lahko preslepiš, da na mesto glukoze kuri maščobe in posledično shujšaš, ampak na dolgi rok je to nezdravo in zna biti, da tudi neučinkovito..
patibambi
22. 07. 2016 21.18
+3
Tukaj ni govora o hujsanju ampak o tem da mozgani kot hrano rabijo ketone, ki jih pa telo tvori tako, da kuri mascobo. Na strogi lchf prehrani sem ze 3 leto, prvic slisim za taksno raziskavo, je pa res da v poplavi " znanstvenikov, ki delajo kvazi raziskave" so te raziskave pogosto v prid lobija ki je sfinanciral taksno raziskavo. In verjemi da svetu ni v interesu da nekdo zivi brez zita in sladkorja, ce bi to bili vsi na svetu bi 99% prehrambene industrije bankrotiralo in propadlo. Danes niti spodobnega mletega mesa ne mores dobit ne da bi bil v njem sladkor.....
5enun
22. 07. 2016 18.24
+3
....Približno tri do pet skodelic kave na dan ima pozitivne učinke na možgane. No, da ne bo kdo mislil slučajno, da je zdravo piti toliko kave na dan.
patibambi
22. 07. 2016 18.36
-1
vse je odvisno na kakšni prehrani si in kako tvoje telo funkcionira, če zbašeš vase samo sranje od hrane+ veliko sladkorja na vrha pa še kavo definitivni ni ok....če ješ kot ptička in piješ kavo kot kamela vodo v puščavi pa tudi ni vredu
Sputnik
22. 07. 2016 18.23
-1
No ja branje na glas je največja neumnost ker te potem omejuje notranji glas zaradi katerega ne moreš brat hitreje
5enun
22. 07. 2016 18.24
+3
Quatflow
22. 07. 2016 19.33
+3
Racio
22. 07. 2016 21.27
+4
Govora je o boljšem razvijanju otrokovih možganov kadar mu nekdo nekaj na glas bere.
nevica
22. 07. 2016 16.54
-4
v čalnku pa resnično ni ničesar novega.
nevica
22. 07. 2016 16.52
+5
V nadaljni informaciji, ki reklamira proizvod REvitalum Mind, je omenjen g. Martin Vidmar in njegova ordinacija, kjer se ukvarja z problematiko spomina, pa nikjer ne najdem njegove internetne strani, da bi se pozanimala o izkušnjah s prehranskim dopolnilom. Ali gre za izmišljene reference, ki reklamirajo proizvod?
ajdova kasa
22. 07. 2016 16.50
-5
Kaksno bz nakladanje, skoda casa za branje clanka.
ajdova kasa
22. 07. 2016 16.50
-5
Kaksno bz nakladanje, skoda casa za branje clanka.
nenajdem
22. 07. 2016 16.13
+3