
Vremenoslovci napovedujejo, da bo letošnje Silvestrovo predvsem v znamenju mraza, ki je zajel Slovenijo, obetajo se temperature do okoli minus 15 stopinj Celzija.
Opozorilo, da je lahko takšen mraz tudi usoden, zato ne bo odveč.
V hudem mrazu lahko pride do podhladitve, saj začne telo toploto izgubljati hitreje kot jo proizvaja. Prenizka telesna temperatura oslabi sposobnost razmišljanja, zato oseba morda ni zmožna ustrezno ukrepati. Znaki podhladitve so sicer drhtenje, oteženo gibanje, otežen govor, otrdelost mišic, izčrpanost, zmedenost, pordela in mrzla koža, pomanjkanje energije …
Če telesna temperatura pade po 35 stopinj Celzija, je potrebno osebo začeti ogrevati z odejami in suhimi oblačili ter poklicati zdravniško pomoč.
Še posebej slaba ideja je staro slovensko prepričanje, da je treba v mrazu spiti par kozarčkov, saj da bo alkohol ogrel telo.
Že mogoče, da bo prvi občutek, ko bo alkohol stekel po grlu, val toplote, a telo se bo nato hladilo še hitreje. Alkohol je namreč vazodilatator, kar pomeni, da povzroča širjenje žil, še posebej kapilar pod površjem kože. Zaradi količine krvi, ki po zaužitem alkoholu steče k površju kože, je zato prvi občutek toplota. S tem alkohol "premaga" enega od telesnih mehanizmov boja proti mrazu, ki krči krvne žile in minimalizira dotok krvi v kožo ter tako ohranja telesno temperaturo.
A nato se pri površju kože kri, če ste v hladnem okolju, hitro ohlaja. Posledica pa je padec telesne temperature in nevarnost podhladitve, ki pa jo morda sprva niti ne opazite, ker je koža na površju topla.
Poleg tega so študije pokazale, da alkohol omeji še eno telesno funkcijo opozarjanja in prilagajanja na mraz – drgetanje.
Nauk zgodbe torej je, da alkohol prevara vaše telo in možgane, ki ne opazijo mrzle nevarnosti, kar je lahko tudi usodno.
Alkoholnih nevarnosti s tem še ni konec. Se spomnite "nasveta", da po alkoholni zabavi najbolj prija spanje? Nasvet je dober le, če boste zares spali. Če pa je oseba tako pijana, da ne spi, ampak se je od alkohola že onesvestila, obstaja nevarnost zapletov. Med drugim priporočajo, da takšno osebo obrnete na bok, da se v primeru slabosti ne bi zadušila v lastnem bruhanju. Če pri takšni osebi opazite težave z dihanjem, je potrebno poklicati zdravniško pomoč.
Mraz povzroča tudi ozebline in omrzline, ki se jih najlažje prepreči s primerno obutvijo in oblačili, predvsem je pomembno, da izberemo materiale, v katerih ostanemo suhi.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.