FIT 24UR

Najboljša motivacija za vadbo? Tekmovalnost

Harrisburg, 24. 11. 2016 15.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupinske vadbe veljajo za koristne prav zato, ker nemotivirane posameznike morda spodbudijo k obisku telovadnice. A na ameriški univerzi so s presenečenjem zrli v rezultate raziskave, ki so pokazali, da so posamezniki brez podpore vadili precej več kot drugi.

Če je vaša glavna karakterna lastnost velika tekmovalnost, potem je po raziskavi časnika Preventive Medicine Reports precejšnja verjetnost, da telovadite več kot osebe, ki jim je medsebojna tekmovalnost čisto tuja. V raziskavi so 800 študentov Univerze v Pennsylvanii vključili v 11-tedenski program teka, kolesarjenja, joge, pilatesa in dvigovanja uteži. Posamezne osebe so vključili v skupinsko vadbo, ostali so delali samostojno. Del programa je bil zastavljen tekmovalno, del pa tako, da so se medsebojno bodrili.

Skupinska vadba ne motivira nujno tako, kot bi sprva domnevali.
Skupinska vadba ne motivira nujno tako, kot bi sprva domnevali. FOTO: Thinkstock

Tekmovalno skupino je prek družabnega omrežja spremljalo pet oseb. Kot navaja časnik, so jim ljudje lahko zgolj sledili, niso pa jih mogli bodriti. V drugi skupini so jim prav tako naklonili pet naključno izbranih posametnikov, ki pa so z njimi lahko komunicirali, jih bodrili, z njimi hodili na vadbe. Dejstvo, ali so vadili sami ali v skupini, ni vplivalo na to, kolikšnega števila vadb so se udeležili. Tekmovalno ozračje je opogumilo ljudi, da so vadili bolj pogosto. Študenti, vključeni v tekmovalno skupino, so obiskali 90 odstotkov več vadb kot ostali. In še bolj presenetljivo - ko so bili posamezniki deležni podpore, so vadili precej manj kot sicer. "To je veliko presenečenje, saj pomeni, da podpora na vadeče deluje precej slabše, kot če bi ostali brez nje," je dejal avtor študeije Damon Centola, profesor na Univerzi v Pennsylvanii. "Tega res nisem pričakoval."

V raziskavo je bilo vključenih 800 študentov.
V raziskavo je bilo vključenih 800 študentov. FOTO: Thinkstock

Dinamika skupine precej vpliva na obnašanje vključenih vanjo. Tekmovalna atmosfera povzroči, da se ljudje osredotočijo na različne stvari, pojasnjuje Centola. V tekmovalni skupini so bile vse oči usmerjene k najbolj aktivnim posameznikom, ti so bili deležni večino pozornosti. "In ostale je to spodbudilo, da morajo dati več od sebe," zaključuje profesor.

Družbena omrežja resnično pomagajo, da ljudje postanejo bolj aktivni. Če jih le uporabljamo na pravi način. Centola predlaga, da si poiščemo somišljenike z enakimi hobiji in interesi. Tako se bomo medsebojno spodbujali in težje odnehali.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jakec1575
24. 11. 2016 15.51
+3
Ah ta tekovalnost med amaterskimi sportniki, je mene spravila v naravo. tam uzivam sam s seboj. vem pa za veliko poskodovancev amaterjev, ker tekmujejo z drugimi.
mina1980
24. 11. 2016 16.41
+0
Torej kar lahko razberemo iz prispevka je to, da osebe, ki se udeležujejo skupinskih vadb, le-tega ne počno iz osebne želje po zdravem, rekreativnem življenju, pač pa zaradi zakompleksanosti in obsedene primerjave s soudeleženci? :) Se mi je vedno zdelo, da je nekaj na tem....hvala bodu, da raziskave potrjujejo :):)
Bassettt
24. 11. 2016 15.49
+1
To pa je, ja, večno znano, da je notranja motivacija "boljša" od zunanje. Že s tem, da so bili v raziskavi, so se morali potruditi in imeti idola. Spodbude od zunaj manj učinkovite, čeprav vsi dobro vemo, da vsak potrebuje podporo, ne le primerjanje z drugimi, kar tudi ni zdravo. Je pa zelooooo ameriško-zagrizeno do konca, samo da zmagam in preživim tempo. Druge univerze in vadeči ne bi dali takega rezultata...
Bassettt
24. 11. 2016 15.49