FIT 24UR

Novela zakona o točenju alkohola na športnih prireditvah prestala prvo oviro v DZ

Ljubljana, 10. 05. 2017 18.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Čeprav Nacionalni inšitut za javno zdravje opozarja, da se Slovenija zaradi škodljive rabe alkohola že desetletja uvršča v sam evropski vrh, da imajo mladi nekritičen odnos do uživanja alkohola, pa je novela zakona, s katerim država alkohol uvaja na športne prireditve, že prestala prvo oviro v državnem zboru. Popolna prepoved točenja alkohola na športnih prireditvah se je po mnenju politike izkazala za pomanjkljivo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Prodaja alkohola na športnih prireditvah
    02:29
    Iz 24UR: Prodaja alkohola na športnih prireditvah
  • Iz 24UR ZVEČER: Alkohol znova na športnih prireditvah?
    09:12
    Iz 24UR ZVEČER: Alkohol znova na športnih prireditvah?
Bomo lahko alkohol uživali tudi na športnih prireditvah?
Bomo lahko alkohol uživali tudi na športnih prireditvah? FOTO: POP TV

Novela zakona o omejevanju porabe alkohola je prestala prvo oviro, so sporočili iz stranke SMC. 

"Vsi si želimo zmanjšati porabo alkohola na prebivalca v Sloveniji. Predvsem pa si vsi želimo omejiti, če že ne izničiti neodgovorno čezmerno opijanjanje ter alkoholizem. Da bi to dosegli, so potrebni drugačni, preventivni ukrepi in predvsem ozaveščanje ljudi, ne pa prepoved prodaje in ponudbe alkoholnih pijač na športnih prireditvah," je SMC zapisala v sporočilu za javnost.

Uvedba dovoljenj za vse organizatorje javnih prireditev, ki na svojih prireditvah prodajajo ali ponujajo alkoholne pijače, ki jih uvajamo s to novelo, je po našem mnenju prvi korak v pravo smer, dodajajo.

To bo po mnenju stranke SMC državi omogočilo večji nadzor predvsem v tistem delu zakona, ki prepoveduje točenje alkohola mladoletnim in vinjenim osebam, saj bo imel pristojni nadzorni organ možnost kršiteljem dovoljenje tudi odvzeti.

Po zlorabi alkohola je Slovenija v samem vrhu Evrope.
Po zlorabi alkohola je Slovenija v samem vrhu Evrope. FOTO: NIJZ

"Že sama možnost odvzema dovoljenja zagotavlja večji samonadzor pri organizatorjih javnih prireditev glede točenja ali ponudbe alkoholnih pijač, ki bo z dodatnimi instrumenti, ki jih uvaja novela zakona - poseben nadzor organizatorja nad gostinci - silila v spremembe kulture uživanja alkoholnih pijač oziroma preprečevala čezmerno opijanjanje in predvsem pitje mladoletnih oseb," so še zapisali v sporočilu za javnost. Z denarjem, ki bi ga država pridobila od dovoljenj, bi imelo ministrstvo za zdravje tudi bistveno več sredstev za preventivo, so prepričani in dodajajo, da bo država s spremembo zakona dobila pregled nad prodajo alkohola na vseh javnih prireditvah, organizatorji in gostinci pa bodo morali nase prevzeti večjo odgovornost za morebitne kršitve.

Prodajo alkohola mladoletnim osebam bodo preverjali z institutom skritega kupca  

"Predlagatelji se zavedamo tudi problematike uživanja alkoholnih pijač med mladoletnimi osebami. Zato želimo z danes potrjeno novelo zakona o omejevanju porabe alkohola uvesti institut t.i. skritega kupca. Mladoletna oseba – skrivni kupec – bo tako s soglasjem staršev in v sodelovanju z inšpekcijo izvedla nadzor tako, da bo skušala kupiti alkohol. Če bo alkohol mladoletni osebi prodan, bo gostinec izgubil dovoljenje ter plačal visoko kazen. Imamo ničelno toleranco do točenja alkoholnih pijač mladoletnim osebam, zato ne razumemo boja proti temu zakonu," pravijo.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta dva človeka.
Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta dva človeka. FOTO: Thinkstock

Od prodaje alkohola bo imel koristi tudi organizator 

Trenutna zakonska ureditev, ki popolnoma prepoveduje prodajo oziroma ponudbo alkoholnih pijač na športnih prireditvah, menijo v SMC,  se je izkazala za pomanjkljivo tudi zato, ker omogoča različne interpretacije oziroma mnenja o tem, kaj opredeliti kot športni objekt.

"To vodi v različne prakse, kje je alkohol dovoljeno prodajati oziroma ponujati in kje ne. Obstajajo primeri, ko se gostinski objekti nahajajo v neposredni bližini športnega objekta in so od njega ločeni zgolj s pregrado. Pri tem pa želimo poudariti, da športni klub tako s prodajo kot tudi od prodaje alkoholnih pijač ni imel nič.Z novelo pa želimo z uvedbo omenjenega dovoljenja zagotoviti dobiček tudi organizatorjem. Organizator mora imeti seveda določeno odgovornost, istočasno pa tudi dobiček od posameznega dogodka. Alkohol se bo tudi s sprejemom tega zakona tudi nadalje točil enako, kot  do sedaj. Razlika bo le v tem, da se bo namesto v sosednjih gostilnah prodajal v času dogodka pri samem organizatorju," pravijo predlagatelji.

Statistični podatki o zlorabi alkohola so porazni  

Sovenija se zaradi škodljive rabe alkohola že desetletja uvršča v sam evropski vrh, pa opozarjajo na NIJZ, ki noveli ostro nasprotujejo. Kot so povedali že včeraj, v Sloveniji vsakih 11 ur beležimo vsaj eno smrt zaradi škodljive rabe alkohola, 80 % je moških, polovica je mlajša od 65 let.

Noveli nasprotujejo tudi v mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija in povezanih organizacijah, saj menijo, da bi sprejetje novele, ki bi dovolila prodajo alkoholnih pijač na športnih prireditvah, povečalo dostopnost alkohola. Da pitje alkohola predstavlja tveganje za zdravje in tudi tveganje za nastanek prometnih nesreč, je opozoril tudi direktor Zavoda Vozim David Razboršek. Statistični podatki po njegovih navedbah kažejo, da je kar 30 odstotkov poškodb v prometu posledica uporabe alkohola."Prometne nesreče so postale razlog številka dva, da imamo tetra- in paraplegike v Sloveniji," je dejal.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janez_53
11. 05. 2017 09.37
+2
Upam, da bodo poslanci premogli toliko zdrave pameti, da bodo zavrnili zakon, ki so ga alkoholni lobiji s pomočjo Möderndorferja, ki se mi je resnično zagabil, vložili izključno z mislijo na lastne zaslužke!!! Möderndorfer, KAKO TE NI SRAM???
kimg
11. 05. 2017 08.46
-1
Se strinjam da se toči pivo tudi na športnih prireditvah. Hkrati pa se preverja opitost. V Avstriji imajo to lepo urejeno in klubi na veliko služijo. Ne samo okoliški lokalčni okoli stadiona.
necakajpomladi
10. 05. 2017 19.40
+0
Kjera blentava pamet....bodo pa s sabo nosili.Prepoved ne resuje tezav....ozavescanje pa mogoce.Isto velja za cigarete.Mi gre pa na ku....vse te prepovedi....vsak naj se zase briga...ne se vtikat tja kamor vas ne boli.Ce pa je problem doma....ga pa doma resi ne v parlamentu in nevladnih organizacijah...
kameltrajbar
10. 05. 2017 19.15
-4
..toooooooooooooooo......)))))))))))))))