Slovenija

Novosti pri naročanju pacientov: na čakalni seznam morate biti uvrščeni v petih dneh po predložitvi napotnice

Ljubljana, 21. 01. 2018 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Ti.Š./STA
Komentarji
36

Čas za ’aktivacijo’ napotnic z datumom pred 7. januarjem je potekel, neizkoriščene so propadle. Na napotnicah je odslej tudi stopnja nujnosti ’zelo hitro’, kar pomeni, da bo dopustni čas čakanja 14 dni. Katere novosti še prinaša pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov?

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Bodo čakalne dobe vendarle krajše?
    02:10
    Iz 24UR: Bodo čakalne dobe vendarle krajše?
  • Iz 24UR: Katere so najpomembnejše spremembe?
    01:41
    Iz 24UR: Katere so najpomembnejše spremembe?

Danes sta v veljavo stopila novela zakona o pacientovih pravicah in pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov, ki za bolnike in izvajalce prinašata več novosti, zlasti na področju urejanja čakalni dob in seznamov.

Po novem je tako na napotnicah stopnja nujnosti ’zelo hitro’, izvajalci pa bodo morali tudi prečiščevati čakalne sezname.

Čas za oddajo oziroma koriščenje napotnic z datumom pred 7. januarjem je potekel

Izvajalec bo moral v petih dneh po prejemu napotnice bolnika uvrstiti na čakalni seznam. Mateja Radej Bizjak, pomočnica generalnega sekretarja na ministrstvu za zdravstvo

Bolniki, ki so imeli še neizkoriščene napotnice s stopnjo nujnosti ’hitro’ ali ’redno’ oziroma delovne naloge z datumom izdaje pred 7. januarjem, so morali te predložiti izvajalcem oziroma jih izkoristiti do danes, sicer napotnica oziroma nalog ni več veljaven.

Napotne listine, s katerimi so se pacienti že vpisali v katerikoli čakalni seznam, sicer ostajajo še naprej veljavne. Če ste torej obvestilo o vpisu v čakalni seznam že dobili, ni potrebe po ’novi’ napotni listini, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Ključne novosti, ki jih prinaša nova zakonodaja:

- Čakalni čas: Izvajalci bodo morali svoje delo organizirati tako, da bolnik v čakalnici ne bo čakal dlje od 30 minut od dogovorjenega termina. To ne bo veljalo za tiste, ki niso naročeni ali pa so zamudili. Izjema je izvajanje nujne medicinske pomoči ali že zaključevanje zdravstvene storitve predhodno obravnavanega pacienta, ki jo je treba izvesti brez nepotrebnega odlašanja ali prekinitve.

-Stopnje nujnosti in najdaljša dopustna čakalna doba: Zdravniki bodo od jutri naprej lahko napotovali pod novo kategorijo stopnje nujnosti ’zelo hitro’, za katero se določa najdaljša dopustna čakalna doba 14 dni. Ta napotnica se bo uporabljala tudi pri sumu na maligno obolenje. Najdaljša dopustna čakalna doba je sicer določena glede na stopnjo nujnosti - v uporabi tako ostajajo napotnice s stopnjo nujnosti ’nujno’ (dopustna čakalna doba je 24 ur), ’hitro’ (tri mesece) in ’redno’ (šest mesecev).

Če se ob uvrščanju na seznam ugotovi, da izvajalec presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, je treba pacientu predlagati izvedbo storitve pri drugem izvajalcu v okviru javne mreže, kjer je čakalna doba dopustna. Če to ne bo mogoče pri nobenem izvajalcu v Sloveniji, potem bo moral bolnika obvestiti o možnostih čezmejnega zdravstvenega varstva.

- Veljavnost napotnic: Po novem morajo bolniki skrbno spremljati datum napotnic. Roki za predložitev napotne listine so vezani na stopnjo nujnosti. Napotnice s stopnjo nujnosti ’nujno’ bodo lahko izkoristili še naslednji dan po tistem, ko jo bo izdal zdravnik, s stopnjo ’zelo hitro’ še pet dni, s stopnjami  ’hitro’ ali ’redno’ pa v 14 dneh od izdaje napotne listine. Če pacient napotnice ne predloži pravočasno oziroma se v tem času ne naroči, se ga ne uvrsti v čakalni seznam oziroma se mu ne sme opraviti zdravstvena storitev, napotnica pa ni več veljavna.

- Naročanje: Pacient se lahko naroči na različne načine: elektronsko (eNaročanje, e-pošta, na spletnih straneh izvajalca), telefonsko (v ordinacijskem času – vsaj dve uri na dan, izven tega časa pa je potrebno avtomatsko obveščanje preko telefonskega odzivnika), po navadni pošti (prejem napotnice se označi z zaporedno številko in datira) ali osebno v ordinaciji.

- Možnost izvedbe triaže nepotnice: Ko bo izvajalec prejel napotnico bolnika bo lahko v okviru triaže spremenil stopnjo nujnosti obravnave, ali ugotovil, da ne obstaja medicinska indikacija za poseg oziroma za storitev. V tem primeru bo izvajalec o tem nato moral obvestiti bolnika in napotnega zdravnika, ki mu bo tudi vrnil napotnico. Stopnja nujnosti se lahko spremeni (navzgor ali navzdol) tudi na podlagi zdravstvene dokumentacije.

- Uvrščanje na sezname: Pacient mora biti uvrščen na čakalni seznam v petih dneh po predložitvi napotnice oziroma v dveh dneh po morebitni izvedeni triaži napotnice (brez izjeme). Izvajalec mora o datumu uvrstitve v čakalni seznam obvestiti pacienta v treh dneh po uvrstitvi na seznam. Hkrati ga obvesti tudi o posledicah neupravičene odsotnosti. Uvrščanje izvaja pooblaščena oseba.

- Odpoved termina: Pacient oziroma bolnik se bo lahko le enkrat opravičil, da ne bo prišel na poseg ali pregled, oziroma bo lahko termin enkrat (brez objektivnega razloga) odpovedal, a mora to storiti najpozneje deset dni pred terminom. V nasprotnem primeru se ga bo črtalo s čakalnega seznama, napotnica pa bo neveljavna.  Ponovno se bo lahko na čakalni seznam pri istem izvajalcu na isto storitev uvrstil po treh mesecih. Izjema so nepričakovana bolezen pacienta ali na primer smrt ožjega družinskega člana, ko je termin mogoče odpovedati tudi kasneje.

Za napotnice za kontrolne preglede medtem rok pet oziroma 14 dni za predložitev po izdaji ne velja. Te napotnice še naprej ostajajo veljavne, ne glede na datum izdaje in jih, tako kot do sedaj, pacienti predložijo do datuma pregleda (ali je napotnica izdana za kontrolni pregled je razvidno iz šifre zdravstvene storitve – XXXK, oziroma iz opisa).

- Rok za izdajo izvida: Izvajalec storitve bo moral bolniku izvid izdati takoj po storitvi oziroma najpozneje v sedmih dneh. Izjema je določena za nujne primere, vključno s primeri suma na rakavo obolenje ali tekom zdravljenja malignega obolenja, ko je izvid treba izdati takoj.

Z novostmi predvsem nad čakalne dobe

Izvajalci bodo lahko po novem s čakalnih seznamov črtali tiste bolnike, ki čakajo na operativni poseg, pa bodisi zanj niso zmožni bodisi ga zaenkrat ne želijo opraviti. Tako naj bi prišli do realnih čakalnih dob.

Izvajalec bo moral v petih dneh po prejemu napotnice bolnika uvrstiti na čakalni seznam. Mateja Radej Bizjak, pomočnica generalnega sekretarja na ministrstvu za zdravstvo

Takšen bolnik, ki bi bil črtan s čakalnega seznama, bi lahko pozneje ob izpolnjevanju pogojev lahko prišel prej na vrsto.

A po opozorilih Katarine Kralj z ministrstva za zdravje, bodo imeli izvajalci v ponedeljek šele možnost za črtanje takih bolnikov, prečiščenih seznamov pa še nekaj časa ni pričakovati.

Kot je dodal direktor Splošne bolnišnice Izola, kjer so razvili poseben lasten sistem za urejanje in krajšanje čakalnih vrst, Radivoj Nardin, bodo lahko to opravili kvečjemu do poletja, saj morajo prej pregledati vso dokumentacijo čakajočih in jih po potrebi tudi poklicati. "S tem se ne more ukvarjati 1000 ljudi, ampak gre za specializiran kader. V tujini, denimo Španiji, imajo podjetje, ki skrbi za naročanje v 10 bolnišnicah," je dodal.

Pravilnik o naročanju in najdaljših dopustnih čakalnih dobah je v veljavo stopil danes.
Pravilnik o naročanju in najdaljših dopustnih čakalnih dobah je v veljavo stopil danes. FOTO: iStock
Če se bo bolnik želel uvrstiti na čakalni seznam, pri čemer bi čakal nad dopustno čakalno dobo, mu bo moral izvajalec pojasniti, pri katerih izvajalcih lahko pride na vrsto v okviru dopustne čakalne dobe.

Po drugi strani pa bo izvajalec moral vsaj deset dni pred terminom z bolnikom vzpostaviti kontakt prek telefona ali elektronske pošte. S tem bo opozoril na načrtovano storitev in tudi na posledice, ki čakajo bolnika, če bo neupravičeno izostal.

Pooblaščena oseba za čakalne sezname bo morala vsaj dvakrat na leto pri bolnikih, ki čakajo na storitev dlje od enega leta, preveriti, ali še imajo interes za storitev.

Izvajalci na sekundarni zdravstveni ravni, ki imajo več kot deset enot, bodo morali imeti enotno točko za telefonsko in osebno naročanje. Takšno točko bodo morali imeti tudi posamezne klinike in inštituti.

Pri naročanju na operativni poseg ali na storitev s čakalno dobo, daljšo od štirih mesecev, bo bolnik dobil okvirni termin. To pomeni, da bo za ambulantni pregled dobil mesec, ko bo obravnavan, za operacijo pa obdobje treh mesecev. Za vse ostale storitve bo bolnik prejel točni datum z uro termina.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Volga Malek
30. 09. 2020 08.40
+1
Kako naj zagotovim pacientu da bo v 14 dneh na vrsti ce je pri nekaterih zdravnikih cakalna doba pod redno vsaj 6 mesecev, pod hitro ce ima napotnico pa 3 mesece je pa neizvedljivo. ZZZS birokrati pac cicajo v udobnih pisarnah, na terenu pac nimajo pojma. Papir prenese vse neumnosti.
Volga Malek
30. 09. 2020 08.32
+1
To bo zanimivo. Ze zdaj se ne da zaradi cakalnih dob, pri posameznih zdravnikih narocit pacienta nekateri cakajo vsaj 2 leti najmanj. ZZZS birokrati naj se spustijo z neba na realna tla. Nehajte zavajat ljudi. V 14 dneh ni izvedljivo.
Periot222
10. 10. 2019 14.05
+1
Najprej vsa zlahta in kolegi preko vrste banda skrumpirana!
RdecaZvezda
22. 01. 2018 16.44
+4
Ja tako je to pri nas,zakaj bi bilo enostavno če je lahko komplicirano.
Desnica boli
22. 01. 2018 14.16
+8
Ker je med čakanjem na operacijo umrl, ga na operacijo ni bilo. Sedaj ga bodo brisali iz seznama, ker jim je povzročal samo zmedo na čakalnem seznamu. Sam si je kriv, ker datumov ne jemlje dovolj resno. Za v bodoče paciente naprošajo, naj med čakanjem na operacije ne umirajo, sploh v primeru, če so že dobili datum operacije in je do njega manj kot 900 dni.
FesterAdams
22. 01. 2018 12.27
+7
In to je to? Biti na čakalnem seznamu še ne pomeni popolnoma nič pozitivnega. Miladojka bi se raje brigala, kako pospešiiti tretman, ko si enkrat že na čakalnem seznamu.
Uporabnik113089
21. 01. 2018 22.40
+13
Kaj to pomaga, če je čakalna doba za poseg na sečevodih na urologiji nekaj čez 900 dni?
FesterAdams
22. 01. 2018 12.29
+3
Rekel bi, da na vrsto lahko pridejo prav vsi. Eni prej, drugi pa pač posthumno...
mufic
21. 01. 2018 11.30
+5
Naročen ob 12.00, na vrsto pridem komaj ob 12.45.Bravo nasi, specialisti za cakalne dobe.
akmt
21. 01. 2018 13.31
+15
Povsod obstaja listek za pritozbe.Magari ga napisete sami in oddate medicinski sestri, saj sestre tudi komaj cakamo, da se kaj spremeni.Vi cakate, nam se pa delavnik podaljsa v neplacane ure, niti prostih ur se ne dobi.Razlogi cakanja : zdravnik najprej zamudi v sluzbo ( magari v zasebno ambulanto, npr.kjer delam jaz), "nujni primeri" med delovnikom so izkljucno zasebni telefoni, pobegi ven skozi skrivna vrata, od sestankov z zlahto do sprehajanja hisnih ljubljenckov...in to vse medtem ko vi cakate.Za "smo imeli nujni primer" je vse to...in se kaj
mmickica
21. 01. 2018 14.47
+8
Alkam, verjamem. Amoak tudi vi bi lahko o tem vsaj s kako anonimko obvestili pristojno ministrstvo. Tisti ki tega ne vemo, ne moremo ukrepati.
FesterAdams
22. 01. 2018 12.41
+5
akam, hvala za razkritje in iskrenost. +++
butalistan
21. 01. 2018 11.08
+14
Birokratska govna unicujejo vse.....
gruber74
21. 01. 2018 10.50
+12
Sistem ne deluje pri nas in pika.
FesterAdams
22. 01. 2018 12.42
+1
Seveda deluje, isc. kako s čimmanj dela zaslužiti oz. dobiti čimveč...
Mogočnež
21. 01. 2018 10.44
+7
To ne velja za šamija in njemu podobne migrante, oni so vedno prednostno obravnavani!
mmickica
21. 01. 2018 10.24
+20
In zdaj se naj nekdo na primer iz Lendave pelje k specialistu v Novo Gorico, ker je le tam še prost termin v okviru dopustne čakalne dobe, ko pa ima Avstrijo veliko bližje!? A ne bi bilo boljše, da bi naredili tak, ali vsaj podoben zdravstveni sistem, kot ga ima na primer Avstrija in bi dobili povrnjen denar za samoplačniškega specialista v Sloveniji, toliko kot znaša ta storitev v javnem zdravstvu, ostanek bi plačali sami. tako bi denar ostal doma v Sloveniji, pacienti bi prišli prej na vrsto in vsi bi bili zadovoljni.
P0K3RC4T912
21. 01. 2018 11.00
+4
FesterAdams
22. 01. 2018 12.44
+1
mmickica, zakaj bi sami doplačali? Kaj pa, če je tam ceneje? Ali bi potem bilo na mestu vprašanje, če bi razliko dobili nazaj. Mi.., da se razumemo?
Voyager3000
21. 01. 2018 10.14
+15
Zdravstvo se naj malo bolj tržno odpre v svojem sistemu. Visijo na zdravstveni zavarovalnici, sistem je zaprt in praktično omogoča monopol nekaj bolnicam in zdravstvenim domovom. Nič se ne potrebujejo tržno boriti, kajti naročniki jim stojijo v vrsti. če bi v gospodarstvu tako delovali bi bilo super. Ampak nas sili trg po kvaliteti, ceni in borimo se za vsak9 stranko....za razliko od zdravstva, kjer je celotni sistem zgrešen. Ampak mora biti zgrešen, kajti v urejenem okolju ni blefiranja. Tukaj pa blefirajo na celi črti.
butalistan
21. 01. 2018 11.09
+5
Hahahsha malo morgen. Zivis v slovenistanu.
TOX6
21. 01. 2018 09.52
+18
S temi 30 minutami čakalne dobe nabijat memeglo. Itak ne bodo držali. Folk sedi mirnno kot ovčicev čakalnici in čaka bogav belem da ga pokliče kadar se mu zazdi. Redko kdo se oglasi, do sedaj jebil ta čas1h česi to omemil sesti te je gledala kot, da bi krtu pokazal iphon!!!!
akmt
21. 01. 2018 13.36
+7
Zakaj omenjate samo nam, sestram? Ker ne moremo nic proti zdravnikovemu razpolaganju s casom! Recite kaj zdravniku direktno! Tega si pa nihce ne upa, a ne?Tudi nam se gre za to, da je vsak na vrsti ob terminu.Ker to pomeni za nas tudi koncanje delovnika ob uri in konec neplacanih podaljskov, ki niso vrednoteni niti kot proste ure
FesterAdams
22. 01. 2018 12.46
TOX6
21. 01. 2018 09.48
+29
Kaj je s temi napotnicami??? Ali jih dostavljajo s poštnimi golobi??? Ko zdravnik napiše napotnico bi morala elektronska oddaja, takoj določiti datum ne pa da to traja 5 dni. V petih dneh je jamski človek ulovil mamuta tu v elektronski dobi rabijo 5 dni da te uvrstijo na seznam???? Kakšen neandertalski birokratski uspeh???
FesterAdams
22. 01. 2018 12.47
+1
akmt
21. 01. 2018 09.30
+1
Pri nas bolniki po odvzemu krvi cakajo na dohtarja 1 uro.Ker ima vmes zasebne opravke.Komaj cakam, da se bo kdo opogumil in pritozil.Ampak tega si ljudje ne upajo...
akmt
21. 01. 2018 09.35
+12
Dohtar tudi vsak dan zamuja v sluzbo pol ure do 1 uro in nam ze podre vse ure.Da ne omenjam mojih neplacanih podaljskov sluzbe
FesterAdams
22. 01. 2018 12.47
Skunk Works
21. 01. 2018 09.26
+15
V jugota lahko naliješ najboljši bencin, pa se še vedno ne boš vozil, kot z mercedesom,....
janzzelj
21. 01. 2018 10.56
+6
Rožman vendar jugiča boš lahko tankal in se z njim vozil, mercedesa boš pa v garaži gledal poliral in žrl suh kruh zraven... :)))
man1983
21. 01. 2018 09.05
+10
zanimivo...samo dejstvo je še vedno eno....v sloveniji primanjkuje zdravnikov...tako da stanje se bo samo še poslabševalo...
PS2Xministri
21. 01. 2018 09.13
+9
man 1983...mogoče nimaš prav...naj vsak zdravnik opravi osem urno delo v svoji ambulanti ne bo nobenih čakalnih vrst...tako pa dvoživke delajo dvakrat na teden po nekaj ur v javnem zdravstvu drugo pa za gotovino po vseh raznih zdraviliščih.
Voyager3000
21. 01. 2018 10.17
+13
Ni bolj požrešnih poklicev po denarju kot so zdravniški. Za denar bi prodali sebe in še svojo mater.
akmt
21. 01. 2018 13.39
+4
Ja.Se strinjam, Venera.Kjer delam, je treba placat, ce te prejsnjic ni bilo, pa ceprav je ambulanta s koncesijo.Placa se vsak flajster, znamko za posiljanje izvida na dom. Itd
kekec_pokec
21. 01. 2018 08.38
+26
Mater tole pa je en bolan ukrep. Petkrat sem prebral in še zdej mi ni jasno kako naj bi to skrajšalo čakalne vrste. Edini plus je da boš ime prej datum pregleda in to je to