FIT 24UR

Obolevnost za rakom na materničnem vratu se znižuje

Ljubljana, 22. 01. 2017 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Začenja se evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu, ki ga lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se sicer znižuje, vse več je tudi zgodaj odkritih rakavih sprememb, za kar gredo zasluge zlasti presejalnemu programu Zora.

Državni presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji deluje od leta 2003. Kot so ob začetku enajstega evropskega tedna, ki bo potekal do 28. januarja, zapisali v Zori, se je od takrat pojavnost raka materničnega vratu skoraj prepolovila.

V letu 2014 so zabeležili najmanjšo pojavnost raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih, odkar deluje Register raka RS. V tem letu je zbolelo 114 žensk, skoraj polovico žensk manj kot leta 2003 in okoli 60 odstotkov žensk manj kot v začetku 60. let, ko je bila pojavnost raka materničnega vratu v Sloveniji največja. "To je tudi v evropskem merilu odličen uspeh," so navedli.

"Rak materničnega vratu je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka," so zapisali in dodali, da če je ženska cepljena proti virusu HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

V letu 2014 so zabeležili najmanjšo pojavnost raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih, odkar deluje Register raka RS.
V letu 2014 so zabeležili najmanjšo pojavnost raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih, odkar deluje Register raka RS. FOTO: Thinkstock

V Zori ugotavljajo, da v zadnjih letih najpogosteje zbolijo ženske po 50. letu starosti, ki se ne udeležujejo redno njihovih pregledov. Neodzivne ženske praviloma zbolijo za razširjeno ali razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida bolezni slabša. V Sloveniji se premalo žensk cepi tudi proti virusu HPV, ki to vrsto raka povzroča, opozarjajo.

"Pri ženskah, ki se redno udeležujejo presejalnih pregledov, praviloma odkrijemo že predrakave spremembe (in jih zdravimo, preden se rak sploh razvije) ali pa odkrijemo raka v začetnem stadiju, ko je z enostavnim operativnim posegom dobro ozdravljiv," so zapisali.

V Zori zato ob evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu pozivajo ženske, še posebej tiste stare med 50 in 64 let, da se redno udeležujejo presejalnih pregledov tudi po koncu rodne dobe, saj jih še vedno ogroža rak materničnega vratu.

Staršem pa svetujejo, da cepijo svoje otroke proti virusu HPV in s tem zmanjšajo tveganje, da bodo njihovi otroci zboleli s predrakavimi spremembami in raki, povezani z okužbami s HPV. Cepljena dekleta so pomembno manj ogrožena za predrakave spremembe in raka materničnega vratu, so poudarili.

Cilj programa Zora je doseči, da bo 70–80 odstotkov žensk v starosti od 20 do 64 let enkrat na tri leta opravilo ginekološki pregled in odvzem brisa materničnega vratu za citološki pregled.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
22. 01. 2017 12.36
+4
Manj je znano, čeprav so mnogi zdravniki to ugotovili, da cepljenje priti HPV povzroča neplodnost, ... pa žal ravno tako tudi raka, ki bi ga naj kao preprečil, ... in nenazadnje bi cepili še dečke, ...