FIT 24UR

Po novem bodo dekleta proti virusu hpv cepljena le dvakrat

Ljubljana, 06. 09. 2014 10.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Šestošolke bodo v tem šolskem letu cepljene le z dvema odmerkoma cepiva proti virusu hpv in ne tremi, kot je bilo to do zdaj. Raziskave so namreč pokazale, da naj bi zadostovala že dva odmerka. Gre sicer za prostovoljno cepljenje.

Cepljenje proti virusu hpv.
Cepljenje proti virusu hpv. FOTO: POP TV

Shema cepljenja proti virusom hpv se bo v tem šolskem letu spremenila. Po novem bodo šestošolke prejele le dva odmerka cepiva, medtem ko so jih doslej cepili s tremi odmerki. Odmerka bodo prejele v presledku najmanj šestih mesecev, so potrdili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Po navedbah omenjenega nacionalnega inštituta zadnje raziskave kažejo, da sta pri tej starosti enako varna in učinkovita dva odmerka cepiva, prejeta v presledku najmanj šestih mesecev. Zato so se odločili za spremembo sheme cepljenja.

Prvi odmerek bodo tako deklice prejele ob rednem sistematskem pregledu, drugi odmerek pa šest mesecev pozneje. Cepljenje proti hpv je sicer še vedno prostovoljno.

Deklice, ki so bile v preteklih letih cepljene s tremi odmerki, imajo zagotovljeno enako zaščito na enako varen način, poudarjajo na inštitutu. Shema cepljenja s tremi odmerki je sicer še vedno priporočena za "zamudnice", torej dekleta, ki bi se za cepljenje odločila pozneje, po 14. letu za štirivalentno cepivo oziroma po 15. letu za dvovalentno cepivo.

Letos sicer inštitut ni izvedel javnega razpisa za dobavo cepiva proti hpv, saj pogodba za dobavo cepiva velja do konca julija prihodnje leto.

Program cepljenja šestošolk proti virusom hpv se izvaja zato, ker določeni tipi hpv virusov pri ženskah povzročajo raka materničnega vratu, vulve, vagine in anusa, pri moških pa rak anusa in penisa. Povzroči lahko tudi rak jezika in grla. Poleg tega povzročajo določeni tipi virusa tudi genitalne bradavice.

V okviru programa deklice cepijo s štirivalentnim cepivom, ki ščiti proti visokorizičnim genotimpom virusa, ki povzroča raka na materničnem vratu, pa tudi pred predrakavimi spremembami zunanjega ženskega spolovila, predrakavimi spremembami nožnice in genitalnimi bradavicami.

Obstaja tudi dvovalentno cepivo, ki ščiti pred dvema visokorizičnima genotimpoma hpv virusa, ki povzročata raka na materničnem vratu.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

m&m 1
09. 09. 2014 22.56
+7
Cepivo proti HPV so izumili s tem namenom, da pri deklicah povzročajo neplodnost in s tem zmanjšanje populacije. V Franciji so ga ukinili zaradi hudih stranskih učinkov. Veliko deklic je zaradi tega utrpelo resne težave, lahko so samo glavoboli, depresija, lahko paraliza in celo smrt.
Sara Rebek
07. 09. 2014 10.40
+23
Ja, mal so skrčili, ker ni denarja. Za en odmerek. Bodo pa z dvema še naprej zastrupljali otroke.
Bruhalnica24
07. 09. 2014 09.36
+12
Le cepit.........v cepivih je živo srebro, ki je zdravo... Ni nobenih dokazov da deluje... Ta hpv...
Indigo Pingvin
07. 09. 2014 10.54
+6
Pravzaprav v slovenskih cepivih ni živega srebra, samo v enem je v sledovih, so pa aluminijeve soli, ki so ravno tako imuno in nevro toksične. Toksični nevrološki učinek traja cca 2 leti, razen pri določeni skupini ljudi, ki ima zelo majhno sposobnost detoksikacije, tam lahko (DOKAZANO) nevrotoksični učinek traja tudi po 45 let in več - avtisti.
tedoXG9FJNKN63medo
07. 09. 2014 07.03
+24
Vsa cepljenja morajo biti prostovoljna. Starši, če imate pravkar rojenega otroka, ga ne dajajte na obvezna cepljenja, katera v bistvu vsebujejo strupe, ki lahko otroku naredijo neozdravljive bolezni (npr. sladkorno), saj farmacevti hočejo bolne ljudi, da lahko prodajajo zdravila. Nobena oblast pa seveda tega ne bo spremenila, si lahko mislimo, kako farmacija vpliva na to.
Indigo Pingvin
06. 09. 2014 18.41
+39
Aja? A niso japonci in še nekateri prenehali s cepljenjem proti hpv, ker ima precej stranskih učinkov, dolgoročnosti pa ni?
Bruhalnica24
07. 09. 2014 09.40
+30
Stranski učinki pozitivno vplivajo na farmacevtske delnice...