FIT 24UR

Pogosto čutite vibriranje telefona, ki ga sploh ni? Strokovnjaki imajo poseben izraz za to

Ljubljana, 11. 01. 2016 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ste kdaj kolesarili, se sprehajali ali zgolj samo stali na mestu, pa se vam je zazdelo, da vam vibrira telefon? Segli ste v žep, nato pa ugotovili, da telefona sploh nimate tam in da vam nikakor ne vibrira? Niste edini. In po vsej verjetnosti imate nekaj, čemur se strokovno reče sindrom fantomskega vibriranja.

Se vam pogosto dogaja, da čutite, da vam vibrira telefon ali slišite zvonjenje, ko pa pogledate na telefon, tam ni ničesar? Niste edini.

Zadevo je v zadnjih letih raziskovalo več študij. Ena od njih je pokazala, da se s fantomskim vibriranjem sooča 68 odstotkov medicinskega osebja v bolnišnici in kar 89 odstotkov študentov na dodiplomskem študiju na univerzi. "In večina je priznala, da se jim stvar sploh ne zdi moteča," je za BBC povedal strokovnjak Robert Rosenberger.

Kot je pojasnil, smo 'na trnih' zato, ker se je moč tehnologije priplazila v naše vedenje. Kršenje mišic v telesu ali premikanje oblačil, ki jih nosimo, lahko po občutku spominja na tistega, ki ga dobimo, ko ob telesu začutimo vibriranje telefona.

Pametni telefon
Pametni telefon FOTO: Reuters

"Fantomske vibracije so nekaj neobičajnega, kar nam govori o naši povezavi s telefoni," pojasnjuje David Laramie, klinični psiholog iz Beverly Hillsa, ki je o odnosu ljudi z njihovimi telefoni napisal celo doktorat. Njegovo delo je bilo objavljeno že leta 2007 in je prva raziskava fantomskih vibracij ter fantomskega zvonjenja. Dve tretjini ljudi, ki jih je anketiral, sta potrdili, da se soočata s prvim ali drugim.

Gre pri tem za halucinacijo? Pa saj zdravi ljudje ne halucinirajo. "Halucinacija mogoče res ni pravi izraz. Res je, da človek nekaj narobe interpretira, a za to obstaja zunanji razlog. Tega si ni povsem izmislil. Pravzaprav gre za pareidolijo - iluzijo oz. sposobnost možganov, da neznane oblike pretvorijo v znane - kot na primer takrat, ko se nam zdi, da v oblakih vidim oblike živali," še pojasnjuje.

Dodaja pa, da je to povsem generacijska stvar. "20-letniki in 30-letniki, ki so odrasli s telefoni, da so ti ukoreninjeni v njihovem vsakdanu, stvar bolje poznajo in se jim bo fantomski občutek pojavljal pogosteje kot na primer starejšim ljudem."

Eden od načinov, da se rešite sindroma fantomskih vibracij, je, da spremenite mesto, na katerem nosite telefon, svetuje. Če ga imate običajno v levem hlačnem žepu, ga torej premestite na desno stran in obratno. Če je težava v melodiji zvonjenja, ki jo slišite, jo pač spremenite. Tako bodo vaši možgani prenehali pričakovati tisto, kar je bilo do zdaj ustaljeno, in podobnih tresenj in zvokov ne bodo več dojemali kot telefonskih.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
12. 01. 2016 19.41
+7
Poznamo te primere... Vsi so našmrkani do daske in odvisni od teh novodobnih jajc in se potem čudijo da drugega ne znajo... Take bi morale dati delati v kamnolome in na njive ter jim dati klasične telefone
ONniON
11. 01. 2016 19.52
+20
pametnega telefona sploh nimam in ga ne uporabljam še ena brezvezna novodobna naprava ki uničuje tudi medsebojne človeške odnose, ne hvala, vsak naj se sam odloči, osebno pa vidim mladino ki je non s, stop priklopljena na telefone, grozno, se vam to zdi normalno? nič čudnega da svet propada
MaJya
11. 01. 2016 21.58
+22
Sm stara 26 let in lahko recem,da se strinjam.. tko grem v druzbo,pa usak na svojem telefonu,doskrat kregam sestro..hod ob cesti,cez cesto pa je na telefonu..in logicno kdaj ne vid kam stop..ucer sm hotla cez cesto(cez prehod za pesce)in je voznik se ustavu pred prehodom,ker je bla za njih glih rdeca luc..in glih sm stopla na cesto,da bi sla cez,model kr spelu..in razlog..biu na telefonu..se pol k sm pizdila in se en zravn,sploh ni dojeu kaj se dogaja..tok biu zatopljen v telefon.uglavnm te telefoni so res ze kr prevec nacel "clovesko pamet".
esq1
11. 01. 2016 18.23
+65
imam sindrom fantomskega evra, vedno se mi zdi, da je še bilo nekaj v denarnici...
ata janez
11. 01. 2016 20.14
+8
Kako sva si podobna.Bo treba štrom napelat u tošn,da bo večkrat ostalo še za kakšen pir.
MaJya
11. 01. 2016 21.59
+4
Haha pomojm ns je vec takih..sam js bi mela za kej druzga kt za pivo ; )
vicom
12. 01. 2016 14.11
+4
Jaz imam denarnico iz čebulnega usnja,... Vedno ko jo odprem pa not pogledam, dobim solzne oči.
janezpodre
11. 01. 2016 12.42
+30
Ženske majo še en drug sindrom fantomskega vibriranja - pa ne od telefona.
Foen
11. 01. 2016 12.29
+16
imam sindrom fantomskega dobrega članka.