FIT 24UR

Premik ure vpliva na dojenčke in otroke?

Ljubljana, 24. 10. 2009 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

S premikom ure nazaj bomo prešli na zimski čas, to pa lahko pomeni, da se bomo nekaj dni privajali na nov ritem. Ker je premik urinih kazalcev poseg v naš biološki ritem, pa to lahko vpliva tudi na naše počutje.

Speči otrok
Speči otrok FOTO: iStockphoto

Premik ure vsekakor vpliva na spremembo človekovega notranjega ritma ali notranje biološke ure. Znanstveniki so v prvih treh dneh po spomladanskem premikanju ur, ko se nočni počitek skrajša za eno uro, zabeležili več infarktov kot v drugih letnih obdobjih. Nasprotno pa so po jesenskem premikanju ure, ko se nočni počitek podaljša za eno uro, zabeležili manj srčnih infarktov kot med letom.

Prav tako so ugotovili, da prestavljanje ure močneje vpliva na mlajše ljudi in otroke. Starejši ljudje niso tako zelo občutljivi, ker je njihov dnevni razpored opravil in del precej bolj fleksibilen.
Prilagajanje na nov ritem traja pri ljudeh različno.

"Pri ljudeh, ki se prilagajajo hitreje, pride nekako v dveh do petih dneh do uskladitve ritma spanja, nekoliko pozneje pa še do usklajenega ritma telesne temperature in izločanja hormonov. Pri tistih, ki imajo več težav s prilagajanjem, pa je lahko ritem spanja oviran več tednov, preden se uskladi, pri izločanju hormonov in telesni temperaturi pa še dlje," je povedal psiholog mag. Boštjan Bajec.

Premik ure in otroci

S premikom časa nekako "dregnemo" v naš bioritem, zato so utrujenost, nerazpoloženje in nezbranost povsem pričakovani. Odrasli razdražljivost uspemo nekako krotiti, otroci pa jo bodo sporočali čisto drugače. Če dojenček ali starejši otrok hodi spat ob določenih urah, bo to zanj, še bolj pa za starše, nekaj dni prava "zabava". Več o tem si preberite na Bibaleze.si.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KaMiKaZZZa
24. 10. 2009 22.10
praujo da se ura premika sam zarad porabe elektrike...sam mi ni jasn kaj jim pozim pomaga da majo prej noč - ker porabjo več elektrike kukr bi jo če bi ostal tko kukr je ... en si je to mal narobe zamislu.
theflood
24. 10. 2009 19.57
kdaj se pa sploh premakne ura?
bostjan@kocevje.com
24. 10. 2009 19.38
kok bojo šele prijateljice noči dons zaslužle....eno uro več posla bojo mele....
kurcvasgleda01
24. 10. 2009 18.46
+0
tole premikanje ure in kdo si je to zmislil je idiotizem... enkrat naprej in potem spet nazaj brezveze in brez pomena...
Tonček Balonček
24. 10. 2009 18.32
Tole jesensko premikanje vpliva zelo pozitivno, ne le na dojenčke ter otroke. Še sreča, da polnočnica ostaja v zimskem oz. normalnem času. Sploh pa vem, da bi Janša ta poletno-zimski čas že zdavnaj ukinil, ti rdečkarji ga par naprej tolerirajo!
jer
24. 10. 2009 18.14
Saj sploh ne vem zakaj premikamo uro. Ali je to morda spomin na Hitlerja, ki jo je uvedel? Pustili bi uro tako kot je sončna: te ne more nihče premakniti! In tako je prav. kar sem mene tiče, ure sploh ne prestavljham, ker je to brezzvezno!
Nad.oblaki
24. 10. 2009 17.58
Tole premikanje ur je totalno mimo... sploh v tej dobi tehnološkega razvoja. Moral bi to že zdavnaj ukinit.
Boštjan Bukova Drva
24. 10. 2009 17.13
vi še znate ob premiku ure zakomplicirat
sdat
24. 10. 2009 16.58
kaj norite, če je že toliko naših generacij to prestalo brez problemov, in nekateri komaj čakajo na to, da se malo spremeni ves rite, bi začnete komplicirati.