FIT 24UR

Še vedno preveč bolnic poišče pomoč, ko je rak že razsajen

Ljubljana, 30. 09. 2014 13.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Več kot 1200 žensk letno v Sloveniji zboli za rakom dojk, več kot 80 odstotkov po 60. letu starosti. A še vedno le 50 odstotkov žensk pride k zdravniku, ko je bolezen omejena zgolj na dojko, nekje 10 odstotkov pa je takih, ki k zdravniku pride z že razsejano boleznijo.

Europa Donna ob prihajajočem rožnatem oktobru, mesecu, posvečenem osveščanju o raku dojk, pripravlja številne prireditve. Na današnji novinarski konferenci so poleg dogajanja predstavili tudi nekatere statistične podatke o obolelosti za rakom dojke v Sloveniji. Kot je opozorila zdravnica z Onkološkega inštituta Mateja Krajc, pojavnost raka dojk narašča.

Pojavnost raka se najbolj povečuje v razvitem svetu

Zelo pomembna je sekundarna preventiva, ki pomeni zgodnje odkrivanje raka.
Zelo pomembna je sekundarna preventiva, ki pomeni zgodnje odkrivanje raka. FOTO: Thinkstock

Razlika je tudi v tem, od kod ženska prihaja, kakšen način življenja ima, kako skrbi za svoje zdravje. Pojavnost raka se najbolj povečuje v razvitem svetu, nekaj dodata tudi genetska predispozicija in starost. Nizka starost ob prvi menstruaciji, majhno število otrok, kratek čas dojenja prav tako pripomorejo k pojavu raka dojk, je pojasnila Krajčeva. Opozorila je na pomen vzdrževanja telesne teže, primerne telesne dejavnosti in prehrane ter vzdržnosti od alkohola.

Poudarila je pomen zgodnjega odkrivanja raka dojk, tako samopregledovanje, predvsem pa presejanje z mamografijo, ki je ključno, da bi že med zdravimi ženskami našli tiste z rakom v zgodnjem stadiju. "Pri teh se lahko zdravljenje začne prej in so tudi rezultati ter preživetje boljši," je izpostavila Krajčeva.

Presejalni program za raka dojke Dora sicer pokriva šele tretjino slovenske populacije, a stroka se trudi, da bi se do 2020 razširil na vso Slovenijo, še pravi Krajčeva. Cilj organiziranega presejalnega programa je zmanjšanje umrljivosti zaradi raka dojk za 25 odstotkov. Krajčeva ob tem poudarja, da bo presejalni program učinkovit le ob upoštevanju standardov kakovosti - torej mora biti ves kader dodatno izobražen, nujna je tudi kakovost presejalnih naprav.

Če ga zgodaj odkrijemo, ga lahko dobro ozdravimo

Predsednica združenja Europa Donna Mojca Senčar ženske opominja, da je rak dojk danes dobro ozdravljiva bolezen, če je zgodaj odkrita. "Zato je ključno, da ga odkrijemo zgodaj. Poleg mesečnega pregledovanja bi morala biti vsaka ženska vsak dan telesno aktivna, se zdravo prehranjevati, ohranjati svojo telesno težo in v današnjih neprijaznih časih ohraniti tudi veselje do življenja in pozitivno naravnanost," pravi Senčarjeva, upokojena anesteziologinja z Onkološkega inštituta Ljubljana.

V oktobru bo potekal projekt Lep je dan, s katerim želijo poudariti, da je življenje čudovito in da je lahko vsak dan lep tudi, če se spopadaš z boleznijo.
V oktobru bo potekal projekt Lep je dan, s katerim želijo poudariti, da je življenje čudovito in da je lahko vsak dan lep tudi, če se spopadaš z boleznijo. FOTO: Thinkstock

Simona Borštnar iz Onkološkega inštituta pa je predstavila rezultate, ki jih dosegajo z vedno bolj učinkovitim multidisciplinarnim zdravljenjem. Rak dojk postaja čedalje bolj obvladljiva bolezen, kar se kaže tudi v naši državi že nekaj let z zniževanjem umrljivosti in čedalje boljšim preživetjem. Petletno preživetje za bolnice, ki so zbolele v letih 2006 in 2010 je 86,2 odstotkov, kar je v primerjavi s stanjem pred dobrima dvema desetletjema za več kot 20 odstotkov boljše. Razveseljiv in zelo optimističen je podatek, da so petletna preživetja bolnic, ki so imele ob postavitvi diagnoze lokalno omejeno bolezen, le nekaj odstotkov manj od 100, opozarja Borštnarjeva.

V okviru rožnatega oktobra so v Europi Donni pripravili fotografsko razstavo 32 žensk, ozdravljenk ali bolnic z rakom dojke, s katerimi želijo vse ljudi nagovoriti k samodogovornosti za svoje zdravje, je pojasnila Tanja Španić iz Europe Donne. Posneli so tudi videospot na pesem Anje Rupel Lep je dan, ki ga bodo predvajali na spletu, socialnih omrežjih in na televiziji, v živo tudi na njihovih oktobrskih prireditvah. Celoten oktober bodo potekali tudi tradicionalni teki in hoje za zdravje, je še povedala Španićeva.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

V.V.V.
30. 09. 2014 15.23
+12
zalostno al resnicno nemores v naprej vedet katera bolezen te bo napadla nase zdravstvo pa ce nisi bolan da prides na vrsto moras cakat od pol leta do enga leta celo nekje vec kot eno leto kako bos pa takrat odkril raka na videz in bolecino teško ko rak nima simpotomov bolečine to lahko sam krvne in rengenske slike pokazejo ko opravis test ali slikanje....