FIT 24UR

V past sledijo vrstnikom in zvezdnikom, v drugo smer je težje: poskusijo celo do osemkrat, preden uspe

Ljubljana, 31. 01. 2016 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenci spet vse več posegajo po cigaretah. Še posebej med mladimi in ženskami je veliko kadilcev. Mnogi po škodljivi cigareti posežejo v mladih letih in tako sledijo vrstnikom ali zvezdnikom. Veliko jih nato poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim uspe.

Bolezni, prezgodnja umrljivost in izpad produktivnosti nas stanejo 1,8 milijarde evrov, kar je 4,5-krat več od sredstev, ki jih v proračun dobimo s trošarinami.

31. januar je vsako leto Dan brez cigarete in številne pristojne ustanove ga izkoristijo za to, da opozorijo na nevarnosti kajenja. Na ministrstvu za zdravje pa z zapisom na svoji spletni strani kadilce letos pozivajo, naj dan izkoristijo za opustitev kajenja.

Kot opozarjajo, kajenje dokazano povzroča raka, vpliva na pojav bolezni srca in ožilja ter številnih drugih bolezni in zdravstvenih težav. "Vsako leto pri nas zaradi kajenja umre skoraj 3.600 kadilcev, to je 10 ljudi vsak dan, od teh jih četrtina umre pred 60. letom starosti," navajajo žalostno statistiko.

Najstnica kadi
Najstnica kadi FOTO: Thinkstock
Pri nas sicer zadnja leta spet beležimo neslavno rast statistike o kadilcih. Kadi že vsak četrti odrasel, narašča predvsem delež kadilk. Najnovejši podatki raziskave Eurobarometer pa kažejo, da se je delež odraslih kadilcev pri nas dvignil celo na 30 odstotkov, kar je za 4 odstotke nad povprečjem držav EU.

Še bolj zaskrbljujoče – leta 2014 je raziskava pokazala, da so med petnajstletniki štirje od desetih že poskusili kaditi, vsaj enkrat na teden ali pogosteje kadi skoraj 15-odstotkov petnajstletnikov, vsak dan pa 10 odstotkov le-teh.

Če si kadilec, izkoristi Dan brez cigarete za opustitev kajenja. Na voljo je več vrst brezplačne pomoči: od svetovanja pri osebnem zdravniku in delavnic za opuščanje kajenja v okviru zdravstveno-vzgojnih centrov v zdravstvenih domovih, do brezplačnega svetovalnega telefona za pomoč pri opuščanju kajenja 080 2777 (na voljo ob delovnikih med 17. in 20. uro). Ministrstvo za zdravje
Stroške škodljive razvade plačujemo državljani. Pristojni ocenjujejo, da zdravljenje bolezni, ki so posledica kajenja, zmanjšanja produktivnosti in prezgodnja umrljivost zaradi kajenja, stanejo kar 5 odstotkov slovenskega BDP ali drugače - 1,8 milijarde evrov, kar je 4,5-krat več od sredstev, ki jih v proračun dobimo s trošarinami.

Da bi te stroške oklestili, država sicer napoveduje uvajanje ukrepov, s katerimi bi sledili državam kot so Nova Zelandija, Irska, Škotska, Finska in Norveška, ki nameravajo ustvariti "družbo brez tobaka".

Prihajajo novi ukrepi za preprečevanje kajenja

Da so novi ukrepi nujni, menijo tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Novih ukrepov, razen davčnih, namreč nismo sprejeli že vse od leta 2007, pravijo. Helena Koprivnikar pravi, da je bil tako zadnji uvedeni ukrep popolna prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Osnovni cilj tega ukrepa, to je zmanjšati izpostavljenost prebivalcev Slovenije tobačnemu dimu, je bil uspešno dosežen, ukrep je začasno vplival tudi na delež kadilcev, ki se je po letu 2007 za kratko obdobje znižal, a kasneje, kot potrjujejo tudi najnovejši podatki, ponovno zrasel na nivo pred uvedbo ukrepa.

Raziskave kažejo, da veliko kadilcev poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim to uspe. NIJZ
"Dokler ima tobačna industrija v Sloveniji še vedno veliko možnosti za marketing tobačnih izdelkov oziroma spodbujanje začetka kajenja in zmanjševanje opuščanja kajenja ter dokler so cene tobačnih izdelkov še vedno dostopne večini prebivalcev, lahko le malo verjetno pričakujemo ugodne spremembe v deležu kadilcev in posledicah kajenja," je opozarja Koprivnikarjeva na spletni strani NIJZ.

Strokovnjaki tako predlagajo uvedbo "številnih dokazano učinkovitih ukrepov" - znatno višanje obdavčitve in cen tobačnih izdelkov, popolno prepoved oglaševanja in razstavljanja tobačnih izdelkov, enotno (standardizirano) embalažo, dodatne ukrepe za zmanjšanje dostopnosti tobačnih izdelkov mladoletnim (vključno z uvedbo licenc za prodajo tobačnih izdelkov), strožje izvajanje zakonodaje in višje kazni za kršitve.

Opustiti kajenje je veliko težje kot prižgati prvo cigareto

Iz podatkov NIJZ še izhaja, da opustiti kajenje ni tako enostavno. "Raziskave kažejo, da veliko kadilcev poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim to uspe," pišejo.

Ne gre pa za nemogoč podvig, pravi mag. Tadeja Hočevar na spletni strani NIJZ: "Med kadilci je zaradi običajno več neuspešnih poskusov opuščanja kajenja dokaj razširjeno prepričanje, da se kajenja ne da opustiti oziroma, da je opustitev prevelik zalogaj. Opuščanje kajenja res lahko predstavlja velik izziv, vendar ni nekaj nemogočega in pri tem posameznik lahko poišče podporo strokovnjakov."

Ko zvezdniki oglašujejo smrtonosno razvado najbolj ranljivim skupinam

Strokovnjaki sicer priznavajo, da je priljubljenost cigaret med mladimi, ki jim je sicer v teoriji jasno, da je kajenje škodljivo, ne zavedajo pa se nujno, da je izjemno škodljivo tudi "vikend kajeneje", težko omejiti.

Pri nas kadi že vsak četrti odrasel, med kadilci še posebej raste delež kadilk.
"Tobačna industrija letno za oglaševanje nameni 9 milijard dolarjev," je za Fox povedala Robin Koval iz organizacije, ki si prizadeva za zmanjšanje razširjenosti kajenja. A še huje so idoli, ki jim mladi sledijo. "Ko Rihanni ali Orlandu Bloomu iz ust visi cigareta, je to brezplačen hodeč oglas za kajenje," je nazorna. Oba sta zvezdnika s sledilci po vsem svetu.

Po podatkih ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje vsebuje tobačni dim 250 škodljivih kemikalij, od katerih jih je 69 znanih po tem, da lahko povzročijo raka.

Kadilka Rihanna. Zvezdniki ostajajo izjemno močno orožje tobačne industrije, ko gre za pridobivanje mladih kadilcev.
Kadilka Rihanna. Zvezdniki ostajajo izjemno močno orožje tobačne industrije, ko gre za pridobivanje mladih kadilcev. FOTO: AP

Na uradu za mladino zato ob letošnjem dnevu brez cigarete izpostavljajo vlogo mladinskih organizacij v preprečevanju kajenja, saj lahko kot preko različnih načinov vplivajo na oblikovanje mnenj in vedenjskih vzorcev mladih.

Ugotavljajo namreč, da 80-90 odstotkov kadilcev začne kaditi prav v asolescenci.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

.::.
01. 02. 2016 09.25
raje obravnavajte slovenski nacionalni zdravstveni in socialni šport - alkohol! ne poznam nobenega, ki kadi zaradi nezaposlenosti, zaradi žene, otrok. kadilcu služba zaradi cigaret ne trpi. alkoholiku pa
Jožajoža
31. 01. 2016 19.33
+5
pomagajte tem ljudem,kajti oni vam polnijo proračun preko trošarine od tobačnih proizvodov. pa alkoholiki vas rešujejo. zato jim država ne pomaga, le "hinavsko" stroka "opozarja" da kajenje in pitje škodi.
bluebird01
31. 01. 2016 19.25
+0
Že to, da nekdo kadi, kljub temu, da se zaveda negativnih vplivov na njegovo zdravje/prihodnost mi pove veliko o človeku. S posledicami se bomo pač ukvarjali kasneje, a ne? pa še celotna družina.. Seveda je vzrokov smrti in bolezni veliko... a če imaš možnost izločit eno od teh, zakaj je ne :/
Bendit
31. 01. 2016 17.53
+1
Pa kva druge brige s cem se ljudje zastrupljajo. Eni pa radi seksajo s psmi, to je potencialno lahko bolj skodljivo za zdravje, da ne omnejam ugleda, kot cigareti.
bracobaldo
31. 01. 2016 17.32
+9
Vedno je bilo in bo toliko ljudi, ki se bodo tako ali drugače omamljali. Oblast si pač izbere, kje bo nabirala denar. Pri nas se zadnja leta kriminalizira alkohol, cigarete in travo. Medtem je za uporabnike heroina in koke urejeno, da gredo po metadon ko jim zmanjka denarja za se počit. Če sledite, naši policaji vglavnem zaplenijo travo, drugo je zanemarljivo. Pri nas na Markovcu pravijo, da se je porabi kilo heroina na dan. V enem letu 365 kg. Ne spomnim se, da bi naši policaji zaplenili omembe vredno količino.
M@ko
31. 01. 2016 17.20
+10
Če bi ljudje vedeli, koliko strupov damo v sebe s hrano, pijačo, kozmetiko, oblekami in še s čim, potem bi storili skupinski samomor. Tako pa izspostavljajo cigarete, vse ostalo pa ostaja zamolčano.
piko112
31. 01. 2016 17.18
+12
Če se gre državi toliko za zdravje naj poskrbi da nihče nebo lačen, sem nekadilec
deltex
31. 01. 2016 16.39
+15
Lahko se strinjam z vsem napisanim, vendar je v Sloveniji med "drogami" zagotovo najhujši problem ALKOHOL. Zelo poceni in dostopen povsod.
piko112
31. 01. 2016 16.47
+6
Vzrok za poseganje po alkoholu je pomoje bolj problematičen
cosmosjasnovidec
31. 01. 2016 16.35
+6
Torej naj cigarete še bolj obdavčijo kot nameravajo denar pa kar direkt nakažejo v svoje žepe kar je tudi namen tega obdavčenja,da jim ne bo potrebno tega skrivati in imeti folk za bedake.Kadilci bodo pač morali kriti stroške za migrante.Zakaj pa ne določijo denarni zaslužek od tega razliko obdavčevanja kar direktno za zdravstvene ustanove,če jih tako skrbi za zdravje državljanov?Nakladanja,da ti res mor iti na bruhanje.
Mejduš
31. 01. 2016 16.33
+3
Najbol grdo je če ženska kadi in rokah ima otroka,ji bi tako tiste zobe spilil nikoli več nebi imela čik gobcu.
taurus111
31. 01. 2016 20.32
+0
Iz izkušenj vem, da je cigareta v pravem trenutku rešila veliko življenj. Če si pa zobozdravnik , mejduš, boš pa več računal za zobni kamen...
neopredelen
31. 01. 2016 15.47
+8
Hm..star sem 22 let in se nisem mel v ustih cigarete.. to sam mularija hoce bit "kul". Za moje pojme si bol kul, ce reces NE
cosmosjasnovidec
31. 01. 2016 16.24
+0
Torej bi napisal,da imaš v ustih raje živo cigaro namesto cigarete.
deltex
31. 01. 2016 14.34
+10
Podražitev ali prepoved bosta samo pospešila prodajo na črno in spet bomo priča švercanju iz Srbije in Bosne....
123098
31. 01. 2016 13.57
+28
Sem kadilec. Pa dajmo POPOLNOMA prepovedat cigarete, če se gre državi tok za naše zdravje. Podpišem takoj, da se cigarete uvrsti na seznam prepovedanih drog. To pa ne aa, so trošarine vseeno preveč mamljive..
Zentrum
31. 01. 2016 16.50
+1
Popolna prepoved ni rešitev, odličen pokazatelj tega je bila prohibicija v ZDA. Rešitev je v ozaveščanju mladih glede škodljivosti cigaret - je dolgotrajen proces in vseh se ne bo dalo prepričati, vseeno pa naredimo več koristi kot pa s prepovedjo ali nabijanjem cen.
Mario71
31. 01. 2016 13.35
+0
ha ha ha..lepa in sexi ženska bi se rada strastno ljubila z menoj, iz ust ji pa smrdi po smrdljivih čikih..in ji poveš da ji blazno smrdi iz ust, ...je pa še užaljena ha ha ha
Bratomil
31. 01. 2016 13.58
+18
Potem si se pa zbudil in nadaljeval z masturbiranjem?
deltex
31. 01. 2016 14.36
+15
Če je ženska dobra, mi je čisto vseeno če kadi, saj med nogami se ji to ne pozna, pač preskočiš poljubljanje, tič pa itak ne voha.... :)
cosmosjasnovidec
31. 01. 2016 16.27
+2
Kaj sploh jemljeta resno to njegovo nakladanje.Ravno neka lepa in sexi ženska bi se rada strastno ljubila z njim.Hahahaha vic tedna.
KardinalFrancRodeVKristusu
31. 01. 2016 13.26
+7
Smo v 21. stoletju, nikotin pa konzumiramo z izgorevanjem, enako kot so ga pred 5000 leti..... Z izgorevanjem tobaka pa se izločajo tisoče kancerogenih in strupenih snovi... Že obstaja varnejša alternativa - kajenje z uparjevanjem (elektronska cigareta), a tobačna industrija lobira k prepovedi le-te.... Kako tipično...
Kopriva60918022
31. 01. 2016 12.13
+23
zakaj se jih potem enostavno ne prepove in uvrsti na seznam prepovedanih drog? prekršek za posest, kaznivo dejanje za prodajo! od marihuane naprimer ni še nihče umrl, pa je na seznamu drog v isti kategoriji kot npr. heroin. kdo je tu nor?
KardinalFrancRodeVKristusu
31. 01. 2016 13.32
+7
Nikotin, alkohol, kofein, tavrin.... Vse so psihoaktivne substance, vse povzročajo zasvojenost, škodujejo zdravju, vse je treba prepovedat?
vatikan
31. 01. 2016 11.42
-14
Vsak kadilec bi moral podpisati listino na kateri bi pisalo, da si sam krije vse stroške potencialnega zdravljenja raka na pljučih ali grlu.
felix59 drugič
31. 01. 2016 12.15
+18
Sem nekdanji kadilec, pa vseeno mislim , da bi moral tudi ti podpisati kakšno listino pri psihiatru. Pač vsak za svojo bolezen !!
Maddox
31. 01. 2016 13.12
+19
glede na to kolk plačajo kadilci davka pri cigaretih, bi mogli met zdravljenje zagotovljeno na najvišjemu nivoju!
Banion
31. 01. 2016 11.35
+9
Kaj ko bi cigarete še dodatno obdavčili in denar preusmerili neposredno v zdravstveno blagajno. Bo več učinka kot z reklamami in napisi katerih edini rezultat je masten zaslužek posameznikov. Prepovedati bi bilo treba prodajo cigaret pri blagajnah živilskih trgovin. Prodjajo s naj izključno v trafikah. Cigareta ni živilo še manj nujni živlenski artikel. Pri Hofru in Lidlu prodaje cigaret na blagajni a še nista propadla
deltex
31. 01. 2016 14.32
Za Hofer in Lidl si se malo zmotil. Preveri naslednjič, drugače se pa strinjam.
Stipe86
31. 01. 2016 11.33
+7
Če bi se jim res šlo za zdravje, NIJZ ne bi zahtevala izenačitev E cigarete z analognimi. Malo je tistih, ki jim je uspelo kar brez pomoči prenehati. Vsa čast tistim, ki jim je. Sam sem poskusil vse. Od žvečilk, sprejev, obližev itd. pa nič ni pomagalo. Z e cigareto sem čike opustil čez noč. V nekaj mesecih prešel na 0mg nikotina in zdaj jo vklopim le tu in tam za okus. Ko so videli, da deluje, je enako uspeli ženi, tastu in 7 kolegom. Ampak ne. NIJZ pravi, da ni učinkovita in zahteva enako stopnjo trošarin kot za tobačne izdelke. Za denar se gre in ne za zdravje. Da ne govorimo o "dejstvih", ki so si jih v svojem letaku izmislili neupoštevajoč dejstva znanstvenih študij s tega področja. Važno, da so bolj pametni kot vodilni raziskovalni inštituti tega sveta.
felix59 drugič
31. 01. 2016 12.19
+6
Stipe vse je v glavi , ne v zvečilkah, sprejih, obližih in razno raznih seansah. Jaz sem nehal brez vse te krame.
Stipe86
31. 01. 2016 12.25
+5
Saj pravim, vsa čast. Kakšna je bilanca tistih, ki to lahko storijo pa sam veš. Uspe 5% tistih, ki poskusijo prenehati brez pomagal. Zakaj potem omejevati stvar, ki pomaga? Ali ni cilj, da se preneha kaditi ta smrad tako ali drugače?
Maddox
31. 01. 2016 13.14
+3
jz sm nehu takoj, zarad zdravja!, 1 mesec me je malo matralo, ker si navajen it na čik, sam zdaj je že 4 leta minilo in garantiram da čikov več ne bom kadil!!!
Soulless
31. 01. 2016 14.26
+2
Čestitam Maddox- tudi sam bom čez dva meseca 4 leta nekadilec in to nekadilec do smrti. Tudi sam sem prenehal zaradi zdravja- zjutraj sem se "davil" in izkašljeval gnoj, kronični bronhitis mi je že grozil. A par tednov po prenehanju sem zjutraj že vstajal brez piskanja v pljučih. Nehal sem tudi brez pripomočkov, samo trajalo je par mesecev, preden sem rekel stop. Pa nič nisem zmanjševal pokajenih cigaret. V bistvu sem zadnje tedne še povečeval število pokajenih cigaret na dan. Morda sem celo hotel, da se mi zagnusijo, saj se mi sedaj gnusi vonj tobačnega dima. Sedaj pri prehladu (saj v bistvu niti prehlada več ne staknem) lahko kihnem brez bojazni, da bi mi gnoj priletel iz ust. In to se je redno dogajalo, ko sem kadil. Kdor misli nehati, se naj psihično pripravi. Kdor pa ne misli nehati, pa naj veselo kadi naprej.
rambek
31. 01. 2016 11.30
+7
Jasno je da so cigareti bolj priljubljeni pri zenskah