FIT 24UR

Spolno življenje po porodu: dojenje ni zanesljiva kontracepcija

Ljubljana, 26. 09. 2017 09.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Svetovni dan kontracepcije tokrat v ospredje postavlja spolno življenje po porodu ter priporočljivo uporabo kontracepcije tudi za doječe ženske. V Sloveniji namreč kar dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu.

26. september obeležujemo kot svetovni dan kontracepcije in na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) letos največ pozornosti namenjajo uporabi kontracepcije po porodu. Nova nosečnost v obdobju, ko dojenček še ne dopolni enega leta, v Sloveniji preseneti marsikatero žensko.

Opredelitev dojenja kot zanesljive kontracepcijske metode drži le pod strogimi pogoji.
Opredelitev dojenja kot zanesljive kontracepcijske metode drži le pod strogimi pogoji. FOTO: Thinkstock

Prepričanje, da doječa mati ne more zanositi, je pravzaprav mit. Plodnost se v času dojenja zmanjša, a kljub temu lahko pride do ovulacije in zanositve, opozarja Zalka Drglin z NIJZ. Po teoretičnih podatkih Ginekološke klinike UKC Ljubljana v Sloveniji dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu. Nacionalni podatki pa kažejo, da vsaka peta mamica ponovno zanosi prej kot v dveh letih.

Zdravnica Bojana Pinter z Ginekološke klinike UKC Ljubljana je izpostavila, kako zelo pomembno je dojenje otroka za njegovo rast in razvoj. A poudarja, da opredelitev dojenja kot zanesljive kontracepcijske metode drži le pod strogimi pogoji, in sicer v prvih šestih mesecih po porodu, če ženska nima menstruacije in če doji na vsaj štiri ure podnevi in na šest ur ponoči.

Pogovorite se o kontracepcijskih metodah ter preprečevanju nenačrtovane nosečnosti.
Pogovorite se o kontracepcijskih metodah ter preprečevanju nenačrtovane nosečnosti. FOTO: Thinkstock

Koliko let ’premora’ je dobro imeti?

Zdravstveni strokovnjaki priporočajo, da med eno in drugo nosečnostjo mine vsaj od dve do pet let. Telo matere prej kot v dveh letih po predhodni nosečnosti ni pripravljeno na ponovno nosečnost, v primeru carskega reza pa se to obdobje še podaljša. Če v tem času pride do zanositve, je ta pogosto nezaželena in umetno prekinjena.

Ob svetovnem dnevu kontracepcije strokovnjaki poudarjajo, kako zelo pomembna je učinkovita in varna kontracepcija, ki hkrati ne vpliva na dojenje ženske po porodu. Drglinova vsem novopečenim staršem svetuje, da se o spolnem življenju po porodu odločajo odgovorno in se pogovorijo o kontracepcijskih metodah ter preprečevanju nenačrtovane nosečnosti. Uporaba materničnega vložka ali progestogenske hormonske kontracepcije sta le dva izmed načinov, o katerih se lahko posvetujete s svojim ginekologom in najdete zase najustreznejšo obliko kontracepcije.

 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
27. 09. 2017 11.49
Roko na srce, spolno življenej po porodu je pa za moški svet bolj bedno.
bebo3
26. 09. 2017 21.22
kateri bedak pa misli da doječa mati ne more zanositi? mogoče edino osnovnošolci.
tali?ni tom
26. 09. 2017 20.57
če jo "doji" partner je zanesljiva 100%
janez139
26. 09. 2017 11.08
+11
Verjetno je največji problem Slovencev da bi ženske prehitro zanosile...mislim da bo čez 20 let samo še polovica prebivalstva slovenskega v tej deželi...
mastablasta
26. 09. 2017 15.35
+3
meni tudi ni jasno v čem je problem če zanosijo?! a nimamo težav z upadom prebivalstva (oz. rodnosti, priseljujejo se še...)?
Frane Šajn
27. 09. 2017 11.51
+1
No janez 139 kar hiti ga namakat, da pospešiš notaliteto!ha,ha,ha, ..........
tantadruj1
26. 09. 2017 10.03
+4
zanosijo ker se v slo bolj splača veliko otrok kot služba. ..
KoToTamoPjeva
26. 09. 2017 10.11
+10
seveda, poglej samo "romske" skupnosti....noben ne dela pa polno otrok
mastablasta
26. 09. 2017 15.36
-2
kdo ti brani, da jih imaš več? po mojem tudi romom ni ravno rožnato, glede na to v kakih razmerah nekateri od njih živijo.